Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

Dominik_wot, za bardzo probujesz sprowadzic depresje do postaci zero jedynkowej. Sam z profesji jestem informatykiem i facetem z natury, stad nie dziwi mnie takie podejscie, ale niestety tak nie jest. Depresja jak napisal Pablo5HT1 jest przewaznie wypadkowa kilku rzeczy, zwlaszcza dochodza tutaj problemy psychologiczne, ktore nie sposob ocenic pod takim samym prostym wzgledem, jak poziomy neuroprzekaznikow. Wciaz nie wiadomo co tak naprawde jest przyczyna depresji, nie wiadomo co dziala na pewno, a co na pewno zaszkodzi. Podejrzewa sie, ze pewne uklady i ich pewne patologiczne stany moga doprowadzac do danego typu objawow, ale nawet wtedy mozna wyroznic kilka przyczyn (najprosciej mozna patrzec na lęki, gdzie ich przyczyna lezec moze w ukladzie serotoninowym, dopaminergicznym czy GABA, choc to pewnie niepelna lista mozliwych winowajcow).

 

Co do tego, jakie uboki sa na noradrenalinie. Zerknij na temat reboksetyny (bardzo silny i czysty NRI) i zobaczysz, ze nie jest kolorowo i ma je bardzo duzo osob. Sennosc (tak, noradrenalinowiec powoduje sennosc), tygodniowe zaparcia, swedzenie i bol oczu czy bole przy orgazmie - to tylko kilka z nich (a bardzo wiele osob by dopisala co najmniej nasilenie nerwowosci oraz lękow). Za to zero efektu na nastroj czy humor (w moim przypadku, nie musi tak byc zawsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik wot, różnie działa zależy gdzie jest podnoszona, w takiej korze przedczołowej to moze działać nawet przeciwlękowo, wydzielana na współczulnym układzie może dawać objawy podobne do paniki, zawału itp, potliwośc itp. Ponoć działa tez przeciwstresowo, moim zdaniem to najbardziej enigmatyczny neuroprzekaźnik. Co do reboksetyny to podnosi też kortyzol , wogóle cała ta gadka o neuroprzekaźnikach w aspekcie leków jest trudna, zwykle neurtoransmitery działają dwójkami, trójkami, szeregami całymi. Osobiście coraz mniej wierze w teorie o ser, nor, dop. Myślę, że niedoceniana jest rola układu psychoimmunologicznego czyli te wszystkie kortyzole, CRH, adrenokortykotropiny, neuropeptydy, cytokiny itp. a neurotransmitery to tylko większe "pionki" do napier... na kopułę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może dlaczego akurat wenlafaksyna działała na mnie wybitnie przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo? Miałem wtedy wrażenie, że ten lek jest idealny dla mnie. Dlaczego paroksetyna i sertralina w swoim działaniu przeciwdepresyjnym nie zbliżyły się nawet w 50% do wenlafaksyny? Czy jakąś kluczową rolę odegrał tu jej wpływ na receptory opioidowe (mu, kappa 1, kappa 3 i delta) oraz na rec. alfa-2 adrenergiczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo5HT1, noradrenalina raczej czesciej jest odbierana jako prostresowa, uczestniczy w odpowiedzi stresowej razem z kortyzolem. Do tego mozna dodac bardzo duzy wplyw na funkcje zapamietywania i czujnosci

co to znaczy "postresowej" K*rwa a jak ja się pytam od miesiąca co odpowiada za poprawę pamięci i koncentracji po tlpd i fluoksetynie to nikt nie napisze że to noradrenalina tak jak myślałem...

 

Dopamina no a w takim razie za co jest odpowiedzialna dopamina wg. Ciebię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricah, to obiegowa opinia, noradrenalina np poprawia funkcjonowanie społeczne, wzrost jej w korze przedczołowej jest korzystny, wiele atypowych neuroleptyków "pikuje" ją, stres to bardziej adrenalina ( fight and flight response) i potem kortyzol , przedstawianie serotonina- dobra, noradrenalina za jest naiwne. jej rola jest złożona.

 

-- 21 gru 2015, 23:18 --

 

Ło kuźwa pajac specjalista od leków się pojawił. :mrgreen:

O pojawił... sie, pierwszy mnie zaczepia a potem mówi, ze obrażam... obrazisz jeszcze raz?

 

-- 21 gru 2015, 23:24 --

 

Wiecie może dlaczego akurat wenlafaksyna działała na mnie wybitnie przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo? Miałem wtedy wrażenie, że ten lek jest idealny dla mnie. Dlaczego paroksetyna i sertralina w swoim działaniu przeciwdepresyjnym nie zbliżyły się nawet w 50% do wenlafaksyny? Czy jakąś kluczową rolę odegrał tu jej wpływ na receptory opioidowe (mu, kappa 1, kappa 3 i delta) oraz na rec. alfa-2 adrenergiczny?

Myślę, że jej wpływ jest wyraźniejszy na korę przedczołową i układy decyzyjne zalezne od receptorów 5HT1a, po prostu działa lepiej od SSRI ( pod warunkiem, ze zaskoczy :mhm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo5HT1, po twoich wypowiedziach widzę że sam sobie nie umiesz pomóc a piszesz innym co mają brać. ;)

nie umiem ale w końcu pomoge a Ty znów "upadniesz na dno", buuhhaaa, oj ajj.. nerwusek?

 

Co ty się tak podniecasz? ;)

tak lubię, może mam za mało serotoniny a Ty za dużo jak Forrest gump! a teraz forrescik cofnij się o kilka wpisów i zobacz kto kogo zaczepił, mały nerwolągu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo5HT1, ja cię nie zaczepiam tylko nabijam się z ciebie bo robisz z siebie pajaca. ;)

nie robię z siebie pajaca, udzielam tylko porad matole, ty i tak byś z nich nie potrafił skorzystać dlatego, ześ tuman i tylko obrażać potrafisz! potrafisz napisać: ty pajacu ( fakt) a potem powiedziec, że masz takie prawo, jesteś nikim!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie robię z siebie pajaca, udzielam tylko porad matole, ty i tak byś z nich nie potrafił skorzystać dlatego, ześ tuman i tylko obrażać potrafisz!

 

Ja ciebie obrażam a ty jesteś grzeczny. :mrgreen:

obrażasz a potem czekasz na reakcję i mówisz, zę sie Ciebie obraża, czy jestes pospolitą kur...ja bym Ci dopiero mógł "sajgon" zrobić z życia.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obrażasz a potem czekasz na reakcję i mówisz, zę sie Ciebie obraża, czy jestes pospolitą kur...

 

Pomyliłeś mnie chyba ze swoją matką. ;)

nudzisz sie? frustracje odreagowujesz bo internet jest "anonimowy", jesteś słaby, żenujący, nie potrafisz juz bardziej obraźić to przyperd.. sie do mojej rodziny, po co tu jesteś, dlaczego mnie zaczepiłeś? nie odpowiem Ci na obraze, jestem silniejszy od Ciebie, jesteś nikim, tak udowodniłes to! zakompleksiony gadzie! i tylko czekasz az ktoś cie obrazi, bo chcesz, bo sie droczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nudzisz sie? frustracje odreagowujesz bo internet jest "anonimowy", jesteś słaby, żenujący, nie potrafisz juz bardziej obraźić to przyperd.. sie do mojej rodziny, po co tu jesteś, dlaczego mnie zaczepiłeś? nie odpowiem Ci na obraze, jestem silniejszy od Ciebie, jesteś nikim, tak udowodniłes to! zakompleksiony gadzie! i tylko czekasz az ktoś cie obrazi, bo chcesz, bo sie droczysz.

 

Nie wiem po co tak się produkujesz jak i tak pewnie wiesz gdzie mam twoje zdanie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nudzisz sie? frustracje odreagowujesz bo internet jest "anonimowy", jesteś słaby, żenujący, nie potrafisz juz bardziej obraźić to przyperd.. sie do mojej rodziny, po co tu jesteś, dlaczego mnie zaczepiłeś? nie odpowiem Ci na obraze, jestem silniejszy od Ciebie, jesteś nikim, tak udowodniłes to! zakompleksiony gadzie! i tylko czekasz az ktoś cie obrazi, bo chcesz, bo sie droczysz.

 

Nie wiem po co tak się produkujesz jak i tak pewnie wiesz gdzie mam twoje zdanie. ;)

Ty nie masz zdania bo jesteś zerem a zera nie mają zdań!po co zacząłeś gadzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×