Skocz do zawartości
Nerwica.com

Obywatelu Do Roboty!


Kawa Szatana

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Jurecki napisał(a):

Ja w dzień za chiny nie usnę.

Nie wiem czy w takim przypadku można mówić o śnie. Myślę, że jest to po prostu stan głębokiego odprężenia. Kładę się na plecach, odpalam jakąś niezagłośną relaksacyjną muzykę (przeważnie taką samą co zawsze) i staram się o niczym nie myśleć. Po pewnym czasie pojawiają się obrazy tj. tworzy się jakaś historia (być może sen), aż w pewnym momencie odpływam. Odzyskuję świadomość, a w każdym razie większe skupienie po chwili od tego odpłynięcia, ale nie wstaję natychmiast, gdyż najpierw chcę się upewnić, że nie jestem w stanie już zasnąć, a następnie wstaję i wracam do swoich rzeczy. Nie chcę zbyt dużo czasu poświęcić na taką drzemkę/sen dlatego ustawiam sobie budzik na te max 30 min. i przeważnie jest to czas wystarczający do tego, abym odzyskał trochę energii. Dzisiaj, gdy się przebudziłem i spojrzałem na pozostały czas to było ok 10 min. do końca (pozytywnie się zaskoczyłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdrzemnąłem się max. 25 min. Już 14 min. wystarczyło, abym się zrelaksował, trochę głębiej przysnął i się rozbudził. Przez pozostałe 11 min. leżałem w jednakowej pozycji i próbowałem znowu się odprężyć, ale już nie mogłem tj. odzyskałem siły.

 

Taka drzemka regeneracyjna, w środku dnia, jest całkiem fajna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisanie:

- początek lekcji 20 to ponad 122 słowa/min. czyli jakieś 600 znaków. Odlot.

jcE1js2.png

 

Przeważnie na początku spadałem z prędkością do ok. 95 słów, a później odrabiałem przez pozostały czas do tych ponad 100. Tutaj praktycznie przez cały czas pisania tj. 15 min(tekst się skończył). miałem prędkość 102 słowa/min..

qRo5lH1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam pomału edytor z 'vim' na 'neovim' (ten po lewej).

ivcMDU3.png

 

oraz robię porządki z plikami.

 

Po odpaleniu skryptu zainstaluj określone programy. Pobieram przy użyciu flatpaka, snapa, menedżera pakietów i pobieram bezpośrednio appimages. Pewnie w wolnej chwili stworzę jakiś skrypt, który najpierw sprawdzałby czy dany program znajduje się w systemie, a jeśli nie to byłby instalowany z danego źródła jeśli byłby dostępny. Jeśli nie z jednego źródła to z drugiego itd. wg. kolejności. Najpierw flatpak potem snap lub appimages, a na końcu  menedżer pakietów.

lIKFE5U.png

 

Pobawiłem się trochę zmienną PS1 tj. zmieniłem wygląd stałego monitu w terminalu. Teraz jest czytelniejszy (wcześniej był sam czas).

ksUNMK8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowania ciąg dalszy:

- response z https://libretranslate.com, którą otrzymałem nie przeszła testu, który napisałem dlatego, że w tablicy z kodami języków są zduplikowane elementy, a dokładnie chodzi o dwa takie same łańcuchy znaków tj. 'ru' i 'ru'.

da7Z54s.png

jQHLYAW.png

 

Obecnie próbuję wykorzystać wyrażenia regularne (regexp) w JSONSchema do weryfikacji łańcucha.

rmoOFdY.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<h1>Some Tekst</h1> ---> ^<([^<>]+)>[^<>]*<\/\\1>\$

 

Wyrażenie po prawej sprawdza, czy tekst po lewej jest elementem HTML.

 

<h1> to jest ^<([^<>]+)> - Zaczyna się ^ czyli początek linii dalej < i ( i każdy znak z wyjątków ostrych nawiasów i ) i >

Nawiasy okrągłe są wykorzystywane do przechwycenia znaków pomiędzy nimi. Dzięki temu np. można sprawdzić czy dalsza część tekstu jest taka sama jak początek.

 

Some Tekst to jest - [^<>]* - każdy znak niebędący nawiasami ostrymi lub brak znaku (gwiazdka to 0 lub więcej)

 

</h1> to jest - < i \/ - pierwszy ukośnik jest znakiem ucieczki (dzięki niemu można bezpiecznie użyć kolejnego znaku), a drugi jest ukośnikiem z tagu. Dalej mamy \\1 czyli znak ucieczki i odniesienie się do poprzednio przechwyconej wartości tj. h1 a następnie mamy znak > i znak ucieczki i symbol $, który oznacza koniec linii.

 

Dzięki temu:

<h1>Some tekst</h1> jest poprawnie walidowane, gdzie w <h1>Some tekst</h2> jest wyrzucany error.

 

UYat2hr.png

 

Może ktoś zechce poćwiczyć: https://regex101.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem podstawy C. Zamierzam zmienić menedżer okien na DWM, gdzie mam dostęp do plików źródłowych i mogę wprowadzać zmiany jakie tylko zechcę. Dzięki temu będę mógł ćwiczyć programowanie w C. Emulator terminala również zamierzam zmienić na ST (również z dostępem do kodu).

nBgG6dF.png

 

DWM:

dwm-20100318.png

 

ST:

frign-2016.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

@Kawa Szatana, pytam z ciekawości, od czego zacząłeś naukę programowania?

Myślę, że od ściągania plików z torrentów i grzebania w systemie, aby coś uruchomić, naprawić czy usprawnić codzienne korzystanie z PC. Później doszły instalacje i reinstalacje systemu windows/linux. Dalej HTML i CSS. Później JavaScript i go najtrudniej było mi zrozumieć, gdyż był to pierwszy język gdzie musiałem wszystkiego uczyć się od zera. Pętle, instrukcje warunkowe, składnia, czym są obiekty, klasy i prototypy, funkcje, jej argumenty i parametry itd. W innych językach niektóre rzeczy się powtarzają i nauka polega głównie na ogarnięciu składni, a czasami nawet składni nie trzeba się uczyć.

 

np. składnia instrukcji switch w C i JavaScript jest taka sama:

switch(expression) {

  case 1:

      // miejsce na instrukcje dla 'expression' równego 1

     break;

   

  case 2:

      // miejsce na instrukcje dla 'expression' równego 2

     break;

 

  default:

    // miejsce na instrukcje dla 'expression' różnego od 1 i 2

}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jurecki napisał(a):

Instalacja Windows jest prost gorzej jest już Linuksem, trzeba trochę wiedzieć. Zainstalować takiego Arch Linux to jest już sztuka :smile:

Myślę, że w dobie Internetu i masy poradników to nie aż taka sztuka. Ja na pendrive sobie zrobiłem wersję 'persistence' tj. dane zostają zapisane. Własny system to jest coś. Jest taki projekt jak LFS tj. linux from scratch i kiedyś zamierzam zacząć budować. Sporo mogę się nauczyć w trakcie tej budowy.

 

Arch, z tego korzystałem:

https://github.com/laurent85v/archuseriso

https://mags.zone/help/arch-usb.html

 

Linux from scratch:

https://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę frontu:

 

Pozostało:

- walidacja danych wejściowych,

- refaktoryzacja kodu,

- stworzenie animacji i umożliwienie przełączania pomiędzy formularzami: logowania i rejestracji

- ustawienie maksymalnej szerokości, formularz stworzony dla urządzeń o szerokości ekranu 375px i 1440px tj. wygląd dostosowany głównie do takich szerokości.

- i pewnie jakieś inne pierdoły o których jeszcze nie wiem.

 

5GXWW8Y.png

 

TTQDqtY.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej MySQL:

Aufxicw.png

 

Przerabiam z:

 

+ dokumentacja: https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/

 

btw. Jakby ktoś chciał zacząć kodować, ale sam nie jest w stanie z jakiegoś powodu zacząć to natrafiłem na ciekawy projekt: https://42warsaw.pl/

 

Jedynym wymogiem jest ukończenie 18 lat, rejestracja na stronie i zaliczenie testów sprawdzających logiczne myślenie.

 

Płacisz jedynie za utrzymanie się w Warszawie. Nauka jest darmowa i trwa jakieś 3 lata. Szkoła jest wyposażona w niezbędny sprzęt, więc nie musisz mieć swojego. Komunikacja w 42 Warsaw odbywa się w języku angielskim.

 

Więcej info: https://42warsaw.pl/faq/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaliczone:

- słówka z ang.

- hiragana na Duolingo (przypomnienie - miałem dłuższą przerwę),

- konwersja liczb zapisanych w systemie dziesiętnym na liczby w systemie szesnastkowym,

- słuchanie i trochę mówienia (ang),

- pisanie bezwzrokowe,

- kodowanie - piszę rozszerzenie do przeglądarki, które zmieni mi front na stronie: https://www.perfect-english-grammar.com i wyeliminuje mi niedogodności tj. nie mogę zaakceptować ciasteczek (wystarczy ustawić wartość właściwości 'display' na 'none' w elemencie zawierającym komunikat) i chcę się pozbyć niepotrzebnych powtórzeń, obrazków, stopki i innych rozpraszających dupereli.

 

niby 280 linijek kodu, ale tego nie widać. Same zmienne to ok. 70 linii + trochę linii odpowiedzialnych za responsywność. Dodatkowo do niektórych właściwości pewnie wypadałoby dorzucić jakiś prefix, aby dana przeglądarka odczytała daną właściwość i tym samym poprawnie wyświetliła dany element.

 

Co do nazw zmiennych, to cały czas staram się nad nimi pracować. Nazwy zmiennych przechowujących kolory rozpoczynają się od prefixu '--cr-', gdyż wg. mnie jest to czytelne i krótkie w zapisie. Przeciwnie do '--color-' tj. 2 znaki do 5. Natomiast jeśli chodzi o '--font-', to czasami zapisuję '--ft-' tj. pierwsza i ostatnia litera słowa 'font', lecz myślę, że nie jest to tak czytelne jak w przypadku kolorów, a np. '--se-'? od '--size-' jeszcze mniej czytelne dlatego zdecydowałem się na '--size-'. Sporo czasu schodzi na szukanie idealnych nazw i na tworzenie kodu, którym łatwo będzie zarządzać.

 

Mam nadzieję, że skończę ten projekt, a nie rzucę się na coś innego.

9Uitwve.png

 

9kjU0IB.png

pF7esrc.png

ooRbnZm.png

 

Myślniki zamiast wyników oznaczają, że zbyt dawno pisałem dany tekst. Te wyżej są świeższe od tych niżej - zdecydowanie to widać.

Sype5XL.png

 

Dzisiaj chcę się jeszcze trochę porozciągać. Ostatnio ból w plecach (gdy zbyt długo siedzę) mi doskwiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj konwersja. 32 znaki w hex (31 licząc od zera) na liczbę w sys. dziesiętnym (będzie to ogromna liczba). Obecnie jestem na 16 do potęgi 24, ale dzisiaj już sobie daruję.

 

Najpierw muszę ustalić ile to będzie od 16^0 do 16^31, dalej zamienić litery na odpowiednie liczby np. F na 15 itd, a następnie pomnożyć każdą liczbę przez wynik potęgowania, który wcześniej obliczyłem.

 

np.

jeśli x = 8 to:

x * 16^0 = 8

x * 16^1 = 128

x * 16^2 = 2048

...

x * 16^32 = ?

itd.

 

Później będę musiał zsumować te wyniki.

 

Ciekawi mnie jak wielka to będzie liczba, ale nie chcę używać kalkulatora.

 

Oprócz tego miałem dwa systemy do reinstalacji i wgranie sterowników + przygotowanie do użytku. Trochę słówek też zaliczyłem. Dobrze by było gdybym jeszcze chociaż te 20 min. popisał, wpadł na duolingo na lekcję, trochę się porozciągał, poczytał i może zrobię powtórkę słówek - zobaczę. Z kodowania dzisiaj chyba nic nie będzie.

 

doc0016.jpg

doc0017.jpg

 

doc0018.jpg

 

doc0019.jpg

 

doc0020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×