METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Ritalin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
30
81%

Nie
6
16%

Zaszkodził
1
3%

Liczba głosów : 37

przez elfrid 16 lis 2012, 02:05
Miko a na tej maksymalnej dawce paro 60mg ile godzin sypiasz na dobę?
pregabalina, wenlafaksyna

przez miko84 16 lis 2012, 09:54
Niestety mimo iż przesypiam ok 8 godzin to później w ciągu dnia dopada mnie senność. Na wyższych dawkach paroksetyny odczuwane jest jej działanie antycholinergiczne - lekkie zatrzymanie moczu, momenty zawieszenia i problemów z koncentracją i pamięcią długotrwałą (trudno przywołać wydarzenia, daty, nazwiska itp.), oraz zmęczenie no i właśnie senność. To działanie antycholinergiczne odpowiada za to zmęczenie i senność. Paroksetyna ma znaczne działanie antycholinergiczne (szczególnie w wyższych dawkach). Z SSRI jeszcze tylko fluwoksamina ma, ale słabsze od paro.

To jest NAJWIĘKSZY minus tego leku.
miko84

przez beladin 16 lis 2012, 14:32
elfrid Wydaje mi się, że sertralina może zwiększać wewnętrzne napięcie. U mnie pierwsze 2 miesiące były baardzo nerwowe. Próbuj paro. Masz zamiar brać 60 mg? :? W jakim celu taką dawkę jeśli można spytać?
beladin

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez elfrid 16 lis 2012, 14:33
I jak rozumiem, nie przechodzi z czasem? Ile już bierzesz stałą wysoką dawkę?
PS Tak obok tematu próbowałeś na lęk, niepokój, stabilizatorów albo neuroleptyków II generacji?

przez miko84 16 lis 2012, 17:36
Właśnie nie przechodzi. Wcześniej brałem 40 mg ponad 12 tygodni i senność się zwiększała a nie malała... :?

Próbowałem lamotryginy, nie działała, innych nie chcę bo są bardzo szkodliwe - to nie są leki na niepokój. Tak samo mam złe zdanie o neuroleptykach, jeśli ktoś nie ma schizoidalnych zaburzeń to nie polecam ich brać. SSRI muszą zadziałać z czasem na lęk bo odpowiada za niego albo problem z serotoniną albo nadmiar noradrenaliny, a SSRI to tłumią. Po co brać neuroleptyki, one głównie blokują dopaminę więc zmniejszają intelekt, koncetrację, człowiek staje się głupszy. Już bym chyba wolał brać benzodiazepiny dłużej.

Osobiście polecam Ci spróbować sertralinę w większych dawkach - 150, 200 mg.
miko84

przez cytrynka84 16 lis 2012, 18:00
elfrid, zgadzam się z Miko,neurolepy nie są dla nerwicowcow.Stabilizatory też nie na lęk,bo oglupiaja,a nie działają przeciwlekowo.Jako normatymiki ok.Miewam huśtawki nastrojów (nie mam CHAD,nigdy nie miałam manii.Czasem jednak muszę pobrać trochę karbamazepiny,żeby zapanować nad labilnoscia nastroju np 400mg Tegretolu,wytrzymam tak z dwa miesiące i odstawiam,bo nawet tak mala dawka,powoduje lekkie "zamulenie" i jakas taka ociężałość intelektualną.
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez elfrid 16 lis 2012, 18:02
Miko też uważam, że neuroleptyki są szkodliwe, ale z lektury forum wynika, że ludziom pomagają, stąd moje zainteresowanie. U mnie fluoksetyna też działała na lęki, nastawiała na zadania, ale za bardzo nakręcała, byłem w ciągłej mobilizacji 24 na dobę. Nie było mowy o odprężeniu, wyciszeniu. Po awansie w pracy i nowych obowiązkach ta mobilizacja zaczęła kumulować się ze stresem. Stąd ostateczna decyzja o jej odstawieniu. Dlatego zaczynam się zastawiać czy leki z innej grupy (np stabilizatory) nie byłyby równie skutecznie, bez uczucia sztucznego nakręcenia, sztucznej energii i nerwowości.
Myślę, że beladin wie o czym piszę, bo pewnie ma podobnie na Wellbutrinie i czuję, że w końcu go odstawi.
Może mam wygórowane oczekiwania od leków, ale chcę żeby działał przeciwlękowo, wyciszał, ale jednocześnie nie glebował. Żeby spokój skutkował energią nad którą się panuje. Liczę, że na paroksetynie tak będzie, po początkowych skutkach ubocznych. Sertralina jest alternatywą, ale lekarka zdecydowanie powiedziała, że woli abym zaczął od paroksetyny i jeśli będzie zbyt sedatywna przeszedł na sertralinę. Moim zdaniem ona też pobudza, aktywizuje, a wierz mi ja chyba po 3 latach z fluo mam dość aktywizacji.
Jeszcze jedno bierzesz paro rano czy na noc?

Beladin oczywiście, że nie. Mam zacząć od 20mg i po miesiącu ocenić czy jest poprawa i ewentualnie zwiększyć lub zostawić, albo zmienić na sertralinę. (chodzę do psychiatry prywatnie, ale raz na 3mies, ze względów finansowych, stąd czasem sam muszę podjąć decyzję :D ). Mam wrażenie, że mamy podobny problem z lekami - tzn. reagujemy na nie nienaturalną aktywnością - u mnie (Wellbutrin i fluo) u Ciebie (sertralina i Wellbutrin).
Brałeś jakiś lek, z którego byłeś w pełni zadowolony? Na co docelowo objawy bierzesz leki: zmęczenie, senność, obniżona koncentracji czy lęk, napięcie, przewlekły stres?
Ja z całego serca mogę polecić Efectin, działał na mnie świetnie przez prawie 4 lata w dawce 150mg. Pozytywna aktywność, radość życia, zainteresowanie światem, zero lęków. ALE przestał działać.

-- 16 lis 2012, 18:04 --

Cytrynka czyli jednak karbamazepina Ci jakoś pomaga, wycisza? Jeśli glebuje może spróbuj lamotryginy.
Jeśli po paroksetynie też będzie jakoś labilnie i nerwowo może sam zaproponuje lekarce dołączenie jakiegoś stabilizatora.

przez cytrynka84 16 lis 2012, 18:10
Zależy ,co u Ciebie Elfrid dominuje lęk,czy brak motywacji,problem z aktywnością zyciowa.
Osonlbiscie sprobowalabym najpierw sertraliny,bo w dużych dawkach,działa pewnie podobnie dobrze p/lekowo jak paro.To tylko sugestie,bo dr podejmie decyzje,w porozumieniu z Toba.
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez miko84 16 lis 2012, 18:20
Zgadzam się z cytrynką, sertralina w większych dawkach powinna działać podobnie do paro na lęki. Fluoksetyna działa inaczej niż sertralina bo fluo antagonizuje 5-ht2c, stąd pewnie działanie pobudzające. Sertralina to najsilniejszy SSRI po paroksetynie, dodatkowo w wyższych dawkach działa trochę na dopaminę. Paroksetyna byłaby idealbym lekiem z jej siłą gdyby nie miała działania antycholinergicznego. Czasami nie rozumiem co ktoś do mnie mówi, jakbym był w jakimś kokonie albo ktoś wyłączył 50% mojej uwagi. Paro biorę rano bo co ciekawe gdy próbowałem brać na noc to nie mogłem spać. I zrozum tu kurde ten lek.
miko84

przez cytrynka84 16 lis 2012, 18:24
Wyrównuje nastrój i w tym na pewno pomaga.A czy to wyciszenie lekkie mi odpowiada nie,zwłaszcza zaburzenia koncentracji mi nie odpowiadają.Na pewno trochę wycisza,wiec może warto,zebys spróbował?
Dostałam kiedyś depakine,ale zasypialam po niej na stojąco.
A lekarz twierdzi,ze lamotrygina za silna i chyba faktycznie mogłaby być za silna.
Life is brutal!

Sertralina 100mg

przez elfrid 16 lis 2012, 18:27
To chyba standard z SSRI, że zaburzają sen. Jedynie fluwoskamina w ChPL jest zalecana na noc. A to działanie cholinergiczne paro może mogłoby być jednak dla niektórych zaletą, że uspokaja.
Rozumiem, że decyzja o 60mg wynika stąd, że 40mg skutecznie nie działało na Twoją NN? Wiadomo, że najlepiej brać najmniejszą skuteczna dawkę.

przez Kalebx3 16 lis 2012, 18:29
Ja jadę na paro 10mg + metylofenidat 10-15mg + 50 lamo + 25 baclo. Jest dobrze ,a miejscami bardzo dobrze . Bez tych leków ,wspomagaczy , protez rozsypałbym sie ,jakby wcześniej nie doszlo do jakiejś tragedii. No cóż. ważne ,że lekarstwa pomagają ,a najbardziej na minus ze wszystkiego to tylko libido po paro siadło...

-- 16 lis 2012, 18:31 --

Wiadomo, że najlepiej brać najmniejszą skuteczna dawkę.

Mi wiadomo , ale nie wszystkim wiadomo i w tym szkopuł.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez elfrid 16 lis 2012, 18:32
Cytrynka podobno lamotrygina ze wszystkich przeciwpadaczkowych ma najmniejszy wpływ na funkcje poznawcze. Czy za silna? Depakina jest na pewno silniejszym lekiem zarówno pod względem działania przeciwpadaczkowego jak i stabilizującego. Ponadto podobno lamotrygina ma działać delikatnie przeciwdepresyjnie.

Polecać sertralinę. Ale akurat mam wrażenie, że moja lekarka widzi u mnie zupełnie odwrotną kolejność "próbowania: leku : najpierw paro, potem ewentualnie escitalopram a na końcu sertralina. Ale z racji moich nacisków (potrzebuje mieć trzeźwy umysł) dała jako drugi rzut receptę na sertralinę.

przez beladin 16 lis 2012, 18:51
elfridLekarka napiera na paro, bo to pewniak ..no i ten lęk uogólniony - paro na pewno Ci pomoże w tym względzie.
Brałem sertralinę w dawce 150mg. Po 2,5 miesiąca zaskoczyła i działała baardzo dobrze na nastrój, na motywację, na lęki średnio.. Nie udało mi się do końca sprawdzić jak działa 200mg, bo akurat miałem operację, naszprycowali mnie efedryną dożylnie, głupimi jaśkami, jakimiś innymi gównami i przez tydzień nie mogłem dojść do siebie, słaniałem się na nogach, serce zaczęło mi wariować i spękałem. Wkręciłem się, że to sertralina powoduje zaburzenia rytmu ..odstawiłem i nic się nie zmieniło. Chyba to faktycznie był niedobór elektrolitów tak jak lekarz mówił :D , bo teraz po 2 miesiącach od operacji jest git. Widzicie jak to warto słuchać się lekarza? :roll:

Mam małe doświadczenie jeśli chodzi o leki. Sertralina była dobra dla mnie. Jeśli z tym aktualnym zestawem, well+buspiron, nie wypali prawdopodobnie dostanę moklobemid albo wenlafaksynę. Potrzeb nie mam zbyt wygórowanych ..przynajmniej tak mi się wydaje. Wystarczy, że obudzę się rano wypoczęty i wyspany, ciało nie będzie mi ciążyć poczuję, że jest żywe i należy w całości do mnie ..zejdę na dół, zjem w ciszy (umysłowej) śniadanie, wezmę psy i pójdę sobie na relaksujący spacer po mieście, tak po prostu dla samej przyjemności spacerowania.

Czy wenlafaksyna powoduje jakieś trudności w nauce, problemy z pamięcią itp?
Ostatnio edytowano 16 lis 2012, 18:53 przez beladin, łącznie edytowano 1 raz
beladin

Sortuj wg