MIANSERYNA (Lerivon,Deprexolet,Mianserin,Miansec,Norserin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mianseryna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
70
62%

Nie
26
23%

Zaszkodziła
17
15%

Liczba głosów : 113

przez miko84 06 kwi 2014, 14:05
Tańczący z lękami owszem, 200 mg sertraliny jest silnie serotoninowe ale brałem je przez 12 tygodni z mianseryną a teraz z mirtazapiną i widzę różnicę. Mirtazapina jest wyraźnie mocniej serotoninowa od mianseryny.

Co do bloku receptorów alfa-2 to poczytałem trochę i z tego co się zorientowałem to więcej negatywnych rzeczy. Np. klonidyna która jest agonistą tych receptorów jest używana w ADHD i innych problemach związanych z impulsywnością, więc logicznie blok tych receptorów może zwiększać impulsywność a nawet drażliwość i agresję (co jest często zauważane na mirtazapinie). Dodatkowo to co zauważyłeś, czyli zwiększenie OCD - jest to możliwe w nawiązaniu do tego co napisałem wcześniej, czyli impulsywności i problemami z kontrolą impulsów. Sam zauważyłem, że na mirtazapinie wyraźnie zwiększają mi się działania impulsywne i mam większą skłonność do działań nagłych, porywczych i zwiększa mi się drażliwość (a nawet do pewnego stopnia agresywność). Dodatkowo antagonista alfa-2 jakim jest yohimbina ma działanie lękotwórcze. Jak widać w wielu aspektach ten blok alfa-2 może nie być tak korzystny jak wygląda na pierwszy rzut oka. Wiadomo, że w przypadku depresji może mieć korzystny wpływ (i tak zapewne jest w większości przypadków), ale nie wiadomo na ile przeciwdepresyjnie działa właśnie blok alfa-2 a na ile blok 5-HT2. Osobiście uważam, że większą rolę odgrywa blok 5-HT2, ale jak jest w rzeczywistości to trudno stwierdzić.

Chociaż wydaje mi się, że gdyby mirta nie posiadała bloku alfa-2 to nie byłaby tak skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym. Po prostu nie każdemu to działanie leży i ten słynny "poranny lęk" na tym leku jest z pewnością efektem zwiększonego uwalniania noradrenaliny przez ten blok powodowany. Dla mnie osobiście, podobnie jak dla Ciebie, najlepiej by było gdyby ten lek nie dotykał receptorów alfa-2 - zwiększone uwalnianie noradrenaliny u osób z lękiem i nerwicą nie jest zbyt miłym przeżyciem. Co do blokady alfa-1 to tutaj mam inne zdanie, bo dla mnie blok alfa-1 jest postrzegany jako minus, przez to, że może powodować spadki ciśnienia (alfa-1 odpowiadają za napięcie mięśni krwionośnych). Blok alfa-1 ma mianseryna i istotnie takie spadki ciśnienia zaobserwowałem na tym leku. Natomiast inną sprawą jest to, że noradrenalina z bloku alfa-2 mirtazapiny agonizuje te receptory co może u pewnych osób powodować np. częściowe zatrzymanie moczu.

"Mieszanie" w receptorach noradrenaliny wg. mnie jest ogólnie rzecz biorąc niezbyt dobrą sprawą, czy to będzie blok alfa-2 czy alfa-1, a nawet beta (jak robią betablokery). To wszystko to jest pewna ingerencja np. w ciśnienie czy pracę serca i nie u każdego może być tak różowo.
miko84

przez jetodik 06 kwi 2014, 14:13
ja od czasu do czasu biorę mianseryne na sen i faktycznie łatwo się po niej zasypia, ale na drugi dzień sie czuje jakoś tak robotycznie, a myślenie jest bardzo mechaniczne i ociężałe :?

czy też tak macie po tym leku?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez miko84 06 kwi 2014, 14:15
Takie branie od czasu do czasu może to powodować, bo jak nie bierzesz regularnie to nie wyrobi Ci się tolerancja na działanie sedatywne i będziesz się czuć ociężale i mechanicznie.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez jetodik 06 kwi 2014, 14:19
miko84, rozumiem, tylko, że jeśli już to działanie sedatywne (możesz napisać jaki to receptor za tym stoi?) zostanie zniesione tolerancją efekt zasypiania, który jest celem brania leku również nie wystąpi?
chyba, że na drugi dzień można to działanie sedatywne jakimś innym lekiem albo suplementem osłabić? wtedy można by było to pogodzić.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez miko84 06 kwi 2014, 14:25
Dobre pytanie. Wydaje mi się, że z czasem regularnego brania sedacja w dzień wyraźnie się zmniejszy. Mimo tego sen w nocy powinien być dobry. Ale to musiałbyś sprawdzić sam biorąc lek przez dłuższy czas i obserwując efekt nasenny i sedację w dzień.

Co do tego co możesz brać w dzień by przeciwdziałać sedacji to wszelkiego typu stymulanty, np. kofeina.
miko84

przez jetodik 06 kwi 2014, 15:05
miko84, hmm, chodzi o to, że ja jestem pobudzony na tym leku a jednak taki jakiś robotyczny, pamiętam gdzieś czytałem tekst Sylvka, że kreatywność na tym leku spada i mogę to potwierdzić wszystko jakieś takie mechaniczne, ale nic to, jakoś ogarnę.

przez miko84 06 kwi 2014, 15:18
Wszystko jest możliwe bo to lek o dość szerokim spektrum działania. Jednak początkowa senność i zmulenie mija z czasem gdy lek bierze się regularnie.
miko84

przez manbearpig 06 kwi 2014, 23:13
skoro mianseryna ma działanie antyhistamionowe to czy może posłużyć zamiast leku na alergie?

przez Marian_Paździoch 06 kwi 2014, 23:18
manbearpig, raczej nie. U mnie się to nie sprawdza, a jestem wielkim alergikiem.
Marian_Paździoch

przez Popiół 07 kwi 2014, 00:07
manbearpig, u mnie mianseryna/mirtazapina skutecznie znosi objawy alergii - katar, gwizdanie w płucach, swędzenie.

-- 07 kwi 2014, 00:09 --

No ale to nie jest lek przeciwalergiczny ;)
Popiół

przez uzytkownik 07 kwi 2014, 15:03
Tak się zastanawiam do jakiej dawki miansa będzie działała nasennie, a kiedy ten efekt się wywróci?
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

przez devnull 08 kwi 2014, 19:23
Pytanie do ekspertów ;)

Jaka dawka Mianseryny działa tylko uspokajająco/nasennie (H1), bo początkowo pomagało mi
5mg ale teraz jakbym nabrał tolerancji i potrzebuje 10mg. No i ktoś wspominał że
mianseryna chyba agonizuje 5HT-2C - ale od jakiej dawki jest to wyczuwalne ?
Pytam bo działanie na 5HT-2C mi osobiście szkodzi, mam problemy z ciśnieniem i mi skacze (tak miałem przy fluoksetynie na duzych dawkach).
Dlatego chce wiedzieć do jakich dawek mogę stostować ten lek tylko uspokajajaco/nasennie.

Z gory dzieki za pomoc.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

przez uzytkownik 08 kwi 2014, 20:24
Obstawiam, że do 30mg (góra 45).
I nie pisz tak jakbym nabrał tolerancji. To niestety fakt. Ja zaczynałem od 10. Dzisiaj już 60.
sertralina 50 mg
metoprolol 100 mg

przez khaleesi 08 kwi 2014, 20:25
Mam na czarną godzinę pół blistra :mrgreen:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

Sortuj wg