Medytacja - nasza forumowa GRUPA WSPARCIA

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez monk.2000 06 wrz 2013, 09:08
Ja ostatnio przeżywam rozczarowanie medytacją. To fakt, że trochę zmieniła mi postrzeganie. Czas inaczej płynie. Ale postawiłem wszystko na jedną kartę i się okazuje, że inwestycja się nie zwraca. Nadal jestem nieszczęśliwy. Stwierdziłem, że medytacja, jest tą jedną rzeczą, którą człowiek potrzebuje, by osiągnąć swój cel życia. Tylko jak nie to, to co innego?

NieznanySprawca, spróbuj, im więcej ludzi na zachodzie próbuje, tym większe szanse, że zjawisko zostanie dostatecznie zbadane. :pirate:
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez NieznanySprawca 15 wrz 2013, 16:22
Z cyklu "wklejanki NieznanegoSprawcy" :blabla: :

Pompki, przysiady, gimnastyka, osobiści trenerzy i dietetycy - ludzie mają wiele doskonałych strategii na rozbudowywanie swojej tkanki mięśniowej, siły i budowy twardych kości. Ale co mogą zrobić by rozbudować i powiększyć swój mózg? - Odpowiedź jest prosta – medytować.

Jest to odkrycie grupy badaczy z Uniwersytety UCLA, którzy użyli rezonansu magnetycznego w wysokiej rozdzielczości (MRI HD) by zeskanować mózgi ludzi, którzy czynnie medytują. W badaniu naukowym opublikowanym w magazynie naukowym NeuroImage złożyli raport, jakoby pewne rejony w mózgach ludzi oddających się medytacji transcendentalnej są większe niż ich odpowiedniki u ludzi nie poddających się wschodnim praktykom.
Szczególnie u medytujących znacząco zwiększyły się rozmiary hipokampu i obszar w przedniej części kory mózgowej – wzgórza mózgowego (thalamus) i podrzędnym gyrusie (krąg Hapeza) - regionach odpowiadających za kontrolę nad emocjami.

"Wiemy, że ludzie, którzy konsekwentnie medytują mają pewną zdolność, która pozwala kultywować pozytywne emocje, pozwala zachować emocjonalną stabilność i pozwala uzyskać lepszą świadomość swojego zachowania" mówi Eileen Luders, główny autor artykułu badawczego, doktor badawczy w Laboratorium Neurologicznym na UCLA. "Zaobserwowane różnice w anatomii mózgu mogą dać nam wskazówkę, dlaczego ludzie oddający się medytacji posiadają te wyjątkowe zdolności"
Badanie potwierdziło korzystne aspekty medytacji. W dodatku, obok lepszego skupienia i lepszej kontroli nad swoimi emocjami, wielu ludzi, którzy medytują regularnie - zmniejszyło u siebie poziom niepożądanego stresu i uwydatniło pracę systemu immunologicznego. Ale co wiemy o czynniku wiążącym medytację i strukturę naszych mózgów?

W swoim badaniu, Luders i jej koledzy przeegzaminowali 44 ludzi — 22 regularnych podmiotów i 22, którzy praktykowali różne formy medytacji - Zazen, Samathe i Vipassanę (między innymi). Ilość czasu, który poświęcali praktyce sięgała u badanych od pięciu do 46 lat ze średnią wieku 24 lata.
Więcej niż połowa medytujących stwierdziła, że głęboka koncentracja była podstawową częścią ich praktyk i wystarczało na nią od 10 do 90 minut każdego dnia.

Badacze tego fenomenu użyli MRI 3D HD (Rezonans mózgu wysokiej rozdzielczości w 3D, dop. tłumacz) i dwóch podejść, by zmierzyć różnice w strukturze mózgu. Pierwsza próba automatycznie podzieliła mózg na kilka regionów, pozwalając naukowcom porównać wielkość pewnych struktur mózgu u badanych. Zbadanie pozostałych segmentów mózgu pozwoliło natomiast zmierzyć ilość ciała szarego w danych fragmentach organu.
Badaczom udało się dojść do konkluzji, która mówi, że znacząco większe mózgowe pomiary u osób praktykujących medytację pomagają porównać funkcje kontrolne z osobami nie zajmującymi się tą wschodnią sztuką - włączając zwiększenie się płatu hipokampu czy wzrostu ciała szarego w prawej, przedniej części kory mózgowej, w prawym thalamusie i w całym lewym płacie mózgowym. Regularni badani stanowili, można powiedzieć - 'gorsze przykłady mózgów XXI wieku'

Ponieważ te obszary mózgu odpowiadają za wyrażanie emocji, Luders stwierdziła :"Części te mogą być ‘neuronowymi powiązaniami’, które dają wybitną zdolność osobom poddającym się medytacji, która reguluje emocje, pozwala im się powodzić i być nastawionymi optymistycznie do wszelkich życiowych niepowodzeń"
Jednakże, pani doktor także zauważyła, że liczne poprzednie badania wskazały nadzwyczajną plastyczność mózgu ludzkiego i - jak wzbogacenie struktury mózgowej (poprzez medytacje) - zostało pokazane i udowodnione - nasz mózg ma zdolność do lepszej, szybszej ewolucji.

Tłumaczenie: Refused
Źródło: Physorg.com

Szczegolnie interesujaca z punktu widzenia nerwusow jest informacja, ze systematyczna medytacja pomaga odbudowac hipokamp, ktory wielu z nas ma pewnie w lekkiej ruinie :pirate:
NieznanySprawca

przez Kalebx3 15 wrz 2013, 16:59
Szczegolnie interesujaca z punktu widzenia nerwusow jest informacja, ze systematyczna medytacja pomaga odbudowac hipokamp, ktory wielu z nas ma pewnie w lekkiej ruinie

,,,a nadnercza nasze , przez ciągłą nadwyrężoną pracę wielkie jak dojrzałe s w ŚŁońcu kalafiory.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez jetodik 15 wrz 2013, 17:27
monk.2000,
Stwierdziłem, że medytacja, jest tą jedną rzeczą, którą człowiek potrzebuje, by osiągnąć swój cel życia. Tylko jak nie to, to co innego?

to zależy jaki kto ma cel życia :)
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Kalebx3 15 wrz 2013, 17:33
to zależy jaki kto ma cel życia :)

Jetodik , CEL jest jeden , <<<spokój pod czapą ,,,i więcej nic.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez monk.2000 15 wrz 2013, 17:39
No, co taka naiwna fascynacja. W końcu ochłonąłem i podchodzę z większym dystansem. :oops:

8) Akineton

przez socorro 15 wrz 2013, 18:23
CEL jest jeden , <<<spokój pod czapą ,,,

osiągalne na dłuższą metę?
Ostatecznie wszyscy mamy do opowiedzenia tylko jedną historię - ,,X,, na naszej mapie.
,,X,, oznacza nie miejsce, gdzie zaczyna się życie, lecz gdzie zaczyna się ono liczyć...
Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez NieznanySprawca 15 wrz 2013, 18:24
Kalebx3 napisał(a):
Szczegolnie interesujaca z punktu widzenia nerwusow jest informacja, ze systematyczna medytacja pomaga odbudowac hipokamp, ktory wielu z nas ma pewnie w lekkiej ruinie

,,,a nadnercza nasze , przez ciągłą nadwyrężoną pracę wielkie jak dojrzałe s w ŚŁońcu kalafiory.

moje juz spuchly do przepukliny wielkosci pilki do kosza. czekam, az wykluja sie jak Obcy :pirate:

Jetodik , CEL jest jeden , <<<spokój pod czapą ,,,i więcej nic.

to chyba cel wszystkich religii, terapii, filozofii. ot, spokoj pod czapa.

No, co taka naiwna fascynacja. W końcu ochłonąłem i podchodzę z większym dystansem. :oops:

przyjmujac, ze celem zycia jest istnienie same w sobie, tu i teraz, to medytacja bylaby esencja tego celu :mrgreen:
ponoc gdy medytacja Ci sie nudzi, trzeba medytowac nude, kiedy czujesz dystans, medytowac dystans etc etc :mrgreen:

tylko ze, Mnichu, z tego co sie orientuje, to masz schizofrenie, ludziom o tak bujnym swiecie wewnetrzym sie ponoc nie zaleca medytacji ;) ;)
NieznanySprawca

przez monk.2000 15 wrz 2013, 18:31
NieznanySprawca, co mnie może spotkać? Wyląduję na zamkniętym? Już to przerabiałem, nie wiem co mnie może spotkać strasznego od medytowania. Gdyby jeszcze ktoś podał przyczynę, dlaczego nie warto. Czytałem książkę o zen i oni tam mają zaznaczone, że mogą się dziać różne rzeczy z psychiką wtedy, jakieś zwidy itd. Taka reaktywna psychoza może spotkać każdego zakładając odpowiednie warunki. Nie jestem jakiś trędowaty, żeby mnie zamykać do leprozorium.

8) Akineton

przez NieznanySprawca 15 wrz 2013, 18:47
Nie jestem jakiś trędowaty, żeby mnie zamykać do leprozorium.

Alez wiem, Mnichu :mrgreen: Przeciez my wszyscy jestemy tutaj *nieco*skrzywieni :mrgreen: Ciekawilo mnie tylko, jak sie zapatrujesz na ta kwestie, bo czesto spotykalem sie z informacja, ze medytacja w takiej sytuacji moze wyzwolic omamy, leki. A tu mam jedyna mozliwosc, by obalic/potwierdzic ta rewelacje. A skoro nic specjalnego sie nie dzieje, to zycze nie gryzacej w dupe kontemplacji ;) .

Zauwazyliscie to? Jak tylko czlowiek usiadzie na swojej smiesznej asanie, nagle tysiac rzeczy jest nie tak. Cos zaczyna swedziec, staw zaczyna sztywniec, tylek bolec ;)
NieznanySprawca

przez monk.2000 15 wrz 2013, 19:11
NieznanySprawca, to poćwicz medytacje "chodzoną". Przykładowo się skupiasz na czynności chodzenia, mogą to być widoki wkoło, a także chodzące po głowie myśli. Dobry trening to kolejka do lekarza, wtedy jest to wyzwanie, żeby być tu i teraz, a nie narzekać ile to pacjentów przed tobą. Inna metoda, to metoda "na pogodę", doceniasz, że mieszkamy w Europie środkowej i są pory roku, zamiast ciągle narzekać jak w obrazku z demotywatorów: raz za gorąco, raz zimno, raz za duży wiatr, itd.

8) Akineton

przez NieznanySprawca 15 wrz 2013, 19:16
monk.2000, planuje to wlaczyc do swojego zycia, Jezu, jakiej to wymaga samodyscypliny 8) Poki co 30 min dziennie siedzenia + pelne skupienie na wykonywanych czynosciach. A powiedz, starasz sie praktykowac od rana do wieczora? Mam nadzieje, ze wchodzi to w nawyk, bo narazie obserwuje tylko ciagla walke o skupienie, a nie wlasciwe skupienie :mrgreen:
NieznanySprawca

przez monk.2000 15 wrz 2013, 19:20
Trochę wchodzi. Jak się wykonuje czynność, która powoduje że umysł nie ma nic do roboty, to się włącza wewnętrzny dialog i się człowiek zamyśla. Np. jak się idzie do szkoły/pracy. Ale jak się wyćwiczysz, to myśli też się pojawiają, ale przyjemniejsze jest oglądać widoki za oknem autobusu, niż prowadzić dysputę o dupie Maryni w głowie. Z reguły jest tak, że jakbyś wysiadł z autobusu i zastanowił się o czym myślałeś to byś nie pamiętał, to się dzieje automatycznie.

Jakiś rok mi zajęło prób, żeby w momencie zauważenia myśli, nie kłócić się ze sobą: "znowu myślisz, miałeś medytować". A to ostatnia głupota, bo ta uwaga sama w sobie jest już myślą.

8) Akineton

przez NieznanySprawca 15 wrz 2013, 19:27
Jakiś rok mi zajęło prób, żeby w momencie zauważenia myśli, nie kłócić się ze sobą: "znowu myślisz, miałeś medytować". A to ostatnia głupota, bo ta uwaga sama w sobie jest już myślą.

hahaha, no to kupa zabawy przede mna :pirate:
NieznanySprawca

Sortuj wg