Pomoc dla nerwicowca

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Pomoc dla nerwicowca

przez piti_88 11 maja 2014, 18:00
Witam.

Po wizycie u psychiatry wynik - Nerwica lękowa, somatyczna z zespołem napadu lękowego.
Ale to akurat druga rzecz.

Potrzebuję uświadomić moją partnerkę, która ma problem aby zrozumieć to, że nie jest to przeziębienie i nie minie tak "o".
Ona nie chce o tym rozmawiać. Ja szukam drogi do wyzdrowienia - ona mi w tym nie pomaga.

Są może jakieś strony Internetowe, które podpowiedziały by jej jak należy postępować?
Co robić? Może jak jej to podrzucę, to zrozumie o co chodzi w tej chorobie...
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to coś robi.
Chcesz pogadać - zawsze do dyspozycji :) GG:1543457

Pomoc dla nerwicowca

przez ekspert_abcZdrowie 13 maja 2014, 11:52
Witaj piti_88!

Zdaję sobie sprawę, że jesteś w trudnej sytuacji. Z jednej strony diagnoza nerwicy, a z drugiej partnerka, której ciężko zrozumieć istotę Twojej choroby. Większość osób na Twoim miejscu najczęściej oczekuje wsparcia ze strony bliskiej osoby. To jest naturalne zachowanie. Jesteśmy z kimś blisko i chcielibyśmy, żeby ten ktoś był z nami w dobrych, ale też tych gorszych chwilach, by nas wspierał, dodawał otuchy. Postaraj się jednak zrozumieć, że dla Twojej partnerki wiadomość o tym, że cierpisz na nerwicę lękową też jest pewnym wyzwaniem, może nawet szokiem. Być może myśli o tej chorobie w sposób stereotypowy albo w ogóle nie za bardzo wie, co to jest nerwica, jakie ma objawy itd. i obawia się wiedzy na ten temat. Może ma skrót myślowy: nerwica = choroba psychiczna = "coś z głową nie tak" i boi się rozmowy na ten temat. Ucieka przed rozmową - to moze być jakiś mechanizm obronny z jej strony. Postaraj się delikatnie inicjować rozmowy na temat tego, jak się czujesz, jaki masz nastrój, co utrudnia Ci w życiu nerwica. Podobny temat był już poruszany na forum :arrow: nerwica-l-kowa-a-relacje-z-partnerem-t27077.html. Odsyłam też do artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/zwiazek-a-nerwica. Możesz go przeczytać wspólnie z partnerką. Może to być początek Waszej wspólnej rozmowy na temat Was i tego, jak żyć z nerwicą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Psycholog

Sortuj wg