Skocz do zawartości
Nerwica.com

SSRI-temat ogólny


BirdyNamNam

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma pomysł co mogę brać na zniesienie lęków i deprechy. Kiedyś pomogły SSRI, ale nie chcę bo powodują one u mnie straszne pocenie i problemy z cerą przez co jeszcze bardziej się zamykam na ludzi.

Czy jest jakiś lek co działa w miarę szybko a nie rozkręca się miesiąc dwa:/

 

Mam już tyle leków w swojej apteczce że właściwie sam mógłbym się leczyć. Brałem już:

SSRI i SNRI (paro, wenla, esci, setra) - kiedyś paro i wenla pomogły teraz prócz skutków ubocznych nie chcą ruszyć, albo skutki tak mi przeszkadzają że nie daję im szansy.

moklobemid (nerwowy byłem strasznie ale na dysfuknjce seksualne lux i ciut działał ale jakoś szybko rpzestał na psychikę)

trazodon ( miałem go na dysfunkcje seksulane ale średnio mi pomógł a na nastrój też nie)

mianseryna (poprawia mi libido, brałem ją w połączeniu z EsCI, ale usypia trochę noc, ale też po niej większa nerwowość)

rispolept, perazin, lamortix- po nich to już nic zbytnio nie czułem.

 

Nie mam pomysłu juz na siebie. Czasami wydaje mi się czy leki są dla mnie, ale kiedyś paro i wenla postawiły mnie na nogi. Teraz nawet nie chcę już szukać nowego lekarza, bo wątpie by mi pomógł. Znalazłem pracę, ale już ją chcę rzucać, wnerwia mnie dosłownie wszystko, codziennie płaczę, nic mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boogyman, przychodzi mi do glowy jeszcze tianeptyna, buspiron i mirtazapina. Wiem, ze mirta i miansa sa dosc podobne, ale czesc osob zle reagujacych na jeden lek, lepiej reagowala na ten drugi. Moglbys tez sprobowac lekow pro-dopaminowych, one w sporadycznych przypadkach zwiekszaja pewnosc siebie, aczkolwiek raz, ze moga wykazywac calkowicie odwrotne dzialanie, dwa bardzo czesto nasilaja nerwowosc, na ktora tez narzekales.

Niestety nie ma lekow idealnych i raczej bedziesz musial sie pogodzic z jakimis skutkami ubocznymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie...

Wiem, ze co organizm to inaczej reaguje i każdy lepiej będzie się czuł z innymi lekami, ale prosiłbym o odpowiedzi na moje wątpliwości i pytania. Chcę po prostu porównać je do mojego doświadczenia i wyciągnąć jakieś wnioski.

 

Leczę się na nerwicę lękową. Brałem 5 lat escitalopram od około 2 miechów biorę paro, której skutki uboczne mnie eliminują z życia, a esci mnie już nie chroniło tak jak trzeba.

Chciałbym odstawić paro i spróbować z sertraliną. Poniżej podam w punktach pytania aby było wygodniej odpowiadać.

 

1. Spotkałem się z opinią, że SSRI po jakimś czasie powodują luki w pamięci. Czy to tyczy się wszystkich SSRI ? Ja na esci czegoś takiego nie zauważyłem.

Te luki dotyczą okresu brania i po odstawieniu jest ok ?

2. Czy sertralina jest przepisywana również na nerwicę lękową ?

3. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że sertra jest aktywizująca ? Co to oznacza i czy to prawdziwe stwierdzenie?

4. Czy można jakoś porównać sertrę, paro i esci ? Jak tak to czym się różnią i co można się po nich spodziewać?

5. Skutki uboczne występują na początku i w miarę upływu czasu zanikają ? Z czego to wynika, że na początku czujemy się źle, a później jest stabilnie przy braniu SSRI?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh odpowiedzialabym na te wszystkie pytania gdyby nie to ze byly juz tu walkowane 9,4567E4 razy wiec wystarczylo by uzyc szukajki ale no podrzuce ci topic najwlasciwszy post1725879.html?hilit=parogen#p1725879 (tam przy odrobinie dobrej woli moze uda sie znalezc odpowiedzi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Spotkałem się z opinią, że SSRI po jakimś czasie powodują luki w pamięci. Czy to tyczy się wszystkich SSRI ? Ja na esci czegoś takiego nie zauważyłem.

Te luki dotyczą okresu brania i po odstawieniu jest ok ?

2. Czy sertralina jest przepisywana również na nerwicę lękową ?

3. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że sertra jest aktywizująca ? Co to oznacza i czy to prawdziwe stwierdzenie?

4. Czy można jakoś porównać sertrę, paro i esci ? Jak tak to czym się różnią i co można się po nich spodziewać?

5. Skutki uboczne występują na początku i w miarę upływu czasu zanikają ? Z czego to wynika, że na początku czujemy się źle, a później jest stabilnie przy braniu SSRI?

 

Ad.1. Ja spotkałem się z opinią, że Korwin-Mikke to Ozjasz Goldberg- robot z przyszłości wyprodukowany na terenie Izraela.

Ad.2. We współczesnej nozologii nie ma czegoś takiego jak "nerwica lękowa", jest to archaizm. Zaburzenia nerwicowe zastąpiono terminem zaburzenia lękowe. Jedyne co pozostało to w międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych ICD-10 cała szuflada F40 - F48 nosi jeszcze nazwę "Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną ". Ale poza tym pojęcie "nerwicy" w ICD-10 nie występuje. Zniknęło wraz z ICD-9. Termin pokutuje nadal w społeczeństwie, bo zakorzenił się na dobre w świadomości pacjentów , a także niektórych lekarzy, jest z nim związany pewien rys historyczny, i słynny podział nerwic Antoniego Kępińskiego. Sertralina jest skuteczna w zaburzeniach lękowych.

Ad.3. Wg. słownika języka polskiego aktywizować= czynić coś aktywnym; także: pobudzać do działania. Oznacza to mniej więcej tyle, że statystycznie podaje się często w opracowaniach iż sertralina jest bardziej aktywizująca w porównaniu do innych leków z grupy SSRI -> czyli bardziej wskazana w zaburzeniach przebiegających z apatią, brakiem energii, nadmierną ospałością.

Ad.4. Można- czym-si-ro-nia-poszczegolne-ssri-t50634.html

Ad.5. Z osiągnięcia steady state, stabilizacji stężenia leku w "okienku terapeutycznym", przyzwyczajania organizmu do leku , a dalej z uruchomienia mechanizmów kompensacyjnych, zmian neuroadaptacyjnych, desensytyzacji receptorów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sertralina ma profil aktywizujący, a paroksetyna sedatywny to czy oznacza to, że gorzej będzie się spisywała w przypadku zaburzeń lękowych ? Czy to prostu kwestia organizmu ? Z czego wynika, że jeden lek jest aktywizujący, a drugi nie skoro to ta sama grupa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynika, że jeden lek jest aktywizujący, a drugi nie skoro to ta sama grupa ?

 

Przeczytaj dokładnie ten temat - czym-si-ro-nia-poszczegolne-ssri-t50634.html . Albo jak znasz angielski- http://www.emedexpert.com/compare/ssris.shtml . Wynika to z drobnych niuansów pomiędzy poszczególnymi substancjami z tej grupy wykraczających poza ich zwyczajową selektywność (blokada wychwytu zwr. serotoniny). Takich np. , że sertralina jest też inhibitorem wychwytu zwrt. dopaminy w wyższych stężeniach, a paroksetyna dodatkowo posiada np. względne działanie antycholinergiczne itp. .

 

Wg. słownika j. polskiego:

aktywizować = czynić coś aktywnym; także: pobudzać do działania;

sedatywny = uspokajający, uśmierzający;

 

Ale znowu- wynika to ze statystyk, opracowań- więcej osób zażywając sertralinę odnotowało aktywizację, a więcej osób zażywając paroksetynę odnotowało uspokojenie(sedację) , uspokojenia nie mylić z działaniem przeciwlękowym. Oba te leki wykazują działanie przeciwlękowe i zarejestrowane są do leczenia zaburzeń lękowych. Statystycznie, uwzględniając opisy przypadków , opracowania , sertralina będzie bardziej wskazana w zaburzeniach przebiegających z apatią, brakiem, energii, nadmierną sennością, a paroksetyna tam, gdzie potrzebna jest sedacja. Poszczególne substancje nigdy nie będą działać identycznie , mimo podobieństw je łączących wynikających z przynależności do jednej grupy farmakologicznej , i nie tyczy się to wyłącznie SSRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku lęki powodują pogorszenie się snu. Czy w sytuacji gdy sertralina posiada mechanizm aktywizujący będzie ona wpływała na jakość snu ?

Rozumiem, że aktywizacja tutaj nie oznacza pobudzenia w tym sensie, że jesteśmy nadpobudliwi ruchowo, mamy natłok myśli itp, tylko, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania?

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy biorąc lek w moim przypadku paro od niecałych dwóch miesięcy można po prostu przeskoczyć na inny lek ?

Przykład:

Biorę 20 mg par (1 tab). Chcę odstawić i wejść na escitalopram lub sertralinę.

Czy można po ostatniej tabletce wziętej dnia poprzedniego brać dnia następnego całą tabletkę innego SSRI?

Mój lekarz twierdzi, że tak bo to leki tej samej grupy. Czy takie podejście jest rozsądne ? Czy nie powinno się stopniowy schodzić z jednego leku i stopniowo wchodzić na następny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie SSRI mogą generalnie do pewnego stopnia zakłócać architekturę snu. Fluoksetyna, paroksetyna i sertralina opóźniają pojawienie się fazy snu REM. Rozbijając to na czynniki pierwsze- fluoksetyna i paroksetyna zwiększają ilość przebudzeń , skracają zarówno fazy REM jak i NREM, całkowity czas snu i obniżają efektywność snu, natomiast sertralina minimalnie zwiększa efektywność snu i skraca nocne okresy czuwania, więc może być pomocna u osób z zaburzeniami snu.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy biorąc lek w moim przypadku paro od niecałych dwóch miesięcy można po prostu przeskoczyć na inny lek ?

Przykład:

Biorę 20 mg par (1 tab). Chcę odstawić i wejść na escitalopram lub sertralinę.

Czy można po ostatniej tabletce wziętej dnia poprzedniego brać dnia następnego całą tabletkę innego SSRI?

Mój lekarz twierdzi, że tak bo to leki tej samej grupy. Czy takie podejście jest rozsądne ? Czy nie powinno się stopniowy schodzić z jednego leku i stopniowo wchodzić na następny.

 

Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie (pzdr elo) . Ale generalnie można bezpośrednio przeskakiwać z jednego SSRI na inny , bo większość z nich ma half-life na poziomie 24h +/- parę godzin. Wyjątkiem jest fluoksetyna. Po niej należałoby zrobić sobie przerwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie edytować więc napiszę po prostu w kolejnym poscie....

Cytując fragment "W porównaniu do innych SSRI sertralina jest związana z większą ilością skutków ubocznych na podłożu psychicznym". Czy to oznacza, że przy sertralinie występuje więcej skutków ubocznych niż w porównaniu do innych SSRI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrywasz zdania z kontekstu i dokonujesz nieuprawnionych nadinterpretacji na swoją modłę. Czy jest tam gdzieś napisane, że "jest związana z większą ilością skutków ubocznych w porównaniu do innych SSRI"? Nie- jest napisane, że "jest związana z większą ilością skutków ubocznych na podłożu psychicznym"- czyli ze strony ośrodkowego układu nerwowego, a nie obwodu, czy innych narządów. Czyli tak samo jak fluoksetyna może z początku nasilać lęki, powodować bezsenność, agitację(w rozumieniu niepokoju lokomycyjnego) itp. Ale to znowu- stwierdzenie oparte o statystykę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też po sertralinie nie miałem i nie mam żadnych skutków ubocznych(biorę 200mg/d), słynnej biegunki też nie miałem. A znowu- statystycznie sertralina spośród wszystkich SSRI jest związana z najwyższem prawdopodobieństwem występowania biegunki i zaburzeń gastrycznych na początku leczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark nie odbieraj tego, że nadinterpretuję. Po prostu chciałbym mieć jasność przed pójściem do lekarza z prośbą o zmianę leku. Ciężko mi się dzisiaj myśli i składania zdania, jestem po pierwszej dawce mirtoru więc nie unoście się proszę.

 

Dark... prośba jeszcze tylko abyś mi odpowiedział na poniższe pytanie. Poza tym wielkie dzięki za poświęcenie uwagi, bardzo mi pomogłeś.

 

Rozumiem, że aktywizacja tutaj nie oznacza pobudzenia w tym sensie, że jesteśmy nadpobudliwi ruchowo, mamy natłok myśli itp, tylko, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że aktywizacja tutaj nie oznacza pobudzenia w tym sensie, że jesteśmy nadpobudliwi ruchowo, mamy natłok myśli itp, tylko, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania?

 

Dokładnie tak. Aczkolwiek na początku , póki trwają jeszcze działania niepożądane , może to być odbieranie właśnie subiektywnie nieprzyjemna nadpobudliwość, gonitwa itp. W normalnym rozumieniu aktywizacja to większa motywacja do działania, więcej energii, zapału itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 41 dni biorę esci w dawce 10mg, do tego 100 trittico nasennie.

Od 5 lat cierpię na bezsenność. Później doszły do tego lęk wolnopłynący i nerwica.

Wypróbowałam już dużo leków. Esci mocno podziałała na ukojenie lęków oraz bezsenność poszła w zapomnienie, ale... czuję się senna cały czas, mam ogromne problemy z pamięcią i koncentracją. Jestem lekko odizolowana, nieobecna, zawieszona. Humor bez zmian. Smutno ale stabilnie - bez wielkich dołów.

Lekarka kazała odstawić całkiem trittico. Przy czym, jak zmniejszałam dawkę od razu miałam problemy ze snem, więc obawiam się nawrotu bezsenności. Uważacie, że po odstawieniu trittico i całkowitym przerzuceniu się na esci pamięc i koncentracja powinna się polepszyć? :? Bo ja mam wątpliwości... :/

Lekarka w razie gdybym nie dała rady wypisała sertralinę. Jak uważacie, sertra nie będzie zaburzała tak pamięci i koncentracji? No i jak z jej działaniem na lęki i bezsenność?

Co byście zrobili - esci czy sertra? :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że podczas przyjmowania leków nie powinno się pić alkoholu. Sam od niego stronie i nie ciągnie mnie jakoś do niego. Zdarza mi się dosłownie 2-3 razy w roku wypić.

Jednak są czasem takie okazje jak ślub kogoś bliskiego z rodziny co mi akurat w najbliższym czasie się przytrafi i wypadałoby by wypić chociaż symbolicznie wznieść kilka toastów za parę młodą. Czy takie okazyjne wypicie wpłynie jakoś negatywnie na skuteczność działania leku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od 5 dni bioreparogen w dawce jednorazowej 20 mg. Dzis rano obudzilam sie ze spoconymi dlonmi i stopami dziwnymi pradami przechodzacymi do glowy przez kregoslup akcja serca byla podwyzszona. Dodam ze spie bardzo zle dzis ledwie 3 godziny. Do tej pory w dloniach utrzymyje mi sie lekkie mrowienie. Czy objawy te wskazuja na jakies wiekszy problem???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy objawy te wskazuja na jakies wiekszy problem???

- absolutnie nie , spokojnie .

Być może dawka 20 mg na początek u Ciebie była zbyt duża ( ja sam bym zaczynał od 10mg ) . Zasada jest taka ," im mniej procha tym lepiej , im mniej a działa tym jeszcze lepiej.

Dużo zależy także od tego jak bardzo nasilone są Twoje negatywne objawy , czy brałaś wczesniej ten lek ,jak długo , czy brałaś inne już wcześniej SSRI i w ogóle takie aspekty ,,,a dawka wtedy ew. do korekty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po raz kolejny na tym forum czytam w tematach o konkretnych SSRI, że te leki wpływają na sprawność intelektualną i osoby biorące je piszą, że im dłużej je przyjmują to tym większe mają kłopoty z pamięcią. O co w tym wszystkim chodzi? Rzeczywiście tak jest i na to mają wpływ SSRI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po raz kolejny na tym forum czytam w tematach o konkretnych SSRI, że te leki wpływają na sprawność intelektualną i osoby biorące je piszą, że im dłużej je przyjmują to tym większe mają kłopoty z pamięcią. O co w tym wszystkim chodzi? Rzeczywiście tak jest i na to mają wpływ SSRI ?

ja z pamiecia mialam problemy praktycznie od zawsze wiec na ten temat nie moge sie wypowiadac ALE co do sprawnosci intelektualnej to faktycznie maja na nia duzy wplyw i mi ja poprawily znacznie - bez ssri to bylo dno i 3 metry mulu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×