Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma, escitalopram jest słabszy. Słabszy nawet od sertry.

to dlaczego po esci jestem bardziej zamulony i senny ? paro i esci nie są najsilniejsze serotoninowo ?

 

skoro serta dawała Ci małegy speed po przez działanie dopaminy i skoro w jądrze półleżącym dopamina to serta może pomagać w uzaleznieniach ;

a jak działa dopamina w fluoksetynie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma, escitalopram jest słabszy. Słabszy nawet od sertry.

toż mnie zdziwił :shock: , ale to chyba tylko teoretycznie bardziej niż w praktyce . A może to nie tylko sama serotonina daje efekt uzdowieńczy tylko bardziej CAŁY PROCES PSYCHOFARMAKOLOGICZNY DZIAŁANIA TEGO LEKU, wiadomo ,że nie jest poznany ( w ulotce mówią na to "mechanizm działania leku ".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak działa dopamina w fluoksetynie ? i na co "głównie" działa fluo ? skoro słabo serotoninowa i trochę dopamina i noradrenalinka ;) ?

 

-- 18 wrz 2015, 14:55 --

 

może warto dać szansę tej sertraline ...

 

-- 18 wrz 2015, 15:17 --

 

and btw. dlaczego sertralina powoduje agresję w niektórych przypadkach - co jest za mechanizm i czym spowodowany...

 

-- 18 wrz 2015, 15:22 --

 

ciekawe czy i kiedy wymyśla lek powodujący pobudzenie bez leku i agresji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem biorę 50 mg dziennie najtańszego zamiennika sertraline bluefish po refundacji w 70% płacę 3 zł z groszami możemy założyć że 4 zł żeby nikt się nie czepiał :D a miesięczna kuracja fenylopiracetamem wychodzi jakies 140 zł. Narazie mnie na to nie stać a poza tym najpierw spróbuje leczenia konwencjonalnego może z tego wyjde. Ja mogę potwierdzić antylękowe działanie sertraliny działa bardzo dobrze szybko wytłumiła lęki po tym jak moklobemid przestał u mnie działać. Wcześniej brałem paroksetyne i na lęki fakt działa świetnie ale poza tym mega apetyt, zmęczenie, senność, spadek libido a osiągnięcie orgazmu graniczy z cudem. Póki co na sertralinie nie mam żadnych problemów nawet trochę zaczyna mnie pobudzać. Myślę że to będzie trafiony lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że paro jest najmocniejsza serotoninowo i dawka sertry, nawet podbijana do 200-250 a nawet 300 mg może nie leczyć tak dobrze ZOK jak paroksetyna, którą można podbić do dawki 40-60 mg. Im większa siła serotoninowa leku tym lepiej działa na ZOK. U mnie sertra nie leczyła ZOK tak jak paro - podobnie z somatyką - tylko taka "siekiera" serotoninowa jak paro była w stanie wyleczyć część moich objawów. Nie twierdzę, że u kogoś sertra nie zadziała - na pewno u większości tak, ale warto mieć na myśli, że jest coś "mocniejszego" serotoninowo bo może być to potrzebne do pełnego wyleczenia ZOK i innych objawów. Z minusów paro jest jej działanie antycholinergiczne - słabe ale na tyle wyraźne by powodować pewną senność i sedację. Natomiast siła blokady SERT niestety nie przekłada się na działanie przeciwdepresyjne - gdyby tak było to paro byłaby najskuteczniejszym z SSRI a tak nie jest. Tutaj dodatkowe działanie dopaminowe sertry może być jej plusem.

W działaniu dopaminowym chodzi o dopaminę w korze przedczołowej a tego sertralina nie robi za bardzo. Sertralina to lek głównie na natręctwa i lęki. antagonizm sigma w jej działaniu tez jest wadą także....Nie moge się tez doczytać o działaniu sertraliny na pośrednią GABA-B upregulację receptorów a to działanie ma wiele antydepresantów za to sertralina ma wykazywać działanie na układ GABA-A benzodiazepinowy.

yyy ... a co to wszystko znaczy że ta dopamina u serty to pic na wodę i śmiema ? a gdzie działa dopamina ta ze serty ?

 

skoro sertralina jest "głównie" na natrectwa i lęki to na co "głównie" jest fluo...? :)

Trudno powiedzieć gdzie działa dokładnie sertralina. SSRI są pod tym względem mało wybiórcze, zapewne sertralina działa tam gdzie są receptory głównie typu 5HT1. Skoro jest tez na natręctwa to pewnie działa na międzymózgowie. Mnie cos ta sertralina nie pomogła.

 

-- 18 wrz 2015, 18:56 --

 

Nie no jeśli chodzi o serotonine a depresję, jej związek z deprechą ( ale nie żadne tam nerwicowe i natręctwa czyli odmiany nerwicowe) nie jest wcale tak duży. SSRi pośrednio działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiadomo jak działają SSRI to są przede wszystkim domysły i przypuszczenia. Nawet na ulotce ParoGenu było napisane, że nie wiadomo w jaki sposób lek pomaga na depresję ale przypuszcza się, że poprzez wychwyt zwrotny serotoniny... Miejmy nadzieje, że powstaje właśnie coś nowego co działa szybko i leczy na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieje, że powstaje właśnie coś nowego co działa szybko i leczy na stałe.

dobre :brawo:

- a jak to sobie wyobrażasz ?,,, wszytkich wyleczą i pójdą na zasiłek dla bezrobotnych ?

Kran musi cieknąć ,a jak cieknie kran to potrzeba hydraulika ;) i najlepiej ,żeby tak ciekł:nie za mocno , nie za słabo,,, ech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieje, że powstaje właśnie coś nowego co działa szybko i leczy na stałe.

dobre :brawo:

- a jak to sobie wyobrażasz ?,,, wszytkich wyleczą i pójdą na zasiłek dla bezrobotnych ?

Kran musi cieknąć ,a jak cieknie kran to potrzeba hydraulika ;) i najlepiej ,żeby tak ciekł:nie za mocno , nie za słabo,,, ech

nie nie pójdą bo będą inne choroby :P tak jak z innymi chorobami na które wynaleziono skuteczne leki i albo się ludzi na nie szczepi ( pomijając czy szczepionki są dobre czy nie ) albo jak ktoś zachoruje to go się leczy bo ludzie i tak chorują ;) a niektórzy nawet mają takie hobby chodzic do psychiatry zmieniać leki dodawać eksperymentować - bo ktoś się nimi zajmuję i się troszczy... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik_wot bo esci działa tylko na serotoninę a sertra na dopaminę - fluo przez antagonizm 5-HT2c zwiększa dopaminę i noradrenalinę w PFC czyli w trochę innym obszarze - stąd działanie może się różnić między tymi dwoma lekami. Zwiększanie dopaminy w jądrze półleżącym nie pomaga w uzależnieniach - jak już to szkodzi, bo wszystkie używki zwiększają dopaminę właśnie tam. Tylko z tym "szkodzeniem" też z przymrużeniem oka bo siła dopaminowa sertry ma się nijak do siły dopaminowej używek. Co do agresji - jeśli ktoś ma na sertralinie to właśnie prawdopodobnie dopamina może za to odpowiadać.

 

Co do zmiany leku to ja bym się radził powstrzymać do "pełnego" okresu 6-8 tygodni, niezależnie co teraz bierzesz. Chyba, że bierzesz jakąś "kupę" która raczej nie zaskoczy.

 

Jeśli chodzi o nowe leki to wkrótce będzie wysyp klonów ketaminy: GLYX-13, CERC 301, AV-101 i pewnie jeszcze parę innych. Ja czekam bardziej na ALKS-5461 czyli lek działający na układ opioidowy. Z tu i teraz to wkrótce na rynku pojawi się klon arypiprazolu do agumentacji antydepresantów (brexpiprazol) i przedwczoraj FDA wydało zgodę na wejście na rynek kolejnego neuroleptyku "3 generacji" czyli pośredniego agonistę receptorów D + dość mocne działanie na 5-HT1a - czyli karyprazyna (cariprazine). Może być ciekawy lek augmentujący antydepresanty (w ostatnich badaniach wykazał lepsze działanie na objawy negatywne schizo od rysperydonu), ale zanim pojawi się w PL minie trochę czasu. No i znając ceny wszystkich nowych neuroleptyków ta będzie najprawdopodobniej koło 5 stówek.

 

-- 19 wrz 2015, 09:36 --

 

Jeszcze a propo agresji to wyszły teraz badania (a raczej wyszło, że one były wcześniej tylko producent paroksetyny je ukrywał), że paroksetyna nie jest wskazana u młodych bo może powodować napady agresji i nasilenie tendencji samobójczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychopharm no właśnie dokładnie o to mi chodziło :) czy serta może działać jak np. gumy z nikotyna przy rzucaniu palenia tak samo mały dopływ dopaminy mógłby zlikwidować "głody" dopaminy ... czy to głupie założenie i jest wręcz przeciwnie to jak odlewania benzyny do ognia ... ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest wiele mitów jeśli chodzi o działanie antydepresantów.

 

przede wszystkim depresja to stan złego samopoczucia wynikający z różnych czynników.

jeżeli czynniki te nie przestają działać, to stan złego samopoczucia wraca nawet przy przyjmowaniu

leków.

 

zatem serta jest skuteczna, jeżeli depresja wynika ze stanu przejściowego,

np. śmierć bliskiej osoby, przejściowy stres, wypadek itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest wiele mitów jeśli chodzi o działanie antydepresantów.

 

przede wszystkim depresja to stan złego samopoczucia wynikający z różnych czynników.

jeżeli czynniki te nie przestają działać, to stan złego samopoczucia wraca nawet przy przyjmowaniu

leków.

 

zatem serta jest skuteczna, jeżeli depresja wynika ze stanu przejściowego,

np. śmierć bliskiej osoby, przejściowy stres, wypadek itp.

U mnie nie była skuteczna ta cała sertralina. Ja uważam ją za najbardziej przereklamowany z SSRI. z tym jej działaniem na dopaminę to też jakaś ściema totalna. Gdyby tak ją podnosiła jak ma w opisie i w taki sposób jak robią to DRI to lek byłby o niebo skuteczniejszy i nie dawał takiej zmuły- a wierz mi zmulał mnie tak samo jak paroksetyna. Co do depresji to ostatnie teorie wskazują na habenulę jako ważne centrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy lepsza koncentracja i skupienie na sertralinie są spowodowane poprzez jej wpływ na wychwyt zwrotny dopaminy? Bardzo mi się poprawiły te kwestie na tym leku :smile:

dokładnie Tak jest :)

przynajmniej mi się tak wydaje bo serotoniana to stan sytosci i "glupkowatego" szczęścia a dopamina to wyzwania koncentracja i syndrom "poszukiwacza" i zdobywcy np. dlatego np. my mężczyźni "polujemy na dziewczyny" ;) i lubimy wyzwania jak i rywalizację :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychopharm,

Ja czekam bardziej na ALKS-5461

ALKS-5461 jest połączeniem leków preparat od buprenorfiny i samidorphan

 

Samidorphan (ALKS-33) jest selektywnym opioidowego antagonisty, który hamuje receptor μ-opioidów, ale bez wpływu na ó-opioid lub receptorów kappa-opioidowych. Zbadano do leczenia uzależnienia od alkoholu i uzależnienia od kokainy, [2], [3], wykazujące podobną skuteczność jak naltrekson

 

Miko , jednym słowem połączenie Buprenomorfiny z naltrexonem .

Uważasz ,że sama Bupra może mieć działanie antydepresyjne ?, oczywiście brana z głową/

Oczywiście stosowana seriami + okresy przerwy w dawkach nie większych niż 3mg dziennie .

Bo akurat wczoraj skończyłem testować 3 dniowe działanie ( bardziej antylękowe niż antydepresyjne ) buprenomorfiny . Dzienne spożycie bupry ostawiłem na poziomie 2.9 mg .

Dzis czuję się mocno wypompowany i choć zostało mi jeszcze 8 tabletek bupry zupełnie nie mam na nią ochoty .

Czuję jakby mi się w głowie ognisko paliło . ale gorączki nie mam .

Jestem ciekawy jak to sie przełoży na następne dni , efekt leczniczy buprenomorfiny .

Ale juz czuję ,że raczej na PLUS ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wg. tego że taki lek będzie dopuszczony to tak, z założeniem, że będzie on jako dodatek do leków - a więc to by musiałabyć bupra + np. SSRI. Co do ryzyka uzależnienia czy tolerancji to się nie wypowiem - nie zgłębiałem tego. W tym leku zablokowane będzie działanie na MU a zostanie sama blokada receptorów kappa, więc działanie może być inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc to by musiałabyć bupra + np. SSRI.

Dzięki Miko .

melduję w takim razie ,że jest bupra +SSRI , a nawet 2 - Paro 10mg + Esci 3,75 mg .

Dzisiaj od popołudnia nastrój z każdą chwilą u mnie zdecydowanie bardziej energetyczny( w dobrym znaczeniu tego słowa ) ,,,

Bupra ma tę boleść dupy ,że chce się po niej wymiotować ,zbijam to aviomarinem .

Ogólnie lek ma potencjał uzależniający , choć o wiele mniejszy ( jak na moje oko ) od ścierwa tramalowego .

Nie wiem jaki miałby sens brania go z Nalterxonem ( lub podobnym lekiem blokującym kanały opoidowe ), skoro wtedy jego " wejście " do komórki nerwowej byłby zablokowany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, samodorfan dodany w tym leku blokuje tylko receptory MU a więc lek będzie blokować receptory kappa dla dynorfin - to wg. badań wystarczy by skutecznie wzmocnić działanie przeciwdepresyjne SSRI/SNRI. W sumie jeśli naltrekson blokuje receptory MU a dodatkowo blokuje receptory kappa to rzeczywiście takie połączenie mogłoby być podobne do działania leku ALKS 5461. Ciekawe właśnie w tym jest to, że ten nowy lek będzie pozbawiony działania na receptory MU (μ) a więc nie jest to potrzebne do działania przeciwdepresyjnego a pozbawia ten lek potencjału uzależniającego czy tolerancji oraz być może tych uboków o których wspominasz (nudności itp.). Chociaż z tego co czytałem to agonizm tego receptora powinien zmniejszać mdłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×