Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy ludzie się zmieniają?


obiektywny

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek: carlosbueno, założyłem ten temat, aby rozwiązać pewien problem. Nie jest to miejsce na Twoje użalanie się nad sobą. Normalnie nie zwróciłbym na to uwagi, ale co 3 post w tym temacie to Twoje żale, jaki to nie jesteś do bani. Zrobiliście tu co najmniej 2 strony offtopu.

=====================================================

Co do tematu: Po Waszych wypowiedziach mili Państwo wnioskuję, że charakter i sposób postępowania jest uzależniony od mentalności i siły woli. Co natomiast np. z zabójcami? Jest wiele dowodów, że ich choroby psychiczne są uwarunkowane genetycznie. Tacy ludzie się nie zmienią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest, resztę składników można smakować po troszeczku. Jest takie indiańskie powiedzenie, że człowiek jest domem z czterema pokojami- fizycznym, umysłowym, emocjonalnym i duchowym. Jeżeli chcemy czuć się dobrze, musimy zaglądać do każdego i go pielęgnować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiektywny, Kiedy przyszedłeś na świat miałeś czyste konto – żadnych przekonań, żadnych ograniczeń i niekończące się możliwości. W swoim życiu spotykałeś innych ludzi, którzy przenieśli na Ciebie swoje własne przekonania i ograniczenia. Właśnie w taki sposób wypracowały się twoje uwarunkowania...

Proces warunkowania ludzkiego odbywa się poprzez źródła, którym ufasz - wliczają się w to przede wszystkim rodzice, nauczyciele, media, przyjaciele, społeczeństwo itd.

 

Zasadniczo jednak nie wierzę, że można zmienić swój charakter, priorytety, marzenia w krótkim czasie... Tylko traumatyczne wydarzenia, wypadki są w stanie wpłynąć na człowieka, ale i wtedy "przemiana" trwa znacznie dłużej pod warunkiem, że człowiek chce się zmienić... bo dotychczasowe jego zachowania np. utrudniają mu funkcjonowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiektywny, Kiedy przyszedłeś na świat miałeś czyste konto – żadnych przekonań, żadnych ograniczeń i niekończące się możliwości. W swoim życiu spotykałeś innych ludzi, którzy przenieśli na Ciebie swoje własne przekonania i ograniczenia. Właśnie w taki sposób wypracowały się twoje uwarunkowania...

Proces warunkowania ludzkiego odbywa się poprzez źródła, którym ufasz - wliczają się w to przede wszystkim rodzice, nauczyciele, media, przyjaciele, społeczeństwo itd.

 

Zasadniczo jednak nie wierzę, że można zmienić swój charakter, priorytety, marzenia w krótkim czasie... Tylko traumatyczne wydarzenia, wypadki są w stanie wpłynąć na człowieka, ale i wtedy "przemiana" trwa znacznie dłużej pod warunkiem, że człowiek chce się zmienić... bo dotychczasowe jego zachowania np. utrudniają mu funkcjonowanie.

Podejście wybitnie humanistyczne myślę że wielu biologów, neurobiologów i genetyków by wpadło w furię po takim poście. :mrgreen: koncepcja tabula rasy jest odrzucana przez prawie wszystkich z tej branży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, autor wątku nie poruszył kwestii zmiany charakteru z uwagi na deficyty spowodowane np. genetycznymi wadami OUN czy CUN. Założyłam, że "deformacja osobowości" spowodowana jest czynnikami tj. wychowanie, traumy, doświadczenia...

no ale geny też w sporym stopniu na nas wpływają i nie chodzi mi o ich uszkodzenia, plus inteligencja a na nią nie mamy zbytnio wpływu. Ogólnie skrajni zwolennicy neuronauki, genetyki bardzo ograniczają rolę środowiska, wychowania na wpływ człowieka, ja do zwolenników aż tak skrajnych teorii nie należę ale też tabula rasa w 100% mnie nie przekonuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolenniczką tabula rasa. Ale uważam jednocześnie, że wiele można w życiu zmienić, człowiek nie jest elementem statycznym. Poza oczywiście wieloma niestety wyjątkami są ludzie, którzy potrafią korzystać ze swoich własnych doświadczeń i dzięki nim poprzez wyciągnięte wnioski kształtują swoją osobowość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, autor wątku nie poruszył kwestii zmiany charakteru z uwagi na deficyty spowodowane np. genetycznymi wadami OUN czy CUN. Założyłam, że "deformacja osobowości" spowodowana jest czynnikami tj. wychowanie, traumy, doświadczenia...

no ale geny też w sporym stopniu na nas wpływają i nie chodzi mi o ich uszkodzenia, plus inteligencja a na nią nie mamy zbytnio wpływu. Ogólnie skrajni zwolennicy neuronauki, genetyki bardzo ograniczają rolę środowiska, wychowania na wpływ człowieka, ja do zwolenników aż tak skrajnych teorii nie należę ale też tabula rasa w 100% mnie nie przekonuje.

Czytałam fajny artykuł...o tym, jak skaczące geny zmieniają mózg. Badacze F.H.Gage oraz A.R.Muotri szczegółowo wyjaśniają na czym polega nasza neurobiologiczna tożsamość.

 

Naukowcy przedstawiają dość prawdopodobne hipotezy o wielkiej wadze skaczących lub wędrujących genów (transpozony), których działanie często obserwuje się w mózgu.

 

Szczególną uwagę poświęcono jednemu rodzajowi retrotranspozonów- L1. Retrotranspozycja nie zawsze przebiega prawidłowo. Czasami obecność L1 lub całych ich kopii nie ma znaczenia dla genów kodujących białka (podstawowe elementy budowy wszystkich tkanek ustroju człowieka), nieraz jednak w sposób pozytywny lub negatywny wpływa na komórkę doprowadzając do powstania korzystnej lub szkodliwej dla organizmu wersji białka. Nowoczesne techniki badawcze pokazały, że retrotranspozony mogą wędrować nie tylko we wczesnym okresie rozwoju ale także w późniejszym życiu. Teza ta bezpośrednio zaprzecza, że sekwencja DNA wszystkich komórek dorosłego osobnika jest niezmienna przez całe życie.

 

Aby udowodnić, że skaczące geny mają wpływ na zróżnicowanie ludzkiego mózgu, badacze przywołują badania dot. mutacji genu MeCP2. Mutacje genu MeCP2 wpływają na retranspozycję L1 w mózgu. Mutacje ww. genu wykryto m.in. u kobiet chorych na odmianę zespołu Retta.

Zwiększoną aktywność zaobserwowano także w przypadku chorych na schizofrenię i autyzm.

 

W sumie to nie wiem czy wędrujące geny w mózgu zrewolucjonują całą dziedzinę badawczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem czy wędrujące geny w mózgu zrewolucjonują całą dziedzinę badawczą.

Przestałem już wierzyć w zbawczą rolę nauki. Inteligencja bez mądrości może co najwyżej nas wykończyć. Świadczy chociaż o tym "pomysłowe" wykorzystanie technologii w wojnach XXw. Science-fiction też niekoniecznie napawają optymizmem. No ale tak daleko nie sięgam, żeby ocenić co przyniesie czas. Może ludzie się zmienią. Jak to ktoś powiedział: "żyjemy w epoce inteligentnych telefonów i głupich ludzi".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Monika*, Wcale bym się nie zdziwił że za 50 lat dzisiejszą psychoogie, psychoterapię uzna się za totalnie wtórną niczym poglądy Łysenki albo używanie telegrafu, bo wtedy tylko zmanipulują nam jakieś neuroprzekaźniki i już będziemy szczęśliwi lub podejmowali racjonalne decyzje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, wiesz... nauka idzie z postępem... ale nie wierzę, żeby aż do takiego stopnia naukowcy mogli wpływać na nasz mózg...

Myślę, że mogą opracować jakąś "świetną" metodę zmiany np. kosztem czegoś innego np. krótszego życia...

Coś za coś... rozumiesz? A przy okazji uszkodzić coś po drodze... skutki uboczne... :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozkminiajcie nad takimi sprawami !!! W prostej lini dojdziecie do problemu "determinizm neurobiologiczny vs. wolna wola", kolejno zaczniecie się zastanawiać nad determinizmem jako takim, dostaniecie na tym punkcie obsesji i koniec końców zwarjujecie :D Wiem co mówię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×