Skocz do zawartości
Nerwica.com

Natrętne myśli?


Martuska_83

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie lekarz psychiatra i psycholog stwierdził,że mam natręctwa myślowe..

Mam straszne myśli bluźniercze wobec Boga i wszystkich ludzi których spotykam..

Już sobie z tym nie radzę..Są to myśli,których nie chcę,a których jest mnóstwo..

Ja sobie wkręcam,że to wszystko jest grzechem i mówię księdzu, że mam takie myśli na spowiedzi..

Ksiądz twierdzi,że to nie jest grzech,a ja sobie wkręcam,że jest..

Nikt nie może mnie jakoś przekonać,że to są myśli natrętne..

Męczę się strasznie,bo jestem już wykończona,jestem załamana..

Dodam tylko,ze jak spotkam jakąś znajomą osobę,to muszę ją dotknąć drugi raz żeby tej osobie rzekomo nic się nie stało..

Pomóżcie,co ja mam zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to typowe natrętne myśli o treści bluźnierczej/obrazoburczej. Są niechciane i są wynikiem zaburzenia, więc nie są grzechem. Zastanawianie się czy są grzechem to skrupulatyzm, też charakterystyczny dla takiej nerwicy natręctw.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrupulatyzm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martuska_83, przebadaj się też pod kątem duchowym, pójdż na jakąs modlitwę wstawienniczą odnowy w Duchu św. Możliwe ze to tylko choroba psychiczna, ale rozeznać zawsze można.

 

-- 23 sty 2014, 15:08 --

 

Ogólnie dla osób z problemami psychicznymi, wiara jest trudna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wśród przyczyn OCD wymienia się-

- mutacje w obrębie genu hSERT- ludzkiego genu kodującego transporter serotoniny, genu GABBR1 (GABAb1) kodującego receptory sprzężone z białkiem G, oraz genów SLC1A1 i GRIN2B- powiązanych z glutaminianem

- nadmiar dopaminy w korze przedczołowej i niedobór serotoniny w zwojach podstawy mózgu, nieprawidłowa transmisja glutaminergiczna

- nieprawidłowości w prążkowiu

- zwiększona ilość istoty szarej w jądrach soczewkowych dwustronnych, aż do jąder ogoniastych, zmniejszona ilość istoty szarej w przednim zakręcie obręczy

- nieprawidłowości w obrębie receptorów H2, M4, NK1, NMDA i innych receptorów glutaminowych

- nadkażenie bakterami gram dodatnimi z rodzaju streptokoków/paciorkowców(PANDAS)- ta teoria ma mocne dowody;

- wtórne nadkażenie wirusem EBV(Epsteina-Barra)- kiedyś podawano to jako możliwy czynnik etiologiczny OCD, obecnie raczej depresji i zespołu chronicznego zmęczenia

- czynniki psychologiczne, społeczne, kulturowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martuska_83, piszesz:

Są to myśli,których nie chcę

a zaraz potem:

Nikt nie może mnie jakoś przekonać,że to są myśli natrętne..

 

Myśli natrętne to właśnie takie myśli, których się nie chce. Takie myśli powodują też lęk - i przez ten lęk który czujesz, możesz martwić się że mogą się spełnić. Problem z chorowaniem na natręctwa jest taki - że lęk jest taki silny, że bardzo ciężko zachowywać się, jakby te myśli nie miały znaczenia - czyli po prostu nie traktować ich serio. I błędne koło się zamyka - bo do momentu kiedy będziesz traktować je na poważnie - dotąd będą się pojawiać i powodować kolejny nieuzasadniony lęk. Jedynym sposobem na wyjście z tego błędnego koła jest traktowanie tych myśli tak, jak na to zasługują - jak jakieś śmieci myślowe które się pałętają po głowie.

Każdy człowiek ma takie myśli, ale większość z ludzi się na nich nie koncentruje i o nich szybko zapomina - ponieważ nie czują lęku takiego jak ty czy inne osoby z tą chorobą.

 

Znajdź sobie terapeutę poznawczo-behawioralnego: taki terapeuta nauczy cię co robić, żeby te myśli przestały cię męczyć.

Czy lekarz przepisał ci jakieś leki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×