natręctwa na tle religijnym i skrupulatyzm

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez Lord Kapucyn 31 mar 2012, 13:35
Odpowiedź xanonymous nie była dyplomatyczna, ale zahacza o sedno sprawy. Bo obsesje, zaburzenia treści myślenia-zaburzenia urojeniowe, zaburzenia spostrzegania zmysłowego w dużej mierze czerpią pożywkę z naszych wspomnień i wpojonych w dzieciństwie ideologii. Wytłumacz mi dlaczego muzułmanie ze zdiagnozowanym zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym mają natręctwa na tle religijnym dotyczące Allaha i Mahometa, a zdecydowanie rzadziej dotyczące Jezusa Chrystusa (Jezus w islamie nie jest centralną postacią, ale jest ważnym prorokiem, natomiast oddawanie mu czci jest świętokradztwem i narusza I filar islamu). Dlaczego nie mają natręctw na temat Maryi, Józefa albo świętych patronów? Chociaż islam to może zły przykład, bo podobnie jak chrześcijaństwo jest religią monoteistyczną, wyznaje jednego Boga tylko znanego pod innym imieniem, uznaje Jezusa jako proroka, uznaje szatana, wierzy w raj. Ale dajmy na to buddyzm. Czemu buddyści albo taoiści z ZOK nie wykazywali w badaniach natręctw na temat Boga? To proste, bo koncepcja Boga jest w tej religii, czy w tym systemie etyczno-filozoficznym nieistotna.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez refren 31 mar 2012, 13:49
Sam potwierdzasz, że natręctwa występują przy wyznawaniu różnych religii, różnej wiary. Poza tym są natręctwa nie związane z wiarą np. że się jest pedofilem czy że się chce popełnić samobójstwo. Tak więc kwestionowanie jakiejś wiary nie ma moim zdaniem żadnego znaczenia terapeutycznego. Mechanizm natręctw myślę bierze się skądinąd i tylko szuka jakiejś pożywki, jak nie tej, to innej. Poza tym szatan może nie istnieć jako byt rzeczywisty, ale istnieje w kulturze, tradycji jako symbol zła i może się tak kojarzyć i istnieć w czyjejś świadomości. Kwestionowanie jego istnienia nie wiele zmienia.
refren

przez carlosbueno 31 mar 2012, 14:00
Islam to więcej niż religia to system społeczno- polityczny który określa dosłownie wszystko, całe twoje życie nie ma tam podziału na sacrum i profanum. Chrześcijaństwo też miało takie zapędy mimo że Jezus byłby przeciwko temu. Piszę może nie w temacie ale na szczęście żadnych natręctw na tle religijnym nie mam no chyba że islamofobie uznać za natręctwo i nie jestem w stanie słuchać tych bzdur w mediach że to religia pokoju itp. :mrgreen:
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez refren 31 mar 2012, 14:00
Poza tym moim zdaniem robienie sobie konfliktu wewnętrznego po całości - albo wiara albo zdrowie jest 1) fałszywym postawieniem sprawy 2) zabójcze dla psychiki, bo tylko rozjątrza. Trzeba szukać zgody ze sobą, swojego złotego środka, a nie fundować sobie wielkie, niepotrzebne dylematy.

-- 31 mar 2012, 14:02 --

Carlosbueno, własnie o to chodzi, że ogólne dyskusje światopoglądowe są nie w temacie.
refren

przez Lord Kapucyn 31 mar 2012, 14:02
Oczywiście, że natręctwa występują u wyznawców różnych religii, tak samo jak u osób niewierzących, bezwyznaniowców, ateistów i agnostyków. Tylko u każdego czerpią pożywkę z czegoś innego. Ateista mógł nigdy nie być indoktrynowany religijnie w dzieciństwie, ale skądinąd wyrósł, wychował się na pokłosiach kultury i tradycji chrześcijańskiej, przyswoił takie, a nie inne normy moralne, etyczne obowiązujące w danym społeczeństwie, zakodował sobie szatana jako symbol zła, więc u niego natręctwa również mogą manifestować się w podobny sposób jak u katolika.

Moderator/ R2 - D2

przez carlosbueno 31 mar 2012, 14:06
Akurat z moich obserwacji wynika że większość polskich ateistów zostało nimi bo byli zbyt indoktrynowani w dzieciństwie i dosyć mieli przymusu i wszechobecności wiary. Ja sam byłem przymuszany do chodzenia do kościoła, codziennych modlitw ba nawet na pielgrzymki i to do 20 roku życia jak widać przyniosło efekt odwrotny do zamierzonego.

przez Lord Kapucyn 31 mar 2012, 14:09
Hm, pewnie masz rację. W każdym razie tak było poniekąd ze mną. A OT-a nie robię, bo problematyka tytułowa dotyczyła mnie 12 lat temu.

Moderator/ R2 - D2

przez refren 31 mar 2012, 14:12
Nie rozumiemy się. Z Waszych postów dalej wynika, że natręctwom winna jest kultura chrześcijańska. Nawet u ateistów, bo przesiąkli w dzieciństwie. To bardzo tendencyjne podejście i nieuzasadnione według mnie. Równie dobrze można powiedzieć, że telewizja jest winna, że ktoś ma natręctwo, że jest pedofilem, bo pokazuje wiadomości na temat pedofilów.

Carlosbueno, sam przyznajesz, że masz uraz z dzieciństwa na punkcie wiary, nic dziwnego więc, że nie jesteś obiektywny. Nie mówiąc o tym, że słowo "idoktrynacja" na wychowanie religijne zawiera w sobie uogólniającą, negatywną ocenę. Jest manipulacją.
refren

przez carlosbueno 31 mar 2012, 14:14
Ja bardzo nienawidziłem spowiedzi chociaż nie miałem tam jakiś ciężkich grzechów typu seks z koleżanką czy niechodzenie na msze. Ale opowiadanie obcej osobie o swoich złych sprawkach, grzechach to jakaś forma perwersji, a już chodzenie ciągłe do spowiedzi aby być czystym moralnie zahacza o natręctwo.

przez Lord Kapucyn 31 mar 2012, 14:18
Zmierzam jedynie do tego:

Człowiek wychowany w kulturze chrześcijańskiej jeśli będzie miał natręctwa religijne, to będą one dotyczyły centralnych postaci chrześcijaństwa, dogmatów chrześcijaństwa, kluczowych prawd wiary chrześcijaństwa itd. Będzie miał bluźniercze myśli nt. Jahwe, Jezusa, Maryi, Józefa, Papieża itd. itp.
Człowiek wychowany w kulturze muzułmańskiej jeśli będzie miał natręctwa religijne
, to będą one dotyczyły centralnych postaci islamu, dogmatów islamu, kluczowych filarów wiary islamu itd. Będzie miał bluźniercze myśli na temat Allaha, Mahometa, Przywódcy duchowego Islamu, pozostałych proroków (w tym ewentualnie Jezusa)
Analogicznie z innymi religiami, kulturami.

Moderator/ R2 - D2

przez refren 31 mar 2012, 14:19
Ja bardzo nienawidziłem spowiedzi chociaż nie miałem tam jakiś ciężkich grzechów typu seks z koleżanką czy niechodzenie na msze. Ale opowiadanie obcej osobie o swoich złych sprawkach, grzechach to jakaś forma perwersji, a już chodzenie ciągłe do spowiedzi aby być czystym moralnie zahacza o natręctwo.

Nie masz potrzeby, to nie chodź. Nie oceniaj motywów innych ludzi - nie siedzisz w ich głowach. Trochę nie na temat.
refren

przez carlosbueno 31 mar 2012, 14:23
Mam ciotkę co chodzi co miesiąc do spowiedzi, mówi że żadnych grzechów nie ma a naprawdę jest wstrętną plotkarą, osobą zawistną, oschłą i krzywdząca innych. Znowu nie na temat pisze ale w tym temacie to od dłuższego czasu off top króluje.

przez refren 31 mar 2012, 14:34
Dobrze, że choć wiesz.
refren

przez Lord Kapucyn 31 mar 2012, 14:39
To nie jest manipulacja tylko nazywanie rzeczy po imieniu. Za manipulację uważam wpajanie dzieciom jedynej słusznej religii, a właściwie robienie im "prania mózgu" od najmłodszych lat, kiedy nie mają jeszcze wykształconej zdolności samostanowienia o sobie, podejmowania decyzji i wyrażenia ważnej prawnej zgody, oraz chrzczenie ich wbrew ich własnej (wolnej) woli. Co z tego, że jak się ukończy 18 lat to można się "wypisać"? Ale ud urodzenia jest się przymuszanym do uczestnictwa we wspólnocie Kościoła, w sacrum, kulcie, w tym wszystkich rytuałach i obrzędach. Decyzję o przynależności do wspólnoty religijnej powinno się podejmować świadomie w wieku 18 lat. W szkołach religia powinna zostać zastąpioną etyką albo powinna zostać wprowadzana edukacja religijna na temat wszystkich religii prowadzona przez religioznawcę. Każdy człowiek powinien mieć wolny wybór. A już widziałem pseudo edukację religijną prowadzoną przez księdza w jednej ze szkół. Katolicyzm przedstawił jako kryształową religię, jedyną słuszną, niemalże bez skazy, a na wszystkie inne wyszukał brudy pokroju średniowiecza i inkwizycji dla chrześcijan, i przedstawił je w bardzo stronniczym i negatywnym świetle. Poza tym zgodnie z PDPC z 1948 Ty masz prawo ewangelizować, głosić Słowo Boże i dobrą nowinę, a ja mam prawo głosić swoje przekonania o bezwyznaniowości i propagować ateizm. Co właśnie czynię. Freud miał rację, religia to regress. Jeśli ktoś ma problem z natręctwami religijnymi to powinien skończyć z odmóżdżającą papką jaką serwuje papież, wielki patriarcha, marabut, dalajlama czy jakikolwiek inny guru. <- to ostatnie zdanie odnosi się stricte do tematu jakby ktoś miał wątpliwości. I wybacz, że nie przyznam sam sobie ostrzeżenia za OT ale nie mam takiej opcji w panelu, to byłoby zbyt sadomasochistyczne.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg