Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby sertralina działała na noradrenalinę to powinna należeć do SNRI a nie SSRI. Widocznie to działanie jest tak znikome, że aż pozbawione istotności klinicznej. W większych dawkach rusza dopaminę, ale znaczenie terapeutyczne tego mechanizmu nie zostało zweryfikowane w badaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, ile sertralina wyciska tej noradrenaliny i dopaminy, ale ten tydzień był u mnie duużo lepszy niż na czystej serotoninie citalopramu. coś musi w niej być, bo 2 lata temu czułem się także lepiej przechodząc na sertralinę z paro (choć paro brałem baardzo długo i mogła przestać działać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te poboczne działania SSRI na dopamine i noradrenalinę są mało istotne. Każdy z leków SSRI jest inną substancją i w inny sposób jest przez organizm obrabiany, przyswajany itd., co również ma wpływ na to jakie będzie działanie. Jak widać w praktyce każdy z nich działa nieco inaczej. Fluoksetyna przecież działa wyłącznie na serotoninę a ma działanie pobudzające. Można dopisać do tego jakieś naukowe wyjaśnienie, ale po co? Jest tak dużo zmiennych, że moim zdaniem najrozsądniej będzie skupić się na samych doznaniach większej liczby osób "na tym czułem się silniejszy i bardziej energiczny a na tym spokojniejszy i zamulony" ..w ten sposób dochodzi się do bardziej trafnych wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

beladin jeśli działanie rzędu 160 nM zaliczamy do działania na noradrenalinę (w porównaniu sertralina działa na serotoninę siłą 0,29 nM - im mniejsza liczba tym większa siła), to jest cholernie dopaminowa, bo siła jej blokady wychwytu dopaminy wynosi 48 nM :)

 

Fluoksetyna działa na serotoninę ale blokuje receptory 5-ht2c, a to powoduje uwalnianie dopaminy i noradrenaliny.

 

Właśnie te zmienne doznania na różnych SSRI pochodzą od ich dodatkowych działać. Tak to by wszystkie działały tak samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic a nic nie kumam.....co znaczy ,że lek dziala na noradrenalinę,lub dopaminę? Co one powoduja ,ta noradrelina i dopamina?

Wybacznie ta moja mala wiedze,mimo tylu lat barnia leków.....

Biore 200mg sertaliny.....wiec dziala na któres z tych? i co to mi daje,jakie skutki?

 

Przy weneli-było bosko,ale poczatki ciężkie

Sertalina-poczatki bardzo ciezkie

Właściwie dokuczaja mi lęki a raczej lęk przed lękiem,przed atakiem paniki.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się zastanawiać na co działa dany lek, wystarczy, że działa. Co innego my, osoby które chcą sobie pomóc bo ich przypadek nie jest typowy i przez to sięgają do wiedzy medycznej która dosłownie "leży" w internecie.

 

Czemu zrezygnowałaś z wenlafaksyny i ile czasu bierzesz sertralinę w dawce 200 mg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do was od dluzszego czasu zazywam serte w roznych dawkach pod nazwa handlowa setaloft i nie odczuwalem jakis specialnych skutkow ubocznych od kilku dni zazywam zamiennik o nazwie miravil niby ta sama serta ale od czasu zazywania tego leku skora na calym niemal ciele robi sie czerwona i swedzi czy to normalne czy ktos tak mial przeciez to ta sama serta dodam jeszcze ze na ulotce miravilu wymienionych jest znacznie wiecej skutkow ubocznych a ulotka wielkoscia przypomina mape samochodowa polski:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się zastanawiać na co działa dany lek, wystarczy, że działa. Co innego my, osoby które chcą sobie pomóc bo ich przypadek nie jest typowy i przez to sięgają do wiedzy medycznej która dosłownie "leży" w internecie.

 

Czemu zrezygnowałaś z wenlafaksyny i ile czasu bierzesz sertralinę w dawce 200 mg?

 

hmmm a może i ja jestem nietypowym przypadkiem......

Czemu zrezygnowałam?Ponieważ po 8 latach brania ,przestała wenela działać-brałam 150 mg xl

Sertaline biore 200mg od kwietnia tego roku ,mozna powiedzieć ze odrazu weszłam na dawke 200mg....,od ponad miesiąca ze spamilanem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja 11 dzień na sercie i jakieś podwkurwienie i lękliwość częściej się pojawiają a kilka pierwszych dni było super. Nie wiem czy zwiększać, bo na 75mg już byłem i lęki oraz brak satysfakcji były większe. Chyba zostanę na 25mg, oby to był tylko chwilowy spadek formy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Knight problem w tym, że tak jak pisała cytrynka84 lekarz musi Ci wypisać nową receptę bo przez totalnie GŁUPIE prawo farmaceuta nie może wydać Ci leku droższego niż miravil a ten jest najtańszy na rynku. Dlatego lepiej zawsze prosić o najdroższy lek, wtedy możesz w apetece prosić o tańsze zamienniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Knight, Ja biorę fluoksetynę tj. Seronil, Bioxetin, Andepin, Prozac itp :D Nie jest to sertralina. Tej nigdy nie brałem, podobnie jak Spamilanu.

Receptę mogą Ci zrealizować na droższy odpowiednik, ale wtedy bez dopłaty tj. na 100%. Dlatego tak jak napisał miko84, najlepiej brać receptę na oryginalny lek, który najczęściej jest najdroższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 dzień i nadal akatyzja, podirytowanie podobnie jak na Citabaxie, który brałem przez 2,5mca. Najlepsze, że początek przejścia na sertralinę (pierwsze 5-7 dni były dużo lepsze), czyli jak mniej SSRI krążyło we krwi było lepiej. Zauważyłem, że najlepiej się czuję przy zmianie leków, na początku brania a później jest gorzej. Niestety gdy odstawiam SSRI jest najgorzej. Nie mogę znaleźć żadnej prawidłowości, czuję się bezsilny...Nie chcę zwiększać bo będzie lepiej na początku (przez tydzień) a pozniej gorzej i po miesiącu znów zmniejszę i odczuję ulgę więc to bez sensu... :why:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańczący z lękami, niestety pierwsze odczucia przy zmianie leku są złudne i niepewne, zwłaszcza jak poprawa następuje szybko. Też mam nadzieję, że nie znajdę się z ręką w nocniku po miesiącu brania fluo 40mg - tym bardziej, że styczeń/luty to będzie gorący okres. Nie wiem jaką masz historię farmakologiczną, ale szukanie takich prawidłowości przez subiektywnego użytkownika leku też może być zgubne. Dlaczego nie chcesz zrobić tego po bożemu - czyli brać lek w dawce terapeutycznej przez miesiąc i ocenić. Jak średnio-ok zwiększyć, albo dołożyć drugi. Np. sertralina przez miesiąc 50mg, jak będzie akatyzja, ale z nastrojem lepiej, to dołożyć np. mianserynę albo trittico.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elfrid, no właśnie ja testowałem już sertralinę 50 i 75mg solo i było lepiej po zmniejszeniu dawki do 25mg, ale przy zejściu do zera masakra, lęki i bezsenność. Teraz chciałem ją przetestować w combo z mirtazapiną, skoro citalopram nie wszedł. Nie testowałem jeszcze trittico, ale mianserynę lubiłem. Zastanawia mnie jak to jest, że 5 dni super, z naturalną energią, bez napięć i z nadzieją na przyszłość, a później z każdym dniem trochę gorzej. Nadal jest jednak trochę lepiej niż na citalopramie, ale boję się, że jak to idzie w takim kierunku to będzie taka sama kiszka jak z citalopramem, z którym męczyłem się 2 mce. Ech może jeszcze kilka dni poczekać...

 

-- 18 gru 2012, 22:19 --

 

Mam nadzieję, że u Ciebie będzie lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa opisujesz sytucje dosyc znana. Zdarza sie tak ze osoby po wejsciu na ssri , pierwsze dni czuja sie lepiej a potem pojawia sie zmulenie/ napiecie/nerwowosc/zobojetnienie. Ktos by tu musial wyjasnic czemu tak jest..jakas inna gra neuroprzekaznikow pewnie.

 

ale sa tez osoby ktore gorzej sie czuja na wejsciu ssri a potem jest lepiej. U mnie zwykle 1 opcja miala miejsce..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×