Czy to jest depresja?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Czy to jest depresja?

Avatar użytkownika
przez sceptylla 11 gru 2014, 18:00
Zaczął się rok szkolny a z nim druga klasa liceum. Wiadomo, dużo nauki i presja ze strony nauczycieli. Moja znajoma z klasy po niecałych dwóch miesiącach nagle przestała chodzić do szkoły. Na pytania dlaczego odpowiadała, że jest chora i wciąż chodzi do lekarzy. Jednak gdy przy jakiejś okazji spotkałyśmy się twarzą w twarz nie była ani przeziębiona czy coś, może lekko przygnębiona. I nagle ni z gruchy ni z pietruchy oznajmiła że ma depresję. Trochę mnie to zaskoczyło nie powiem, tym bardziej że czytałam o tej chorobie i moja znajoma była jedną z ostatnich osób po której bym się spodziewała takich przypadłości. No ale ok. Podobno po prostu nie była w stanie uczęszczać do szkoły. Właściwie czas leci a jej już od dwóch miesięcy w szkole nie widziałam. Jednak coś mnie zastanawia - na lekcje nie przychodzi, ale do kawiarn, na urodziny, spacery, spotkania, koncerty i wyjazdy zawsze chętna. Gdy ją co jakiś czas widuję, ona uśmiechnięta, wypoczęta, umalowana i w starannej fryzurze, towarzyska i wyciągająca nas z domu na jakieś spotkanie, kawę. I tego nie rozumiem. Czy depresja nie objawia się kompletnym przeciwieństwem? Dziwi mnie jej aktywność, zwłaszcza koncerty = tłum ludzi, hałas. Ostatnio dostawała gorsze oceny - czy jej rzekoma depresja to po prostu instynktowna ucieczka od obowiązków? Może to zabrzmi cynicznie, ale nie chce mi się wierzyć w tę całą depresję. Powiedziała o tym bez skrępowania nam i paru innym osobom, i właściwie depresja stała się usprawiedliwieniem na wszystko. "Byłyśmy wczoraj w kawiarni na super kawie, poszłyśmy na koncert, ALE HOLA DO SZKOŁY TO NIE BO ONA MA DEPRESJĘ". O co tu chodzi?
Avatar użytkownika
Offline
Posty
1
Dołączył(a)
11 gru 2014, 17:24

Czy to jest depresja?

przez izaa 11 gru 2014, 18:15
Trudno powiedzieć czy ma depresję. Myślę że boi się szkoły, czuje presje i może wywołuje u niej objawy nerwicy czy depresji. Są rozmaite rodzaje depresji, nie każdy zamyka się w domu i płacze 24h/7. Bywa tak że człowiek nakłada maskę i udaje że wszystko jest w porządku.
Tak naprawdę twoja znajoma robi sobie tylko krzywdę. Im dłuższą zrobi przerwę tym większy lęk będzie odczuwać gdy do szkoły wróci ponownie. Powinna podjąć psychoterapie i iść małymi krokami, nauczyć się, że ona uczy sie dla siebie, a nie znajomych, nauczycieli i rodziców. Jeżeli jesteś jej bliższą koleżanką możesz z nią porozmawiac, zapewnić wsparcie, natomiast jezeli jest tylko twoją znajoma to raczej nie łudź się że sie otworzy na szczerość.
Offline
Posty
1044
Dołączył(a)
04 sty 2014, 21:06

Czy to jest depresja?

Avatar użytkownika
przez kliku 11 gru 2014, 19:09
Jeśli to szczególnie bliska osoba, porozmawiaj z nią bez świadków, nie staraj się być natrętna choć podejmuj kilkakrotnie próby poruszenia tego tematu, porozmawiaj z nią też o życiu o tym co ciebie denerwuje, czego ty się obawiasz. Sam fakt ze ci o tym powiedziala, to znaczy ze ma do ciebie zaufanie i oczekuje od cxiebie pomocy. Napisz do niej na fejsie, nawet teraz ;)
Avatar użytkownika
Offline
Posty
113
Dołączył(a)
27 sie 2014, 14:37

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Czy to jest depresja?

przez Mae 11 gru 2014, 19:38
Możliwe, że tak jest. Podobnie zachowywałam się przez pół roku na studiach, przez co później narobiłam sobie dużo zaległości. Pozornie wszystko wyglądało ok, lecz ogarniała mnie panika na samą myśl, że muszę siedzieć na zajęciach.
A porządnej nerwicy nabawiłam się właśnie w LO, m.in. dlatego, że nie wytrzymywałam presji.
Trolololololo
Mae
Offline
Posty
493
Dołączył(a)
06 sie 2013, 22:22

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Przeskocz do