Skocz do zawartości
Nerwica.com

TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon)


Krzysztof

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

101 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      62
    • Nie
      42
    • Zaszkodziła
      11


Rekomendowane odpowiedzi

heh a ja odstawiłem sertraline z dobre 3 tyg. temu, jestem "czysty" nie stosuję chwilowo żadnych leków przeciwdepresyjnych i czuję się lepiej niż na ssri ;) wyraźnie zmniejszyła się anhedonia, jest większe zainteresowanie muzyką, filmem czy hobby. Oczywiście są też minusy, zwiększył się lęk uogólniony i pojawiło się więcej różnorodnych natręctw, o dziwo lęk społeczny zmniejszył w porównaniu z okresem gdy przyjmowałem sertraline.

Robiłem już wiele podejść do ssri i jednak odpuszczam tą grupę leków.

 

Miałem robić kolejne podejście do mirtazapiny, próbować bupropionu ale jednak decyduje się na tianeptyne, jak nie wypali to będę kombinował z mirtazapiną i wellbutrinem, ssri mam już dosyć, co nie oznacza że leki z tej grupy są całkowicie nieskuteczne w moim przypadku, bo za pierwszym razem paroksetyna mi pomogła, są też takie obszary w mojej psychice na które ssri działają pozytywnie, jednak minusów jest zdecydowanie więcej więc bez sensu żebym dalej w to szedł.

 

Ile płacicie za tianeptyne? podobno jakiś generyk wyszedł tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, Ja za bardzo dobrze działający lek mogę płacić i tysiąc złociszy na miesiąc. Mam wykupioną tianeptynę , ale nie wiem, jak będzie działała z moim combo. Coś muszę wywalić chyba. Co do połączeń tianeptyny z ssri to wg ulotki nie ma przeciwwskazań, za to nie polecają łączyć z mianseryną ze względu na przeciwne oddziaływanie. Ja myślałem, że tianeptyna z ssri bardziej się "gryzą".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodze dziss na tianeptyne.
to wcześniejszy sie jednak nie sprawdził?

 

 

Popiół
dawno Cię tu nie było. To fajnie że u Ciebie lepiej:).

Ja niebawem przerzucam się na samą mirtazapinę, ponieważ SSRI jak i SNRI nie działają tak jak trzeba.

Także uważam, że szkoda marnować na te leki czas. Jeśli mirta nie zadziała, będe próbowała mirty z sertraliną

lub sam wellbutrin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mi wytłumaczyć jaki jest sens równoczesnego przyjmowania leków, z których jeden uwalnia niewielkie ilości dopaminy+jest induktorem wychwytu zwrotnego serotoniny co też pośrednio wpływa na wzrost stężenia dopaminy(tianeptyna) oraz leku przeciwpsychotycznego- antagonisty dopaminy, który nie pozwala się łączyć endogennemu ligandowi(dopaminie) z receptorami dopaminergicznymi(amisulpryd)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to w ogole ma jakies znaczenie? Wazne zeby dzialal i nie kosztował 2000 zl.

Tak, ma znaczenie. Przez depresje nie jestem w stanie utrzymać stabilności finansowej, często porzucam pracę gdy nie jestem w stanie funkcjonować, oczywiście gdyby jakiś lek działał bardzo dobrze jestem w stanie się poświęcić i płacić za niego duże pieniądze bo przecież zdrowie jest najważniejsze a szczególnie to psychiczne.

 

ladywind no niby jest trochę lepiej ale z doświadczenia wiem że może się to u mnie szybko zmienić, bo już nie raz myślałem że dam radę bez leków i się grubo przeliczyłem. Po odstawieniu ssri zawsze występuje u mnie takie odblokowanie emocjonalne, zmniejsza się anhedonia i dostaje energii i motywacji do działania jednak ten stan długo się nie utrzymuje i depresja zawsze wraca.

 

dżejmson nie ma sensu łączyć sertraliny z tianeptyną, parę stron wstecz jest opisane dlaczego, te leki działają w sposób przeciwny dla siebie.

Chwaliłeś działanie sertraliny to po co chcesz mieszać, do tłumienia zewnętrznych bodźców to paroksetyna była by dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżejmson, u mnie tianesal przywrócił emocje, zmniejszył anhedonię, zmęczenie, które miałam po wenli, miły lek, dobry miałam po nim nastrój, ale z ssri to lipa brać bo po co podwyższać sobie serotoninę braniem ssri jak sobie ją i tak obniżysz tianesalem? troche bez sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popiół, sorki, nie chcialem cie urazic. Mysle ze i ja nie bybym w stanie chodzic do pracy i normalnie ja znosci, ale na szczęście moge pracowac zdalnie i pracowac kiedy daje rade. Moze rozejrzyj sie za jakas zdalna praca, mozesz świadzyć jakieś usługi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popiół, podobnie, kiedy rezygnowałam z leków sądząc że już jest dobrze, depresja wracała. Także takie nawroty nauczyły mnie innego podejscia i obecnie już tak nie robie.

Anhedonia jak narazie mi się zmiejszyła, co nie znaczy że całkiem znikła, ale jest dużo lepiej niż kilka tygodni temu. Jednak chciałabym poczuć tą energię, chęć do życia, większą motywację do działania, a nie dojrzewać do czegoś przez dłuższy czas ;)

 

Marek1977, amitryptylina się nie sprawdziła, bo chyba też ją stosowałes niedawno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladywind, to na jakim zestawie teraz jesteś?

Skoro bez sensu brać z SSRI, to na jakiej zasadzie działa tianeptyna? To ewentualnie wchodziłbym stopniowo na tianeptynę i powoli schodził z sertraliny, może to jest jakieś wyjście jak chodzi o stłumione przez SSRI emocje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżejmson, uważam, że przy obecnej diagnozie nie powinienes zmieniać swojego obecnego zestawu, bo jednak tianpetyna to lek, który oddziałowuje na dopaminę.

 

Ja dalje jestem na Wenli i teraz biore 75mg lamo, ale za kilka dni wskoczę na 100mg. Jednak przy kolejnej wizycie zasugeruje lekarzowi mirtazapinę, gdyż uważam, że na moją depresje melancholijną powinna lepiej zadziałać niż dotychczasowe leki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro bez sensu brać z SSRI, to na jakiej zasadzie działa tianeptyna? To ewentualnie wchodziłbym stopniowo na tianeptynę i powoli schodził z sertraliny, może to jest jakieś wyjście jak chodzi o stłumione przez SSRI emocje.

 

SSRI są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny(inhibitorami białka transportowego serotoniny-SERT). A tianeptyna jest induktorem wychwytu zwrotnego serotoniny, ponadto tianeptyna uwalnia niewielkie ilości dopaminy w jądrze półleżącym i moduluje receptory dopaminergiczne D2 i D3. Poza tym wpływa na receptory glutaminergiczne NMDA i AMPA- stąd działanie neuroprotekcyjne.

 

Zatem nie ma sensu brać leku, który zmniejsza wychwyt zwrotny serotoniny i drugiego-który zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro bez sensu brać z SSRI, to na jakiej zasadzie działa tianeptyna? To ewentualnie wchodziłbym stopniowo na tianeptynę i powoli schodził z sertraliny, może to jest jakieś wyjście jak chodzi o stłumione przez SSRI emocje.

 

SSRI są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny(inhibitorami białka transportowego serotoniny-SERT). A tianeptyna jest induktorem wychwytu zwrotnego serotoniny, ponadto tianeptyna uwalnia niewielkie ilości dopaminy w jądrze półleżącym i moduluje receptory dopaminergiczne D2 i D3. Poza tym wpływa na receptory glutaminergiczne NMDA i AMPA- stąd działanie neuroprotekcyjne.

 

Zatem nie ma sensu brać leku, który zmniejsza wychwyt zwrotny serotoniny i drugiego-który zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny.

tak

ale można by np i mao snri i sertralinę stosować w dużej dawce u osób, którym pojawił się z serotoninowy

obniżył by się im lekko poz serotoniny i podkręcił katecholamin

np można by 300mg sertry bez problemu z tianeptyną mieszać

dużo dopaminy przy np ilości serotoniny przy 150mg sertry

nie ciekawe? :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×