Skocz do zawartości
Nerwica.com

RYSPERYDON (Orizon, Risperidon Vipharm, Risperidone Teva, Risperon, Rispolept, Rispolept Consta, Ryspolit, Torendo Q-Tab)


Hadrianus

Czy risperidon pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

79 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy risperidon pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      38
    • Nie
      12
    • Zaszkodził
      35


Rekomendowane odpowiedzi

Brał ktoś olanzepinę w połączeniu z risperidonem? Psychiatra mi wczoraj przepisała risperidon do brania rano, bo olanzepina brana przed snem przestawała działać już koło południa, a rano powodowała dużą senność. Rysperydon dostałam, żeby mnie trochę pobudzić, ale też działać przeciwpsychotycznie. Olanzepiny biorę 5 mg na razie, a rysperydon zaczęłam od dawki 0.5 mg, ale mam zwiększać co tydzień o 0.5 aż do 4 mg. Mam zwiększyć tez olanzepinę do 10 mg.

Dzis rano wzięłam risperidon i czuję się tragicznie, jak w symulacji, a po wypiciu kawy to już w ogóle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, porazka00 napisał:

Brał ktoś olanzepinę w połączeniu z risperidonem? Psychiatra mi wczoraj przepisała risperidon do brania rano, bo olanzepina brana przed snem przestawała działać już koło południa, a rano powodowała dużą senność. Rysperydon dostałam, żeby mnie trochę pobudzić, ale też działać przeciwpsychotycznie. Olanzepiny biorę 5 mg na razie, a rysperydon zaczęłam od dawki 0.5 mg, ale mam zwiększać co tydzień o 0.5 aż do 4 mg. Mam zwiększyć tez olanzepinę do 10 mg.

Dzis rano wzięłam risperidon i czuję się tragicznie, jak w symulacji, a po wypiciu kawy to już w ogóle. 

Ja jak w szpitalu dostałam risperidon to czułam się jak debil. W takim sensie, że totalnie spowolnione myślenie i w ogóle, ale ja dostałam od razu 1mg. Po tym jak zgłosiłam, że czuje się zmulona itp. zmniejszyli mi do 0,5 mg i było lepiej, a po kilku dniach już w ogóle organizm się przyzwyczaił i nie odczuwałam nic. Z tym, że ja nigdy więcej nie wykroczyłam poza dawkę 0,5 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu Słodki nigdy więcej .. 5 dni pobrałam ... Mało tego od 12 lat biorę paroxetyne bo cierpię na nerwicę lękowa .. mam ogólnie same objawy somatyczne typu : duszę się, kołatanie serca , drętwienie .. raz lepiej raz gorzej zależy od klimatu jak ja to mówię ostatnio bardzo się nasiliły moje duszności gula w gardle strach że się uduszę psychiatra wypisał mi do paroxinor właśnie Risperon 1 mg dziennie . Dziękuję do widzenia, cześć jak czapka, pa jak parasol ☂️ . Dramat ❗❗ prowadzę sprzedaż internetową na żywo czułam się jakbym sama z 1L wyjebała ... Nie umiałam zdania skleić ... W oczach mętlik , no dobra impreza za darmo ale dziękuję bardzo za taką pomoc . Oczywiście nauczyłam się nie czytać od razu ulotek żeby się nie nakręcać ale to było jakieś nieporozumienie ... Dzisiaj nie wzięłam go wcale a zamiast to doraźnie Lorafen bo myślałam że się uduszę i zejdę bez kitu 😢 dziadostwo ten lek nie polecam , na drugi dzień jeszcze jak poczwara chodziłam .. kto z Was łączył paroxetyne i ten lek ? Odlot do nieba a gówno pomógł miało mnie tylko nie dusić po tym 😣 rzekomo przytlamsić lęk . Dziękuję wolałam wziąść lorafen może jestem po nim aktywna zamiast wyciszona ale chociaż nie dusi ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 15:59, porazka00 napisał:

Brał ktoś olanzepinę w połączeniu z risperidonem? Psychiatra mi wczoraj przepisała risperidon do brania rano, bo olanzepina brana przed snem przestawała działać już koło południa, a rano powodowała dużą senność. Rysperydon dostałam, żeby mnie trochę pobudzić, ale też działać przeciwpsychotycznie. Olanzepiny biorę 5 mg na razie, a rysperydon zaczęłam od dawki 0.5 mg, ale mam zwiększać co tydzień o 0.5 aż do 4 mg. Mam zwiększyć tez olanzepinę do 10 mg.

Dzis rano wzięłam risperidon i czuję się tragicznie, jak w symulacji, a po wypiciu kawy to już w ogóle. 

 

Ja brałem 10mg olanzapiny i 3mg risperidonu. Olanzapina strasznie muli na drugi dzień musiałem odstawić bo tak mi się spać chciało że jakaś masakra, teraz biorę sam risperidone 5mg i jest cacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę jutro lekarza o zastąpienie flupentiksolu rysperydonem, kiedyś dobrze mnie aktywizował a teraz brakuje mi tego, wenlafaksyna sama jednak nie daje mi dość napędu i motywacji. Pamiętam że dawka 0,5 mg działała bardzo spoko, nawet kiedy efekt aktywizujący minął nie otumaniała, poza tym rysperydon silniej działa na serotoninę niż dopaminę i może w teorii być pomocny przy depresji, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zburzony Coś właśnie słyszałem, że rysperydon bywa pomocny w depresji i lęku uogólnionym, ale wtedy bierze się go w niskiej dawce 0,5-1,5mg na dobę podobnież. Z tym, że sam rysperydon może też dawać przykre uboki w postaci objawów pozapiramidowych i hiperprolaktynemii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromne brawa dla firmy Orion Corporation za wprowadzenie Rysperydon -u , Orizon w dawce 0,5 mg. Wielki ukłon dla osób z dwubiegunówka.

Lekarze w USA często stosują zamiast litu lub walproinianow, właśnie rysperydon lub jako dodatek.

Kobiety w USA z dwubiegunówka stosują nawet jedynie 0.25mg rysperydon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2022 o 20:26, tennamaxa napisał:

Ogromne brawa dla firmy Orion Corporation za wprowadzenie Rysperydon -u , Orizon w dawce 0,5 mg. Wielki ukłon dla osób z dwubiegunówka.

Lekarze w USA często stosują zamiast litu lub walproinianow, właśnie rysperydon lub jako dodatek.

Kobiety w USA z dwubiegunówka stosują nawet jedynie 0.25mg rysperydon.

Przecież Rispolept można dzielić xD ja już z 5 lat temu brałam 0,5mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ProstyUser napisał:

Temat jakoś ucichł. Czy ktoś bierze go z powodzeniem na zaburzenia lękowe, czy tylko ja? :D

Ja miałam 2 podejścia do niego i za każdym razem musiał iść w odstawkę. Wystarczył niecały miesiąc, żeby prolaktyna nie leciała w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, acherontia styx napisał:

Ja miałam 2 podejścia do niego i za każdym razem musiał iść w odstawkę. Wystarczył niecały miesiąc, żeby prolaktyna nie leciała w górę.

W sensie odstawka z powodu prolaktyny? To jakie dawki brałaś? Ja 1,5mg i jest lepiej z prolaktyną niż na sulpirydzie 300mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście rysperydon może być z powodzeniem stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych w dawce 0,5-1,5mg/d. Ma on udowodnioną skuteczność w leczeniu tego zaburzenia. Jednak z racji poważniejszych działań ubocznych (wyższe ryzyko wzrostu prolaktyny i wystąpienia objawów pozapiramidowych przez silne blokowanie receptorów D2 w stosunku do innych leków z grupy neuroleptyków) jest neuroleptykiem drugiego rzutu w tym wskazaniu, w przypadku niewystarczającej skuteczności kwetiapiny w dawkach 50-300mg/d. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MarekWawka01 napisał:

Rzeczywiście rysperydon może być z powodzeniem stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych w dawce 0,5-1,5mg/d. Ma on udowodnioną skuteczność w leczeniu tego zaburzenia. Jednak z racji poważniejszych działań ubocznych (wyższe ryzyko wzrostu prolaktyny i wystąpienia objawów pozapiramidowych przez silne blokowanie receptorów D2 w stosunku do innych leków z grupy neuroleptyków) jest neuroleptykiem drugiego rzutu w tym wskazaniu, w przypadku niewystarczającej skuteczności kwetiapiny w dawkach 50-300mg/d. 

A jak mocno zwiększa się stężenie rysperydonu przy braniu fluoksetyny 60mg? Bo właśnie mam taki zestaw.

Nie spodziewałem się że rysperydon ma tyle działań niepożądanych, ja nie czuje ich zbytnio. Może dlatego że w OCD to chyba neuroleptyk 1 rzutu do SSRI? A w ogóle dobrze rozumiem że studiujesz jakieś nauki medyczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, acherontia styx napisał:

Tak. Brałam 1mg na dobę. 

No to całkiem zadziwiające. Myślałem że te neuroleptyki 2 generacji tego nie powodują w niskich dawkach...

To chyba mam farta że przy 1,5mg mam prolaktynę coś koło 40

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ProstyUser napisał:

A jak mocno zwiększa się stężenie rysperydonu przy braniu fluoksetyny 60mg? Bo właśnie mam taki zestaw.

Nie spodziewałem się że rysperydon ma tyle działań niepożądanych, ja nie czuje ich zbytnio. Może dlatego że w OCD to chyba neuroleptyk 1 rzutu do SSRI? A w ogóle dobrze rozumiem że studiujesz jakieś nauki medyczne?

 

Fluoksetyna jest silnym inhibitorem CYP2D6, który odpowiada za metabolizm rysperydonu i w mniejszym stopniu jego czynnej frakcji przeciwpsychotycznej. Im wyższa dawka fluoksetyny, tym większe ryzyko wzrostu stężenia czynnej frakcji przeciwpsychotycznej rysperydonu. 

I dobrze, że nie czujesz. To oznacza, że korzyści ze stosowania leku są w twoim wypadku wyższe niż szkody wyrządzane w wyniku terapii tym lekiem. Ja tak samo jak ty nie czuję działań niepożądanych kwetiapiny. Jest tylko lepiej.

 

30 minut temu, ProstyUser napisał:

No to całkiem zadziwiające. Myślałem że te neuroleptyki 2 generacji tego nie powodują w niskich dawkach...

To chyba mam farta że przy 1,5mg mam prolaktynę coś koło 40

Akurat rysperydon ma wyjątkowo duże ryzyko wywołania hiperprolaktynemii z neuroleptyków 2 generacji z powodu bardzo wysokiego powinowactwa do receptorów D2. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, czy po tak krótkim czasie stosowania 1mg Orizonu czyli Risperidonu moglo miec to na mnie jakis staly wplyw? Czuje sie tragicznie, taki jednolinijny, jestem 3 tygodnie od odstawienia i nie widze poprawy. Czuje sie jakbym stracil swoja cala kreatywnosc, odbior muzyki, swiadomosc, inteligencje i postrzeganie swiata. Lek byl mi przepisany z powodu PTSD, ktore minelo samoistnie zanim w ogole terapia zaczela dzialac. Boje sie ze nie wroce do poprzedniego stanu... Czuje jakby moje zycie stracilo sens. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dryagan napisał:

@manuel brałem ten lek dość dawno, ale faktycznie tak się po nim czułem jak piszesz. Jakby mi ktoś napuścił dymu do mózgu. Opisane objawy ustąpią pewnie niedługo i wszystko wróci do normy. To silny lek przeciwpsychotyczny, dlatego taka reakcja

Dzieki ci bardzo!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, manuel napisał:

Czesc, czy po tak krótkim czasie stosowania 1mg Orizonu czyli Risperidonu moglo miec to na mnie jakis staly wplyw? Czuje sie tragicznie, taki jednolinijny, jestem 3 tygodnie od odstawienia i nie widze poprawy. Czuje sie jakbym stracil swoja cala kreatywnosc, odbior muzyki, swiadomosc, inteligencje i postrzeganie swiata. Lek byl mi przepisany z powodu PTSD, ktore minelo samoistnie zanim w ogole terapia zaczela dzialac. Boje sie ze nie wroce do poprzedniego stanu... Czuje jakby moje zycie stracilo sens. 

Ja się tak czułam na początku przy włączeniu leku, po czym zmniejszono mi dawkę i było już ok. Po odstawieniu już w ogóle nic nie czułam, nawet że cokolwiek odstawiłam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2006 o 23:16, Hadrianus napisał(a):

Polecam ten lek każdemu kto ma problemy z nadmierną agresją (szczególnie podczas ataku / napadu lęku). :idea: Lek dostępny TYLKO z receptą wiec należy skonsultowac się z lekarzem. :!:

'Ja też polecam biorę 3 miesiące 1mg Risperidon godzinę przed snem wraz z Citalopram 40mg który biorę na śniadanie. Pierwsze 4 tygodnie na respirydonie były trudne podczas wstawania lub siadania często miałem zawroty glowy ogólnie średnie samopoczucie po tygodniach efekty uboczne ustały a lek z każdym tygodniem działa lepiej. Jestem bardzo wyciszony. Może nie tryskam energia  ale jeśli coś robię jestem skoncentrowany. Nie czuje stresu presji a otaczający mnie świat wydaje się czasem śmiesznie niespokojny. Mimo że czuję się lepiej i jestem oazą spokoju której nic nie jest w stanie wytracic z  rownowagi to czasami ale zadko wydaje mi się że ten lek mi coś dal ale i też zabrał. Jestem tak spokojny emocjonalnie beż natretnych myśli że czasami widzę ile mnie znikło. Czy to jestem jeszcze ja ?. Spie jak dziecko

 

 

16864221743945604615134899083082.jpg

Edytowane przez kryptokoryna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Risperidon wpływa na stabilność cyklu dobowego snu? Lekarz mi zapisał 0,5 mg, ale za tydzień jadę na 2-tygodniowy rejs, w czasie którego będzie rytm wahtowy, czyli po 4h różnych aktywności w różnych porach doby, a sen wtedy, gdy akurat będzie wolne, a nie noc. Czy taka dawka może utrudnić takie funkcjonowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×