METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Ritalin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
30
81%

Nie
6
16%

Zaszkodził
1
3%

Liczba głosów : 37

przez frustrated 16 sie 2012, 15:25
jacy psychiatrzy i dlaczego nie boją się przepisywac metylo ?

Mi przepisal psychiatra, ktory specjalizuje sei w leczeniu ADHD... :) Nawet nie musialem zbytnio sie wysilac zeby dostac ten lek :P
zdrowymozg.pl

przez miko84 16 sie 2012, 16:17
Widać wieje wiatr z USA :)
miko84

przez Nola 28 sie 2012, 03:02
Jakoś słabo wieje, bo psychiatrzy nadal nawet nie biorą pod uwagę adhd, gdy zgłaszają się do nich pacjenci. A szkoda, bo liczba doroslych z ADHD w Polsce jest pewnie gigantyczna. Czasy kiedy metylo bedzie z taka ochota przepisywane co SSRI nam raczej nie groza ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez frustrated 28 sie 2012, 03:31
duzo osob napala sie na metylo wgl jakby to byl jakis lek-cud... a wcale tak nie jest :p fakt, koncentracja po nim jest wieksza i ogolnie lepiej sie mysli no ale nie wiem po co tyle osob az tak sie stara zeby dostac te tabletki... serio nie jest to nic specjalnego :)
zdrowymozg.pl

przez Nola 28 sie 2012, 03:45
QueenForever napisał(a):Tylko czy z faktu że ktoś czuje się lepiej gdy bierze substancje narkotyczną (notabene trudno się czuć gorzej niż w punkcie wyjścia gdy biorąc np. metylo nasz mózg zalewa dopamina) wynika że nadal będzie się tak czuła gdy tą substancje odstawi?Jest metylo,amfetamina,metamfetamina! w sprzedaży jako "leki" na ADHD -czy z faktu że owe substancje są skierowane dla chorych na ADHD wynika że są to leki? NIE!!!to tylko kwestia czasu jak pojawią się nowe substancje narkotyczne udające leki by w tej bezpiecznej nomenklaturze zyskiwały nową rzesze konsumentów.Może powstaną nowe choroby obok ADHD by zwiększyć pule potencjalnych konsumentów takich czy innych medykamentów.Jeśli wierzycie w to że przemysłowi farmaceutycznemu zależy na waszym zdrowiu to jesteście naiwni.

Konsekwencje nieleczonego ADHD sa duzo wyzsze. Depresja, proby samobojcze, okaleczenia, niechciane ciaze, przestepstwa i wypadki (ktore zagrazaja tez 'normalnym'), nerwica, uzaleznienia, osobowosc dyssocjalna... Zycie jest wyzwaniem kiedy nie dzialaja ci hamulce a tragedia jest tylko kwestia czasu. Z przyjemnoscia pozwole dorobic sie koncernom farmaceutycznym jezeli pozwalaja mi zyc jak normalny, zwykly czlowiek. Cukrzycy tez nie da sie wyleczyc, czy w zwiazku z tym nie powinno podawac sie lekow? W koncu po co ci przebiegli lekarze wymyslili taka chorobe. Zycze Ci troche mniej chamstwa, wiecej empatii i pozytywnego nastawienia. W koncu jezeli uda Ci sie opracowac publikacje potrafiaca dowiesc, ze naukowcy na calym swiecie byli w bledzie i istnienie ADHD nie jest mozliwe to kto wie, moze nawet Nobel Ci sie trafi.

frustrated, zalezy na co cierpisz ;) jezeli masz ADHD to komfort zycia po metylo moze sie znacznie zwiekszyc. Tak jest wlasnie w moim przypadku. Nie mam glupich pomyslow, nie angazuje sie w relacje/dzialania dla samej adrenaliny, jestem w stanie zrobic to co zaplanowalam (moze nie w 100% ale jest to osiagalne), moge wyrobic sie w czasie, wysiedziec w jednym miejscu. Nie potykam sie, nie rozlewam, nie gubie swoich rzeczy, nie zapominam o wszystkim i jestem duzo spokojniejsza. No i oczywiscie koncentracja. Kiedys nawet obejrzenie filmu bylo dla mnie wyzwaniem

przez miko84 28 sie 2012, 08:20
Jestem zdania, że jeśli ktoś podejrzewa u siebie ADHD, czy ADD to jedynym wyjściem jest spróbowanie leku to leczącego, bo żadne głupie testy psychologiczne nie stwierdzą tej choroby w 100%. Jeśli lek zadziała to znaczy, że mieliśmy rację. Jeśli nie zadziała tak jakbyśmy oczekiwali, a pojawią się znaczne skutki uboczne, znaczy, że cierpimy na coś innego. Ten lek w większości przypadków ADHD działa. Ja miałem szczęście go spróbować i mimo poprawy koncentracji i może większego spokoju nie odczułem tego czego oczekiwałem, więc porzuciłem teorię mojego ADD i wróciłem do leczenia depresji i nerwicy :)

Ps. U większości zdrowych osób ten lek poprawi koncentrację i procesy myślowe, ale jednocześnie bardzo nakręci, zwiększy lęk i nerwowość. Tylko osoby z ADHD odczuwają poprawę w sferach które u nich kuleją. To właśnie jest sedno tej choroby, że stymulanty zamiast nakręcać (jak to będzie u zdrowych osób) - uspokajają. Tak naprawdę to osoby zdrowe nie dadzą go rady brać dłużej bez znacznych skutków ubocznych. Sam się o tym przekonałem.
miko84

przez Nola 28 sie 2012, 10:09
Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie ADD to szansa, że metylo zadziała jest dużo niższa. Coraz częściej pojawiają się głosy, że ADHD bez impulsywności, szukania wrazen a za to z duzym poziomem niepokoju itp. to Sluggish Cognitive Tempo, które wg niektórych specjalistów jest oddzielnym zaburzeniem. Tam poprawa po metylo to zaledwie 20% przypadkow (natomiast strattera powinna pomóc). Prawdopodobnie ADHD to tylko ADHD-C

Ale tak w ogole to jak najbardziej sie zgadzam, metylo to lek, ktory niesamowicie pomaga w przypadku ADHD. Zwykla tabletka, a nie bedzie przesada stwierdzenie, ze calkowicie zmienila kazdy aspekt mojego zycia.

przez QueenForever 28 sie 2012, 10:45
Są co najmniej dwie odmiany ADHD -pierwsza to ta z deficytem uwagi i na nią zwykle dobrze oddziałują leki o działaniu dopaminergicznym(metylofenidat,metamfetamina) oraz druga -z nadpobudliwością psychoruchową-w tym przypadku najskuteczniejsze zdają się byc leki o działaniu noradrenergicznym(atomoksetyna,modafinil).
QueenForever

przez miko84 28 sie 2012, 11:32
Metylofenidat też silnie działa na noradrenalinę, więc tu i tu powinna być pewna poprawa.
miko84

przez Nola 28 sie 2012, 11:46
Dotychczas rozrozniano 3 typy ADHD
1. ADHD-PI - glownie deficyt uwagi
2. ADHD-C - deficyt uwagi, nadruchliwosc, impulsywnosc
3. ADHD-H - nadruchliwosc, impulsywnosc

Stymulanty dobrze dzialaja na ADHD-C i H, atomoksetyna prawdopodobnie na ADHD-I. Czyli odwrotnie do tego co napisales.

Natomiast okazuje sie, ze ADHD-H u wiekszosci osob przeksztalca sie w ADHD-C i DSM-5 sklania sie do tego, by nawet w przypadku ADHD-PI byly przynajmniej 3 objawy nadruchliwosci/impulsywnosci.

-- 28 sie 2012, 11:03 --

miko84, badania po prostu pokazuja, ze strattera jest ogolnie mniej efektywna w przypadku leczenia ADHD niz stymulanty, natomiast pomaga przy ADHD z nerwica a przy SCT nerwica jest duzym problemem. W zwiazku z tym wnioski nasuwaja sie same. Informacje na temat SCT sa znikome, ale to ciekawy temat. Byc moze jest to zaburzenie samo w sobie, ale prawdopodobnie tez moze wystepowac z ADHD.

przez QueenForever 28 sie 2012, 12:55
Leczenie ADHD opiera się zwykle na zasadzie prób i błędów,wszelkie substancje stymulujące opierają się zwykle na dopaminie i noradrenalinie ,rzadko jest to sama dopamina czy noradrenalina,zatem trudno tak naprawde dowieść czy stosując u chorego na ADHD np. metylofenidat pozytywny efekt takiej farmakoterapii (jeśli takowy rzeczywiście występuje) można przypisać dopaminie czy noradrenalinie.Osobiście stosowałem leki w czystej postaci oddziałujące na dopamine(np.piribedil,ropinirol) i noradrenaline(reboksetyne,modafinil) i w moim przypadku zdecydowanie lepiej oddziałują na mnie te pierwsze.
QueenForever

przez Nola 28 sie 2012, 14:04
Natomiast jezeli w pewnych grupach odpowiedz na dane leki jest wyzsza, a pewnych nizsza to mozna pokusic sie o generalizacje. Jezeli wsrod ADHD-C 92% dobrze reaguje na stymulanty to warto w takich przypadkach od nich rozpoczac. Leczenie ADHD nie jest loteria, po prostu nie wiemy jeszcze wszystkiego. Np. atomoksetyna dziala rowniez jako antagonista NMDA, tak samo jak memantyna, ktora tez miewa zastosowanie w przypadku SCT/ADHD ale i np. PTSD, wiec moze to tlumaczy poniekad roznice w skutecznosci. W zwiazku z tym, ze ADHD jest zaburzeniem genetycznym mozna sie spodziewac, ze w przyszlosci bedzie test na ADHD, ktory pozwoli na dokladna diagnostyke i ulatwi dobor terapii.

Jezeli ktos zna angielski to tu jest ciekawy wyklad https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=q3d1SwUXMc0 Ok. 20 minuty rozpoczyna sie temat ADD i SCT. Choc nie podobaja mi sie niektore uogolnienia to mysle, ze warto sie zapoznac.

przez miko84 28 sie 2012, 14:22
Próbowałem kiedyś memantyny, to było jakbym łykał cukierki. Przereklamowane te NMDA, bo wyższy antagonizm powoduje haluny.
miko84

przez QueenForever 28 sie 2012, 14:42
Narazie nie są znane przyczyny biologiczne wszelkich zaburzeń psychicznych -depresji,schizofrenii,ADHD,zab.lękowych i innych-leczenie polega na testowaniu substancji chemicznych na chorym i obserwowaniu stanu pacjenta,tak właśnie powstały pierwsze leki przeciwdepresyjne, nie jest więc to leczenie przyczynowe lecz objawowe ,być może przypadkiem okaże się ono przyczynowe jeśli zajdzie taka okoliczność ze naukowcy dojdą do wniosku że w istocie to serotonina leży u podłoża zab.depresyjnych,narazie jest to tak że skoro leki serotoninergiczne poprawiają stan chorego na depresje zakłada się że deficyt serotoniny może mieć związek z depresją,jest to jednak założenie oparte na pewnych wiarygodnych przesłankach ,nie zas jak w leczeniu przyczynowym jak np. w przypadku cukrzycy-pewnosc ze problemy z insuliną są jej pewną bezpośrednią przyczyną.Narazie w biologicznym leczeniu zab.psychicznych opieramy się na domniemaniach które jako takie wspierane są mniej lub bardziej wiarygodnymi obserwacjami i doswiadczeniami .Psychiatria leczy ludzi od dupy strony 8) -jest choroba to przetestujemy szereg leków-jesli jakis zatrybi(np.działający na serotonine) mozna załozyc ze serotonina ma związek z depresją,własciwy kierunek leczenia winien byc odwrotny-najpierw badamy mózg chorego,potem znajdując w nim okreslone dysfunkcje dostosowujemy do tychze dysfunkcji/deficytów odpowiednie leczenie.
QueenForever

Sortuj wg