Skocz do zawartości
Nerwica.com

neuroprzekaźniki - jak się je odczuwa


Pasman

Rekomendowane odpowiedzi

Mózg reaguje na brak serotoniny wysyłając sygnały, dzięki którym odczuwamy potrzebę zjedzenia czegoś, co zawiera cukry lub skrobie. Reakcją na to jest jedzenie ciasteczek, pieczywa, płatków. Kiedy węglowodany zostaną wchłonięte, wydziela się insulina i stężenie aminokwasów we krwi - z wyjątkiem tryptofanu- zaczyna maleć. Wkrótce po tym tryptofan zaczyna przenikać do mózgu i powstaje serotonina. Im mniejsze jest stężenie innych aminokwasów, tym więcej tryptofanu przechodzi do mózgu.

 

Brak serotoniny i melatoniny powoduje depresję, bezsenność i inne zaburzenia umysłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozchwianie serotoniny moze objawiać sie niepohamowanym "parciem " na słodycze, Ci co palą papierosy na umór są zazwyczaj łowcami dopaminy zas rozchwiana noradrenalina to patologiczny brak energii ,nadmierne pocenie się.. ale rzecz jasna powyzsze objawy nie musze jednoznacznie wskazywac na niedobór bądz nadmiar poszczególnych neuroprzekaźników..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozchwianie serotoniny moze objawiać sie niepohamowanym "parciem " na słodycze, Ci co palą papierosy na umór są zazwyczaj łowcami dopaminy zas rozchwiana noradrenalina to patologiczny brak energii ,nadmierne pocenie się.. ale rzecz jasna powyzsze objawy nie musze jednoznacznie wskazywac na niedobór bądz nadmiar poszczególnych neuroprzekaźników..

 

dzięki wielkie za konkretne wskazówki.

wiele mi wyjaśniają, np brak pociagu do fajek :-)

 

kombinuję które leki najskuteczniej neutralizowałyby

traumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magda

 

teoretycznie jest, tylko czy psychiatrzy nas pytają czy np mamy apetyt na słodycze itd? Mnie co prawda ostatnio pytał o fajki, ale to dlatego ,że przepisał mi wellbutrin i chciał mi powiedzieć, że może mi się odechcieć palić.

 

Freddie Mercury

 

A przy okazji jeśli ma się objawy braku wszystkich powyższych to z jakiej grupy lek byłby wskazany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedobór najważniejszych neuroprzekaźników pobudzających jak własnie serotonina,noradrenalina,dopamina moze objawiac sie klasyczną depresją endogenną w której leczeniu najlepiej statystycznie sprawdzają sie TLPD a także wenlafaksyna w wyższych dawkach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma leku który nie dawał by skutków ubocznych...być moze źle -sama sobie -jak sądze, postawiłas diagnoze co do deficytów wszystkich pobudzających neuroprzekaźników... na lęki pomagają zwykle najskuteczniej leki które tłumią układ współczulny..z tym ze jest to kosztem spłycenia emocjonalnego,czesto apatii i zaburzen koncentracji... coś za coś ... z TLPD z lękami najlepiej sobie radzi atypowy TLPD- agonista receptora sigma-opipramol...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freddie Mercury

Wiesz próbowałam mnóstwo leków z różnych grup no i dopiero anafranil zadziałał. O braku wszystkich napisałam dlatego że: palę jak smok, uwielbiam słodycze no i mam problem z energią, senność itd. Tylko w sumie teraz to już trudno powiedzieć co jest objawem choroby a co anafranilu.

 

[Dodane po edycji:]

 

Pramolan brałam , bez skutku:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palisz jak smok bo zapewne przy tym leku potrzebujesz troche stymulacji i poprawy koncentracji,klomipramina jak zapewne wiesz działa antagonistycznie w stosunku do dopaminy i byc moze dodatkowo paleniem podswiadomie starasz sie ten deficyt dopaminy zrekompensować... sennosc to typowy skutek stosowania TLPD ... no ale piszesz ze jednak pomaga Ci Anafranil wiec tylko się cieszyć..

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomaga i się cieszę , ale zawsze jest jakieś ale...: problem z utrzymaniem wagi, kiedyś mogłam jeść bez najmniejszych ograniczeń, teraz żeby utrzymać wagę w normie , sporo wyrzeczeń mnie to kosztuje. Śpię za dużo a i tak jestem ciągle zmęczona. Brak koncentracji i pamięci itp , więc nie dziw się ,że ciągle szukam jakiejś alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze warto by było spytać lekarza o wenlafaksyne,to bardzo dobry lek na wszystkie rodzaje depresji i najwazniejsze nie zamula,ma minimalny wpływ na funkcje poznawcze i nie działa sedatywnie jak wszystkie TLPD..ma podobny profil działania do klomipraminy bez jej cholinolitycznych i antymuskarynowych skutków... (tylko musiały by to byc dawki od 150 mg/dobe)..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie odniósł on w Twoim przypadku zamierzonego efektu zas Anafranil jako lek drugiego rzutu okazał sie od niego skuteczniejszy to zapewne jak pisałaś Twoim głównym problemem są lęki a na nie najskuteczniejsze są zamulacze jak TLPD bądź mianseryna/mirtazapina ewentualnie doraźnie hydroxyzyna ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto spytać bo jest to statystycznie jeden z najskuteczniejszych leków przeciwdepresyjnych jaki kiedykolwiek powstałzy

 

 

A czy tez jest na top liscie jezeli chodzi o skutki uboczne?( oczywiscie te ktore utrzymuja sie podczas większa cześć leczenia) ;);)

 

[Dodane po edycji:]

 

To , że Wiola czuje się dobrze po anafranilu, a nie czula tego samego po efectinie to może świadczyć zarówno o mniejszym wychwycie serotoniny przez wenlafaksyne albo o antycholinergicznym dzialaniu klomipraminy i za pewne o wielu innych sprawach:).Prawie zawsze dobieranie leków to nic innego jak metoda prób i błędów;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydroxyzyna jest za słaba. Doraźnie to brałam clonazepam, xanax też działa., ale akurat po nim jestem bardziej śpiąca. Teraz czasem łykam sedam, ale raczej sporadycznie, bo nie chcę się przyzwyczajać. Lekkie lęki się pojawiają bo biorę tylko połówkę anafrnilu 75. Po całym lęków nie było, ale tak jak pisałam, za bardzo mnie zamula. A ,że to loteria to zdesperowany masz zupełną rację. Lerivon tez nie działał, tylko dostałam wilczego apetytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie temu Ciebie zamula bo Ci funkcje poznawcze przez antycholinergiczne dzialanie zabiera:))

 

 

A co do loterii to prawda

 

Ja np mialem juz takie lęki , że nie moglem wyjsc z domu ..bałem sie nawet swoich rodzicow..Po 3 dniach brania trittico czuję totalny luz i jezeli utrzyma sie taki stan to za tydzien moge powiedzieć ze trafilem w leki. No ale czemu miałby się nie utrzymać skoro biorę dopiero 25 mg ? :mrgreen:

 

Nawet benzo mnie tak nie rozluznilo jak 3 dni na 25 mg trittico.Więc jak widać wszystko to kwestia organizmu i jego reakcjii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy też zdarzało Wam się po odstawieniu psychotropów mieć uczucie bycia na "pozytywnym haju" nie wiem jak to dokładnie opisać, ale nie biorę leków 2-gi tydzień i wydaje mi się jakbym była w stanie lekkiego upojenia alkoholowego albo na jakichś lekkich lekach, tak mi dobrze ;) w dodatku to jest uczucie które ma źródło w mojej głowie, nie mam pojęcia co mi się tam teraz wydziela, ale szczerze mówiąc jestem trochę przerażona. Jeszcze nigdy w życiu tak się nie czułam, nawet kiedy byłam zakochana. Boję się że te leki które brałam coś mi popsuły w mózgu :? Niedługo idę na wizytę do psychiatry ale boję się o tym wszystkim opowiadać.

 

Myślicie że to może dlatego że teraz mi się prawidłowo wydziela serotonina a wcześniej tak nie było? Ja na serio już nie pamiętam kiedy ostatnio czułam się tak jak od kilku dni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mialem.Zapewne odblokowal Ci sie receptor, który zablokowany był przez leki które brałes.Takie natychmiastowe uwalnianie:). Z czasem wszystko sie unormuje :mrgreen:

 

Ja np: zawsze mialem znacznie lepszy humor i checi do zycia, wlasnie po odlozeniu lekow:) (po dlugim ich stosowaniu)

 

Przypuszczam ze bralas cos z ssri? moze wenlafaksyne albo klomipramine? Te leki zubożaja transmisje dopaminergiczna i po ich dlugotwalym stosowaniu a nastepnie odlozeniu dopamina dochodzi do głosu.

 

A czy masz tak ze wszystko jest takie jaskrawe, kolorowe?:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdesperowany-nie masz akatyzji po trittico????Nie jestes zmulony?jak lęki?

To tez lek w jakis sposób działający na serotoninę,ale w jakis odmienny sposób niz SSRI ktore nas zabijają....dosłownie

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci stary jedno.Nigdy nie czulem się lepiej po żadnym leku.Ba nawet po innych używkach.

 

 

Działanie trittico polega na tym że w małych dawkach (do 30 mg) blokowana sa receptory serotoninowe i gwałtownie uwalniania jest dopamina , natomiast w dawkach w ktorych leczy sie depresje 150-300 mg nie ma juz takiego antagonizmu. I temu wiele osób nie odczuwa poprawy po trittico bo zaczyna od dawki 50 mg:)

 

 

Spróbuj Robert z trittico ale wez na noc tylko 25 mg.Dzialanie czysto dopaminowe;)

 

 

Odżyłem niesamowicie i ciekawi mnie jak długo to sie utrzyma;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w swoim przepastnym worze prochów z 3 lat trittico......mysle że dzis wyprobuję....jestem juz w tak prze.sranym stanie że juz gorzej byc nie może więc co mi szkodzi???

Jestem coraz bliżej wjechania pod tira..powaga

Totalna beznadzieja,lęk i napięcie nie do wytrzymania a samopoczucie i intelekt jak po tygodniowym ciągu narkotykowo-alkoholowym-wrak i cień człowieka

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×