MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Lord Kapucyn 04 gru 2013, 15:18
ladywind napisał(a):
Sformułowanie "myśli obsesyjne o charakterze psychotycznym" to masło maślane, bo obsesje w przebiegu OCD mają to do siebie, że obecny jest wgląd i krytycyzm, a urojenia w przebiegu zaburzeń psychotycznych to, że tego wglądu i krytycyzmu jest brak. Choć oba- obsesje i urojenia są zaburzeniami treści myślenia i mają podobny patomechanizm(związany z dopaminą), dlatego zauważono pewne benefity ze stosowania atypowych neuroleptyków w OCD.

Choć z tym krytycyzmem w OCD, to nie tak do końca u wszystkich osób, bo jest wiele też chorujących, którzy nie mają żadnego wglądu w swoje obsesje i lekarze często mylą ich chorobę ze schizofrenią, dopiero po dłuższym wywiadzie okazuje się, że to OCD a nie schiza.

To się jakoś inaczej nazywa, chyba schizo-obsessive disorder, po polsku kalekie tłumaczenie- zespół schizoobsesyjny.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 04 gru 2013, 15:37
Myślę, że sporo osób które nie podejmą leczenia nie zdają sobie sprawy z własnego OCD. Dopiero długa terapia odpowiednim lekiem, głównie serotoninowym pozwala takiej osobie na spojrzenie z dystansem na swoje zachowanie. Chodzi o to, że nie każdy zdaje sobie sprawy, że jakieś zachowanie wynika z OCD, nie mówimy o tych najczęściej spotykanych, czyli myciu rąk po milion razy, ale np. o dysmorfofobii, czy hipochondrii.
miko84

przez ladywind 04 gru 2013, 15:41
Dark Passenger, to jest takie OCD przypominające schizofrenie, ale jest poprostu bardzo ciężkim OCD bez wglądu. Takie osoby są bardzo mocno spowolniałe.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Dżejmson 04 gru 2013, 16:25
Coś jest na rzeczy z tą hipochondrią przy OCD. Na 50mg paroksetyny zniknęły mi nie tylko natręctwa myślowe, ale i przypisywanie sobie różnych chorób, dolegliwości czy zaburzeń. Przez pół roku miałem od tego spokój. Paro odstawiłem, bo zbytnio zamulała i powodowała anhedonię. Ale to raczej z mojej winy, bo sam sobie tą dawkę 50mg ustaliłem. Na 30mg było ok, ale cóż, nie miałem wtedy wglądu w chorobę i leczenie - teraz jest z tym trochę lepiej. Obecnie na 200mg sertraliny nie czuję żadnego działania na OCD. Myślę o powrocie do paro na 30-40mg, ale znowu ten strach o anhedonię... Dołożenie miansy jakoś by w tym kontekście zadziałało? Miko, Ty chyba brałeś taki miks jakiś czas, jak ocenisz okres brania samej paroksetyny, do brania tejże z miansą?
Dżejmson

przez Katarzynka40 04 gru 2013, 16:34
Asmo,
Ja escitalopram zaczęłam brać tydzień temu na ataki paniki. Depresji nie miałam, normalnie funkcjonowałam za wyjatkiem tych ataków, ktore utrydniały mi funkcjonowanie. Ale okazało sie, że escitalopram wywołał u mnie totalna bezsenność, po 4 dniach braku snu (max godzina, 1,5 h na dobę) lekarz dołozyl mi na spanie mirtazapinę 30 mg. Pierwszego dnia wzięłam i tak o połowe mniejszą dawke czyli 15 mg i spałam 15 godzin, czułam sie jak w letargu, nieprzytomna do końca dnia. Wczoraj jeszcze zmniejszyłam dawkę, ale i tak spałam ponad 10 godzin i czuję się ... dziwnie:( znowu letarg, jakby zawroty, uczucie niestabilności, apatia, znużenie... tak sie nie da funkcjonować...
bezsenność źle, teraz zbytnia seność, wrecz letarg...:( Teraz się czuję rano jakbym miała cięzka depresje, z łóżka cięzko wstać...a miałam "tylko" ataki paniki... dopiero pod wieczór jest troszke lepiej...
Kiedy znowu poczuję sie normalnie?!
Escitalopram 10 mg - 8 tygodni...

przez miko84 04 gru 2013, 16:47
Dżejmson brałem długo samą paro, nie dokładałem wtedy do niej miansy/mirty i anhedonia była problemem. Tak jak piszesz, OCD super pod kontrolą na paro, ale sertra u mnie też podobnie działała na to, tylko właśnie w dawce 200 mg i trzeba brać ją dłużej. Dla mnie było podobnie działanie na OCD na paro i na sertralinie przy czym sertra tak nie muli/nie powoduje takiej senności jak paro. Miansa jak najbardziej może zmienić działanie paro, teraz biorę ją z sertrą i jest inne działanie niż samej sertry. W skrócie musisz sam sprawdzić :-|
miko84

przez Dżejmson 04 gru 2013, 16:59
Ok, dziękuję za odpowiedź.
Dżejmson

przez ladywind 04 gru 2013, 17:14
Coś jest na rzeczy z tą hipochondrią przy OCD. Na 50mg paroksetyny zniknęły mi nie tylko natręctwa myślowe, ale i przypisywanie sobie różnych chorób, dolegliwości czy zaburzeń. Przez pół roku miałem od tego spokój.
z tym się zgodzę. Jeszcze do niedawna miałam wszystkie choroby rodem z Bilikiewicza, dopiero teraz na klomi mi to przeszło i przestałam przypisywac sobie różne choroby.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez khaleesi 04 gru 2013, 17:18
miko84, masz ten sam zestaw co ja. tyle, że ja mam mniej miansy . mirtazapina nie pomaga w takim zestawie ?
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez miko84 04 gru 2013, 17:34
Mianseryna jest lepsza do łączenia, bo to silniejszy antagonista 5-HT2c od mirty. Ja nie biorę miansy ze względu na jej działanie nasenne tylko do wzmocnienia wzrostu serotoniny przez SSRI. Antagonista 5-HT2c brany razem z SSRI powoduje większy wzrost serotoniny a co za tym idzie (teoretycznie) lepsze działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
miko84

przez Lord Kapucyn 04 gru 2013, 17:41
Ja tak sobie czytam teraz i się okazuje, że mianserynę nie tyle co wycofano na rynkach w USA co w ogóle nie została dopuszczona przez FDA do obrotu... Natomiast mirtazapina już tak. A w kilku krajach zaprzestano produkcji mianseryny. A tak jak powiedziałeś- mianseryna jest silniejszym antagonistą(odwrotnym agonistą) rec. 5-HT2c, no dobra- jest też silniejszym odwrotnym agonistą rec. histaminowego H1(większe zmulenie)- ale i tak jest imho lepsza do augmentacji/mixów. Nie rozumiem hamerykańców- nie ma tam wielu fajnych leków jak moklobemid, tianeptyna, sulpiryd, amisulpryd, agomelatyna. To pewnie wpływy silnego lobby farmaceutycznego niektórych koncernów i ciężko się przebić przez ścianę betonu(biurokracji).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 04 gru 2013, 17:47
Powiedz mi tylko dokładnie czy podchodziła do zarejestrowania przez FDA bo wydaje mi się, że firma ją produkująca od razu wprowadziła na rynek USA mirtazapinę jako podobno nowy i lepiej działający antydepresant. Okazało się, że badania były rozczarowujące i chyba podpłacone. Mirtazapina przyjęła się jednak w USA, ale w większości krajów lekarze "nie dali się zwariować" i stosowali dalej mianserynę. Mirtazapina w rzeczywistości nie wykazuje raczej lepszego działania do mianseryny.

Chodzi o to, że mianseryna lepiej nadaje się do wzmacniania siły SSRI z tego względu, że jest silniejszym antagonistą 5-HT2c od mirty (mirta - 39 nm, miansa ok 3 nm). W patencie złożonym przez lundbeck http://www.faqs.org/patents/app/20090176808 zaznaczają, że antagonista powinien mieć siłę poniżej 30 nm, a więc mirta się nie "łapie", miansa jak najbardziej. Poza tym mianseryna jest dużo częściej stosowana do łączeń w naszym kraju, co też pewnie ma związek z jej skutecznością. Mój lekarz woli stosować mianserynę niż mirtę, co pewnie też ma potwierdzenie w jego obserwacjach na pacjentach.

Co innego stosowanie mirty/miansy jako jedyny lek. Mirta ma wtedy przewagę, bo nie ma antagonizmu alfa 1 jak ma mianseryna (co ma plus przy wzroście serotoniny przez alfa2), mirta jest słabszym antagonistą H1 od miansy, no i mirta to dwa razy słabszy antagonista 5-HT2a od 5-HT2c, co też ma znaczenie kliniczne.
Ostatnio edytowano 04 gru 2013, 17:52 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Katarzynka40 04 gru 2013, 17:50
Jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy Dark Passenger i miko84:):):)
Escitalopram 10 mg - 8 tygodni...

przez barsinister 04 gru 2013, 18:51
miko84 napisał(a):Powiedz mi tylko dokładnie czy podchodziła do zarejestrowania przez FDA bo wydaje mi się, że firma ją produkująca od razu wprowadziła na rynek USA mirtazapinę jako podobno nowy i lepiej działający antydepresant. Okazało się, że badania były rozczarowujące i chyba podpłacone. Mirtazapina przyjęła się jednak w USA, ale w większości krajów lekarze "nie dali się zwariować" i stosowali dalej mianserynę. Mirtazapina w rzeczywistości nie wykazuje raczej lepszego działania do mianseryny

Mianserynę brałem ponad pół roku, mirtazapinę również. Oba leki solo i z fluoksetyną. Mianseryna w ogóle na mnie nie działała, mirtazapinę oceniam jako najlepszy z wszystkich antydepresantów, jakie brałem. Po mianserynie tyłem, po mirtazapinie nie. Nawet na sen oba leki działały inaczej. Więc nie wierzę w to, że te leki mają identyczne działanie.
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

Sortuj wg