Czy większy wybór gwarantuje szczęście?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez pawelpwn 19 cze 2013, 12:50
Witryny sklepowe kuszące różnorodnością asortymentu, nieograniczone możliwości planowania własnego życia w sferze zawodowej i prywatnej… Czy faktycznie większy wybór jest gwarancją szczęścia? Na ten temat będzie można porozmawiać już 15 czerwca o 18.00 podczas kolejnego spotkania z cyklu Akademia PWN: wiedza na łączach w Skwerze – Filii Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 60a w Warszawie. Inspiracją do podjęcia rozmowy jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka autorstwa Barry’ego Shwartza Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej. Rozmowę poprowadzi Bartosz Węglarczyk. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w serwisie www.wiedza.pwn.pl. Internauci również będą mogli zadawać gościom pytania.

A czy Wam zdarzyło się, że zbyt wiele możliwości uniemożliwiło podjęcie decyzji? Wybór to przywilej i powód do radości czy raczej eskalacja oczekiwań i w efekcie rozczarowanie?

przez Candy14 19 cze 2013, 13:11
Wybór to przywilej i powód do radości czy raczej eskalacja oczekiwań i w efekcie rozczarowanie?

zdecydowanie jestem za wyborem. Moze dlatego ze zylam w czasach kartek i pustych polek
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez deader 19 cze 2013, 13:38
pawelpwn napisał(a):Na ten temat będzie można porozmawiać już 15 czerwca o 18.00

15 czerwca to był 4 dni temu ;)
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Candy14 19 cze 2013, 15:57
deader, moze chodzi o przyszly rok ;)
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez deader 19 cze 2013, 16:06
No to ktoś musiałby mieć niezłe zakrzywienie czasoprzestrzeni żeby przyszłoroczny czerwiec uznać za "już niedługo..." :D

przez Candy14 19 cze 2013, 17:03
Moze szczesliwy i czasu nie liczy :P

przez deader 19 cze 2013, 17:25
Piękna puenta :)

przez Lord Kapucyn 19 cze 2013, 19:24
Jestem pro-wolność, pro-wybór itd. itp. Ale dla osoby z trudnościami decyzyjnymi zbyt wiele opcji wyboru gwarantuje rozpacz z bezradności i wkur.wa do końca dnia, a nie szczęście. :P
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Candy14 19 cze 2013, 19:44
Dark Passenger, kiedys chodzilam z taka niezdecydowana kolezanka na zakupy i wkurw mialam ja. W kazdym sklepie pol godziny macania jednej rzeczy i zastanawiania sie czy kupic czy moze nie. Tak jak z natury jestem cierpliwa to myslalam ze zejde czekajac az sie zdecyduje :roll:

przez niosaca_radosc 19 cze 2013, 19:59
Ogólnie możliwość wyboru wydaje się być czymś pozytywnym. Jestem za młoda, żeby pamiętać puste półki czy kolejki za żywnością, ale czasami zbyt duży wybór może ogłupiać. Reklamy, które szukają różnych kruczków prawnych byle tylko jak najlepiej zareklamować produkt działają na kupującego jak lep na muchy i często jest tak, że głupiejemy wtedy doszczętnie.
Ja czasami mam ogromne trudności w dokonaniu wyboru, zwłaszcza jeśli mam kupić coś droższego, za ciężko zbierane pieniądze. Wtedy potrafię kombinować jak koń pod górę i zastanawiać się czy kupić, czy nie kupić.
Ale wydaje mi się, że łatwiej jest nad tym popracować i nie mieć problemu z dokonaniem wyboru, niż nie mieć możliwości dokonania tegoż wyboru.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

przez carlosbueno 20 cze 2013, 16:02
Nienawidzę możliwości wyboru i to w każdym aspekcie zarówno zwykłych zakupów jak i decyzji życiowych. Gdy mam podjąć decyzję od razu źle się czuje i myślę o śmierci. Nie rozumiem fascynacji wolnością i wolnym wyborem marzy mi się ustrój totalitarny gdzie inni podejmują za mnie decyzję.
Największy Forumowy Maruda

przez Hans 20 cze 2013, 16:20
Dla mnie zakupy to chwila, wchodzę, kupuję co mam kupić i wychodzę. Nie lubię chodzić na zakupy z ludźmi, którzy macają, oglądają odkładają i znowu biorą... blee

Natomiast przy zakupie np. ubrań poświęcam temu dłuższą chwilę, choć wiem po co idę do sklepu już wcześniej. Patrzę czy jest wygodne, czy dobrze na mnie leży. Zakupy droższych przedmiotów analizuję wcześniej pod kątem ceny i trwałości oraz łatwości naprawy.
Feed your head
Feed your head

przez deader 20 cze 2013, 16:22
carlosbueno napisał(a):Nie rozumiem fascynacji wolnością i wolnym wyborem marzy mi się ustrój totalitarny gdzie inni podejmują za mnie decyzję.

...byle taką która nam pasuje :P

przez mark123 22 cze 2013, 00:58
Z jednej strony wolę, żeby był wybór, żeby wybrać coś, co mi najbardziej odpowiada; z drugiej strony mam problem ze zdecydowaniem się, gdy mam coś wybrać i wolę, żeby jednak nie było wyboru.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg