witam!

Jesteś nowy na forum ? Masz okazję przywitać się z innymi forumowiczami.

witam!

przez anet 07 lut 2006, 20:46
mam 20 lat i pewnien problem.. z tego co widzę nie jest on taki duży w porównaniu z tymu jaki inni użytkownicy mają, ale jednak sprawia mi czasem spore kłopoty. otóż jeśli jestem w jakiejś sytuacji stresowej zaczynam się jąkać, czasem tak, że nie mogę nic powiedzieć. jakbym miała coś w gardle i nie mogła tego przełknąć. problemy z "jakaniem"miałam odkąd pamiętam, z tym, że zawsze myślałam że to cecha dziedziczna i juz. albo że kiedyś samo przejdzie. ale niesety, jest coraz gorzej, zdarzają się takie sytuacje, że nic nie mogę powiedzieć choć chce. teraz wiem, że ma to podłoże nerwicowe, tym bardziej, że w takich sytacjach robię się czerwona, pocą mi się recę, a ostatnio ppodyższa mi się bardzo ciśnienie. i nie wiem jak z tym sobie poradzic. czy powinnam udać się do psychologa? czytałam także że istnieje coś takiego jak Trening Umiejętności Społecznych, ale nie wiem kto i gdzie takie programy realizuje.proszę o pomoc.

przez Tygryska 07 lut 2006, 20:56
Witaj na forum :D
Ja, jak to ja, polecam konsultacje u psychologa.
Nie wiem czy trening umiejetności społecnych ci pomorze(to zaley jakie jest podłoze twoich problemów), ale psycholog na pewno ci doradzi co robić.
Pozdrawiam

przez bibi 07 lut 2006, 21:08
Witam Cię serdecznie Anet!!!
Jak najbardziej jąkanie ma podłoze nerwicoe. Tez to mam. Jestm osoba która woli napisać coś niż powiedzieć. A jak juz coś powiem to niestety jest to wręcz wypychanie słów z ust, które nie są przyzwyczajone do mówienia. ale nie przejmuję sie tym. moi przyjaciele i rodzina nigdy ALE TO NIGDY mi nie powiedzieli, nie zwrócili uwagi. Kocham ich za to. Dlatego nie pogłębia mi się to. Poza tym nie lubię swojego głosu....dlatego nie czyałam dziecku bajek jak była mała. :(

cóż by mogło ci pomóc....
Trening Umiejętności Społecznych, --o tym nawet nie słyszałam, ale człowiek się uczy całe życie :D
przyszło mi go głowy ze moze mogłabyś czytać na glos książki??
dobrze jest, dobrze jest, dobrze jest , DOBRZE JEST!
Nikt nie jest bezużyteczny na świecie, jeśli pomaga w trudnościach komukolwiek innemu.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez cicha woda 07 lut 2006, 21:25
Witaj na forum Anet!
...ogólnie mówiąc "life is brutal"
poza tym wszystko doskonale...

przez KOREK 07 lut 2006, 21:33
Witam.... :D

przez anet 07 lut 2006, 21:55
książki czytam na głos sama dla siebie i wtedy nie jąkam się. problem pojawia się przy większym audytorium, albo np. przy wygłaszaniu referatu.. przygotowuje się do wypowiedzi, wszytsko niby ok, przychodzi moment wygłoszenia i koniec.blokada. choćmoże powinnam więcej czytać :)

Bibi, o tym Treningu Umiejętoności Społ.. sama się dowiedziałam ostatnio przez przypadek, ucząc się na egzamin z psychologii :D... podobno polega na tym, że spotykasz się w grupce ok 5 ludzi i wykonuje się różne ćwiczenia, między innymi właśnie wygłasza jakieś mowy, rozmawia się itd .dlategoo wydało mi się to trochę bardziej skuteczne niż sam psycholog, ale własnie nie wiem gdzie takie kursy sie odbywają.

dziękuje za rady :)

przez innge 07 lut 2006, 22:19
:arrow: witamy wsrod majacych problem rowniez z ...jakaniem :?

witam :D
...a ty... badz... ze mna..., ktory jestes...,
zanim splosze cie mych powiek... zlym... szelestem...

przez kate80 07 lut 2006, 23:27
WITAM! :D

przez agnes635 08 lut 2006, 09:41
I ja też Witam Cię Anet :)

przez paula 08 lut 2006, 19:28
Witam! ja tez jak sie zdenerwuje to zaczynam się jąkać, chce za duzo rzeczy powiedziec na raz, wtedy trzeba troszke pooddychać, rozluxnic sie i jakos pójdzie!! :)

Sortuj wg