Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Tojaaa, ja na końcówce Esci byłem na 5 mg, ale efekt mocno się obniżył. Po wielu latach jej stosowania zdecydowaliśmy o próbie zmiany leku na Setrę. Niestety nie była to udana zmiana :(

Na Esci byłem zawsze max na 10 mg. Może za mało? Nie wiem...

Biorę na depresję z epizodami lęku napadowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straszne g*wno to esci. Biorę 8 dzień, skutki uboczne to tragedia, tydzień wyjęty z życia, nawet nie jestem w stanie powiedzieć co robiłem którego dnia, czuje się przytępiony i przymulony. Mam dwa opakowania Aciprex 10mg w tym jedno napoczęte, jeżeli ktoś się tym leczy to odstąpię, jak nie to wywalę w kubeł. Wrócę sobie do sertraliny, którą brałem 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam 29 lat ( jeszcze przez dwa miesiące :-) ). Moja choroba zaczęła się 5 lat temu. Wtedy jeszcze nie myślałam że istnieje coś tak okropnego. Z miesiąca na miesiąc dolegliwości nasilały się a ja zaczęłam szukać pomocy u lekarzy. Kiedy przeszłam pomyślnie wszystkie badania dotyczące zdrowia fizycznego byłam kompletnie ogłupiała skąd to wszystko... Ostatnią wizytą była wizyta u kardiologa który poinformował mnie że jestem w pełni zdrowa fizycznie a moje dolegliwości spowodowane są przez nerwice lękowa i popadanie w depresję. Zalecił mi próbę podjęcia wyjścia z tego stanu poprzez stosowanie leków ziołowych,ponieważ twierdził że jeśli psychiatra to już tylko w ostateczności ponieważ leki przepisane od takiego zmienią mnie w *śpiącą królewnę*. Tak też zrobiłam. Przez dwa miesiące próbowałam odzyskać dobre samopoczucie za pomocą min. Neoppasminy,Validolu, Nerwosolu oraz melisy,medytacji i samokontroli... Efekt był bardzo krótkotrwały i prawie niezauważalny a po dwóch miesiącach przestałam reagować nawet i na te zioła... Mój stan osiągnął totalnego dna. Straciłam na wadze przeszło 10kg a moja waga w najbardziej krytycznym momencie osiągnęła 42kg przy wzroście 160 cm. Coś okropnego. W końcu udałam się do psychiatry... Pierwszą wizytę siedziałam u niego trzy godziny a gdy wróciłam do domu,zdałam sobie sprawę że była to najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć idąc do tego lekarza. Dostałam eliceę 10mg i atarax w razie ataku. Bardzo się bałam rozpocząć branie tych leków ale musiałam to zrobić. 10mg elicei okazało się zbyt dużo gdyż czułam się po niej jakbym wypiła z 10red-buli :) więc lekarz obniżył dawkę do 5mg na dobę plus 10mg ataraxu. Na widoczne efekty musiałam jednak poczekać jakieś trzy miesiące gdyż jedynie atarax uspakajał mnie chwilowo-otumaniając mnie okropnie. Potem sen i po kilku godzinach było lepiej aż do następnego ranka. Po pół roku zdałam sobie sprawę że jestem zupełnie innym,szczęśliwszym człowiekiem. Chciało mi się żyć i miałam odwagę stawić czoła wszystkim wyzwaniom i problemom. Nie wiele pamiętam z tamtego okresu. Przytyłam-co ucieszyło mnie i wszystkich dookoła gdyż zawsze byłam zbyt szczupła. W sumie leki brałam systematycznie rok. Potem zdarzało się czasem zapomnieć i tak coraz częściej aż w końcu przestałam brać. Po mniej więcej pół roku nie brania coś znowu zaczęło mnie brać. Znowu ataki sercowe,zaraz panika i dziwne uczucie lęku o zdrowie. Wróciłam do psychiatry i znowu Elicea i hydroksyzyna. Po paru dniach znowu było normalnie i brałam tylko eliceę ( jak pamiętam to chyba brałam 2,5 mg ) ale ogólnie to branie znowu zostało przerwane bo już było tak fajnie i normalnie, że zapomniałam wogóle o chorobie ( nie chciałam jej pamiętać ). Nie wiem ile brałam drugi raz - może z cztery miechy. I przestałam. Był rok 2012. I było super. Zero stresu, żadnych lęków ( kiedy wspomniałam chorobę to było mi wstyd i nie mogłam uwierzyć że to było takie głupie ). Ten cudowny stan zaczął się zmieniać z dnia na dzień po malutku ( czasem dni były lepsze, czasem gorsze - norma ale lęków nie było, umiałam opanować emocje i stres, potrafiłam działać w sytuacji zagrożenia a potem czułam się dobrze ). Aż do miesiąca temu kiedy w moim życiu nastąpiła zmiana ( kupno domu, kredyt, ogólna mega nerwówka) i to wyssało ze mnie moje pokłady opanowania się po stresie. Sytuacja narastała od około połowy roku, plan został zrealizowany a ja teraz nie potrafię się opanować. Jestem tak nerwowa że aż się nie poznaję. Stres jakby dopiero we mnie się nakumulował i nie chce opuścić. Cała się trzęsę, robię coś wogóle o tym nie myśląc, boli mnie głowa i mam zawroty, mdłości do tego stopnia że nie mogę jeść, dziwne bóle w żołądku, sraczka co rano, potem jeździ mi w jelitach z tej pustki a ja nie mogę nic przełknąć. Jem bo wiem,że muszę.Do tego doszły objawy jakiejś choroby końcowego odcinka układu pokarmowego, które trwają już od prawie roku. Próbowałam się uspokoić ale to nie pomaga. Zioła są za słabe. Herbatki jak woda. Poszłam do lekarza zrobić podstawowe badania. Krew, mocz w niższych granicach normy z małym zaniżeniem HDW i lekkim podwyższeniem PDW - lekarz nie widzi w tym nic złego. USG brzucha - ok. Byłam nawet u chirurga. Poszłam w końcu do psychiatry i znowu siedziałam u niego długo. Zaproponował mi terapię DDA ( pochodzę z wielodzietnej,ubogiej rodziny w której był alkohol i ogromna przemoc ojca, który niszczył i zabiłby wszystko co napotkał na swojej drodze, miał jakieś zaburzenia świadomości ). Przepisał znowu Eliceę i ty razem - O ZGROZO !!!! - Cloranxen 5mg ale nie chcę go brać o przeczytaniu ulotki i powiem Wam,że jestem zła na lekarza że dał mi coś takiego ! Ja chce się wyleczyć a nie wpaść w nałóg. Nie powiedział mi że to może tak działać. Mam tylko brać w razie jak już będę totalnie chodziła i się trzęsła. Myslałam, że tak właśnie czuję się cały ten czas ale po dwóch godzinach od wzięcia 10mg Elicei - masakra ! Źrenice różnej wielkości prawa ogromna a lewa mniejsza, ogromne pobudzenie, jakieś pieczenie wewnątrz, chwilami narastający niepokój do tego stopnia ze czułam się dużo gorzej niż przed zażyciem leku, dziwne uczucie w klatce piersiowej. Coś okropnego. Czułam, że dopiero choroba powróciła i to jak ! szybko wzięłam połowę Cloranxenu i po godzinie byłam spokojniejsza choć ciągle lekko niespokojna. Na drugi dzień wiedziała, że nie mogę znowu wziąć 10mg eli tylko połowe ( tyle co kiedyś) i zobaczymy. No i ciut lepiej niż poprzedniego dnia ale gorzej niż przed rozpoczęciem brania leku. Rozdrażnienie, niepokój, nie mogłam się ogarnąć. Jak z kimś rozmawiam to mi każą się uspokoić a mi się wydaje,że cały czas się opanowywuje i nikt nie zauważy że coś jest nie tak. Jestem cała nabuzowana, jak po red bulach. Nie wziełam cloranxenu tego drugiego dnia, i nie była to dobra decyzja bo najgorsze nadeszło wieczorem. Poczułam się mega zmęczona, ciężka głowa, jakaś dziwna koordynacja ruchowa. Po położeniu do łóżka SZOK-od razu atak nadzsedł, znowu serce zawaliło, poty, lęk. Musiałam wstać i popatrzeć za okno. Na ulicę i przejeżdżające auta. Próbowałam się uspokoić, jakoś po kilku minutach minęło. Wróciłam do łóżka i w końcu zasnęłam. Noc chyba przespałam, ale rano czułam się jak na kacu. Szum w głowie, splątanie, pobudzenie emocjonalne ( już prawie ciągle mi towarzyszy ), drżenie głowy, nerwowość. Wzięłam połowę eli o 8 rano a o 12 znowu 2,5mg Cloranxanu bo się czułam znowu nieciekawie. A teraz mija druga godzina po zażyciu i czuje się spokojniejsza ale nie do końca a w głowie mi się kręci że ho ho. Jakbym coś wypiła ( choć wogólę nie piję alkoholu bo mam uraz do niego i do pijanych ludzi). Moje życie jest udane ( tak myślę ) mam swoją rodzinę, nie muszę pracować ( maż pracuje za granicą ), niczego nie brak. Dlaczego nie mogę czuć się normalnie ? Taka zawsze byłam wesoła, pełna energii, a teraz smutna. Nie chcę brać tego Cloranxanu-boje się go. Nie chcę być uzależniona od leków. Mam 8 letnie dziecko. Szlak mnie trafia, bo biorę tę Eliceę 3 dzień a czuje się po niej gorzej niż przed zaczęciem leczenia. Nie pamiętam czy poprzednio to też tak działało ale chyba podobnie. A jak wy się czujecie ? Chciałabym porozmawiać z kimś kto czuje to co ja. Wstyd mi przed innymi ludźmi, bo oni tego nie rozumieją i dziwą się co mi jest kiedy tak mam dobrze w życiu. Nie wiem czy mam iść na jakąś terapię czy czekać na działanie Eli- boję się że już po raz trzeci mi nie pomoże. I do tego jeszcze ten uzależniacz.... Pomóżta ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewuchna,

Spokojnie,będziesz jeszcze czuć się normalnie..nadmierny stres bardzo często nasila objawy nerwicowe

i wpływa destrukcyjnie na cały organizm..zbadaj sobie poziom magnezu,potasu,witaminy D i innych mikroelementów we krwi,jeżeli masz jakieś niedobory(co jest dość częste po długotrwałym stresie),postaraj się je uzupełnić..

W przypadku,gdy występują jakieś niedobory mikroelementów lub witamin w organiźmie,antydepresanty niewiele pomogą..a bardzo często jest tak,że po uzupełnieniu tych niedoborów objawy nerwicowe i ataki paniki ustają i antydepresanty nie są już potrzebne,ale to już zależy od poszczególnych przypadków..

Ważne,żebyś zadbała teraz o wypoczynek i nie brała na siebie zbyt dużo spraw,uważaj też na benzodiazepiny,bo

uzależniają,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na esci po ok. 2-3 miesiącach stosowania, przy dawce 10mg najbardziej dokuczliwe i zauważalne skutki uboczne to:

 

- Znaczne skrócenie fazy REM snu, przez co budzę się wcześniej niż powinienem, a w dodatku niezbyt wyspany, co rzutuje na to, że przez resztę dnia jestem niewyspany.

- Znacznie obniżone libido + znacznie obniżona wrażliwość czuciowa członka. Trochę jak aseksualizm.

- Obojętność emocjonalna - brak tak pozytywnych jak i negatywnych, silnych emocjonalnych wrażeń. Obojętność zbliżająca się do marazmu.

 

Pozytywy to:

 

- Obniżony lęk, mniej reakcji lękowych

- Większa pewność siebie.

- Większy dystans do problematycznych, trudnych sytuacji. Chłodna ocena zamiast reakcji emocjonalnej.

 

Neutralne:

 

- Podwyższona temperatura ciała, ale jako że pracuję w chłodnych pomieszczeniach, akurat to mi pasuje :P

 

Lek w takiej dawce oceniam jako mało pomocny na dłuższą metę, dlatego na razie go odstawiłem żeby mi receptorki trochę się znów wyczuliły. Możliwe że zmienię dawkę na 5mg + okresami 10 w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy łączył ktoś z Was tutaj Escitalopram z Trazodonem? Czy jest to dobre połączenie, w sensie, czy nie mieliście po tym jakichś zintensyfikowanych skutków ubocznych? Bo mi wydaje sie, że Trittico (50-75) nasila lęk razem z Esci (10 mg). Czy po miesiącu stosowania Esci mieliscie nadal tak duze lęki jak ja teraz? A moze po prostu Escitalopram ma tak słabe działanie przeciwlękowe? W końcu to najbardziej selektywny z SSRI i slyszałem, że może to byc jego wada ponieważ działa tylko na serotoninę? Jak myslicie? Mi pomagał na lęki i depresję łącznie inny SSRI Seronil (szerszy mechanizm działania?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy łączył ktoś z Was tutaj Escitalopram z Trazodonem? Czy jest to dobre połączenie, w sensie, czy nie mieliście po tym jakichś zintensyfikowanych skutków ubocznych? Bo mi wydaje sie, że Trittico (50-75) nasila lęk razem z Esci (10 mg). Czy po miesiącu stosowania Esci mieliscie nadal tak duze lęki jak ja teraz? A moze po prostu Escitalopram ma tak słabe działanie przeciwlękowe? W końcu to najbardziej selektywny z SSRI i slyszałem, że może to byc jego wada ponieważ działa tylko na serotoninę? Jak myslicie? Mi pomagał na lęki i depresję łącznie inny SSRI Seronil (szerszy mechanizm działania?)

 

Jadę tak od lutego.

Przyjmowałam 15 mg escitalopramu i 100 mg Trittico. Było ok przez długi czas.

Lęki stopniowo były mniejsze.

 

Teraz mi się trochę pokomplikowało i mam większe dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli po citalopramie pocenie nie przechodziło po 2 tyg i utrzymywała się podwyższona ciepłota ciała i pocenie się 24/h przy każdych ruchach to przy jego lepszej wersji escitalopram może być podobnie?Jak u was z tym nocne poty ok wytrzymam ale żeby pocić się przy każdej czynności w której trzeba się ruszać to już nie.Mój kolejny lek to pewnie będzie escitalopram.Więc wolę dmuchać na zimne niż mokre :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć :) od kilku dni biorę escitalopram actavis, to pierwszy lek jaki biorę na nerwicy natręctw. zdaje mi się, że na razie nie bardzo pomaga, ale nie narzekam bo ponoć dopiero po dwóch tygodniach zaczyna działać? ale jak zaczęłam brać ten lek to jakoś tak często mi się spać chce, mimo że dużo śpię ostatnio (mam wakacje :D), chociaż to może po prostu wynik rozleniwienia się przez wolny czas? a jak dziś się rano obudziłam to mi się trochę w głowie jakby kręciło, chociaż niekonkretnie, jakbym chciała to "zauważyć", trochę jak po alkoholu. normalne to? to tak będzie przez cały czas brania leków czy mija po jakimś czasie? leki mam na razie brać do wiosny (do matury), albo przez około rok.

 

pozdrowienia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli po citalopramie pocenie nie przechodziło po 2 tyg i utrzymywała się podwyższona ciepłota ciała i pocenie się 24/h przy każdych ruchach to przy jego lepszej wersji escitalopram może być podobnie?Jak u was z tym nocne poty ok wytrzymam ale żeby pocić się przy każdej czynności w której trzeba się ruszać to już nie.Mój kolejny lek to pewnie będzie escitalopram.Więc wolę dmuchać na zimne niż mokre :mrgreen:

 

 

pocę się dużo na escitalopramie. jednak wolę to niż gigantyczne doły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze boję się tych skutków ubocznych jakieś 4 lata temu podchodziłem do escitalopramu i to był koszmar...Teraz dalej muszę go brać bo fluo nic nie zdziałało tylko było gorzej niż przed jej braniem.Dziwne fluo i sertralina zero skutków ubocznych jak były to na początku minimalne.Esci jest najbardziej selektywne a widzę że tu kastraci,pocenie się też spore jak będzie pocenie jak po citalopramie to nidyrydy tak dalej.Koszmar gdybym wiedział że te uboki przejdą po 2 tygodniach to bym przemęczył największe lęki i inne cuda z ciężką głową,sercem,z ciężarem na klacie,z podwyższoną temperaturą.Ale jak skutki uboczne mają być gorsze od objawów choroby to się mija z celem.Nie wiem co robić niby po esci ma być mało skutków ubocznych bo jest jednak mocno selektywnych inhibitorem a tu czytam że męki anielskie.Jakie skutki uboczne utrzymują się u was po 2 tygodniach? Czy gorzej wam się myśli po esci,jak z kondycją i uprawianiem sportu esci przeszkadza?.Czy są takie dodatkowe atrakcje jak pocenia,nieregularne bicie serca,kastracja,suchość ustach,zawroty głowy jak to zostanie na dłużej to ja pieprze takie leczenie. :time:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chada, ja w 11 dniu brania 5 esci mam nadal utrzymujące się objawy uboczne. Pocenie się jest okropne, do tego ciągłe ospanie i zaburzenie myślenia. Nic fajnego, mam nadzieję że przejdzie. Na basen jakoś się zmuszam chodzić, ale za bardzo mi się nie chce. Suchość w ustach nadal się utrzymuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×