Skocz do zawartości
Nerwica.com

Choroba afektywna dwubiegunowa - Mania


Chada

Rekomendowane odpowiedzi

Inaczej: zespół maniakalny. Stan chorobowy, zaliczany do psychoz, występujący najczęściej w przebiegu zaburzenia dwubiegunowego (choroby afektywnej dwubiegunowej). Rzadziej przyczynami są choroby organiczne OUN lub zatrucia. Do głównych objawów zespołu należy wzrost aktywności psychoruchowej aż do rozmiaru podniecenia, wzmożony nastrój i zaburzenia emocjonalne zwykle typu dysforii. Sposób myślenia chorych staje się nacechowany przekonaniem o własnej wielkości, z nadmiernym poczuciem ważności i mocy, niedostrzeganiem zagrożeń i niemiłych konsekwencji. Zawyżona ocena swoich możliwości może tak odbiegać od rzeczywistości, że mówi się o urojeniach wielkościowych. Mają one czasem charakter wręcz absurdalny: osoba w manii czuje się absolutnie niedościgła, przenika wszystkie tajemnice, ze względu na nią rozgrywają się wielkie wydarzenia świata. Typowy nastrój maniakalny cechuje się beztroską, skłonnością do żartów, poczuciem radości i szczęścia, brakiem reakcji na przykre wydarzenia. U wielu osób w okresie manii nastrój jest jednak gniewny, z dysforią. Zdarza się agresja słowna i, rzadziej, fizyczna. Procesy myślowe i mowa, choć przyspieszone, są z reguły mało produktywne, mogą też mieć charakter bezładnej gonitwy myśli. Podobnie wzmożona aktywność chorych z reguły prowadzi do problemów. Podejmują oni pochopne decyzje i zobowiązania, dokonują przypadkowych zakupów. Bywają nieuzasadnione decyzje o zmianie miejsca pracy, rozstaniu się z przyjaciółmi i bliskimi, nierzadko dochodzi do nadużywania alkoholu i nieuporządkowanego życia seksualnego.

 

Mania - zestawienie objawów

 

-zwiększona energia, znacznie zwiększona aktywność

- niepokój ruchowy

-nastrój podwyższony, wzniosły, euforyczny

-duża drażliwość, często wręcz w skrajnym nasileniu

-gonitwa myśli, trudności w skoncentrowaniu się

-mniejsza potrzeba snu, krótszy sen

-nadmiernie dobra kondycja fizyczna, brak normalnego męczenia się, duża aktywność bez odpoczynku (nieraz przez cały dzień), mimo mimo krótkiego snu.

-poczucie siły, niezgodne z rzeczywistością przekonania o swoich możliwościach, talentach, czekających ważnych zadaniach lub wręcz społecznej lub religijnej misji

-brak krytycyzmu, niedocenianie trudności, niedopuszczanie myśli, że można nie zrealizować swoich planów

-niewliwość szczególnie przy napotkaniu oporu

- nieuzasadnione wydatki, zakupy o kredyty

-nadmiernie liczne zobowiązania i plany

-zwiększony popęd seksualny, ryzykowane zachowania seksualne

-pojawienie się nietypowych dla siebie nowych sposobów zachowania, będących konsekwencją przekonań o swojej wielkiej wartości, wyjątkowości bądź sile. Mogą to być np. niezachowywanie dystansu w kontaktach z innymi ludźmi, zachowania prowokacyjne, zaczepne, agresywne, wypowiedzi pouczające (mentorstwo) itp.

-zazwyczaj brak poczucia tej tak wyraźnej i oczywistej dla otoczenia zmiany swojego zdrowia i zachowania (bądź ograniczona możliwość takiej oceny)

w nasilonej manii występują ponadto objawy psychotyczne - patrz niżej

 

W nasilonej manii mogą występować spektakularne objawy nazywane objawami psychotycznymi. Są to:

 

-urojenia wielkościowe, misji, wybrania, posłannictwa i zbliżone do nich przeżycia ekstazy, bycia centrum wszystkich wydarzeń a nawet łączności z innymi wymiarami rzeczywistości i niezwyklej zmiany swojej tożsamości

-omamy, zazwyczaj słuchowe, ale też innego typu

-skrajne pobudzenie, skrajna ekspansja psychoruchowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To post informacyjny?

 

W pewnym sensie tak ale można tu pisać o swoich przypuszczeniach,dzielić doświadczeniami jak u niektórych trwają fazy,co im szczególnie pomogło i dzielić doświadczeniami.Zadawać pytania.Brakowało mi oddzielnych wątków o Chad gdyby ktoś chciał dokładnie przyjrzeć się tym jak wyglądają epizody u innych czym się różnią,są podobne i pomóc w szybszym rozpoznaniu nawrotów,objawów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzielić doświadczeniami? To ja się podzielę. Nie ma nic fajnego w manii ChADowej. Lekarz mi mówił, że mechanizm jest podobny jak wzięcie amfetaminy. Coś w tym jest. Euforia, głupie decyzje, niespanie, wszystkie te rzeczy opisane w poście na górze. Mania potrafi zniszczyć życie, często jej skutki (np. kredyty) ciągną się jeszcze przez wiele, wiele lat. Przeżyłem dwie manie, mam nadzieję, że nigdy więcej mnie to nie spotka, nie życzyłbym tego najgorszemu wrogowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz mi mówił, że mechanizm jest podobny jak wzięcie amfetaminy.

Brałem kiedyś amfetaminę i mogę się z tym zgodzić. Czułem się jak bóg, każda myśl wydawała mi się genialna, latałem po mieście, jak idiota, miałem zwiększony popęd seksualny ( nie u każdego jest tak, że po fecie ma " opad" u mnie było przeciwnie i miałem nawet zwiększoną reakcję na bodżce seksualne), gonitwa myśli, straszna gadatliwość, niepokój ruchowy itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy nie miałem manii ani hipo a chad zdiagnozowali tylko przez jeden epizod mieszany.A czy ta gonitwa myśli była do opanowania? Mi wmawiali że mam gonitwę myśli bo szybko mówię a czułem że tak naprawdę mam jakby mało tych myśli i coraz gorzej mi się myśli,skupia,kojarzy itp. :D Spoko mogę usunąć post po prostu chciałem oddzielić stany w chad żeby dowiedzieć się od was pacjentów jak to naprawdę jest bo jak widziałem chorych w manii i czytałem w necie jakie są objawy to się za głowę złapałem bo takich stanów mi jeszcze cho cho i jeszcze dalej. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy nie miałem manii ani hipo a chad zdiagnozowali tylko przez jeden epizod mieszany.A czy ta gonitwa myśli była do opanowania? Mi wmawiali że mam gonitwę myśli bo szybko mówię a czułem że tak naprawdę mam jakby mało tych myśli i coraz gorzej mi się myśli,skupia,kojarzy itp. :D Spoko mogę usunąć post po prostu chciałem oddzielić stany w chad żeby dowiedzieć się od was pacjentów jak to naprawdę jest bo jak widziałem chorych w manii i czytałem w necie jakie są objawy to się za głowę złapałem bo takich stanów mi jeszcze cho cho i jeszcze dalej. :D

 

epizod mieszany jest bardzo niebezpieczny - niektórzy uważają, że jest najbardziej niebezpieczny z całego spektrum

miałaś depresję? jak dużą? jakie brałaś leki p/depresyjne? czy stabilizatory nastroju Ci pomogły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy nie miałem manii ani hipo a chad zdiagnozowali tylko przez jeden epizod mieszany.A czy ta gonitwa myśli była do opanowania? Mi wmawiali że mam gonitwę myśli bo szybko mówię a czułem że tak naprawdę mam jakby mało tych myśli i coraz gorzej mi się myśli,skupia,kojarzy itp. :D Spoko mogę usunąć post po prostu chciałem oddzielić stany w chad żeby dowiedzieć się od was pacjentów jak to naprawdę jest bo jak widziałem chorych w manii i czytałem w necie jakie są objawy to się za głowę złapałem bo takich stanów mi jeszcze cho cho i jeszcze dalej. :D

 

epizod mieszany jest bardzo niebezpieczny - niektórzy uważają, że jest najbardziej niebezpieczny z całego spektrum

miałaś depresję? jak dużą? jakie brałaś leki p/depresyjne? czy stabilizatory nastroju Ci pomogły?

Wiem że jest niebezpieczny czytałem o tym.Ja w ''mieszańcu'' nie chciałem się tak na prawdę do końca zabić prędzej jak już myślałem o tym to z bezradności,braku wizji w przyszłość,i ze względu że już sam nie mogę nic zrobić a jak sam sobie nie pomogę to nikt nie da rady.Byłem wymęczony,wkurwiony wtedy tym wszystkim.Leczony byłem na różne choroby a antydepy odstawiałem zbyt szybko miałem 16 lat nie wiedziałem że to normalne chodzić po ścianach po antydepresantach które zamiast od mniejszych dawek miałem od razu od średnich wprowadzane.Mając 16 lat nie wiedziałem że to normalne mieć tak silne uboki i czuć się tak źle po lekach gorzej niż bez.Dlatego po tygodniu,2 odstawiałem bo tak mi dały popalić leki.Po dwóch latach w klinice postawili diagnozę chad-stan mieszany.Nie wiem co mi pomogło po 2 stabilizatorach nie było poprawy dopiero po dodaniu setraliny po 3,4 tygodniach zacząłem wracać do życia.W między czasie dostałem jeszcze 3 stabilizator bo miałem mały wybryk alko...Z tego po wyjściu odstawiłem w krótkim czasie 2 stabilizatory nastroju i 2 lata było ok na samej setralinie(asentra) i lamotryginie(lamitrin).To chyba tyle tego najważniejszego.Ogólnie to się nie zgadzam z tym chadem z czasem wiem że to była depresja ale nie ciąży mi diagnoza chad dopóki nie będe musiał brać świństwa w postaci litu,kwasu walproinowego,karbamazepiny,olanzapiny i innych neuroleptyków.To jest moje subiektywne zdanie i podejście.Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×