Skocz do zawartości
Nerwica.com

Obawy co do leczenia farmakologicznego


nemesis206bw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od dłuższego czasu mam problemy z silną bezsennością. Po wypróbowaniu różnych metod i medykamentów, nie było żadnej poprawy. Udałem się więc do psychiatry jako ostatnia deska ratunku. Lekarz zdiagnozował u mnie depresję oraz przepisał następujące leki:

- Aciprex rano 5 Mg przez pierwszy tydzień, potem 10 Mg;

- Mirtor 15 Mg przed snem.

Leki biorę już od 3 dni i trochę (albo nawet bardzo) niepokoją mnie skutki uboczne: m.in całkowity zanik libido, bóle mięśni i stawów, nogi z waty, osłabienie i senność, brak energi, mgła umysłowa. Do tego dosyć dziwne oddziaływanie na dłonie - nie mam siły nawet zacisnąć pięści, oraz bardzo trudno mi się pisze i trzyma długopis.

Tutaj nasuwają się moje pytania:

1. jak długo się będą utrzymywać te objawy i czy od razu znikną po zakończeniu leczenia?

2. czy po odstawieniu leków (nie planuje ich przyjmować dłużej, niż 2 miesiące) będzie poprawa czy raczej wszystko wróci do punktu wyjścia i znowu trzeba będzie je brać?

 

Dodam jeszcze, że zauważam u siebie objawy fobi społecznej (nie mówiłem o tym lekarzowi).

Bardzo proszę o odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemasz, jeśli chodzi o skutki uboczne to różnie bywa - na każdego leki działają inaczej. Ja z żadnym z leków które brałem nie miałem takich "przygód" jak problemy z zaciskaniem rąk, ale tak naprawdę nikt ci tutaj nie wyda "profesjonalnej" trafnej diagnozy. Ja bym doradził skontaktować się z lekarzem u którego byłeś i się o to podpytać - było nie było, jesteś teraz jego pacjentem i niejako ma obowiazek się tobą "opiekować". Ja od swojej psychiatry dostałem numer na koma żeby dzwonc w razie wątpliwości, dwa razy skorzystałem przy nowych lekach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wypróbowaniu różnych metod i medykamentów(...)

 

Jakich?

 

czy po odstawieniu leków (nie planuje ich przyjmować dłużej, niż 2 miesiące)

 

To w takim razie strata Twojego czasu, strata pieniędzy i strata czasu lekarza- możesz od razu wyrzucić leki do śmietnika już dziś. Leki z grupy SSRI(Aciprex to escitalopram) zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach- średnio po 6-8 tygodniach można ocenić efekt terapeutyczny. Musi dojść do desensytyzacji(downregulacji) okreslonych receptorów(autoreceptorów 5-HT1a, 5-HT2a itp.), zwiększenia zagęszczenia serotoninowych receptorów postsynaptycznych itd. A to wymaga czasu. Być może biorąc równocześnie mirtazapinę(Mirtor), która jest antagonistą 5-HT2c i poprzez synergizm nasila transmisję serotoninergiczną- efekt terapeutyczny ujawni się szybciej. Ale i tak trzeba to pobrać parę miesięcy- a potem jeszcze jakiś czas pobyć na dawce podtrzymującej. Zanik libido to po escitalopramie, senność, osłabienie i uczucie "bycia na kacu" to po mirtazapinie(odwrotnym agonizmie rec. H1). Generalnie zasada jest, że te skutki uboczne przemijają po około 2-4 tygodniach zażywania, ale nie zawsze to się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leki biorę już od 3 dni i trochę (albo nawet bardzo) niepokoją mnie skutki uboczne:

raczej dopiero wiec i skiutki uboczne daja w kosc... powinny przejsc po kilku tygodniach.... albo nie

 

Może i lepiej, ale lekarz zdecydował, że zacznie od leków, bo na tak ciężką bezsenność trzeba działać szybko i doraźnie.

 

U mnie terapeutka tez tak chciala zadzialac ale obylo sie bez lekow chociaz nadal malo sypiam. Szkoda truc organizm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież leki psychotropowe to nie apap który zadziała w krótkim czasie ;)

Miejmy trochę wyrozumiałości - ja przed pierwszą wizytą u psychiatry, zanim poczytałem o lekach cokolwiek, to też myślałem że jak dostanę Prozac to po połknięciu świat zamieni się w tęczę spowitą motylkami :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wypróbowaniu różnych metod i medykamentów(...)

Jakich?

Różne tabletki ziołowe bez recepty, melatonina, magnez, melisa, mak i wiele innych. Nic nie pomogło.

Leki z grupy SSRI(Aciprex to escitalopram) zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach- średnio po 6-8 tygodniach można ocenić efekt terapeutyczny.

Lekarz powiedział, że po 2 tygodniach będą efekty, a po 2 miesiącach mogę je odstawić bo nie będę ich więcej potrzebował.

Poczytałem na zagranicznych forach, że zanik libido wcale nie ustępuje z czasem, a wręcz nawet utrzymuje się przez długi okres po zakończeniu kuracji. Czy to prawda?

 

Dodam jeszcze, że bezsenność ustała i wreszcie mogę się porządnie wysypiać i do tego doszły bardzo wyraziste sny :) Szkoda tylko, że mi to dużo nie daje bo i tak jestem senny w ciągu dnia przez te skutki uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz powiedział, że po 2 tygodniach będą efekty, a po 2 miesiącach mogę je odstawić bo nie będę ich więcej potrzebował.

 

Dziwne zalecenie, ale nie będę polemizował.

Poczytałem na zagranicznych forach, że zanik libido wcale nie ustępuje z czasem, a wręcz nawet utrzymuje się przez długi okres po zakończeniu kuracji. Czy to prawda?

 

Zwykle ustępuje po zakończeniu kuracji, ale może się tak niefartownie zdarzyć(i się zdarza), że nie ustępuje nawet tygodnie, miesiące, lata po zaprzestaniu brania. To się nazywa Post-SSRI Sexual Dysfunctions(PSSD). Mechanizm nie jest do końca wyjaśniony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle ustępuje po zakończeniu kuracji, ale może się tak niefartownie zdarzyć(i się zdarza), że nie ustępuje nawet tygodnie, miesiące, lata po zaprzestaniu brania. To się nazywa Post-SSRI Sexual Dysfunctions(PSSD). Mechanizm nie jest do końca wyjaśniony.

 

O żeż w mordę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×