Skocz do zawartości
Nerwica.com

TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon)


Krzysztof

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

101 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      62
    • Nie
      42
    • Zaszkodziła
      11


Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście skoro zareagowałeś na fluo to tianeptyna jest dziwnym wyborem. Jak już to szukałbym wątku SSRI+antagonista 5-HT2c (jakim jest fluo), czyli klasyka: wenla+mirta, SSRI+mirta/miansa.

 

 

czyli antagonizm 5-HT2c fluoksetyny odpowiada za dysfunkcje seksualne, tak? czyli powinienem isc w kierunku agonisty 5-HT2c, dziwi mnie w tym receptorze to, ze on odpowiada rowniez za apetyt, czyli jego blokowanie powinno zmniejszac apetyt (zmniejsza tylko w pierwszych dwoch miesiacach, kiedy lek sie rozkreca, i skutki uboczne sa bardzo odczuwalne) a ja na fluoksetynie tylem im dluzej bralem, tym bardziej, co oczywiscie bylo spowodowane wiekszym apetytem, ale nie tylko (nie wiem dlaczego, ale nawet w okresach, gdy jadlem malo i bylem aktywny fizycznie, to przybieralem na wadze a twarz mialem nienaturalnie nalana).....agonistami 5-HT2c sa tylko mianseryna i mirtazapina? strasznie boje sie tych lekow, bo tu przyrost masy jest niemal pewny (plus sennosc), ale tez dzieki agonizmowi w gore idzie sfera seksualna.....wyglada na to, ze nie idzie pogodzic tych dwoch kwestii.....

zastanawia mnie dlaczego mimo, tego antagonizmu 5-HT2c fluoksetyny niektorzy na tym leku nie cierpia z powodu dysfunkcji seksualnych. Miko byles na fluo, jak z tymi dysfunkcjami bylo u ciebie?

 

czy mi sie wydaje, czy agomelatyna ktora bierzesz tez wplywa na 5-HT2c? moze po niej sie nie przybiera na wadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, antagonizm 5-HT2c nie odpowiada za dysfunkcje seksualne, jak już to wzmacnia libido. Fluoksetyna to też SSRI i trudno oddzielić to działanie od blokady 5-HT2c - SSRI jest silniejszym niż antagonistą 5-HT2c. Antagonizm 5-HT2c zwiększa apetyt a nie go zmniejsza, ale fluo to też SSRI (patrz wyżej). Mianseryna i mirtazapina są antagonistami a nie agonistami 5-HT2c, agonistami pośrednimi są SSRI. Antagonistą 5-HT2c jest też agomelatyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 dzien brania coaxilu. Nie bede sie zalil, ze lek nie dziala na mnie, bo wiem ze kilkanascie dni to tyle co nic, by mowic o efektach terapeutycznych, chodzi mi o cos innego. Ale pisze, bo jest coraz gorzej, choc myslalem, ze juz gorzej byc nie moze. W mojej 9 - letniej walce z depresja nie czulem sie nigdy tak zle jak dzis. Od dwoch dni jestem tak mocno spiety, ze nie moge podjac praktycznie zadnej aktywnosci, nawet by tu wejsc musialem podjac niesamowita walke. Albo jest to skutek uboczny Coaxilu, albo pogorszenie stanu psychicznego w zwiazku z tym ,ze od dluzszego czasu nie otrzymuje wlasciwej pomocy farmakologicznej. Czy wasz depresyjny stan mimo ze byl fatalny tez sie pogarszal, czy raczej w tym fatalizmie jest stabilnosc? Ja jak juz dobijam dna, jak wraca depresja, to nigdy nie bylo gorzej, bylo tak samo zle. A teraz czuje sie mono psychotycznie, zupelnie nie moge zapanowac nad swoim lekiem, boje sie, ze z depresji popadne w jakos psychoze badz schizofrenie. Zawsze jakos odroznialem skutki uboczne leku, bo mimo, ze pogarszaja nasz stan to depresja caly czas jest taka sama, czuje sie raczej tylko objawy somatyczne - wstret do jedzenia, wieksza sennosc, wieksze drzenie miesni. Tutaj jest cos innego, tak jakbym sie poglebil w chorobie. Czy tez mieliscie cos takiego na Coaxilu? ile moze to potrwac jesli to skutek uboczny?

 

 

Nie, antagonizm 5-HT2c nie odpowiada za dysfunkcje seksualne, jak już to wzmacnia libido. Fluoksetyna to też SSRI i trudno oddzielić to działanie od blokady 5-HT2c - SSRI jest silniejszym niż antagonistą 5-HT2c. Antagonizm 5-HT2c zwiększa apetyt a nie go zmniejsza, ale fluo to też SSRI (patrz wyżej). Mianseryna i mirtazapina są antagonistami a nie agonistami 5-HT2c, agonistami pośrednimi są SSRI. Antagonistą 5-HT2c jest też agomelatyna.

 

Skoro fluo jest antagonista, to skad te dysfunkcje seksualne? Czy w zaburzeniach na ta sfere przy zazywaniu SSRI to ten receptor za to odpowiada, czy sa jeszcze inne rownie wazne? Co decyduje o tym, ze przy fluoksetynie te dysfunkcje sa tak silne w porownaniu z innymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo fluo to antagonista i agonista w jednym (serotonina jest naturalnym agonistą), z tym, że agonistą jest dużo mocniejszym. To nie jest prawda, że po fluoksetynie dysfunkcje są silne w porównaniu z innymi bo to pod tym względem bardzo łagodny lek właśnie. Dużo gorzej wypadają inne SSRI, jak paroksetyna, sertralina czy nawet escitalopram. Jeśli u Ciebie było inaczej to jest to tylko jakaś indywidualna reakcja.

 

Jeśli chodzi o zaburzenia seksualne po SSRI to wg. mnie agonizm receptora 5-HT2c gra główną rolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiśnia, niestety nie ma wersji o przedłużonym uwalnianiu i zwykle bierze się 3 razy dziennie po 1 tabletce, ale niektórzy mają też wyższe dawki.

Mio85 - o cholerka, to niedobrze, czegoś takiego nie miałam, ale ostatnio czuję, że lek już tak dobrze nie działa, np. zapomniałam wziąć rano, to w południe miałam wewnętrzne rozedrganie i samopoczucie depresyjne. Idę do psychiatry w środę i nie wiem, co dalej będzie. Z jednej strony lek nie powoduje u mnie skutków ubocznych, ale chyba jest za słaby, SSeraje mnie cholernie otumaniają i jestem wyzuta z wszelkich emocji. Pogadam z lekarzem, jest jeszcze parę opcji, ale nie wiem, co ona na to. Gdybym się uparła, że chce dalej tianeptynę, to ją dostanę, ale to już końcówka drugiego miesiąca brania i jestem jakby do połowy wyleczona. Nie mam zjazdów, czarnowidztwa, ale nadal brak energii i siły do czegokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobija drugi tydzień na tianeptynie i jest naprawe zle, ta poglebiajaca sie depresja i lęk są bardzo niepokojące, do tego doszedł inny skutek uboczny totalne zamulenie - nie sennosc, jak np, na seronilu czy tritico, ale zamulenie....nowoscia jest tez bardzo duze oslabienie fizyczne - nie mam sily nawet na spacer - zadyszka i zmeczenie po 10 minutach marszu, podczas, gdy na innych antydepresantach mimo uczucia zmeczenia bez problemu moglem biegac.... dla mnie ten lek dziala jak jakis fatalny narkotyk - wygladam i czuje sie jakbym byl pijany albo na haju. W moicigh doswiadczeniach z choroba i lekami nie mialem nigdy takiej sytuacji, zebym zewnetrznie wygladal na osobe chora (to ulatwialo roznorakie wytlumaczenia mojego zachowania i nigdy nikt wprost nie mogl mi powiedziec: "z toba cos jest nie tak wygladasz fatalnie i nieswojo", a teraz nie poznaje sie w lustrze! wygladam jak wrak czlowieka i to widac golym okiem, mowi mi to niemal kazdy, potwierdza matka. To zmeczenie i cierpienie znajduje odzwierciedlenie na zewnatrz. Mam niewyobrazalnie zmeczona twarz, skora zwiotczala, pod oczami since i wory, oczy i zrenice zdecydowanie zmniejszone "bez blysku", szare bialka, rysy twarzy wczesniej wyostrzone teraz wszystko opuchniete i luzne, blada cera i widoczniejsze zmarszczki. Takze tak jak kiedys moglem próbowac grac przed innymi, ze jest ok, teraz nie przejdzie. Martwi mnie to o tyle ze duza wage przywiazywalem do swojego wygladu, teraz nie mam juz nawet tego. Na razie ten lek zbiera u mnie same minusy i to takie konkretne, teraz juz nawet wygladam jak psychicznie chory czlowiek. Tianeptyna rozwiala mi pierwsza watpliwosc - w jakis sposob wplywa na organizm i ma skutki uboczne i to takie, ze tesknie do fluoksetyny i jej kastracji. No, ale ja zachecam do dyskusji. Piszcie, czy jestem odosobnionym przypadkiem? Piszcie, czy wam przeszlo, czy warto cierpiec dla tego leku?

 

Do naszych ekspertow z forum znajacych sie na mechanizmach dzialania leku ponawiam pytanie, bo nikt mi jeszcze nie odpowiedzial. Czy ten lek sie w jakis sposob kumuluje w organizmie, mimo, ze tabletki nie maja przedluzonego uwalniania? Chodzi mi o osiagniecie jego stacjonarnosci w organizmie, tak jak w przypadku SSSrajow. One dzialaja po dłuzszym czasie, wlasnie w momencie nasycenia sie organizmu. Czy w przypadku Coaxilu i jego krotkiego okresu poltrwania mozliwe jest osiagniecie takiego efektu? Jesli nie to jak osiagnac efekt terapeutyczny? Przepraszam Miko za znow przydlugi post, ale licze na ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mio85, po co w ogóle zawracasz sobie głowę takimi rzeczami jak stan stacjonarny? bierzesz lek 3x dziennie i to jest właściwe dawkowanie, które umożliwia osiągnięcie optymalnego poziomu w organizmie; śpisz, jesz, zdrowiejesz. Coaxil raczej nie powoduje takich skutków ubocznych, praktycznie żadnych nie powoduje (chociaż co ciekawe, znane są przypadki uzależnienia od tianeptyny). Podobnie jest z jego działaniem. Coaxil to lek dla nerwicówek po menopauzie, na zaburzenia lękowe z towarzyszącym obniżeniem nastroju. On nigdy nie wyleczy endogennej depresji. Podobnie jak agomelatyna. Zresztą ten sam producent. Widać, że po odstawieniu SSRI Twój stan uległ dalszemu pogorszeniu. Czemu w zasadzie zmieniłeś? Po co odstawiłeś dobrze działającą fluksetynę? Zresztą jak już zamieniać to na sertralinę, moklobemid, bupropion; a nie tianeptynę, escitalopram czy paroksetynę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lipcu 2014 r pojawiła się publikacja w której odkryto że tianeptyna jest agonistą receptorów opioidowych μ i δ.Receptory te występują w dużym zagęszczeniu w układzie nagrody co może przemawiać za lekko euforyzującym działaniu tianeptyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lipcu 2014 r pojawiła się publikacja w której odkryto że tianeptyna jest agonistą receptorów opioidowych μ i δ.Receptory te występują w dużym zagęszczeniu w układzie nagrody co może przemawiać za lekko euforyzującym działaniu tianeptyny.

w takim razie

 

 

elfrid to ja powinienem mieć a av House'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mio85 postaraj się wytrwać mimo, że nie czujesz się najlepiej, 2 tyg. to trochę za krótko by oceniać. Tianeptyna działa prawdopodobnie przez wpływ na neuroplastyczność i leczenie skutków stresu w organizmie (zaburzenia w budowie neuronów).

 

Na takie za przeproszeniem pierdoleni.. pewnego użytkownika, że ten lek nie pomoże, tamten też nie nie zwracaj uwagi. Na szczęście nie on przepisuje leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pierdolenie pewnego użytkownika tylko opinie lekarzy, że Coaxil to placebo. Gdyby był taki skuteczny z powodzeniem stosowaliby go np. w szpitalach psychiatrycznych (nie ma przeciwwskazań, jest refundacja). Nigdy nie słyszałem żeby pacjenta z hospitalizowaną depresją ustawili na tianeptynie. Po co ma się chłopak męczyć i tracić czas, skoro po odstawieniu SSRI jest gorzej niż było. miko84, też nieszczególnie cenię te wszystkie leki SSRI/SNRI ale to nie znaczy, że każda alternatywa w odmiennym mechanizmie działania jest lepsza. Są też takie, które nie działają w ogóle, chociaż na papierze leczenie skutków stresu w organizmie wygląda bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Których lekarzy, nazwiska proszę. Tzn. że większość lekarzy w Polsce to idioci lub oszuści skoro jest to jeden z popularniejszych leków w naszym kraju. A nie stosują go w szpitalach? To znowu twój wymysł i domysły. To że ty czegoś nie słyszałeś nie znaczy, że nie istnieje. Po co ma tracić czas? Bo zalecił mi tu tak lekarz, nie jesteśmy do tego by namawiać do odstawienia leku, nie powinnyśmy o tym decydować. Nigdzie nie napisałem, że każda alternatywa dla SSRI/SNRI jest lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×