Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

elfrid a dlaczego miała by być nieskuteczna tianeptyna na melancholie? to nie jest lek na depresje duże i ciężkie stany tylko na takie właśnie umiarkowane postacie depresji.

Mnie to ciekawi działanie przeciwstresowe tego leku, bo kortyzol to pewnie u mnie kipi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popiół, nie wiem. nie znam się na receptorach jak miko. kiedyś lekarka powiedziałą, że to dla kobiet po menopauzie z lękami.

 

lubudubu, pregabalina zadziała na wszystkie osiowe objawy (lęk, napięcie, somatyka). Uważam, że u mnie się teraz wiele dzieje, niestety pod górkę. A kondycje psychiczną mam dobrą, stabilna i znoszę to w miarę dobrze. Z dystansem i spokojem którego zawsze potrzebowałem. Tylko trochę żal sprawności intelektualnej.

Muszę ocenić stałą dawkę pregabaliny przez 2 miesiące. Mam nadzieję, że funkcję poznawczą się wyrównają.

PS Myśli o powrocie do fluo pewnie z niewyspania, wstałem o 3 rano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem, nie ma w necie dostępnych badań na temat obniżania kortyzolu przez miansę. Na pewno obniża ale poziomy tego obniżenia nie są dostępne w necie. O mircie jest więcej badań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mianseryna, ja niestety często na tych lekach odczuwam niepokój, za to inne postacie lęku mirta ładnie łagodzi no i zmniejsza potliwość moich dłoni która po części też jest objawem lęku, np. ssri tej potliwości nie zmniejsza a w niektórych sytuacjach wręcz nasila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi mianseryna indukowała baaardzo lęki, nawet wellbutrin taki mocny w tej kwestii nie był, mirtazapina mniej, ale po czasie jednak je indukowała.

Mimo brania wenli dziwiłam się, że nie przechodzą te lęki, byłam przeciwna neuroleptykowi, ale dla mnie to mniejsze zło - zamieniłam na chlorp. i lęki prawie całkowicie przeszły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja 3 dzień stosują miansę zamiast mirty i mogę powiedzieć, że czuję się bardziej zmęczony. Mirta dodaje mi jednak więcej energii, dlatego nie wiem finalnie przy którym leku pozostanę. Z kolei po miansie dopadł mnie raz napad wilczego apetytu. Śpię o dziwo gorzej, choć zawsze miansa kojarzyła mi się z lepszym usypiaczem, ale organizm pewnie przyzwyczaił się po prostu do mirty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas podobny, taki sam, nie odczułem różnicy w działaniu na lęk między mianseryną a mirtazapiną. Mirtazapinę lepiej toleruję.

 

Popiół SSRI nasilają czasami lęk, u mnie powodowały ogólną nerwowość, potliwość dłoni i zwiększenie potliwości ogólnej - lekki gorąc i się ze mnie lało. Podobnie było pod pachami. Wydaje mi się, że mimo SSRI mają spory potencjał przeciwlękowy to ogólnie bardziej stresują organizm niż np mirtazapina. SSRI nie mają dużego potencjału obniżającego kortyzol a początkowo go nawet zwiększają. Mirtazapina za to obniża kortyzol i zmniejsza aktywność osi HPA. Mirtazapina podobnie u mnie zmniejsza potliwość. Większości ludzi ciężko jest przejść przez początkową senność na mircie bo lek obniża kortyzol i ogólnie wydaje się, że jesteśmy słabsi. Po prostu musimy z czasem przyzwyczaić się do niższych poziomów kortyzolu. Kortyzol to nie jest coś czego potrzebujemy w nadmiarze. Mało kto ma Addisona, a depresja i lęk często są objawami nadmiaru kortyzolu. Nadmiar kortyzolu to jedna z głównych teorii depresji, dlatego leki w badaniach próbują działać na obniżenie aktywności osi HPA już w przysadce.

 

Poza tym odczucie lęku na mirtazapinie/mianserynie wcale nie musi brać się ze zwiększonego poziomu noradrenaliny. To zabrzmi dziwnie ale myślę, że obniżenie kortyzolu możemy odczuwać początkowo przez nasilenie lęków. Brałem kortykosteroidy czyli syntetyczne leki działające jak kortyzol i co jak co ale lęku nie odczuwałem. Może nawet odczuwałem coś jako działanie przeciwlękowe tych leków. Dlatego znaczne obniżenie kortyzolu przez mirtazapinę/mianserynę może powodować zwiększenie lęku. Organizm i psychika muszą się przyzwyczaić do mniejszego poziomu kortyzolu i myślę, że z czasem lęk się zmniejsza. Czy jest ktoś na forum kto brał samą mirtazapinę przez ok 12 tygodni?

 

Tańczący z lękami mianseryna to antagonista alfa 1 a mirta nie. To może powodować obniżenie ciśnienia i odczucie zmęczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, taa, a ja uważam, że to przez noradrenalinę, bo brałam mirtagen 1,5 roku i NIE przyzwyczaiłam się do tego wręcza na początku nie było lęków, pojawiły się później i tylko narastały i było gorzej i tylko gorzej

teraz chciałam dać jeszcze jedną szansę lekowi, brałam od grudnia do mniej więcej 15 września, lęki zaczęły się jakiś czas temu i tylko narastały

i żadnego obniżenia kortyzolu nie czułam, wręcz większą nerwowość, pobudliwość i lęki, somatykę

bez mirty lęki ustały, dlatego mimo zajebistego działania na sen, nie zamierzam w tej chwili fundować sobie ponownie tego koszmaru jaki po niej ostatnio miałam każdego dnia

i dalej uważam, że to przez noradrenalinę, bo tak mam po wszystkich lekach które na nią silnie działają, a wenla działa też silnie, ale nie tak mocno i nie w tej dawce, więc działanie na serotoninę ją przebija i jest całą dobę chillout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie amitriptylina (a może nortryptylina) zamiast uspokajać-pobudza mnie nieprzyjemnie,powoduje tez akatyzje.Siódmy dzień (raczej noc) na ami i jak narazie zero reakcji pozytywnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×