Tiki nerwowe czy to nerwica?

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez kormorek 13 paź 2014, 09:32
Witam

Od dziecka mam tiki nerwowe, których nie mogę się pozbyć. Robię dziwne dźwięki nosem (jak parskający autobus), strzelam kośćmi u szyi(kręcąc przy tym całą głową), wykonuję ruchy żuchwą. Miałem ciężki poród (3 w skali apgar wiec generalnie powinienem być opóźniony umysłowo), jak byłem mały to miałem lęki nocne (czasem też w dzień) i brałem leki.

Nie wiem dlaczego ale czuję przymus robienia tych rzeczy, czuję np dziwne uczucie, które ma minąć po wykonaniu tego tiku, ale to nie mija. Jak jestem zestresowany to wszystko się nasila x 20.

Czy jest jakiś sposób aby to kontrolować i pozbyć się tego? Byłem u neurologa to mi powiedziała, że wszystko jest ok zaleciła masaże i akupunkturę (ale kogo na to stać).

Podpowiedzcie czy to są objawy nerwicy natręctw czy zwykłe tiki.
Usunięto link reklamowy - proszę zapoznać się z Regulaminem Forum.

przez ekspert_abcZdrowie 13 paź 2014, 15:19
Witaj kormorek!

Przez Internet nie da się przeprowadzić diagnozy różnicowej i orzec, czy to, czego doświadczasz to tiki nerwowe, czy nerwica natręctw. Napisałeś, że odczuwasz przymus robienia dziwnych rzeczy (strzelania kośćmi, wykonywanie ruchów żuchwą itd.) oraz masz przekonanie, że po wykonaniu tych czynności nieprzyjemne odczucia znikną, gdy tymczasem stres nie ustępuje. Rzeczywiście opisane objawy bardzo pasują do nerwicy natręctw, ale najlepiej by było, gdybyś skonsultował się z lekarzem psychiatrą, który podczas bezpośredniej wizyty miałby szansę rzetelnie Cię zdiagnozować i zaproponować odpowiednie leczenie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Psycholog

przez zoloft 26 paź 2014, 21:52
To co opisujesz to chyba nerwica. Też miewam tiki i to jest tak że odczuwam napięcie w jakimś rejonie ciała i chcę to napięcie zlikwidować poprzez skurcz mięśni, skurczam i skurczam a ulgi nie ma i mogę tak godzinami, a w stresie tiki pojawiają się poza świadomością i nawet nie wiem że je mam. Nerwica to nadmierne napięcie psychiczne które szuka ujścia w przeróżne najdziwniejsze sposoby, ale kiedy wiemy co jest przyczyną tych dziwnych rzeczy jakie robimy, albo dręczących myśli to łatwiej nad tym zapanować i chociaż na jakiś czas zmniejszyć ich intensywność, a nawet zlikwidować niestety nie na zawsze. Ta choroba tylko przyczaja się żeby zaatakować tam gdzie jesteśmy bezbronni.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez tomek83 29 paź 2014, 00:13
Ja mam tiki od dzieciństwa. Pamiętam np naciągałem sobie ścięgna szyi. Albo spluwałem symbolicznie jak pomyślałem o czymś złym (takie tfu tfu w myślach). Albo "przebierałem" gałkami ocznymi w różne strony. Czy naciągałem żuchwę. Rodzice mnie zawsze strofowali z powodu tików, żebym tego nie robił. Efekt był taki, że dużą siłą woli oduczałem się jednego "tiku" nerwowego ale automatycznie nieświadomie zaczynałem robić inny. Błędne koło.

I radziłbym Ci dobrze. Jak nie wyglądasz z tym bardzo głupio to wcale z tym nie walcz. Tłumaczę to sobie tak, że organizm musi mieć jakiś upust dla nagromadzonych nerwów, myśli i niech to będzie coś mało szkodliwego. Ja po kilkunastu latach zacząłem się drapać, mam całe nogi porozdrapywane masakrycznie do krwi. I nie robię tego w formie celowego samookaleczania. To drapanie po nogach to chyba teraz moje tiki. Chciałem się tego oduczyć. Prawie udało mi się przestać drapać po nogach, zacząłem się drapać w głowę, rozdrapywałem jakąś krostę we włosach. Makabra - jeszcze gorzej bo zauważyłem, że włosy tam punktowo zanikają. Szybko dałem sobie spokój i wróciłem do drapania nóg... Przynajmniej ich nie widać pod spodniami.

Żadna pychoterapia nie pomogła, leki chyba też nie pomagają, doskonale działają na mnie benzodiazepiny (na lęki, panikę, na stany depresyjne) ale drapać dalej się drapię, czy robię różne tiki nawet jak jestem pod wpływem.

Jestem ciekaw wypowiedzi innych ludzi czy tiki to element nerwicy czy nie, jeśli tak to jakiej itp. Psychiatra nie stwierdził u mnie żadnej nerwicy. Zadawał pytania czy np miałem takie sytuacje w życiu, że jakaś czynność wydawała mi się wykonana niedokładnie i powtarzałem ją w kółko. Oprócz sprawdzania czy zamknąłem drzwi (normalka u 99% populacji) nie powtarzałem żadnych takich czynności.

przez wiejskifilozof 29 paź 2014, 12:37
Ja czasami mam coś takiego,że mocno wzruszam ramionami.

przez Psychoanalepsja_SS 29 paź 2014, 23:17
Też mam tiki czy mininatręctwa.
Zmieniają się sytuacyjnie i okresowo.
Dotyczą głównie symetrii, np. teraz gdy to piszę, zaczął mnie nękać "tik klawiaturowy" - czuję nierównowagę, asymetrię w uderzeniach palcami o przycisk spację. Kiedy uderzam w prawą krawędź spacji prawym kciukiem, odczuwam właśnie ten imbalans między lewym kciukiem a lewym krańcem spacji. Kiedy nacisnę lewym kciukiem tę lewą krawędź, najczęściej 'okazuje się', że nie nacisnąłem z taką samą siłą tej lewej krawędzi i muszę wyrównywać (naciskając prawą bądź lewą krawędź, w zależności która krawędź została pozornie naciśnięta mocniej/słabiej).
Podobnie rzecz się ma i z innymi klawiszami (np. dotykanie lewego i prawego altu).
Jeżeli złączę dwa palce lewej ręki, często odczuwam tę nierównowagę i podobny ruch muszę dokonać prawą dłonią. Tak samo z innymi częściami ciała, co chyba najmocniej widoczne jest w przypadku oczu.
Co do oczu - kiedy się denerwuję bądź jestem dosyć rozemocjonowany w sytuacjach społecznych, potrafi mi się aktywować naprzemienne mocne zaciskanie oczu i szerokie ich rozwieranie, a także równoczesne mocne podnoszenie brwi i zamykanie oczu.
Miewam też tiki polegające na tym, że ruchami gałek ocznych, rysuję krawędzie nieregularnych figur geometrycznych i muszę je zamykać, tzn. doprowadzać kreską od punktu startowego do punktu startowego. Na początku idzie szybko i nieźle, na finiszu jednak zaczynają ostro liczyć się detale, dokładne dociągnięcie kreski do punktu startowego, aby figura się zamknęła, co okazuje się bardzo trudne i żmudne i muszę sobie pomagać ruchami całej głowy.

przez pst 30 paź 2014, 16:46
kormorek napisał(a):Witam

Od dziecka mam tiki nerwowe, których nie mogę się pozbyć. Robię dziwne dźwięki nosem (jak parskający autobus), strzelam kośćmi u szyi(kręcąc przy tym całą głową), wykonuję ruchy żuchwą. Miałem ciężki poród (3 w skali apgar wiec generalnie powinienem być opóźniony umysłowo), jak byłem mały to miałem lęki nocne (czasem też w dzień) i brałem leki.

Nie wiem dlaczego ale czuję przymus robienia tych rzeczy, czuję np dziwne uczucie, które ma minąć po wykonaniu tego tiku, ale to nie mija. Jak jestem zestresowany to wszystko się nasila x 20.

Czy jest jakiś sposób aby to kontrolować i pozbyć się tego? Byłem u neurologa to mi powiedziała, że wszystko jest ok zaleciła masaże i akupunkturę (ale kogo na to stać).

Podpowiedzcie czy to są objawy nerwicy natręctw czy zwykłe tiki.

Nie ma leku na tiki.
Żadne masaże ani akupunktura Ci nie pomogą,szkoda czasu i pieniędzy.
Jedynym sposobem jest życie bezstresowe.
pst

przez Psychoanalepsja_SS 30 paź 2014, 17:14
Żadne masaże ani akupunktura Ci nie pomogą,szkoda czasu i pieniędzy.

Myślę, że mogę się z tym zgodzić, ale być może leki by pomogły, np. antydepresanty z grupy SSRI czy klomipramina, może neuroleptyki, tylko korzyści związane z pozbyciem się tych tików/natręctw/whatever mogą zostać przeważone przez skutki uboczne leków.

przez pst 30 paź 2014, 18:45
Pytanie czy chcesz być rośliną bez tików,czy człowiekiem z tikami.Wybór należy do Ciebie.
Żaden lek nie jest w stanie w 100%wyeliminować tiki :(
pst

przez albercik 07 lis 2014, 15:24
Jak mam bardzo napięty moment w życiu to pojawiają mi się tiki związane ze skaczącą powieką. Ale to przychodzi tylko wtedy gdy jest naprawdę ciężko, gdy dużo się dzieje i mam mega zajętą głowę różnymi ważnymi sprawami. Co ciekawe na te tiki pomaga mi rzecz trywialna - magnez :)

przez pst 08 lis 2014, 20:30
albercik napisał(a):Jak mam bardzo napięty moment w życiu to pojawiają mi się tiki związane ze skaczącą powieką. Ale to przychodzi tylko wtedy gdy jest naprawdę ciężko, gdy dużo się dzieje i mam mega zajętą głowę różnymi ważnymi sprawami. Co ciekawe na te tiki pomaga mi rzecz trywialna - magnez :)

Bo to najłagodniejsza odmiana tików, która jest spowodowana prawdopodobnie niedoborem magnezu.
pst

przez danusia98 10 lis 2014, 12:53
naprawdę może to być przez niedobór magnezu?bo też mam ticki i nie wiem co z tym robic ;\

przez pst 10 lis 2014, 18:58
danusia98 napisał(a):naprawdę może to być przez niedobór magnezu?bo też mam ticki i nie wiem co z tym robic ;\

Nie na wszystkie tiki pomoże magnez,na łagodne być może tak,ale są tiki na które nie ma "cudownego"leku.
Jedyne wyjście to je zaakceptować :(
pst

przez zoloft 09 mar 2015, 00:18
albercik napisał(a):Jak mam bardzo napięty moment w życiu to pojawiają mi się tiki związane ze skaczącą powieką. Ale to przychodzi tylko wtedy gdy jest naprawdę ciężko, gdy dużo się dzieje i mam mega zajętą głowę różnymi ważnymi sprawami. Co ciekawe na te tiki pomaga mi rzecz trywialna - magnez :)

Matko kochana, to nie są żadne tiki tylko skurcze mięśni przez niedbó magnezu. Prawdziwe tiki powstają w psychice i magnez ich nie zlikwiduje.

Sortuj wg