Jak nie przywoływać wspomnień?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez ciapek 20 gru 2011, 17:56
Cześć.
W dzieciństwie surowy ojciec prał mnie pasem. Byłem też często świadkiem jak wpadał w szał, szaleństwo, awantury itd.
Mam problem z ruszeniem do przodu. Tzn. byłem na terapii finansowanej przez NFZ trochę się dowiedziałem co i jak i była poprawa zdrowia. Natomiast od miesiąca mam znowu ten sam stan, że codziennie zbiera się we mnie napięcie, lęk (wcześniej umiałem identyfikować to, ale teraz nie potrafię już połączyć) i kiedy wrócę do mieszkania z uczelni, położę się na łóżku to dokładnie to samo co przez lata, straszna agresja (wypominanie sobie błędów z przeszłości co jeszcze potęguje sprawę), lęk i nagle oczywiście ból głowy, a zaraz całe pośladki mam obolałe. Cały czas przeżywam jakoś podświadomie awantury z domu. Teraz jest średnio tak, że raz czy dwa razy dziennie mam te momenty przerażenia, złości, agresji i potem obolałe pośladki. Mój mózg mnie pierze;/

Piszę, że od miesiąca bo wcześniej dawałem radę technikami relaksacyjnymi czy medytacją zdystansować się. Teraz to jest silniejsze ode mnie.
Biorę leki bo bez nich bałem się tłumów.
Macie może jakieś rady jak ruszyć i nie przywoływać jakoś tych wspomnień?
citalopram 20mg, mirtazapina 30mg

przez Badziak 20 gru 2011, 20:26
A jakie leki bierzesz? Ja właśnie po lekach przestałam w myślach przywoływać przykre sceny. Może przy większej dawce leku nie będą wracać?
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez pheronike 21 gru 2011, 10:09
Przeczytaj koniecznie książkę Alice Miller Zniewolone Dzieciństwo, ma działanie terapeutyczne, pomoże Ci zrozumieć i zsyntetyzować pewne kwestie. Zacznij od tej książki poznaj inne autorki i daj znać. W razie pytań/priv Będzie dobrze

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ciapek 21 gru 2011, 16:16
Borę citalopram20mg i mirtazapinę30mg. Książkę poszperam i chętnie przeczytam, przeczytałem w sumie 'oswoić lęk' Cook'a i co prawda stosowałem zalecenia, ale w końcu stres nagromadzał się i nagromadzał i cofnąłem się w rozwoju. Zalecenia poszły w zapomnienie.

Co do zwiększania dawki leku to wiem, że to nie jest wyjście i nie ma sensu tego robić. Po prostu lepszym rozwiązaniem jest praca nad emocjami, objawami.

przez Pasman 21 gru 2011, 18:33
Trudność polega na tym że nie da się nie przywoływać takich wspomnień. Lepsza metoda to przywoływać je w sposób kontrolowany np. Za pomocą modlitwy: Boże bałem się gdy ojciec bił mnie paskiem, pomóż mi.
Wszystkie wymienione tutaj porady moga byc nieprawidłowe. Stosujesz na własne ryzyko !

przez ciapek 21 gru 2011, 19:54
Pasman, może to i prawda, że nie da się nie przywoływać, ale mi tu nie chodzi konkretnie o sceny tylko o reakcje mojego organizmu na stresy. Jest tak, że to się gromadzi we mnie i jeśli w porę nie ochłonę to następuje cała fala reakcji, końcowa forma to straszna złość o byle rzecz i piekące pośladki. Staram się kilka razy dziennie rozładowywać stres poprzez relaksację, ale ostatnio mnie to przerasta.

przez NewYork 21 gru 2011, 22:39
ciapek, może staraj się o tym nie mysleć jesli to możliwe. Powinienes iść na terapię. Stres można róznymi sposobami rozładowywać najlepiej przez sport. Pomaga. Zmęczysz się, wyrzucisz to z siebie i energii na emocje nie starczy, będzie pomagało. Rózne sporty mozesz uprawiać np. bieganie, chodzenie na siłownię, piłka nożna itd
NewYork

Sortuj wg