Citalopram - ciężkie skutki uboczne / proszę o pomoc

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Citalopram - ciężkie skutki uboczne / proszę o pomoc

przez nieistota 21 kwi 2013, 22:55
Witam wszystkich serdecznie
Od 3 tygodni zażywam, a właściwie zażywałam Cital w dawce 20mg na dobę. Początkowo brałam pół tabletki rano, po 5 dniach dawkę zwiększyłam do 1 tabletki - rano, wg. zaleceń lekarza. Jako że Cital działał na mnie nasennie, przed tygodniem zmieniłam porę zażywania - zamiast rano, zaczęłam brać wieczorem. Od samego początku brania tych tabletek nie miałam żadnych skutków ubocznych, poza sennością i ziewaniem. Po tabletkach zasypiałam bez problemu, ze wstawaniem rano też nie było żadnego kłopotu. Funkcjonowałam normalnie, aż do przedwczoraj.
Tego wieczoru zasnęłam normalnie, niestety a może właśnie na szczęście w środku nocy się wybudziłam. Początkowo wydawało mi się, że w pokoju jest za gorąco, stąd kłopoty ze snem. Gdy troszkę oprzytomniałam poczułam jak zalewa mnie fala gorąca. Otworzyłam okno na oścież, ale to nic nie pomogło. Po chwili doszły bardzo mocno odczuwalne parestezje - wzdłuż kręgosłupa, po czubki palców rąk i stóp. Czułam jak drętwieją mi ręce, nogi, wargi. Serce zaczęło mi bardzo szybko bić, czułam że dzieje się coś złego. Na całym ciele czułam drżenie. Źrenice miałam bardzo rozszerzone. Na domiar złego dostałam biegunki. Psychicznie czułam się bardzo dziwnie, trudno to opisać. Cała akcja trwała jakieś 2 godziny, naprzemiennie się pogarszało i poprawiało. Były momenty, że chciałam wzywać pogotowie. Cały następny dzień czułam się jak struta.
Podejrzewam, że mógł być to zespół serotoninowy. Tabletki odstawiłam, wizytę u lekarza mam za klika dni. Miał ktoś podobne reakcje?
Kilka lat wstecz byłam leczona wenlafaksyną i owszem wystąpiły skutki uboczne, ale nie taką skalę. Lekarz twierdził ze Cital to bardzo łagodny lek, więc skąd taka rekacja organizmu??? Dodam jeszcze, że do lekarza zwróciłam się głównie z powodu obniżonej koncentracji i nadmiernej senności. Nie mam typowych objawów depresji, jak obniżony nastrój np.
Offline
Posty
4
Dołączył(a)
12 kwi 2013, 22:43

Citalopram - ciężkie skutki uboczne / proszę o pomoc

przez sylvek 22 kwi 2013, 13:58
Receptory serotoninowe kontrolują całą mase funkcji organizmu. Dlatego nic dziwnego ze takie coś u Ciebie wystąpiło. Pewnie ma to związek z citalopramem ale bardzo wątpie w to, ze jest to zespół serotoninowy.Oczywiscie jeśli nie bierzesz nic poza citalopramem (np. 5-htp, inhibitory mao, tlpd, dziurawiec) Jakkolwiek spróbuj przekonać lekarza do zmiany leku na bupropion, jest bardziej bezpieczny a tak samo skuteczny.

-- 22 kwi 2013, 13:02 --

sylvek napisał(a):Receptory serotoninowe kontrolują całą mase funkcji organizmu. Dlatego nic dziwnego ze takie coś u Ciebie wystąpiło. Pewnie ma to związek z citalopramem ale bardzo wątpie w to, ze jest to zespół serotoninowy.Oczywiscie jeśli nie bierzesz nic poza citalopramem (np. 5-htp, inhibitory mao, tlpd, dziurawiec) Jakkolwiek spróbuj przekonać lekarza do zmiany leku na bupropion, jest bardziej bezpieczny a tak samo skuteczny.


Dopiero teraz zauwazyłem ostatnie zdanie. Zmien lekarza bo jest debilem skoro na zaburzenia koncentracji i sennosc przypisuje ssri.
Offline
Posty
226
Dołączył(a)
14 mar 2013, 18:28

Citalopram - ciężkie skutki uboczne / proszę o pomoc

przez nieistota 22 kwi 2013, 22:40
Dzięki za odpowiedź. Żadnych innych leków nie brałam, suplementów też nie.
Też miałam wątpliwości czy ssri w moim przypadku to dobry pomysł, ale lekarz twierdził że cital nie będzie miał działania nasennego tylko aktywizujące. Posłucham Twojej rady i spróbuję go przekonać do zmiany leku. Citalu nie będę brać na pewno.
Offline
Posty
4
Dołączył(a)
12 kwi 2013, 22:43

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Przeskocz do