Skocz do zawartości
Nerwica.com

TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon)


Krzysztof

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

101 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      62
    • Nie
      42
    • Zaszkodziła
      11


Rekomendowane odpowiedzi

A ja wczoraj zmieniłem fluoksetynę na sertralinę którą biorę razem z tianeptyną i olanzapiną i chyba ten zestaw mi spasuje na dłużej bo czuję się dobrze. Po fluoksetynie miałem zmiany alergiczne na skórze i chyba trochę mi szybko włosów na głowie ubywało, a już za dużo mi ich nie zostało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdziłem stan zapasów tianeptyny i sertraliny i okazało się że nie starczy mi do następnej wizyty za miesiąc. Nie chciałbym przerywać leczenia więc dzisiaj udało mi się wcisnąć w kolejkę do mojego lekarza. Obawiałem się jego reakcji na moją samodzielną zmianę leków, ale przyjął to ze spokojem :smile: . Natomiast zaskoczył mnie swoją opinią na temat tych leków, powiedział że bezsensu jest brać dwa leki które tak samo działają :shock: i kazał mi wybrać tylko jeden z nich. Nie chciałem już dyskutować bo byłoby że się wymądrzam i mógłby się wkurzyć więc wziąłem tylko receptę na tianeptynę i mam przyjść za tydzień do kontroli. Na samej tianeptynie chyba nie dam rady ponieważ to głównie leki działające na zwiększenie poziomu serotoniny , zwłaszcza ssri trzymają mnie przy życiu, bez nich przechodzę piekło. Nie wiem co o tym myśleć, teoretycznie bez sensu jest brać razem te leki ale ze względu na to że jeden hamuje a drugi wzmaga wychwyt zwrotny serotoniny. Ja odczuwam działanie obydwu tych leków więc mimo wszystko może one ze sobą dobrze współdziałają. Pogadam jeszcze z lekarzem za tydz. zobaczymy co z tego wyjdzie tylko gorzej jak on jest przekonany że obydwa te leki działają na serotoninę i dopaminę w ten sam sposób to się nie dogadam :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie mogę w to uwierzyć, cholera mam nadzieję że się nie przesłyszałem :o Może myśli że tianeptyna działa podobnie do sertraliny bo obie działają na dopaminę, sertra w dużych dawkach. Dopytam się za tydzień lekarza jak on widzi działanie tych leków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic widać spotykasz tylko kompetentnych psychiatrów na swojej drodze :)

 

brown ja na Twoim miejscu bym spróbował samej tianeptyny. Najwyżej jak nie zadziała to wrócisz do SSRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest żenujące, że lekarze nie znają podstawowych mechanizmów działania leków i że mylą grupy do których należą.

 

Znają znają - stosują skróty myślowe i uproszczenia jeżeli nie widzą wskazań do zapisania leku albo leków w połączeniu. Bo np. nie ma czasu na wizycie na NFZ na tłumaczenie o przeciwstawnym działaniu tinseptymy i SSRI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale spotkałem się z wieloma przypadkami gdzie mylili podstawowe pojęcia, albo po prostu przyznawali się, że nie wiedzą. Jest też sporo dobrych lekarzy, którzy odrobili "pracę domową" i są na bieżąco z lekami (chociaż akurat ani tianeptyna ani SSRI nie są nowościami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, to ilu Ty poznałeś psychiatrów? :D RAZ na wizycie awaryjnej 60letnia pani doktor myślała, że Wellbutrin to wenlafaksyna.

Uważam, że np. skoro prawnik musi być na bieżąco z nowelizacjami, to lekarz na bieżąco z nowymi lekami. Jednak mogą nie znać np. topiramatu i gabapentyny, bo to leki bez wskazań psychiatrycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid około 10 osobiście :) Sporo też czytałem opinii na forach i wnioski nie są zbyt optymistyczne :) Też uważam, że lekarz powinien znać podstawowe mechanizmy każdego ze stosowanych leków psychiatrycznych ich działanie w praktyce, czas po jakim mniej więcej zaczynają działać, stosowane dawki, możliwe skutki uboczne i ew. podstawowe interakcje. Wiem, że jest tego sporo ale sorry, taki wybrali fach :) Jak znają nowinki to już w ogóle szał i szczęście tego kto trafi na takiego lekarza.

 

Nie muszą znać wszystkich zamienników, ale mają od tego specjalne książki, sprawdzają jaka jest substancja czynna i już powinni się orientować.

 

Lubię gdy jeśli lekarz czegoś nie wie to się nie oburza albo zasłania jakąś ściemą tylko otwarcie przyznaje. Największą bzdurą jest lekceważenie przez lekarzy czyjejś wiedzy z internetu bo to prawdziwa kopalnia, dostępna jest masa dobrych badań (oczywiście głównie po angielsku), dziesiątki opinii ludzi które pozwalają dobrze zorientować się jak działają leki w praktyce. Co z tego, że taki lekarz kończył studia skoro nie zna podstaw. Mówimy tu oczywiście typowo o wiedzy z zakresu leków psychiatrycznych, bo lekarz psychiatra to też przecież lekarz, jego wiedza jest bardzo obszerna. Lekarze mają też często wieloletnią praktykę (szczególnie Ci starsi), chociaż czasami starszy lekarz zamyka się na nowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84 chyba spróbuję tak jak napisałeś samej tianeptyny, ale olanzapine chyba będę zmuszony zmienić na coś innego bo znów utyłem do granic gdzie już coraz trudniej się poruszać. Trochę mieszam w tych lekach za dużo :time: ale już taki jakiś narwany jestem, zawsze mam jakieś uboki przez które odstawiam lek albo nie działa albo przestaje działać po dwóch miesiącach i biorę następny i tak od około 3 lat nie mogę dobrać leków ale ciągle mam jeszcze tą nadzieję że znajdę ten odpowiedni :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tianeptyna odstawiona po 24 dniach.

 

Od 2dni Sertra (Setaloft) w dawce 25mg 1-0-0 po tygodniu 50mg. Na razie czuję słabość, nijakość i dezorientację. Ulotki nawet nie czytałam bo za bardzo się sugeruję. Dostałam też Tranxene doraźnie gdybym za bardzo przeżywała uboki - na razie nic nie wzięłam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańczący z lękami, liczę że minie, wiesz po jakim czasie? liczyć z tydzień?

 

-- N, 16 lut 2014, 22:46 --

 

lunatic, skoro tak mówisz :) mój psychiatra dokładnie ze mną rozmawia i wie czego się boję i czego oczekuję także zdaję się na niego i mam nadzieję, że wie co robi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×