Skocz do zawartości
Nerwica.com

Krytyka


pramolan

Rekomendowane odpowiedzi

To się nazywa ''projekcja''. Projektujesz na kogoś własne cechy równocześnie krytykujesz je u tej osoby.

''Piszesz sadzimy własna miarą''

Czytam sobie PŚ. I znalazłam na to odpowiedź.

Cytuję: Nie ośmielamy się bowiem zaliczać siebie do niektórych lub porównywać się z niektórymi spośród tych, których siebie samych zalecają; nie mają bowiem rozumu, jeśli do siebie swoją własną miarę przykładają i siebie z samymi sobą porównują. II List św. Pawła do Kor.

 

Dam przykład z mojego życia.

Miałam koleżankę która właśnie taka była, że ''przyrównywała się''. Do jakiegoś momentu ''dobrze było''.

w tej relacji nie było ''granicy'' dlatego, że jej było trudno stawiać je i mi też. Nie było ''tu jest moje a ''tu twoje''.

Tylko ''my''. Nagle zaczęłam czuć się w tej relacji, że już nie wiem gdzie jest moje.

Mam swoje ''uczucia'', ''doświadczenia'' a tu koleżanka mówi ''ja też, ''ja tak samo''.

Zagubiłam się w tej relacji. Stałam się ''doradcą'' osoba która rozwiązuje czyjeś problemy a zapomniała o sobie.

Więc zaczęłam już się denerwować. I w efekcie postanowiłam zamknąć tą relację zależności.

Postawiłam ''granicę'' i staram się jakoś pomału podnosi. Pomyśleć o sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nic nowego :) Freud juz dawno doszedl do tego wniosku..zasada lustra

Myślimy, że patrzymy na inne osoby, oceniamy je, a nie wiemy, że patrzymy właśnie na siebie samych! Freud określił to jako projekcję uczuć i zachowań. Inni wydają nam się albo takimi, jakimi MY sami chcielibyśmy być (ci "dobrzy"), albo takimi, jakimi boimy się, że sami jesteśmy (ci "źli").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×