KWAS WALPROINOWY/WAL.SODU(Depakine,Depakine Chrono,Convulex)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy kwas walproinowy/walproinian sodu pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
29
56%

Nie
9
17%

Zaszkodził
14
27%

Liczba głosów : 52

przez depas 26 lut 2014, 23:20
Być może Convival jest jeszcze stosunkowo nowy stąd mało/brak opinii na jego temat. A co do diagnozy to nie wiem jak długo widujesz się ze swoją lekarką, ale kiedy ja zaczynałem odwiedzać psychaitrę lata temu również długo potrwało zanim zdecydowała się na diagnozę, którą potem zresztą zmieniła pod wpływem dalszych rozmów ze mną. Także wiesz, to różnie bywa :)
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez Limitrophe 28 lut 2014, 13:42
Strasznie mi wypadają włosy po depakinie ....
Szpikuje sie obecnie:
Wenlafaksyna 150mg
dorażnie dekstrometorfan
sporo kofeiny

przez Lord Kapucyn 28 lut 2014, 14:03
Synsa napisał(a):To chyba odpowiedni dział. Dostałam dziś Convival Chrono, informacji w internecie zero Oo
Brał ktoś? Orientuje się ktoś bardziej w działaniu tego leku? Mogę przyrównać działanie do Depakine czy to się czymś różni?

Convival i Absenor zawierają jako substancję czynną sam walproinian sodu.
Convulex zawiera jako substancję czynną sam kwas walproinowy.
Depakine Chrono i ValproLEK zawierają walproinian sodu i kwas walproinowy w odpowiedniej proporcji.

Wszystkie te substancje są pochodnymi kwasu walproinowego i należą do grupy walproinianów, łączy je wspólny mechanizm działania, różnią się powinowactwem/"siłą" działania.

Kwas walproinowy jest inhibitorem GABA-transaminazy= enzymu, który odpowiada za degradację GABA(poprzez wstrzymanie aktywności tego enzymu zwiększa się stężenie GABA). GABA to neuroprzekaźnik o właściwościach hamujących w ośrodkowym układzie nerwowym. Być może lek blokuje też aktywność GAT's(transpoterów GABA) przez co jest inhibitorem wychwytu zwrotnego GABA + być może nasila biosyntezę GABA poprzez zwiększenie aktywności dekarboksylazy glutaminianiu i wzrost biodostępności fosforanu pirydoksalu= enzymów/związków chem., które wzmagają syntezę kwasu gammaaminomasłowego. Lek ten blokuje też napięciozależne kanały sodowe i niektóre kanały wapniowe. Dzięki temu, że podnosi poziomy GABA ma m.in. wyciszyć, wytłumić, ustabilizować.

Jest to ogólnie mechanizm charakterystyczny dla walproinianów- kwasu walproinowego, walproinianu sodu, walproinianu wapnia, walproinianu magnezu, amidu kwasu walproinowego- różnią się one nieco pomiędzy sobą.

Dlatego lek ten znajduje zastosowanie jako lek przeciwdrgawkowy w padaczce, jako lek normotymiczny/stabilizator w zaburzeniach afektywnych(np. ChAD), stosuje się go też w depresji, w profilaktyce migren, w charakteropatiach, zaburzeniach osobowości(jak borderline, os. dyssocjalna).

A czemu akurat Convival, a nie Depakine? Równie dobrze można by spytać czemu Setaloft, a nie Sertagen albo Asentra albo czemu Hydroksyzyna Espefa, a nie Hydroxyzinum VP albo Atarax. Czy dyskutować o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Bożym Narodzeniem. Convival pewnie niedawno wszedł na rynek. Produkuje go firma G.L.PHARMA GMBH.(dystrybutorem jest TAK Pharma Sp. z o.o.). Nic nie słyszałem o tej firmie, ale jeśli Cię to pocieszy to wierzę w austriacką jakość(a z tego kraju jest ta firma farmaceutyczna).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Synsa 28 lut 2014, 15:12
Dark Passenger, dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Ufam wiedzy i doświadczeniu swojej pani doktor i wiem że z lekami to ruletka, trzeba próbować, może w końcu się trafi na odpowiedni zestaw i tyle ale warto też wiedzieć czego można się spodziewać po tym czy innym leku.
Jedyne co mnie martwi to możliwe wypadanie włosów, oby mnie to ominęło. Zobaczymy co będzie dalej.
Nie pytaj o pustkę, nie pytaj o strach gdzieś w nas ukryty-widzisz, od tych pytań jest nasz psychoanalityk.

Setaloft + Convival + Hydroksyzynka

przez elfrid 01 mar 2014, 13:34
Gdzieś kiedyś zasłyszałem, że podobno biorący tylko walproinian sodu tj. Absenor, bez kwasu walproinowego skutki uboczne są mniejsze, w tym przyrost masy ciała.
pregabalina, wenlafaksyna

przez mandy3244 03 mar 2014, 19:00
Ja biorę Depakine Chrono już ponad miesiąc na depresję, jako stabilizator. Dalej mam wahania nastroju, chociaż już nie aż takie jak miewałam. Włosy mi nie wypadają, bo zaczęłam równocześnie brać krzem, więc na to nie narzekam. Ale zauważyłam że wszystko się zrobiło takie bylejakie, nie widzę sensu w niczym co robię. Tak jakby na niczym mi nie zależało. Dziwne to jest :roll:
No i ten problem z koncentracją i pamięcią jest okropny ;/ Jak coś czytam to muszę to robić kilka razy bo czasami nie mogę nic z tego tekstu zrozumieć...
Chyba że to wszystko sobie uroiłam i wcale nie jest tak źle.. Już sama nie wiem :roll:
What if it never gets better?

przez guernone 07 mar 2014, 12:45
Synsa napisał(a):To chyba odpowiedni dział. Dostałam dziś Convival Chrono, informacji w internecie zero Oo
Brał ktoś? Orientuje się ktoś bardziej w działaniu tego leku? Mogę przyrównać działanie do Depakine czy to się czymś różni?

Ja nieco omyłkowo dostałem Convival Chrono 500 mg 1-0-1 zamiast Convulexu 300 mg 1-1-1.

Ogólnie na Convulexie czułem się lepiej, natomiast jestem teraz u schyłku manii (ChAD) i mam również w menu neuroleptyk.

Dlatego trudno jest mi ocenić i porównać działanie tych dwóch leków. Na pewno przy kolejnej wizycie u psychiatry poproszę o receptę powrotną na Convulex. Po prostu po zażyciu tabletki czułem jak zaczyna i przestaje działać, teraz nie mam takiej możliwości co jest oczywiste ze względu na przedłużone uwalnianie. Poza tym mogłem nieco przesuwać godzinę zażycia dawki tak, aby efektywnie wykorzystać skutek działania.
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez Synsa 07 mar 2014, 16:15
Ja czekam chyba na cud bo w tej chwili czuję się tragicznie... Napięcie co prawda znacznie zmalało ale najchętniej przespałabym całą dobę, nie mam siły nawet się umyć...
Nie pytaj o pustkę, nie pytaj o strach gdzieś w nas ukryty-widzisz, od tych pytań jest nasz psychoanalityk.

Setaloft + Convival + Hydroksyzynka

przez Kalebx3 07 mar 2014, 16:18
nie mam siły nawet się umyć...

szczerze wspólczuję ,
najgorzej to tak leżeć z kapciem w gębie cały dzień , a w nocy modlić sie o sen ,,,oj przeje-bane.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Variable 07 mar 2014, 16:19
Natomiast na mnie ten lek chyba kompletnie nie dziala. Jedyne co zauważyłam to to, ze zmiany nastroju występuja rzadziej, ale jednak nadal są. Do tego też trudności z koncentracją.
Variable

przez Kalebx3 07 mar 2014, 16:25
Do tego też trudności z koncentracją.

no po tym leku to nie ma sie co dziwić .
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez Tranx88 08 mar 2014, 18:19
Elfrid - chyba miałeś rację z tym chad, od jakiegoś tygodnia jestem bardzo rozdrażniony, nerwowy i na pewien sposób wrogi wobec ludzi. Tak więc Absenor rewelacyjnie pomógł na tiki nerwowe oraz natręctwa ale z obniżeniem nastroju, napadami czegoś w stylu manii, już nie.
Mam okazję zacząć leczenie Olanzapiną, wczoraj wieczorem przyjąłem 5 mg ( dobrze mi się spało ) i dzisiaj jestem jakby bardziej spokojny....zastanawiam się czy jest sens pakować w siebie neuroleptyk ale to druga generacja więc może nie powinienem się bać ?
Absenor 1500 mg
doraźnie 15 mg Relanium.

przez Chaotic 08 mar 2014, 20:30
Kalebx3 napisał(a):
Do tego też trudności z koncentracją.

no po tym leku to nie ma sie co dziwić .

Aja sie ciągle zastanawiam skąd u mnie taka skleroza i dziury w pamięci...

-- 08 mar 2014, 19:31 --

I mam trochę dość Convulexu i bycia bezemocjonalną maszyną
Szaleństwo to niemożność przekazania swoich myśli...

przez elfrid 08 mar 2014, 20:38
Tranx88, Sam biorę neuroleptyk kwetiapinę i jestem bardzo zadowolony. Uważam, że neuroleptyki lepiej stabilizują nastrój (wahania i agresję) i w mniejszym stopniu wpływają na funkcje poznawcze niż leki przeciwpadaczkowe. Fakt, że coś do tej kwetiapiny dobieram a to lamotryginę a to paroksetynę ale jako dodatek na dodanie energii, spontaniczność. Wszystko tak na prawdę trzyma się właśnie na kwetiapinie.
Przy olanzapinie szczególnie trzeba uważać na masę ciała. W przypadku zbyt dużego wzrostu może to zapowiadać dysplidemię a nawet cukrzycę. Ale ogólnie lek jest dobrze tolerowany. A 5mg to dawka minimalna.

-- 08 mar 2014, 20:39 --

Chaotic, też trochę czuję się na kwetiapinie jak bezemocjonalna maszyna. Może warto dodać antydepresant?
pregabalina, wenlafaksyna

Sortuj wg