Skocz do zawartości
Nerwica.com

E-wuś a poufność informacji o leczeniu psychiatrycznym


Soulmate

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Dostałam od psychoterapeuty etykietkę:"ma pani pograniczne zaburzenia osobowości" i "trzeba na oddział" oraz "ja nie wiem jak się leczy takie osoby" Poszłam do terapeuty poznawczo-behawioralnego, zrobiono mi testy, 4konsultacje i co? Osobowość anankastyczna i lęk społeczny a całość doprawiona stanami depresyjnymi wywołanymi przewlekłym bezrobociem i biedą. Tymczasem zrozumiałam, że dostanę epikryzę bordera, będzie to wisiało w systemie e-wuś i każda rejestratorka powiedzmy np.u ginekologa dowie się, że jestem ciężko zaburzona psychicznie. A jeśli rejestratorka medyczna okaże się np.moją koleżanką ze studiów? Bo jestem z wykształcenia mgr pielęgniarstwa. Albo pracodawca nie przyjmie mnie do pracy w szpitalu bo w systemie NFZ-u wisi info, że pacjentka o nazwisku...leczy się w poradni zdrowia psychicznego. Pracowałam w dps-ie przeznaczonym dla chorych psychicznie i zaskoczyło mnie gdy moja kierowniczka stwierdziła, że "a schizofrenia to to samo co depresja" Szok!

Mamdo Was pytanie: czy boicie się, że ludzie postronni dowiedzą się przez system e-wuś o problemach z psychiką?

Ps. nie wierzcie w tajemnicę lekarską, moje koleżanki z dpsu wynosiły dane o pacjentkach i całe miasteczko szumiało o tym co pacjentki dpsu wyprawiają.

 

Pozdrawiam

Marta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem artykuł w jakiejś gazecie (nie był to Fakt ani Wybiórcza), w którym właśnie podniesiono kwestię prywatności pacjenta i tajemnicy lekarskiej w przypadku systemu EwuŚ. Ten system nic nie zbiera, ale jego tzw. upgrejd wprowadzony w 2014 ma na tzw. karcie pacjenta rejestrować naszą historię choroby- wraz z datą, nazwą jednostki specjalistycznej i nazwiskiem lekarza, u którego byliśmy, przebyte choroby, informacje nt. uczuleń, przyjmowane leki (wypisane recepty) itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej EwuŚ potwierdza tylko to, że ktoś jest lub nie jest ubezpieczony.

 

Jeśli jednak będzie tak jak piszecie, ja tam się będę cieszyć, bo w razie gdyby coś się stało na podstawie mojego peselu będzie można ustalić jakie leki i kiedy brałam, u osób przewlekle chorych - to istotne, historia choroby, aktualne lub przynajmniej ostatnie badania, ewentualne uczulenia, żadnych problemów ze zdobyciem karty, mało tego - lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł przepisywać leki od specjalistów bez żadnych zaświadczeń ....... zwisa mi, że się leczyłam psychiatrycznie, jak ktoś ma z tym problem ( jakiś inny lekarz) to jego broszka, nie zamierzam ani się tym chwalić ani ukrywać, nie jest to absolutnie powód do wstydu!!

Ja lubię walczyć z uprzedzeniami i stereotypami a broniąc tak uparcie tych tajemnic i chowając w sobie wstyd tylko pogłębia się takie bzdetne przekonania....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

err, a dlaczego to ukrywac?

Nie mam ochoty ryzykować, że przez pocztę pantoflową pielęgniarek z przychodni,

wydaje mi sie , ze pielegniarka to bedzie miala ograniczony dostep do karty pacjenta ...sprawdzi ewentualnie czy jest ubezpieczony i tylko lekarz bedzie mial wglad szerzej. To tak jak na forum... mod nie ma tych samych narzedzi co administrator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lilith, i serio uważasz, że pielęgniarki nie będą miały nic do roboty tylko przeglądać historię choroby? :lol: Po kilkunastu, kilkudziesięciu latach pracy zapewne jeszcze je to interesuje .....

 

Pielęgniarka będzie miała swoje hasło i lekarz swoje, każdy z nich będzie miał inne uprawnienia, co jest kuriozalne - bo teraz ma większe ;)

 

Wiadomo, że niektórzy, aby iść do pracy nie przyznają się do niektórych problemów i chorób i dzięki temu dostają zgodę.

A później pan policjant zabija siebie, żonę i dziecko..... :roll:

 

A zakładając, że ma dużą rodzinę, kredyt czy choćby nie chce utrzymywać się ze świadczeń tylko pracować( owszem, robi to kosztem zdrowia, ale to już indywidualny wybór), ma ofertę pracy, ale lekarz się nie zgodzi ze względu na historię choroby/

 

Jak idziesz do lekarza medycyny pracy t robi ci testy psychologiczne - nie - więc i tutaj nie będzie wchodził w kompetencje innych lekarzy, a do pracy która wymaga opinii psychologicznej i tak jest się badanym przez psychologa i nie ma sensu ukrywać swoich zaburzeń psychicznych. I bardzo dobrze, że ktoś kto ma jakieś problemy ze sobą nie dostanie jakiejś specyficznej pracy..... to ma czemuś służyć....

 

Ale w momencie, kiedy cała historia choroby będzie dostępna, to nici z tego. I co? Taka osoba zostaje praktycznie z niczym.

Tak...opublikują taką historię choroby na oficjalnej stronie NFZ na facebooku .... bez przesady.....

 

Uważam, że korzyści o których pisałam, dostęp do historii wszystkich chorób w przypadku urazu, zasłabnięcia, wypadku - może uratować życie ......

 

Coś za coś - jak się korzysta z państwowej służby zdrowia trzeba będzie się z tym pogodzić.... inną kwestią jest to, że składki na ubezpieczenie zdrowotne nie powinny być obowiązkowe ..... chcesz płacisz-korzystasz- nie chcesz - nie płać- lecz się prywatnie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

linka, zgadzam siez Toba. Do naszych kart bedzie miec dostep tylko personel medyczny wiec nie ma sie czego bac.

 

Ja jestem personel pielęgniarski i dlatego założyłam ten wątek powołując się na pracę w dps-ie. My naprawdę nie jesteśmy dyskretni! Pielęgniarki są plotkarami i ja też.

W moim miasteczku kobieta poszła do AA porozmawiać z terapeutką uzależnień na temat swego popijającego męża, zanim doszła do domu, terapeutka zadzwoniła już do teściowej tej pani a teściowa zaczęła wykrzykiwać, żeby synowa nie robiła pijaka z jej syna. Ot dyskrecja.

 

Po drugie pójdź do gastrologa bo masz wrzoda żołądka a on zajrzy do systemu i powie: "aha schizofreniczka! Pewnie kosmicie wiercą jej w brzuchu dziurę laserem. Oleję ją"

 

Co Ty na to?!

 

Pozdrawiam

Pielęgniarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

linka, zgadzam siez Toba. Do naszych kart bedzie miec dostep tylko personel medyczny wiec nie ma sie czego bac.

 

Ja jestem personel pielęgniarski i dlatego założyłam ten wątek powołując się na pracę w dps-ie. My naprawdę nie jesteśmy dyskretni! Pielęgniarki są plotkarami i ja też.

W moim miasteczku kobieta poszła do AA porozmawiać z terapeutką uzależnień na temat swego popijającego męża, zanim doszła do domu, terapeutka zadzwoniła już do teściowej tej pani a teściowa zaczęła wykrzykiwać, żeby synowa nie robiła pijaka z jej syna. Ot dyskrecja.

 

Po drugie pójdź do gastrologa bo masz wrzoda żołądka a on zajrzy do systemu i powie: "aha schizofreniczka! Pewnie kosmicie wiercą jej w brzuchu dziurę laserem. Oleję ją"

 

Co Ty na to?!

 

Pozdrawiam

Pielęgniarka

Co ja na to?

Nic, ja na twoim miejscu bym się wstydziła, że jestem paskudną plotkarą a nie chwaliła się tym na forum.....

 

 

Też mieszkam w niedużym mieście i z racji tego co robię mam dostęp do dokumentacji medycznej. orzeczniczej ..... ale ani ja ani moje koleżanki z pokoju, a pracują w tym i po 30 lat nie mamy w zwyczaju latać i roznosić plotek, czasem podyskutujemy o tym, że np. jest tak dużo chorób psychicznych u młodych ludzi, lub jaka to szkoda gdy młoda osoba choruje na raka, ale nie roznosimy tego tu i tam.

Poza tym nie chcę nic mówić ale na takie sprawy się reaguje - gdyby zdarzyło mi się coś takiego można pisać skargi, ustawa o ochronie danych osobowych, zwłaszcza tzw "wrażliwych" jasno mówi co komu wolno!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie chcę nic mówić ale na takie sprawy się reaguje - gdyby zdarzyło mi się coś takiego można pisać skargi

Żeby napisać skargę, to trzeba wiedzieć, kto wyniósł jakieś poufne informacje. Jeśli będą w systemie, do którego wiele osób będzie miało dostęp, to po pierwsze - trudno będzie dojść, kto jest źródłem przecieku, po drugie przez to własnie plotkarze będą się czuli bezkarni....

Kolejna sprawa, jeśli nie chce żeby o czymś mówiono, to nie będę miała ochoty pisać skargi w tej sprawie, bo efekt będzie dokładnie odwrotny. Cała rzecz się nagłośni :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć wątek. W jednym z wcześniejszych postów pojawiła się informacja o systemie ZIP (http://zip.nfz.gov.pl). Tak się składa, iż wyrobiłem sobie do tego dostęp (~5 min w oddziale NFZ nie licząc chwili w kolejce) i trochę jestem zmartwiony. W systemie można odczytać co do dnia, kiedy się było na wizycie u psychiatry, kiedy na sesji u psychoterapeuty, wizyty u innych lekarzy, leczenie w szpitalu a nawet nazwy leków kupowanych na recepty. Przy połączeniu tego z innymi systemami może być naprawdę nieciekawie... a jakby odpukać ktoś się tam włamał i powyciągał dane ludzi to już w ogóle "wesoło". Wprawdzie w systemie logujemy się numerem niepowiązanym z danymi oraz nigdzie na stronie nie ma naszych danych (np. PESELu), ale wewnątrz oprogramowania musi istnieć relacja pozwalająca na powiązanie konta z konkretną osobą w bazie ... miejmy nadzieję że chociaż robili to kumaci programiści i zapewnili stosowną separację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio zakładałam kartę u psychiatry to kazali mi wpisać miejsce pracy i wykonywany zawód, pytam się tej baby czy muszę to wpisywać i dlaczego, odpowiedziała tonem WIELCE oburzonym, że przecież te dane są poufne!

a ch*j mnie obchodzi jakie są, ja nie chcę ich podawać. napisałam tak, żeby nie skłamać ale żeby prawdy też nie podać. jeszcze tylko brakuje, żeby do systemu to przenieśli i wtedy to już wszyscy będą wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×