MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez lunatic 09 lut 2014, 15:01
miko84 napisał(a):No to długo brałeś. Może w połączeniu z czymś uspokajającym działał by lepiej? Rozumiem, że nie jesteś zadowolony z działania SSRI? Tzn. jak rozumiem nie działają u Ciebie odpowiednio na brak pozytywnego afektu, a wręcz go pogarszają (nasilają anhedonię?). Niestety nie jest to czymś wyjątkowym, bo tym lekom do ideału bardzo daleko. Za to na zwiększoną emocjonalność i zamartwianie się oraz przejmowanie działają bardzo dobrze.

no tak, tylko z czym można brać moklobemid? chyba z niczym, hydroksyzyna mnie strasznie usypia, no ale może z czasem by przeszło
SSRI potwornie tłumią u mnie, przynajmniej w ostatnich latach, taj jak kiedyś gdzieś pisałem przerzucają z jednej skrajności w drugą, z dużej nadwrażliwośći emocjonalnej do totalnej obojętności

przez miko84 09 lut 2014, 15:11
Niektórzy chyba łączyli moklo z mirtazapiną/mianseryną.
miko84

przez lunatic 09 lut 2014, 15:22
można spokojnie? ja pamiętam ze chyba jak już bylo nie do wytrzymania pobudzenie to wziąłem chyba trochę lerivonu, jakieś jazdy się wtedy zaczęły niezbyt przyjemne

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 09 lut 2014, 15:36
Hmm, ogólnie łączenie moklo jest problematyczne, musiałbyś lekarza zapytać.
miko84

przez lunatic 09 lut 2014, 15:43
miko84,błąd, szwedzkiego farmaceuty trzeba zapytać :mrgreen:
na pewno będzie wiedział :mrgreen:

przez miko84 09 lut 2014, 15:49
A brałeś kiedyś samą mirtazapinę przez dłuższy czas?
miko84

przez lunatic 09 lut 2014, 15:50
nie, żaden lekarz mi jej nigdy nie dał

przez miko84 09 lut 2014, 16:01
No ona ma jednak inne działanie niż mianseryna. A obydwa leki inne działanie brane razem z SSRI a inne brane same.

-- 09 lut 2014, 15:23 --

Najlepsze jest to, że Servier ma chyba dużo silniejszego antagonistę 5-HT2c (S32006) od agomelatyny ale nie wie jak to sprytnie sprzedać by stracić na ago.

-- 09 lut 2014, 15:24 --

*by nie stracić na sprzedaży agomelatyny
miko84

przez Popiół 10 lut 2014, 02:10
lunatic, stosuje się połączenie moklobemidu z mianseryną, niektóre źródła donoszą o podwyższonym ryzyku ZS ale to bardziej tyczy się mirtazapiny bo jest silniejsza jeśli chodzi o serotoninę. Trzeba po prostu ostrożniej dawkować z początku.
Wiem że cytrynka84 stosowała moklo z miansą ale z jakim skutkiem to już nie wiem.
Popiół

przez sylvek 10 lut 2014, 10:28
miko84 napisał(a):No rozumiem, każdy lek pasuje próbować przez dłuższy czas. Czasami jest to trudne ale warto by później nie mieć wątpliwości.

Co do plastyczności i jej roli w depresji to jest to chyba jeden z tych mechanizmów który by wyjaśniał skuteczność leków przeciwdepresyjnych o tak różnych mechanizmach działania.

masz na myśli plastyczność funkcjonalną (zdolnośc indukcji LTP, glutamianian, AMPA, NMDA i te sprawy) czy strukturalną (neurogeneza) ?

przez miko84 10 lut 2014, 11:05
sylvek i to i to. Najlepsze by były leki które działają na obydwie sprawy (jak tianeptyna).
miko84

przez one-half 11 lut 2014, 01:12
dobry lek, ale musialem odstawic ze wzgledu na tycie. mam spory zapas po kuracji ale chyba nigdy nie wroce.. choc nigdy nie mowi sie nigdy ;)

przez Kitex120 11 lut 2014, 12:10
Chociaż co ciekawe Piracetam ( Nootropil) który działa na AMPA. U mnie jakoś nie szczególnie się sprawdził, brałem na poprawę funkcji wykonawczych ale bardzo króciutko i w bardzo małych ilościach być może ten lek by się rozkręcił bo słyszałem zarówno sporo pochlebnych jak i wręcz przeciwnych opinii także pewnie zależy od osoby. Na mnie Piracetam początkowo działał zamulająco. Też podobno wpływa korzystnie na hipokamp. I neurogenezę. Ciekawe leki na neurogenezę to np. memantyna która podobno może bardzo silnie poprawić pamięć. Czytałem anglojęzycznych forch opinie że ktoś przypomniał sobie to co myślał mając 5 lat także naprawdę ciekawe.

-- 11 lut 2014, 12:11 --

A tak wracając do moklobemidu to zwiększa on pośrednio poziom histaminy z tego co słyszałem, prawda to waszym zdaniem?

przez miko84 11 lut 2014, 12:25
Apropo mirtazapiny i różnic między tym lekiem a mianseryną to co ciekawe, mirtazapina działa mocniej noradrenalinowo od mianseryny. W badaniach poziom DOPAC (pokazuje aktywność noradrenalinową) był wyższy u mirtazapiny niż mianseryny. Jako źródło tego efektu podaje się efekt NRI mianseryny - noradrenalina z NRI konkuruje z antagonizmem alfa-2 mianseryny a przez to wzrost noradrenaliny jest mniejszy niż u mirtazapiny (która nie jest NRI).

Ten mniejszy wzrost noradrenaliny i dodatkowo antagonizm alfa-1 powoduje, że mianseryna nie ma działania serotoninowego (oraz dopaminowego, pośrednio, przez 5-HT1a).

Mirtazapina z kolei przez większy wzrost noradrenaliny z alfa-2, a co za tym idzie agonizm alfa-1 (mianseryna to antagonista alfa-1 więc tego działania nie ma) powoduje zwiększone uwalnianie serotoniny. Dodatkowo silniejszy blok heteroreceptorów alfa-2 (który u mianseryny nie jest tak mocny bo noradrenalina z NRI konkuruje z mianseryną na tych receptorach) powoduje jeszcze większe działanie serotoninowe mirtazapiny.

Na końcu zaś zwiększona przez mirtazapinę serotonina agonizuje głównie receptory 5-HT1a (bo reszta jest zablokowana) co ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe (oraz jest głównym źródłem dopaminowego działania mirtazapiny).

Dodając do tego możliwe osłabienie ciśnienia i sedację z antagonizmu alfa-1 mianseryny wychodzi, że mirtazapina teoretycznie powinna mieć mocniejsze działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe oraz być lepiej tolerowana od mianseryny.

Różnice między lekami są widoczne w opiniach ludzi na forum. Np. pewne osoby zauważają mocniejsze działanie pobudzające lub przeciwdepresyjne mirtazapiny, co wg. tych badań nie jest takie dziwne. Początkowo myślałem, że leki są identyczne farmakologicznie a jednak różnią się sporo.

Opinia, że mianseryna jest głównie noradrenalinowa jest prawdą (bo nie ma działania na serotoninę). Jednak mimo to mirtazapina jest mocniej noradrenalinowa od mianseryny (mimo działania NRI tego leku co kuriozalnie powoduje, że staje się ona słabsza noradrenalinowo od mirtazapiny...).
miko84

Sortuj wg