Skocz do zawartości
Nerwica.com

CITALOPRAM (Aurex, Cipramil, Citabax, Cital, Citalopram Vitabalans, Citaxin, Citronil, Oropram, Pram)


blackfuck

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

9 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      5
    • Nie
      2
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, snilek napisał:

Trzeba wyjść z tego benzo bo regularne stosowanie jest drogą do dużych problemów. 

Stosowalas wiele leków ale czasem warto zrobić drugie podejście.  U mnie tak się sprawdziło z wenlsfaksyna gdzie za pierwszym razem musiałem dostawić bo nie mogłem funkcjonować a obecnie biorę 4 miesiąc i uważam że to dobry lek który nie zmienię na inny.

 

W ogóle w każdym leku dużą rolę ogdrywa czas, nieraz potrzeba 8 tygodni a nawet dłużej żeby odczuć że lek faktycznie zaczyna zdziałać. 

Benzo z kolei jest takie że weźmiesz i można się dobrze czuć a jak przestaje już działać to jest "zjazd" , złe samopoczucie depresja itp. 

Powodzenia 

Hej, wenlafaksyna ( ktora kiedys na mnie dzialala) 3 podejscia, sertralina 2 podejscia, esci- 2 podejscia. Nic. Co do benzo- chetnie bym

nie brala ale ataki paniki i lęk nie ustepuja bez. Wyglada jakbym miala padaczke i nie moge nawet zrobic kroku. To jest wszystko cholernie trudne. Sprobuje jeszcze stricte z odzialem leczenia nerwic. 12 tygodni ale dam rade jesli ma mnie to podniesc. Tam unikaja lekow wiec moze mi zejda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 19:52, EwaC napisał:

Hej, wenlafaksyna ( ktora kiedys na mnie dzialala) 3 podejscia, sertralina 2 podejscia, esci- 2 podejscia. Nic. Co do benzo- chetnie bym

nie brala ale ataki paniki i lęk nie ustepuja bez. Wyglada jakbym miala padaczke i nie moge nawet zrobic kroku. To jest wszystko cholernie trudne. Sprobuje jeszcze stricte z odzialem leczenia nerwic. 12 tygodni ale dam rade jesli ma mnie to podniesc. Tam unikaja lekow wiec moze mi zejda. 

Jak się czujesz na 40 mg citalu?  Lek już chociaż trochę zaskoczył? Ja też jeszcze na citalu  raz 20 , raz 25 mg, lekarz nie bardzo chce podwyższać citaloparm, a ja czuję że to za mała dawka, chyba że jeszcze się rozkręci, miałam już przejść na sertralinę ale jeszcze nie przeszłam. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zburzony napisał:

Czy was też citalopram na początku trochę zamulał? Niedawno zwiększyłem z 20 na 30 mg i trochę brakuje mi energii. Ogólnie biorę go krótko to na pewno jeszcze będę brał tak czy inaczej, ale mam nadzieję że to minie, jak sądzicie?

 Czytałam, że przeszedłeś ze 100 mg sertraliny na 20 mg citalopramu?  I tak z dnia na dzień? I bardzo szybko na 30 mg. Bez żadnych uboków? 

Ja mam zmienić 20-  25 mg citabaxa na asentrę i mam to zrobić na zakładkę, tj.  zmniejszyć citabax do 10 mg przez tydzień biorąc jednocześnie 25 mg sertry, a potem już wejść na 50 mg sertry.Jednego dnia wzięłam na zakładkę ale žle to zniosłam i wróciłam w popłochu spowrotem do 25 citabaxa. Więc się czaję jak to zrobić?

Co do citalopramu, to niezły lek. Mnie nie zamulał, raczej pobudzał. Ale chyba nie zadziałal u mnie do końca jak trzeba, już go brałam 4 lata temu może dlatego, a lekarz mówi że zwiększanie dawki po dawce 20mg mg jest trochę bez sensu, bo on już wtedy tak nie działa, mało korzyści w stosunku do zwiększonej dawki i ewentualnych uboków, choć z tego co czytam niektórzy biorą z powodzeniem większe dawki i im pomagają. Czy sertra pomagała Tobie na depresję, lęki? Jak długo brałeś? Były uboki?  Po jakim czasie lek zadziałał u Ciebie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kerstinanigdy nie zmieniałem leku na inny na zakładkę, zawsze z dnia na dzień tylko ten nowy w małej dawce na starcie. Nigdy nie miałem problemów poza typowymi efektami ubocznymi dla tego nowego leku, na przykład przy paroksetynie trochę zwiększony lęk i senność. Ostatnio tak zmieniłem sertralinę na citalopram i też bez problemów, chociaż po paru tygodniach czuję że na sertralinie było jednak lepiej, miałem więcej energii i byłem bardziej otwarty na ludzi. Jeszcze zaczekam, może citalopram się rozkręci po miesiącu. Co do dawek citalopramu, kiedyś maksymalna dawka według ulotki leku to było 60 mg ale według jakichś badań w tej dawce citalopram źle wpływał na serce i zmniejszono max dawkę do 40 mg. Ja zwiększyłem z 20 na 30 dlatego że niestety jakiś czas piłem alkohol, a wtedy zawsze psuje się efekt terapeutyczny leków i trochę to trwa zanim wrócę do formy.

Co do sertraliny to dobrze ją oceniam, chociaż w dawce 100 mg nie działała na objawy fobii społecznej tak dobrze jak na przykład paroksetyna czy wenlafaksyna. Więcej niż 100 nie brałem. Ale dobrze wpływała na ogólny nastrój i dawała mi coś czego nie czułem na żadnym antydepresancie, to znaczy taki luz, mniejsze napięcie, taką pozytywną wyjebkę na wszystko, spokój. Nie miałem żadnych negatywnych efektów ubocznych. Ale nie odczułem też żadnej stymulacji na którą trochę liczyłem, bo podobno sertralina to po fluoksetynie najbardziej stymulujący SSRI.

No nic, biorę dalej citalopram i czekam na efekty, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zburzony napisał:

@Kerstinanigdy nie zmieniałem leku na inny na zakładkę, zawsze z dnia na dzień tylko ten nowy w małej dawce na starcie. Nigdy nie miałem problemów poza typowymi efektami ubocznymi dla tego nowego leku, na przykład przy paroksetynie trochę zwiększony lęk i senność. Ostatnio tak zmieniłem sertralinę na citalopram i też bez problemów, chociaż po paru tygodniach czuję że na sertralinie było jednak lepiej, miałem więcej energii i byłem bardziej otwarty na ludzi. Jeszcze zaczekam, może citalopram się rozkręci po miesiącu. Co do dawek citalopramu, kiedyś maksymalna dawka według ulotki leku to było 60 mg ale według jakichś badań w tej dawce citalopram źle wpływał na serce i zmniejszono max dawkę do 40 mg. Ja zwiększyłem z 20 na 30 dlatego że niestety jakiś czas piłem alkohol, a wtedy zawsze psuje się efekt terapeutyczny leków i trochę to trwa zanim wrócę do formy.

Co do sertraliny to dobrze ją oceniam, chociaż w dawce 100 mg nie działała na objawy fobii społecznej tak dobrze jak na przykład paroksetyna czy wenlafaksyna. Więcej niż 100 nie brałem. Ale dobrze wpływała na ogólny nastrój i dawała mi coś czego nie czułem na żadnym antydepresancie, to znaczy taki luz, mniejsze napięcie, taką pozytywną wyjebkę na wszystko, spokój. Nie miałem żadnych negatywnych efektów ubocznych. Ale nie odczułem też żadnej stymulacji na którą trochę liczyłem, bo podobno sertralina to po fluoksetynie najbardziej stymulujący SSRI.

No nic, biorę dalej citalopram i czekam na efekty, pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź, citalopram zaczynałeś od 20 tki ?  A sertraline od 50 tki  porzucając poprzedni lek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zburzony napisał:

Nie miałem żadnych negatywnych efektów ubocznych. Ale nie odczułem też żadnej stymulacji na którą trochę liczyłem, bo podobno sertralina to po fluoksetynie najbardziej stymulujący SSRI.

Działanie aktywizujące sertraliny zaczyna się od dawki 150mg, przynajmniej tak moja lekarka twierdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kerstina napisał:

Dzięki za odpowiedź, citalopram zaczynałeś od 20 tki ?  A sertraline od 50 tki  porzucając poprzedni lek?

Tak, citalopram od 20 mg a sertralinę zacząłem od 50 mg ale tylko kilka dni tyle brałem i wszedłem na 100.

 

@acherontia styxchyba jest dokładnie jak mówisz, dopiero 150-200 mg stymuluje. Chcę kiedyś tyle spróbować, być może jeśli citalopram nie wypali wrócę do sertraliny, bo póki co po 2 tygodniach jestem co raz bardziej zmęczony i bez chęci na cokolwiek. Na razie zmniejszę dawkę do 20 mg i będę brał na noc, myślę że to powinno trochę pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zburzony ja brałam dłuższy czas 200mg, ale o działaniu aktywizującym się nie wypowiem, bo ja i bez tego nie mogę na tyłku usiedzieć :D  także nawet jeśli działało to na mnie w ten sposób, to to działanie zaginęło w gąszczu mojej normalnej aktywności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@acherontia styxja mam podobnie tylko tak dziwnie, że w środku czuję napięcie, fizycznie też, kiedy siedzę bez ruchu zaczynam się denerwować, ale jednocześnie nic mi się nie chce, choćby posprzątać a mam niezły bajzel 🙂. Także w sumie nic nie robię tylko się wkurzam na siebie, naprawdę dziwny stan do opisania. Tyle różnych leków brałem a jest prawie zawsze tak samo, od dziecka to mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zburzony napisał:

Wziąłem 30 mg citalopramu wczoraj na noc i to chyba dobry pomysł był, spałem lepiej, nie miałem żadnych chorych snów i od rana jestem w niezłej formie, także będę już go brał wieczorem a resztę leków rano.

To super że na Ciebie citalopram dobrze zadziałał. Jakie jeszcze wspomagacze bierzesz?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kerstinabiorę jeszcze wenlafaksynę i lamotryginę a do niedawna też arypiprazol.

Zauważyłem dziwną trochę rzecz od kiedy biorę citalopram, tak jakby zwiększyły mi się objawy fobii społecznej. Nie czuję lęku ogólnie i nastrój ok, ale w pracy przy ludziach bardziej się spinam i stresuję. No nic, mam nadzieję że to minie, krótko biorę a 30 mg jeszcze krócej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zburzony napisał:

@Kerstinabiorę jeszcze wenlafaksynę i lamotryginę a do niedawna też arypiprazol.

Zauważyłem dziwną trochę rzecz od kiedy biorę citalopram, tak jakby zwiększyły mi się objawy fobii społecznej. Nie czuję lęku ogólnie i nastrój ok, ale w pracy przy ludziach bardziej się spinam i stresuję. No nic, mam nadzieję że to minie, krótko biorę a 30 mg jeszcze krócej.

Citalopramem musi się organizm nasycić, a to trochę trwa. Wenlafaksyna też pewnie swoje robi. Dużą  dawkę wenli bierzesz ? Brałeś  ją  już z sertrą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zburzony napisał:

@Kerstinawenlafaksyny biorę 225 mg i tyle samo brałem razem ze 100 mg sertraliny. U mnie wenlafaksyna to jest od dawna taki stały lek, do którego coś dokładam, zmieniam, kombinuję ogólnie.

Dzięki za odpowiedź, to super że te leki dobrze zadziałały u Ciebie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie wziąłem citalopram wieczorem i niestety spałem fatalnie mimo zmęczenia pracą. Obudziłem się po 2h w dziwnym stanie, z niepokojem, pobudzeniem i jakiś oszołomiony. Potem budziłem się jeszcze wiele razy, ale generalnie byłem w jakimś półśnie, słyszałem dziwne rzeczy i sny były bardzo realistyczne, co jest normą na antydepach ale takich jeszcze nie miałem. Serio, to była ciężka noc a naprawdę potrzebowałem odpocząć. Dzisiaj chyba w ciągu dnia albo na noc wezmę jakiś neuroleptyk bo po prostu muszę odespać wiele godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstawilam citalopram. Nie zadzialal antylękowo. Odstawienie to byl hardcore. Chyba najgorsze ssri do odstawienia. Ataki paniki, mysli samobojcze, depresja. Cos strasznego. Dobrze, ze jestem w szpitalu bo nie wiem jak by sie to zakonczylo. Dzisiaj weszlam na flyoksetyne. Wiem,ze ona raczej nie pomaga na lęki ale lekarze juz nie maja na mnie pomyslu. Czy znacie kogoś komu fluoksetyna zniosła zaburzenia lękowe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, EwaC napisał:

Odstawilam citalopram. Nie zadzialal antylękowo. Odstawienie to byl hardcore. Chyba najgorsze ssri do odstawienia. Ataki paniki, mysli samobojcze, depresja. Cos strasznego. Dobrze, ze jestem w szpitalu bo nie wiem jak by sie to zakonczylo. Dzisiaj weszlam na flyoksetyne. Wiem,ze ona raczej nie pomaga na lęki ale lekarze juz nie maja na mnie pomyslu. Czy znacie kogoś komu fluoksetyna zniosła zaburzenia lękowe? 

Witaj Ewo na mnie fluoksetyna nie działa przeciwlękowo.Dobrym lekiem na lęki jest ,,Pregabalina" są pogłoski na forum że może uzależnić.Mój lekarz temu przeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paweł33 napisał:

Witaj Ewo na mnie fluoksetyna nie działa przeciwlękowo.Dobrym lekiem na lęki jest ,,Pregabalina" są pogłoski na forum że może uzależnić.Mój lekarz temu przeczy.

Bralam i pregabaline. Nie zadzialala. Jak i 9 innych leków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, EwaC napisał:

Odstawilam citalopram. Nie zadzialal antylękowo. Odstawienie to byl hardcore. Chyba najgorsze ssri do odstawienia. Ataki paniki, mysli samobojcze, depresja. Cos strasznego. Dobrze, ze jestem w szpitalu bo nie wiem jak by sie to zakonczylo. Dzisiaj weszlam na flyoksetyne. Wiem,ze ona raczej nie pomaga na lęki ale lekarze juz nie maja na mnie pomyslu. Czy znacie kogoś komu fluoksetyna zniosła zaburzenia lękowe? 

Jak szybko odstawiłaś 40 mg citaloparmu? Zeszłaś do zera żeby przyjąć fluoksetynę czy na zakładkę?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kerstina napisał:

Jak szybko odstawiłaś 40 mg citaloparmu? Zeszłaś do zera żeby przyjąć fluoksetynę czy na zakładkę?  

Kiedyś czytałam na abczdrowie wypowiedž lekarki która sądziła że fluoksetyna działa na depresję , a jak nie ma depresji to nie ma lęków. Citalopram na lęki działa po 3 miesiącach stosowania, potwierdza to sporo ludzi na forum, tylko ciężko nieraz wytrzymać tak długi czas, a i pewnie nie u wszystkich działa, każdy inaczej reaguje na leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×