Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

wisnia80, nie ma bo są małe dawki, ale takie małe dawki na dłuższą metę nie pomogą Ci w zdrowieniu

 

 

Bo ja wiem.

 

W ogóle to wydaje mi się że ta wenla jakby mi lęki zwiększyła. Dziś mnie dziwne myśli naszły i jakieś takie poczucie beznadziei. Dawno tego nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, ja nie miałam nasilenia lęków :mrgreen:

U mnie było tak,że na kilka dni lęki mi odpuściły a potem nagle wróciły i zaczęło się od roztrzęsienia

ale nie były bardziej nasilone tylko tak jak miałam "normalnie".

Efekt był taki,że lekarz zwiększał mi dawkę venli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80,

wystarczy poczytac ulotke wenli, trzeba miec szczescie zeby nie miec zadnego uboku

 

-- 30 cze 2014, 18:14 --

 

poza tym przeciez sam chciales miec uboki bo narzekales ze po esci nie masz zadnego

 

esci, to było blisko 4 miesiące temu. W międzyczasie byłem cały czas na sertrze, która specjalnie bardzo nie różni się od wenly zapewne. Żadnego złego samopoczucia i myśli typu: "nic nie ma sensu i to już koniec" nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu zwracac uwagi na dzialanie tego typu leków przed upływem dwóch tygodni, mi dzialanie na noradrenaline tez dosc mocno obniza samopoczucie, ale ja bralem lek noradrenalinowy czysty, bez dodatkowego wplywu na serotonine ktora by to łagodziła i pewnie stąd taki efekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kujav89, napisz ile czasu brales wenle i jak czules sie w przerwach kiedy wenli nie brales. Teraz bierzesz juz pare miesiecy rozumiem i skutki uboczne nie minely.

Czy jak poszedles do pracy to zaczales odczuwac depresje a reszte objawow po rozpoczeciu wenli dopiero?

Czy bierzesz cos na uspokojenie? (dawka benzo gdyby ukoila te objawy to wtedy byloby bardziej pewne, ze to nerwicowo-lékowe objawy)

 

i najwazniejsze pytanie- skoro poprzednim razem tez miales spore efekty uboczne to dlaczego lekarz przepisuje ci ten sam lek????

 

Wenlę biorę od lutego 2010, przerwałem około lipca 2011, czułem się dobrze po odstawieniu. Bumerang. Wenlę biorę od lutego 2012, przerwałem w październiku 2013. To był okres studiów, ze skutków ubocznych dokuczały mi tylko problemy jelitowo-żołądkowe, do których się przyzwyczaiłem, rzadko ciężki oddech, myślałem, że to od brzucha. Na te problemy jelitowo-żołądkowe się leczyłem, diagnoza była taka, że to wina wenli (październik 2014). Depresja zawsze mnie atakowała, gdby byłem wyczerpany fizycznie (na studiach po sesjach, w marcu 2014 po półtora miesięcznej chorobie).

 

Na studiach nie miałem problemów ze wzrokiem i uczuciem bycia pijanym, rzadko występował problem z oddechem, problemy jelitowo-żołądkowe były. Czy możliwe, że zmiana środowiska (studia-praca) wyzwoliła nowe skutki uboczne ? Nie czuję się tak jak w czasie depresji, stres czasem występuje, ale czy w takim razie mam wszystko na stres zrzucić. Oprócz Orivenu 75 mg. niczego innego nie biorę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80, Spokojnie, zanim zaczęła u mnie działać to moja depresja nadal się utrzymywała, w 9 dniu mi nie przeszło

 

Biorę SSRI od 4 miesięcy bez przerwy, nie rozumiem dlaczego na wenli nagle zjazd jest. Już tak dobrze się czułem, a teraz tak samo jak przed braniem leków. Jakaś pustka i poczucie beznadziei mnie opanowuje. Miałem iść na rower, a najchętniej to pójdę do łóżka spać zapomnieć że istnieję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu zmieniłeś sertę na wenlę?

 

Ja nie zmieniłem. Lekarz mi zmienił. Był wywiad i widocznie na podstawie tego zadecydował o zmianie leku. Przypuszczam że przez skutki uboczne, które i tak mam takie same teraz po zwiększeniu dawki wenli jak na sertrze, i po wspomnieniu o mojej nadpobudliwości psycho-ruchowej, ze wskazaniem na ruchową. Np. poruszanie kończynami mnie uspokaja. Może to głupio brzmieć. Sobie tak myślałem o ADHD u mnie z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia80,

Masz zmianę leków, masz całą listę skutków ubocznych tutaj, między innymi depresja, pogłębiony lęk i myśli samobójcze.

9 dni to na prawdę bardzo krótko, ja też brałam przed tym inne leki na depresję, które mi wcale nie pomagały.

Na początku leczenia wenelą dalej miałam depresję, myśli samobójcze, na dodatek byłam w psychiatryku i leżałam tam cały czas i zdychałam

Dopiero później zaczęłam z depresji wychodzić.

Do każdego leku trzeba się przyzwyczaić.

Wenlafaksyna należy do grupy leków przeciwdepresyjnych o nowej strukturze. Jest mieszaniną racemiczną dwóch aktywnych enancjomerów. Zarówno wenlafaksyna, jak i jej główny aktywny metabolit – O-demetylowenlafaksyna (ODV) – to silne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny oraz słabe inhibitory wychwytu zwrotnego dopaminy.

 

Działania niepożądane

 

Często: senność, zawroty głowy, ból głowy, zwiększenie napięcia mięśniowego, parestezje, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, ziewanie, zmniejszone łaknienie, zaparcia, nudności, wymioty, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia oddawania moczu (zwłaszcza parcie na mocz), pocenie się (w tym poty nocne), zwiększone stężenie cholesterolu we krwi (zwłaszcza związane z długotrwałym leczeniem i prawdopodobnie przy stosowaniu dużych dawek), zmniejszenie masy ciała, nadciśnienie, rozszerzenie naczyń krwionośnych (najczęściej zaczerwienienie twarzy), wybroczyny, krwawienie z błon śluzowych, astenia/zmęczenie, zaburzenia ejakulacji/orgazmu (mężczyźni), brak orgazmu, zaburzenia erekcji, zmniejszenie popędu seksualnego, nieprawidłowe sny, bezsenność, nerwowość, uspokojenie. Niezbyt często: zaburzenia rytmu serca, w tym tachykardia, drgawki kloniczne mięśni, szumy uszne, zaburzenia smaku, bruksizm (zgrzytanie zębami w czasie snu), biegunka, zatrzymanie moczu, zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło, wysypka, łysienie, hiponatremia, zwiększenie masy ciała, zaburzenia orgazmu (kobiety), krwotok miesiączkowy, reakcje nadwrażliwości na światło, nieprawidłowe wyniki aktywności enzymów wątrobowych, pobudzenie, apatia, omamy, niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne, omdlenia. Rzadko: zapalenie wątroby, reakcje maniakalne, myśli/zachowania samobójcze oraz niepokój psychomotoryczny/akatyzja, krwotoki (w tym krwotok mózgowy), krwawienie z przewodu pokarmowego, zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH), wydłużony czas krwawienia, małopłytkowość, napady drgawkowe, złośliwy zespół neuroleptyczny, zespół serotoninowy. Bardzo rzadko: zwiększone stężenie prolaktyny, reakcja anafilaktyczna, stany majaczeniowe, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, swędzenie, świąd, pokrzywka, rabdomioliza, zapalenie trzustki, eozynofilia płucna z takimi objawami, jak duszność, ból w klatce piersiowej, jaskra z zamykającym się kątem przesączania, ostra jaskra, wydłużenie odstępu QRS i QT, migotanie komór, tachykardia komorowa (w tym torsade de pointes), niewydolność serca, nieprawidłowy skład krwi (w tym agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, neutropenia i pancytopenia), reakcje pozapiramidowe (w tym dystonia i dyskineza), późne dyskinezy. Przerwanie leczenia (zwłaszcza nagłe) może wywołać objawy odstawienne (zawroty głowy, zaburzenia snu, zaburzenia czucia, parestezje, pobudzenie lub niepokój, nudności i/lub wymioty, drżenie, splątanie, pocenie się, ból głowy, biegunka, kołatanie serca, niestabilność emocjonalna, drażliwość, zaburzenia widzenia); zwykle mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie, jednak u niektórych osób mogą być ciężkie i/lub przedłużone. Po przedawkowaniu: zaburzenia świadomości, rozszerzenie źrenic, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, senność, drgawki, zawroty głowy, wymioty, zmiany w zapisie EKG (wydłużenie odstępu QT, blokada odnogi pęczka Hisa, wydłużenie QRS), tachykardia lub bradykardia, śpiączka, zgon. Brak swoistego antidotum, hemodializa jest nieskuteczna, należy podać węgiel aktywowany, wykonać płukanie żołądka i stosować leczenie objawowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas, troche lepiej ale dalej sie budze po kilku godzinach i musze sie postarac zeby znowu usnac. Tyle ze ja dostalam go zeby tyle nie spac jak zwyklam to robic. Jak narazie chyba tez troszke pozytywniejsze myslenie ale naprawde minimalnie. Mniej zalamana chodze. No ale to dopiero tydzien. Zobaczymy dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nikt nie miał wątpliwości to ja Anel92, tylko po zmienia nicku ;)

 

wisnia80, To będziesz mógł ocenić do dopiero po 2 , 3 tyg stosowania, wtedy będziesz mógł stwierdzić czy działa czy nie i jak działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę SSRI od 4 miesięcy bez przerwy, nie rozumiem dlaczego na wenli nagle zjazd jest. Już tak dobrze się czułem, a teraz tak samo jak przed braniem leków. Jakaś pustka i poczucie beznadziei mnie opanowuje. Miałem iść na rower, a najchętniej to pójdę do łóżka spać zapomnieć że istnieję.

no to pewnie spotkales sie juz z faktem ze te leki mogą początkowo pogarszać samopoczucie i ze nie działają od pierwszych dni, jest zjazd bo tak moze byc początkowo i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nikt nie miał wątpliwości to ja Anel92, tylko po zmienia nicku ;)

 

wisnia80, To będziesz mógł ocenić do dopiero po 2 , 3 tyg stosowania, wtedy będziesz mógł stwierdzić czy działa czy nie i jak działa

 

No to 2 tyg. będą już za 3 dni. Ale już teraz mogę napisać, że wróciła potrzeba spania w ciągu dnia, co było zupełnie niemożliwe na sertrze.

 

Czyli wenla. vs. sertra 0:1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×