Skocz do zawartości
Nerwica.com

ADHD - wątek ogólny


Psychoanalepsja_SS

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, 94. napisał(a):

 

Miałaś kiedyś tak?

Nie, bo ja nie brałam leków powodujących akatyzję. Znaczy się brałam, ale chwilę bo zanim pojawiła się potencjalna akatyzja wyszedł inny skutek uboczny, który lek zdyskwalifikował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewałem u siebie ADHD. Zapisałem się do lekarza aby wykonać badanie. Specjalista zalecił mi wypełnić test Diva samodzielnie. Lekarz nie potwierdził diagnozy. Później przeczytałem, że nie powinno się wypełniać testu samodzielnie lecz powinien to zrobić psycholog. Zastanawiam się jaki wpływ na wynik miało wypełnienie testu bez udziału specjalisty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2023 o 11:17, johnn napisał(a):

Podejrzewałem u siebie ADHD. Zapisałem się do lekarza aby wykonać badanie. Specjalista zalecił mi wypełnić test Diva samodzielnie. Lekarz nie potwierdził diagnozy. Później przeczytałem, że nie powinno się wypełniać testu samodzielnie lecz powinien to zrobić psycholog. Zastanawiam się jaki wpływ na wynik miało wypełnienie testu bez udziału specjalisty. 

Też mnie to zastanawia. Po tym, jak psychiatra dokonał wywiad, wypytał mnie, dostałem Divę do wypełnienia we własnym zakresie, więc nie byłem 'prowadzony' przez diagnostę. Lekarz otrzymał odpowiedzi na email, po następnej wizycie stwierdził mi ADHD. No i spoko, tylko czy sięgnął dostatecznie głęboko? Czytam czasem wypowiedzi osób ze zdiagnozowanym ADHD. Opisują, jak metylofenidat zmienił ich życie. Mi też pomaga, jak najbardziej, ale nie sądzę, aby działał tak pozytywnie jak na te osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Psychoanalepsja_SS napisał(a):

Też mnie to zastanawia. Po tym, jak psychiatra dokonał wywiad, wypytał mnie, dostałem Divę do wypełnienia we własnym zakresie, więc nie byłem 'prowadzony' przez diagnostę. Lekarz otrzymał odpowiedzi na email, po następnej wizycie stwierdził mi ADHD. 

Odbyłem tylko dwa spotkania z lekarzem. Ponadto mam zdiagnozowany zespół Aspergera, którego niektóre objawy są przeciwstawne do niektórych objawów ADHD. Co zapewne utrudnia proces diagnostyczny.

Według lekarza objawy  ADHD powinny występować w dziecinstwie. U mnie było tego niewiele. Nie wiem czy możliwe jest aby objawy nie miały sposobności do ujawnienia się że względu na okoliczności i zespół Aspergera. Moje podejrzenia były wywołane przez objawy opisanie na grupie facebookowej dla ADHD.

39 minut temu, Psychoanalepsja_SS napisał(a):

Opisują, jak metylofenidat zmienił ich życie. Mi też pomaga, jak najbardziej, ale nie sądzę, aby działał tak pozytywnie jak na te osoby.

Tego nie wiem. Wiem, że dostępne są inne leki lub ich kombinacje ale nie znam szczegółów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, johnn napisał(a):

Ponadto mam zdiagnozowany zespół Aspergera, którego niektóre objawy są przeciwstawne do niektórych objawów ADHD.

No tak, z drugiej strony są też objawy podobne do symptomów ADHD, co może utrudniać proces różnicowania. ZA zdiagnozowano u Ciebie w dzieciństwie czy w dorosłości?

 

11 godzin temu, johnn napisał(a):

Według lekarza objawy  ADHD powinny występować w dziecinstwie. U mnie było tego niewiele. Nie wiem czy możliwe jest aby objawy nie miały sposobności do ujawnienia się że względu na okoliczności i zespół Aspergera.

Zależnie od tego, które objawy ADHD masz na myśli, mogą być one mniej lub bardziej zauważalne w zależności od sytuacji życiowej. W szkole nie miałem problemów, a fakt, że miałem ramy zewnętrzne w postaci rodziców, przykrywał trudności w samodzielnej organizacji nauki. Wyjechałem na studia i już na samym początku okazały się koszmarnie trudne.

 

11 godzin temu, johnn napisał(a):

Moje podejrzenia były wywołane przez objawy opisanie na grupie facebookowej dla ADHD.

Twoje podejrzenia co do tego, że masz ADHD czy że Twoja diagnoza nie zostala przeprowadzona rzetelnie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Psychoanalepsja_SS napisał(a):

No tak, z drugiej strony są też objawy podobne do symptomów ADHD, co może utrudniać proces różnicowania. ZA zdiagnozowano u Ciebie w dzieciństwie czy w dorosłości?

Diagnozę otrzymałem w wieku dorosłym.

Godzinę temu, Psychoanalepsja_SS napisał(a):

Zależnie od tego, które objawy ADHD masz na myśli, mogą być one mniej lub bardziej zauważalne w zależności od sytuacji życiowej. W szkole nie miałem problemów, a fakt, że miałem ramy zewnętrzne w postaci rodziców, przykrywał trudności w samodzielnej organizacji nauki. Wyjechałem na studia i już na samym początku okazały się koszmarnie trudne.

Nie miałem raczej nadpobudliwości ruchowej. Trudności dotyczyły raczej obycia życiowego.  Mogę sprawdzić i wymienić moje objawy charakterystyczne dla ADHD.

Godzinę temu, Psychoanalepsja_SS napisał(a):

Twoje podejrzenia co do tego, że masz ADHD czy że Twoja diagnoza nie zostala przeprowadzona rzetelnie?

 Mam podejrzenia co do ADHD. Na przestrzeni lat zauważyłem, łatwo pochłania mnie nowe źródło zainteresowania a z czasem to słabnie. A potem zaczyna się to od nowa. Początkowo sądziłem, ze po prosto to dla mnie właściwe. Po wejściu na grupę  na fb dostrzegłem, że to może  być objaw ADHD.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, johnn napisał(a):

Test na inteligencję i życiorys. Badanie przez psychiatrę. Kazała coś zrobić. Nie pamiętam.

Okej. Myślałem, że jakieś wyspecjalizowane kwestionariusze również dostałeś pod kątem badania spektrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Psychoanalepsja_SS napisał(a):

Okej. Myślałem, że jakieś wyspecjalizowane kwestionariusze również dostałeś pod kątem badania spektrum.

Badania wykonałem w wyspecjalizowanej placówce. Badał mnie lekarz 90+, który został specjalnie na tą okoliczność sprowadzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2023 o 11:17, johnn napisał(a):

Podejrzewałem u siebie ADHD. Zapisałem się do lekarza aby wykonać badanie. Specjalista zalecił mi wypełnić test Diva samodzielnie. Lekarz nie potwierdził diagnozy. Później przeczytałem, że nie powinno się wypełniać testu samodzielnie lecz powinien to zrobić psycholog. Zastanawiam się jaki wpływ na wynik miało wypełnienie testu bez udziału specjalisty. 

Mi psychiatra zalecił rozwiązywanie testu Diva z osobą bliską, która pamięta mnie z dzieciństwa i tak też zrobiłem. Wyniki potwierdziły umiarkowane ADD (prawdopodobnie z wiekiem H zanikło), co właściwie wyjaśniło większość bolączek. Depresja, zaburzenia nerwicowo-depresyjne są w moim przypadku rzeczą wtórną wynikającą z ADD, a raczej z tego, co ta potwora robi z życiem. ;) Leki mam, żadne cuda, ale pomagają. Jeśli ktoś ma podejrzenie ADHD, nie tylko z samodiagnozowania (bo ono zazwyczaj mocno przekłamuje), ale właśnie usłyszał takie podejrzenie np. u psychologa czy psychiatry to nie powinien wahać się przed zrobieniem testu. Wiem, że w Polsce na NFZ bardzo trudno dostać się do specjalisty, który w ogóle zajmuje się ADHD, ale tych kilkaset złotych za wizytę i test jest tego warte. Jeszcze kilka lat temu w życiu bym nie przypuszczał, że to mam, właściwie to sam byłem między osobami sceptycznymi co do samego istnienia tego zaburzenia. Jako pierwszy takim podejrzeniem rzucił psychoterapeuta, później diagnostyka u psychologa też wykazała "lekką hiperaktywność w zachowaniu" i było wiadomo, że coś jest na rzeczy. Jeszcze jeden pro tip: na ADHD-owców wyciszająco mogą działać stymulanty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skakunna napisał(a):

Mi psychiatra zalecił rozwiązywanie testu Diva z osobą bliską, która pamięta mnie z dzieciństwa i tak też zrobiłem. Wyniki potwierdziły umiarkowane ADD (prawdopodobnie z wiekiem H zanikło), co właściwie wyjaśniło większość bolączek. Depresja, zaburzenia nerwicowo-depresyjne są w moim przypadku rzeczą wtórną wynikającą z ADD, a raczej z tego, co ta potwora robi z życiem. ;) Leki mam, żadne cuda, ale pomagają. Jeśli ktoś ma podejrzenie ADHD, nie tylko z samodiagnozowania (bo ono zazwyczaj mocno przekłamuje), ale właśnie usłyszał takie podejrzenie np. u psychologa czy psychiatry to nie powinien wahać się przed zrobieniem testu. Wiem, że w Polsce na NFZ bardzo trudno dostać się do specjalisty, który w ogóle zajmuje się ADHD, ale tych kilkaset złotych za wizytę i test jest tego warte. Jeszcze kilka lat temu w życiu bym nie przypuszczał, że to mam, właściwie to sam byłem między osobami sceptycznymi co do samego istnienia tego zaburzenia. Jako pierwszy takim podejrzeniem rzucił psychoterapeuta, później diagnostyka u psychologa też wykazała "lekką hiperaktywność w zachowaniu" i było wiadomo, że coś jest na rzeczy. Jeszcze jeden pro tip: na ADHD-owców wyciszająco mogą działać stymulanty.

Mam zdiagnozowany zespół Aspergera co utrudnia diagnozę ADHD. Specjaliści oczekujący jedynie objawów charakterystycznych dla ADHD mogą dojść do niewłaściwych wniosków. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×