FARMAKOTERAPIA VS. PSYCHOTERAPIA. Co jest lepsze?

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Farmakoterapia czy psychoterapia czy łącznie?

Farmakoterapia
8
22%

Psychoterapia
6
16%

Farmakoterapia łącznie z psychoterapią.
20
54%

Nic nie przyniosło trwałego skutku
3
8%

Liczba głosów : 37

przez Michuj 15 wrz 2011, 22:06
Myślę, że taki wątek powinien już dawno powstać. Ale lepiej późno niż wcale. Wasze opinie oraz sondaż co do skuteczności tych 2 opcji bądź połączenia... Liczę na dużą aktywność w tym wątku ;)
Michuj

przez uspiony 15 wrz 2011, 22:42
Michuj ta ankieta, jak i dyskusja nie ma sensu. Wiesz dlaczego? Bo ludzie będą kierowali się swoim stanem tu i teraz. Wiadomo, że leki działają w ten sposób, a psychoterapia z reguły da się ocenić dopiero po dłuższym czasie. To niestety nie będzie obiektywne.
Poza tym pytanie jest zbyt ogólne. Przy depresji lepsze są leki, z kolei w zaburzeniach osobowości lepsza jest psychoterapia. Tu zostanie wszystko wrzucone do jednego wora.

Najlepsze jest wyjście leki + psychoterapia.
Coś straciłem. Nie jestem do końca pewien co... ale wiem, że nie zawsze czułem się taki... uśpiony. Ale wiecie co? Nigdy nie jest za późno, żeby to odzyskać.

przez Michuj 15 wrz 2011, 22:52
Liczę na rozsądek użytkowników ;) I obiektywne oceny. Chodzi mi o takie statystyczne odczucia co do tych metod ;)
Michuj

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez *Wiola* 15 wrz 2011, 22:54
Powinna jeszcze być opcja: NIC, ewentualnie lobotomia :evil:
Moderator

przez uspiony 15 wrz 2011, 22:55
Michuj, rozsądek podpowiada, że najlepsze efekty daje połączenie metod, ale jeżeli ktoś jest "nowy w temacie" i po aplikacji leków mu się poprawi (chwilowo czy też na dłużej) to taka osoba zagłosuje za samymi lekami ;) .

-- 15 wrz 2011, o 21:56 --

wiola173, tak, właśnie lobotomia... ważna pozycja :mrgreen:
Coś straciłem. Nie jestem do końca pewien co... ale wiem, że nie zawsze czułem się taki... uśpiony. Ale wiecie co? Nigdy nie jest za późno, żeby to odzyskać.

przez Michuj 15 wrz 2011, 23:14
wiola173, To dodaj opcję, nic nie przyniosło skutków ;)
Ostatnio edytowano 15 wrz 2011, 23:18 przez *Wiola*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: załatwione:)
Michuj

przez linka 15 wrz 2011, 23:57
Ciezko mi wybrac, leki pomogly, szybko skutecznie wtedy gdy byly potrzebne wyciagnely z gowna, ale dzialaly tylko gdy byly zazywane..... a ile mozna zrec leki.
Psychoterapia pomogla ale byl to dlugotrwaly, ciezki proces ...... ale dzieki niej prawie od roku nie biore lekow to najdluzszy okres gdy jestem "czysta"

Jesli sie da to bez lekow, ale nie ma sie co ich bac ,one pomagaja ....... daja wytchnienie......
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez adamo_ 16 wrz 2011, 02:35
Leki cale życie wcinać xD lub elektrowstrząsy hmm :shock: :lol: :mrgreen:
adamo_

przez Noopii 16 wrz 2011, 04:20
Każdemu pomaga bardziej co innego.Psychoterapia plus leki to chyba najlepsze rozwiązanie.
Noopii

przez Michuj 19 wrz 2011, 12:56
Normalnie taki tłok w temacie, że aż serwer siada :D :lol:
Michuj

przez Zenonek 19 wrz 2011, 13:17
Wiadomo raczej, ze w wiekszosci przypadkow najlepsze efekty osiagnie poprzez polaczenie terapii i lekow. Jednak terapie powinien prowadzic madry czlowiek, ktory jest w stanie podejsc do kazdego petenta indywidualnie i wyczuc czy ktos jest w stanie np zniesc pewna wiedze na swoj temat (o swoich slabosciach), bo taka wiedza niektorym moze mniej lub bardziej pomoc a u innych moze spowodowac trwale pogorszenie stanu (bo np ktos zdal sobie sprawe, ze jest w wiekszej dupie niz mu sie wydawalo). Wszystko kwestia indywiudalna.

Mysle, ze terapia ma jako-taka skutecznosc w przypadku lagodnych i srednich stanow depresyjno-nerwicowych. Zwlaszcza wtedy, gdy nie ma bezwglednej koniecznosci zazywania lekow. Tyle, ze terapie mozna roznie rozumiec. Jeden bedzie potrzebowal raz-dwa razy w tygodniu isc i sie wygadac/porozmawiac o swoich problemach i w ten sposob bedzie trwal - terapia w takich przypadkach raczej nie bedzie prowadzila do wyzdrowienia a tylko bedzie polepszala stan danej osoby na czas od kryzysu do kryzysu... A drugi bedzie wymagal podjecia rzetelnej psychoterapii w danym nurcie.

U mnie i leki i terapia cos tam pomogly. Zdarzaja sie spadki formy i wtedy czasami pisalem, ze nic nie pomaga, to sie przyznaje...Ogolnie leki z grupy SSRI cos tam w bardzo umiarkowanym stopniu mi pomagaja (powiedzmy na -dst lub +mierny w zaleznosci od nastroju).

Co do skutecznosci lekow to wszedzie jest napisane, ze pelne wyleczenie (za pomoca wylacznie farmakoterapii) nastepuje u 60-70 % chorych na depresje. U pozostalych mozna mniej lub bardziej poprawiac stan. Z tym, ze z tym pelnym wyleczeniem to wiadomo, ze to mocno subiektywna sprawa, bo to, ze ktos nie ma juz objawow depresji i nerwicy to nie oznacza od razu, ze bedzie zyl jak 100 % zdrowy mozgowo czlowiek, bo najczesciej tak nie jest.

przez *Monika* 19 wrz 2011, 20:11
Aktualny wynik:
Psychoterapia 7%
Farmakoterapia łącznie z psychoterapią 57%
Razem:64%

Michale....te wyniki nie będą miarodajne. NIe można odnosić się do wyników jako wyroczni.
Tutaj na forum trafia mały odsetek ludności mającej zaburzenia i trudności.
Badasz zdanie forumowiczów będących na forum i wypowiadających się w temacie.
Wątek nie wniesie niczego nowego.
Obrazek
Główny Moderator

przez Michuj 19 wrz 2011, 20:25
19 głosów tylko. To nie jest żaden wynik ;)
Michuj

przez *Monika* 19 wrz 2011, 20:28
14 głosów, nie 19.
Obrazek
Główny Moderator

Sortuj wg