Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

ciekawi mnie czemu lekarz dał Ci Sulpiryd do Parogenu a nie dał go do esci

 

Do esci dal Depakine Chrono 300mg, ktorego mialem nie brac, jesli bede sie zle czul. Czułem się źle, więc nie brałem :x

 

Ladnie mnie moze pozamiatac, jak bralem escitalopram 3 tygodnie ponad, a teraz sie przerzuce na paroksetyne? W dodatku dlaczego taka duza dawka, 20mg? Czy to tylko wyglada na "duzo", bo to zupelnie inny lek niz esci i inaczej sie dawkuje?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbujesz przewidzieć sposób rozumowania psychiatrów? Zaprawdę powiadam, niezbadane są ich wyroki. Mi też dr raz(zupełnie losowo) do jednego SSRI dołożył Depakine, a potem na chybił trafił do innego sulpiryd- ogólnie nie było w tym żadnej głębszej logiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie mnie moze pozamiatac, jak bralem escitalopram 3 tygodnie ponad, a teraz sie przerzuce na paroksetyne? W dodatku dlaczego taka duza dawka, 20mg? Czy to tylko wyglada na "duzo", bo to zupelnie inny lek niz esci i inaczej sie dawkuje?

 

No 20 mg paroksetyny to stadnardowa dawka, natomiast nie wiem dlaczego jest tak ze paroksetyna jako najsilniejszy SSRI jest w dawce 20 mg a escitalopram w dawce tylko 10 mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger,

mógłbyś rzucić na to okiem? http://ps.psychiatryonline.org/pdfAccess.ashx?url=%2Fdata%2FJournals%2FAJP%2F3760%2F826.pdf

dlaczego jest tak ze wszystkie SSRI w swojej dawce leczniczej blokują transporter serotoniny na tym samym poziomie a z drugiej strony pisze się ze np. paroksetyna jest najsilniejsza pod tym względem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że poniekąd tak jest. Ktoś już pisał, że wszystkie SSRI mają tak zaprojektowane dawkowanie(esci 5-20, paro 20-40, fluo 20-60, fluwo 50-150, sertra 50-200, cital 20-40), żeby blokowały transpoter serotoniny w około 80%. Gdyby wszystkie SSRI brać w tej samej dawce to właśnie wychodzą różnice, że paroksetyna jest nasilniejszym blokerem SERT, zaraz za nią sertalina, escitalopram itd.

 

Np. te leki w różnym stopniu wiążą się z białkami osocza- paroksetyna w 93-95%, a escitalopram około 56%- a tylko frakcja wolna leku(niezwiązana z białkami osocza) jest aktywna biologiczne i wywiera działanie terapeutyczne. Poza tym te leki najpierw przelatują przez wątrobę i w zależności jak podlegają efektowi pierwszego przejścia wątroba unieczynnia część dawki i przekstałca do nieaktywnych metabolitów. Ogólnie wszystko zależy od farmakokinetyki danego leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gradrec,

Czyli jednak zmiana leku...

Ciekawe czy ja tez będę musiała zostawić esci... ile jeszcze dni mam mu dać? poprawa jest ale rewelacji nie ma:(

czekać jeszcze? biorą od 4,5 tygodnia...

 

Wazne jest oddychanie przepona tak swoja droga. Leki powoduje niedotlenienie zazwyczaj. Oddychajac samymi plucami oddychasz na 1/3, a przepona, przechodzi Ci tlen przez cale 3/3. W kazdym razie, jak po 4,5tyg jest zero zmian to idz do psychiatry zmienic leki. U mnie byly zmiany, to fakt, ale na gorsze.

 

 

Aha, kawy i diety bialkowej tez unikaj. Rowniez wplywaja negatywnie na stany depresyjno-lekowe. Dieta jest bardzo wazna :)

Nie wolno pic alkoholu, bo on poglebia stany depresyjne. Nie wolno tez palic przy stanach lekowych, bo jak juz wczesniej wspominalem niedotlenienie (a tacy wlasnie sa palacze) rowniez moze powodowac lęki. Ja to ostatnie mam natomiast w dupie, bo lubie palic, wiec wlasnie odpalam papierosa i czekam na lęk, joł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z paleniem to jest jeszcze jeden szkopuł- dym tytoniowy zawiera związki, które są induktorami niektórych enzymów wątrobowych(nasilają metabolizm niektórych leków, zmniejszają ich stężenie=osłabiają działanie). Nałogowi palacze powinno przyjmować 1,5x wyższe dawki niektórych leków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z paleniem to jest jeszcze jeden szkopuł- dym tytoniowy zawiera związki, które są induktorami niektórych enzymów wątrobowych(nasilają metabolizm niektórych leków, zmniejszają ich stężenie=osłabiają działanie). Nałogowi palacze powinno przyjmować 1,5x wyższe dawki niektórych leków.

 

To wez wytlumacz zjawisko, w ktorym przy dawce 5mg esci mialem objawy, ktore wystepuja u mniej niz 1% ludzi. Pale od ponad 10 lat :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy-dla-pacjentow,leczenie-zaburzen-psychicznych-a-palenie-tytoniu-co-pacjent-powinien-wiedziec,103.html

 

Bo zapewne escitalopram nie jest metabolizowany przez akurat ten izoenzym, który jest indukowany przez składniki dymu tytoniowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic, W przypadku takich leków, które bardzo silnie wiążą się z białkami to tylko niewielka część(frakcja wolna) jest w stanie przenikać przez błony biologiczne, tkanki i wywierać działanie terapeutyczne. Część dawki przepada później bezpowrotnie. Taki lek będzie też wolniej metabolizowany i eliminowany z organizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są też takie leki, które będą "wymiatać" inne leki z wiązań z albuminami, bo w znacznie silniejszym stopniu wiążą się z białkami- wtedy będą zwiększać stężenie tamtych leków tkankach/nasilać ich działanie. Ogólnie trzeba patrzeć co się z czym bierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gradrec,

nie mowie o esci tylko o Edronaxie, nie daje teoretycznie zadnej senności, bardzo czesto daje za to bezsennosc

 

Polskie ulotki moga byc debilnie tlumaczone przez niektore koncerny farmaceutyczne. Oryginalnie zwane jest to "sleeping disorder", czyli zaburzenia snu. Zaburzeniem moze byc zarowno wzmozona sennosc jak i bezsennosc.

 

 

 

Nie kasuje posta. Nie potrafie czytac, to mam za swoje. Kajam sie! :P Olej to, co napisalem, przepraszam. Caly czas mialem w glowie esci.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×