Czy leki z grupy SSRI poprawiły Wam niski nastrój??

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez Spooky 03 lut 2012, 13:56
Michał 1972, powodzenia.

przez Nel 03 lut 2012, 13:59
Neuroleptyki i benzo to moze i działaja prawie natychmiast....ale SSRI to raczej nie po 4 dniach...
Neuroleptyki tez trzeba brac dłuzej bo pierwsze działanie to zmulenie
a lęki i urojenia zanikają z czasem
zresztą ja sie nie madrze na mnie zadne SSRI nie działają prawie wcale...
no chyba ze to co jest to juz jest to "lepiej"
...Wracam w siebie i znajduję świat!
Znowu raczej w przeczuciu i niejasnym pożądaniu niż w rzeczywistym kształcie i żywej sile...

Johann Wolfgang von Goethe
Nel

przez malwina77 03 lut 2012, 14:04
Ja nie miewam urojen, wiec nie wiem. Biore neuroleptyki, zeby stymulowac wydzielanie dopaminy i dzialaja od pierwszej dawki.
Nie mula mnie wcale.
Syndrom Hallervordena-Spatza

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Spooky 03 lut 2012, 14:11
Co ze stymulowania dopaminy, jak neuroleptyki mają za zadanie blokować jej nadmiar?

przez New-Tenuis 03 lut 2012, 14:36
Ja się nie znam dokładnie na składzie chemicznym, ale mi bardzo pomógł zestaw 150mg wenlafaksyny rano i 25mg kwatiapiny wieczorem. Benzodiazepiny w mojej opinii są trucizną...
"I knew a man who lived in fear
It was huge, it was angry,
It was drawing near.
Behind his house a secret place
Was the shadow of the demon
He could never face."

przez malwina77 03 lut 2012, 14:41
Spooky napisał(a):Co ze stymulowania dopaminy, jak neuroleptyki mają za zadanie blokować jej nadmiar?

Spooky, jak ponoc taki oczytany jestes, to powinienes wiedziec, ze neuroleptyki w malych dawkach dzialaja dopaminergicznie, a dopiero w wiekszych antypsychotycznie.

I tak np Fluanxol antypsychotyczne dzialanie ujawnia dopiero powyzej 3 mg, a Zyprexa powyzej 10 mg.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez Spooky 03 lut 2012, 14:55
malwina77, To jak wytłumaczysz fakt, że neuroleptyki są lekami ostatniego rzutu na depresję? I często nie działającymi?

przez Zenonek 03 lut 2012, 15:14
Zalezy na jaką depresję. Na czystą postać depresji neuroleptyki nie pomogą dużo (chyba, ze wlasnie te dopaminergiczne w malych dawkach).

Ale często za to są skuteczne przy depresjach z duzym niepokojem, ogromnym lękiem, z obsesjami, z ciezkimi natrętnymi myslami, z gonitwą myśli, nie mówiąc o CHAD i depresjach psychotycznych oraz oczywiscie na depresję wynikająca z dysmorfofobii.

Depresja często jest po prostu schorzeniem towarzyszącym innym powaznym zaburzeniom psychiki i OUN.

przez malwina77 03 lut 2012, 15:51
Ja nie biore neuroleptykow na depresje. Na depresje biore antydepresanty- wenlafaksyne i mirtazapine.
Niestety nasze samopoczucie poprawia sie kosztem amotywacji, czasami tez anhedonii no i stepionym afektem. Dlaczego? Bo zbyt duzy poziom serotoniny sprawia, ze dopamina w tej powodzi "ginie". I tu jest rola neuroleptykow w niskich dawkach- stymuluja wydzielanie dopaminy. Bez dopaminy zaden lek na serotonine nie zadziala wlasciwie, leczac jedne objawy spowoduje nasilenie innych. Stad niezadawalajace efekty leczenia SSRI.

Mam zamiar pozostac przy neuroleptykach, ale nie branych non stop. Obecnie trafilam na dwa moim zdaniem optymalne- olanzapine i flupentiksol. Robie kuracje 8- tygodniowa jednym, potem 2-4 tygodnie przerwy i drugi przez dwa miesiace. To dla mnie najlepszy cykl. Depresji nie mam, ani skutkow ubocznych brania antydepresantow.
I to nieprawda, ze neuroleptykow nie stosuje sie w depresjach. Ktos niedawno pisal, ze we Wloszech amisulpryd jest lekiem oficjalnie zarejestrowanym do leczenia dystymii.

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez miko84 03 lut 2012, 19:06
malwina77 napisał(a):Bez dopaminy zaden lek na serotonine nie zadziala wlasciwie, leczac jedne objawy spowoduje nasilenie innych. Stad niezadawalajace efekty leczenia SSRI.

To sedno sprawy. Serotonina jest w kontrze do dopaminy. SSRI z czasem brania (downregulacja 5-ht2c) powinny działać też na dopaminę, ale nie dzieje się to u wszystkich i nie do końca tak jak byśmy chcieli. Stąd konieczność dodania antagonisty 5-ht2c (mirtazapina, olanzapina, flupentiksol). Neuroleptyki w małych dawkach dodatkowo poprzez antagonizm hamujących autoreceptorów powodują zwiększenie uwialniania dopaminy - niestety te receptory upregulują z czasem, stąd jak pisze malwina77 działają ok 4-8 tyg i trzeba robić przerwę.
miko84

przez Spooky 03 lut 2012, 20:09
miko84, czyli jaki Twój plan na leczenie długoterminowe?

przez miko84 04 lut 2012, 12:43
Niestety po odstawianiu SSRI obsesje i agresja wraca, więc nie sądzę bym mógł się "uwolnić" od tych leków. Działają więc nie martwię się o ich długotrwałe branie. Mój plan to pozostać na sertralinie, możliwie jak najmniejszej pomocnej dawce a do tego przyjmować antagonistę 5-ht2c - mirtazapinę, a jeśli przyjdzie jakiś gorszy czas to dołożę olanzapinę lub flupentiksol.
miko84

przez linka 04 lut 2012, 12:45
miko84, a terapia nic nie pomaga?
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez jobs 04 lut 2012, 14:29
Skuteczne to były dezypramina i imipramina, od pewnegoczasyu próbuje je kupić nac zarnym rynku, niestety bezskutecznie

Sortuj wg