TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez benzowiec84 03 lut 2015, 21:58
lunatic napisał(a):ja bym brał moklobemid jakby nie skonczył na mnie działać, tylko ze przy nim trzeba sie zaopatrzyc w sporo ilosć melisy

-- 03 lut 2015, 18:54 --

wyczytałem ciekawą rzecz odnośnie neurastenii, ze następuje w niej wzrost produkcji i uwalniania adrenaliny i noradrenaliny, czyli wychodzi na to ze leki typu wellbutrin, edronax tylko by pogorszyły sprawe mimo ze byłyby zalecone za zmęczenie i brak energii

właśnie z tego co napisałeś , to pomogły by , bo one hamują wychwyt zwrotny Na,Dopy a nie uwalniaja . uwalnianie to co innego .

ja sam będe brał ednorax do fluoksetynki , już mam wykupione , tylko poczekam aż fluo się dobrze załaduję

-- 03 lut 2015, 20:59 --

Ale mogę się mylić :)
Bupropion 300
Klon/alpra 2mg

przez slow_down 03 lut 2015, 22:19
Jak to jest z tym działaniem tianeptyny na hipokamp? Według mojej nikłej wiedzy to serotonina go odbudowuje.
slow_down

przez artur1978 03 lut 2015, 22:34
slow_down napisał(a):Jak to jest z tym działaniem tianeptyny na hipokamp? Według mojej nikłej wiedzy to serotonina go odbudowuje.

Sila dzialania przecidepresyjnego tianeptyny jest podobna jak imipraminy,amitryptyliny fluoksetyny i mianseryny.
Dokladnie wyniki badan masz tutaj, mechanizm nie jest do konca znany, prawdopodobnie zmneijszenie stanu zapalnego (jeden z ponizszych linkow to tlumaczy) lub zmneijszenie ilosci glutaminianu docierajacego do komorek
Serotonina faktycznie poprawia neurogeneze, podobnie jak noradrenalina, BDNF, inhibicja GSK3 etc. obnizenie glutaminianu
To wszystko jest duzo bardzije skomplikowane niz to co wmawiali nam reprezentanci ELi Lilly i innych amerykanskich koncernow od SSRI.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22047727
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1468492
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25035085
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11463130
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7774514
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18072812
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10357248/ tutaj wyniki wskazuja ze dziala ochronnie na hipokamp bardzije niz fluoksetyna i fluwoksamina

TUtaj caly duzy artykul
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2902200/

-- 03 lut 2015, 21:55 --

Z tego duzego artykulu informacja
Tianeptine shows no affinity for known neurotransmitter receptors and does not inhibit the uptake of serotonin or noradrenaline in the central nervous system (8,81). Chronic tianeptine administration did not alterthe concentration and affinity of α1A, α1B, α2A, α2B, α2C, β1, β2, 5-HT1, 5-HT2, 5-HT3, 5-HT4, 5-HT5A, 5-HT6, 5-HT7, NMDA, AMPA, kainate, benzodiazepine or GABA-B receptors (8,81) but increased the responsiveness of the α1-adrenergic system (82). Tianeptine does not inhibit MAOa and MAOb activity in the cortex, hippocampus, and hypothalamus. In contrast to SSRIs and tricyclic agents, systemic administration of tianeptine modestly enhanced the mesolimbic release of dopamine (DA) (83) but it is unclear how tianeptine strengthens dopaminergic transmission because the antidepressant recognizes neither DA transporters nor D1, D2, D3, D4 and D5 receptors (8). The uptake of dopamine or noradrenaline from rat cortical or hippocampal synaptosomes remains unchanged after acute and chronic administration. Presumably, actions upstream of dopaminergic neurons are involved, such as tonic GABAergic and glycinergic inhibition of dopaminergic perikarya (84,85).

-- 03 lut 2015, 21:57 --

More recent investigations have shown that acute and long-term administration of tianeptine does not elicit any marked alterations (neither increases nor decreases) in extracellular levels of 5-HT in corticolimbic structures of conscious rats (89,90). From an electrophysiological point of view, sustained administration of tianeptine did not modify the spontaneous firing rate of serotonergic neurons in the dorsal raphe, nor did it modify the activity of postsynaptic 5-HT1A receptors nor the effectiveness of the terminal 5-HT autoreceptor antagonist in increasing the efficacy of the stimulation of the 5-HT pathway, despite prolonged treatment (90). Thus, the role of 5-HT in the mechanism of antidepressant efficacy of tianeptine is doubtful.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez slow_down 03 lut 2015, 23:00
Działanie a'la amitryptylina by mi się podobało. Brałem ami, ale przez noradrenalinę trząsłem się jak galareta, choć na depresję działał świetnie.
Biorę stabilizatory które się sprawdzają, ale myślę nad lekiem poprawiającym funkcje poznawcze i nie zamulającym serotoniną. Czytałem wiele opinii, że tianeptyna nie wpływa negatywnie na f. poznawcze, a nawet potrafi je poprawić.
slow_down

przez artur1978 03 lut 2015, 23:05
slow_down napisał(a):Działanie a'la amitryptylina by mi się podobało. Brałem ami, ale przez noradrenalinę trząsłem się jak galareta, choć na depresję działał świetnie.
Biorę stabilizatory które się sprawdzają, ale myślę nad lekiem poprawiającym funkcje poznawcze i nie zamulającym serotoniną. Czytałem wiele opinii, że tianeptyna nie wpływa negatywnie na f. poznawcze, a nawet potrafi je poprawić.

Nie dziala jak amitryptylina ale ma podobna skutecznosc przy nieporownywalnie lzejszych afektach ubocznych.
Nie na kazdego dziala jak widac w tym temacie.

przez slow_down 04 lut 2015, 00:07
Rozumiem. Kusi mnie spróbowanie tego leku. SSRI mnie zawodzą, pomagają jedynie w jakimś stopniu na lęki. Prócz tego zwykła zamuła i życie robota.
slow_down

przez Dark Knight 04 lut 2015, 08:15
dokładnie życie robota ;/ ja tez chce dodac ten lek to wenli u mnie to ostatnia nadzieja w tym życiu potem się z wami żegnam

przez wisnia80 04 lut 2015, 09:09
artur1978 napisał(a):
generalnie z moich doswiadczen z lekami i obserwacji wynika ze depresja ma malo wspolnego z ukladem dopaminergicznym. Dopamina to raczej brak motywacji i anhedonia.

A nie dokładnie przeciwnie? Alkohol działa świetnie przeciwlękowo i natychmiast. Chyba działa na GABA i dopaminergiczny układ.

Dark Knight napisał(a):dokładnie życie robota

Masz na myśli brak emocji? Łuuu dla mnie to by było super. Uważam emocje za ewolucyjny błąd. Tzn to może i było dobre ale 20 tyś lat temu jak człowiek biegał z maczugą po lesie, a jego najwyższym osiągnięciem było dorwanie samicy.

przez miko84 04 lut 2015, 10:29
Anhedonia to jest jeden z kluczowych objawów depresji, możesz być zakwalifikowany jako chory na depresję nie mając obniżonego nastroju a wykazując anhedonię.

To badanie wskazuje na kluczową rolę dopaminy w depresji:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18690111

"Animal models of depression in dopamine, serotonin, and norepinephrine transporter knockout mice: prominent effects of dopamine transporter deletions"

Jest to badanie w którym genetycznie "wyłączano" transporter dla danego neuroprzekaźnika, SERT, NET i DAT. Wyłączenie tych transporterów powodowało znaczny wzrost danego przekaźnika u takiej myszy. Później myszy poddano testom na działanie przeciwdepresyjne (forced swim test, tail suspension test, sucrose consumption). W tych testach myszy z wyłączonym SERT nie wykazywały działania przeciwdepresyjnego, myszy z wyłączonym NET średnie działanie a myszy z wyłączonym DAT silne działanie przeciwdepresyjne. W badaniu forced swim test myszy próbowały się wydostać z wody prawie przez cały czas badania (silne działanie przeciwdepresyjne).
Ostatnio edytowano 04 lut 2015, 10:35 przez miko84, łącznie edytowano 3 razy
miko84

przez lunatic 04 lut 2015, 10:30
Ten lek nie ma mocy,byc moze subtelne stopniowe dzialanie rzeczywiscie ujawnia sie z duzym opoznieniem

przez miko84 04 lut 2015, 10:38
Mój "stary" lekarz uznawał tianeptynę za placebo.

Tu badanie wskazujące, że ketamina działa po części przez przywrócenie plastyczności w układzie dopaminy:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24931705

"Restoring mood balance in depression: ketamine reverses deficit in dopamine-dependent synaptic plasticity."
miko84

przez wisnia80 04 lut 2015, 10:46
miko84 napisał(a):Mój "stary" lekarz uznawał tianeptynę za placebo.

Tu badanie wskazujące, że ketamina działa po części przez przywrócenie plastyczności w układzie dopaminy:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24931705

"Restoring mood balance in depression: ketamine reverses deficit in dopamine-dependent synaptic plasticity."

Pewnie dystrybuował SSRI :-)

Jest jeszcze jeden aspekt tego wszystkiego, wydaje mi się że koncerny farmaceutyczne to tak na prawdę nikogo wyleczyć nie chcą :-)

Ja ewidentnie depresji nie mam, a jeśli już bym się uparł że mam to wtórnie wywołaną. Lęki powodują że żyję na uboczu, grubo poniżej swoich możliwości intelektualnych, popadam we frustrację, co powoduje depresję i kółeczko się zamyka.

przez miko84 04 lut 2015, 10:54
Możliwe, ale nie wydaje mi się że nie próbował leczyć tym lekiem, w końcu każdemu lekarzowi także zależy na skuteczności prowadzonego leczenia, bo rozgłos idzie a im więcej zadowolonych klientów tym więcej nowych pacjentów i więcej kasy.

Z tym, że koncerny farmaceutyczne nie chcą nikogo wyleczyć można dyskutować. Załóżmy, że tak jest. Ale w takim wypadku pojawiają się takie malutkie firmy jak Naurex, którą założył jeden naukowiec, firmy które gdy wprowadzą lek "trafiony" i skuteczny mogą zarobić sporo kasy i się rozwinąć. Pamiętajmy, że firma która wynajdzie lek ma parenaście lat wyłączności na niego. Załóżmy, że któryś z leków firmy Naurex okaże się strzałem w dziesiątkę - będzie dużo skuteczniejszy od aktualnie dostępnych leków. To przyniesie firmie ogromną sprzedaż i zarobek. Rynek farmaceutyczny to nie tylko ogromne koncerny, przypadek firmy Naurex pokazuje, że jeśli ktoś ma pomysł i ten pomysł okaże się trafiony to może być szybka droga do kariery i bogactwa dla tej firmy.
miko84

przez suwak 04 lut 2015, 12:27
miko84 napisał(a):W badaniu forced swim test myszy próbowały się wydostać z wody prawie przez cały czas badania (silne działanie przeciwdepresyjne).

Nie wiem, czy akurat to badanie najlepiej mierzy przeciwdepresyjne działanie. To zrozumiałe, że w takim teście zawsze dopamina wygra, bo jest motywująca.
Jak natomiast zmierzyć u myszy nasilenie negatywnych uczuć? Czy mysz w ogóle takowe posiada? No właśnie...

Sortuj wg