Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dojrzałość emocjonalna a płeć


Gods Top 10

Rekomendowane odpowiedzi

Czy 20letni chłopak, który świadomie nie chce założyć rodziny i mieć dzieci do, powiedzmy, 28 roku życia; ponieważ chce przez ten czas skończyć szkołę, popracować i odłożyć trochę kasy na przyszłość i przy okazji wyszaleć się; jest mniej dojrzały od dziewczyny w wieku lat 18 u której obudził się instynkt macierzyński i chęć założenia rodziny?

Nie bo równie dobrze kobieta w wieku lat 30 wcale może nie chcieć rodziny, dziecka i może być dojrzała.

 

Tu raczej chodziło o pewną samodzielność - człowiek dojrzały emocjonalnie (oczywiście moim zdaniem) będzie dążył do niezależności i samodzielności - czyli w ramach istniejących norm społecznych - będzie starał się wyprowadzić od rodziców, w miarę możliwości będzie chciał żyć na własne konto......dojrzałość dla mnie wiąże się też ze stabilizacją, chęcią określenia swoich celów w życiu, priorytetów, odpowiedzialnością za własne czyny......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ciśnieniowcu, kiedyś się mocno zastanawiałam nad tym co to znaczy być dorosłym... :)

 

Częściowo masz rację, ale co ma na myśli młody chłopak kiedy mówi "wyszaleć się"? Z mojego doświadczenia wynika że imprezy, picie i co tydzień inna dziewczyna. W życiu się nie zgodzę, że robienie takich czy innych głupot, żeby się wyszaleć jest oznaką dojrzałości... Nie cierpię takiego zachowania, bo to jak dla mnie jest właśnie szczeniackie. Ale może po prostu mam uraz z czasów mieszkania w akademiku ;).

 

Dla mnie wyszaleć się to owszem imprezy, ale nie tylko, to także np. podróże, na które po założeniu rodziny zwyczajnie nie byłoby mnie stać, sport, moje pasje itd... czyli rzeczy, na które po założeniu rodziny już nie będę miał tyle czasu czy pieniędzy, co teraz. Nie uważam, żeby chęć "wyszalenia się" była szczeniacka (bynajmniej w moim przypadku :smile: ). Zresztą moja wizja wyszalenia różni się od twojej np. to co napisałaś o cotygodniowej zmianie dziewczyny- dla mnie to idiotyzm, którego nie popieram i nie stosuję. Piszesz, że dojrzałość=odpowiedzialność, ja wolę pobawić się teraz( coraz rzadziej zresztą... chyba się starzeję:P), niż jakbym miał to robić mając rodzinę na głowie. Wiem zresztą z własnych doświadczeń jak widok rodziców "wracających z imprezy" wpływa na dziecko. Przynajmniej wiem, że kiedy już będę ojcem, nie będę myślał o tym, że nie zdążyłem się wybawić, nie będę żałował lat swojej młodości( takich przypadków widziałem naprawdę wiele, zarówno facetów jak i kobiet), tylko o tym jak być dobrym ojcem.

 

linka, zadałem to pytanie ponieważ dużo osób używało wcześniej argumentu o chęci posiadania dzieci i założeniu rodziny, jak o wyznaczniku dojrzałości co moim zdaniem jest kompletną bzdurą, Dlatego postanowiłem powałkować jeszcze ten temat 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, no widzisz, a ja wierzę że mając męża i dzieci też można sobie jeszcze popodróżować i poszaleć. Tylko wymaga to odwagi i siły żeby się przeciwstawić stereotypom, że jak rodzina do już do końca życia gary, kapcie i tv, bo jak robisz inaczej to jesteś dziwakiem i jak ty dzieci wychowujesz i w ogóle. Ja uwielbiałam wakacje w górach z moimi rodzicami! Do tej pory wyjazd do hotelu nad morzem to dla mnie nuda... Ale każdy lubi inaczej. I do podróżowania wcale nie trzeba aż tyle kasy :D No chyba że wolisz wykupić wczasy all-inclusive. Ja wolę wszystko kombinować sama bo sprawia mi to dużo więcej radości.

 

No i znowu robię oftop. Mea culpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis w jakim s psychologicznym poradniku znalazłam ,ze dojrzałosc ma duzy zwiazek z poczuceim wartosci...A tak odnosnie tego,ze jest niezalezna od wieku,to moze niech zastanowia sie nad tym osoby30-40 letnie.Czy widza duza roznice teraz a jak mieli 16,18,22 czy 25 lat ?

z perspektywy czasu pewnie zobaczycie ..jaki mieliscie "sposob myslenia";)

Bo czasem moze nam sie wydawac ,ze jestesmy dojrzali.Ale chyba tego nabywa sie wraz z doswiadczeniem zyciowym..

Odpowiedzialnosc,powaga to czasem cechy charakteru.Juz wsrod malych dzieci widac,ze niektore sa bardziej odpowiedzialne,dojrzałe.

czasem tu pozory moga być mylne;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×