Skocz do zawartości
Nerwica.com

AGOMELATYNA (Agolek, Agomelatine Adamed/ G.L.Pharma/+pharma, Agomelatyna Egis, Lamegom, Sedival, Symago)


lucjan01

Czy agomelatyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

47 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy agomelatyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      17
    • Nie
      23
    • Zaszkodziła
      12


Rekomendowane odpowiedzi

depas na wszystkich neuroleptykach następują zmiany receptorowe i to dość szybko, więc pewnie i na fluanxolu będzie podobnie. Ale pewnie warto spróbować, chociaż ja odradzam nawet małe dawki leków przeciwpsychotycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, sam byłem wrogiem neuroleptyków, do czasu kiedy je spróbowałem z dobrym skutkiem. W najniższych dawkach moim zdaniem mogą być bardzo pomocne na bezsenność i lęk, w każdym razie tam gdzie benzo nie jest wskazane, czyli u mnie właśnie (tendencja do nadużywania i 2-krotne uzależnienie). Ciekawy profil z neuro ma na przykład Abilify lub parę leków obecnie w fazie testów od Lundbeck'a, nie pamiętam nazw. Zdaje się że u nich w fazie testów jest również jakiś antydepresant z działaniem na serotoninę i dopaminę właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lekarz mi proponował agomelatyne spośród ograniczonego wyboru leków nie zaburzających libido , muszę go jednak wypróbować tylko nie wiem czy można by go połączyć z mirtą albo mianseryną braną na noc? i martwi mnie jego silne działanie na wątrobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niskie dawki np.amisulprydu zwiększają dopamine poprzez blokade autoreceptorów,nikt jednoznacznie nie dowiódł po jakim czasie takiego leczenia następuje upregulacja tych autoreceptorów ale sądząc po ludziach którzy w takim celu stosowali neuroleptyki raczej szybko;lepszym wyjściem zwiększania poziomu DA są częściowi agoniści receptora D2,nie wywołują one szybko następującej tolerancji jak pełni agoniści,częściowi agoniści dopaminy zwiększają jej poziom u osób które mają jej deficyty,zmniejszają zaś jej poziom u ludzi którzy mają jej nadmiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tiktalk, z tym oddziaływaniem na wątrobę jest tak że nie u każdego występuje ten problem. U niektórych może zaburzać funkcję wątroby, dlatego powinno się po paru miesiącach zrobić test i sprawdzić czy nic złego się nie dzieje. Jeśli nie, można śmiało brać dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś fantastycznie działał na mnie sulpiryd, właśnie z uwagi na oddziaływanie dopaminowe. Miałem więcej energii, aż chciało się żyć, robić coś, socjalizować się. Było idealnie

Depas, miałem tak samo po sulpirydzie, zacząłem czerpać radość z życia, tak jak za czasów kiedy byłem jeszcze dzieckiem, przez chwilę poczułem co to znaczy żyć ;)

Wcześniej czasami łączyłem doraźnie selegiline z paroksetyną i też czułem pozytywne działanie w kwestii odczuwania przyjemności. Właśnie zastanawiam się nad dołączeniem małych dawek selegiliny do sertraliny, tylko że pewnie mój lekarz się nie zgodzi na takie coś a nie chce mi się kombinować recept. Na agomelatyne mnie raczej nie stać, w sensie długoterminowego leczenia.

 

Miko czemu odradzasz neuroleptyki? właśnie ze względu na "szybkie zmiany receptorowe" czy jeszcze z innych przyczyn.

 

Ja zauważyłem jeszcze ciekawe zjawisko u mnie, czym dłużej nie śpię, np zarwana nocka, tym lepsze samopoczucie i zmniejszony lęk, i choć jestem zmęczony i oszołomiony z niewyspania to wraca dobry nastrój, kiedy się tylko prześpię wszystko wraca, a najgorzej jest po przebudzeniu, zwłaszcza po długim śnie, gdy tylko wstanę dopada mnie mocny lęk, wszechobecny smutek i ból psychiczny. Nawet po krótkiej drzemce w ciągu dnia wraca lęk. Ciekawe czym to jest spowodowane.

 

Marek a np. jakie leki zaliczają się do częściowych agonistów D2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem jeszcze ciekawe zjawisko u mnie, czym dłużej nie śpię, np zarwana nocka, tym lepsze samopoczucie i zmniejszony lęk, i choć jestem zmęczony i oszołomiony z niewyspania to wraca dobry nastrój, kiedy się tylko prześpię wszystko wraca, a najgorzej jest po przebudzeniu, zwłaszcza po długim śnie, gdy tylko wstanę dopada mnie mocny lęk, wszechobecny smutek i ból psychiczny. Nawet po krótkiej drzemce w ciągu dnia wraca lęk. Ciekawe czym to jest spowodowane.

 

To znane powszechnie zjawisko- to tzw. deprywacja snu. Po zarwanej nocce czy iluś tam godzinach pod rzad bez snu nastepuje wzmożony wyrzut neuroprzekaźników- 5-HT, NOR, DOP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zbieg okolicznosci czy co ale po 1 tabletce valdoxanu w nocy obzeralem sie jak glupi. Czy ten lek ma jakis istotny wplyw na apetyt ? Ludzie po nim tyja czy raczej chudna? W sumie nie jest to jakis wielki problem ale wolalbym tracic kilogramy niz je nabywac. Dodam, ze lepiej spalo sie...ale 1 tabletka wiec jeszcze dluga droga przede mna.

 

Marek jak tam samopoczucie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzecia noc na ago-sen był łamany,marzenia senne kosmiczne ale nie koszmary,w nastroju na razie brak jakichkolwiek zmian na plus,być może dodam do ago bupropion ale za jakiś czas aż zorientuje się jak działa sama agomelatyna.

 

-- 05 kwi 2013, 09:39 --

 

Prawdopodobnie będe stosował najdroższą farmakoterapie przeciwdepresyjną jaka jest możliwa-połączenie agomelatyny i bupropionu-wcale mnie to nie cieszy bo poważnie obciąża to mój budżet ale jak mam być dzięki temu zestawowi zdrowy to mi nie szkoda żadnej złotówki nań wydanej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas pisałem o tym leku od lundbeck, to Tedatioxetine.

 

Popiół odradzam bo zapominamy, że to są leki przeciwpsychotyczne, stosowane w leczeniu schizofrenii, a to częste dzisiejsze przepisywanie jest głównie ze względu na kasę. Większość leków przeciwpsychotycznych jest dotowana przez państwo - to, że kosztują Cię 3 zł nie znaczy, że taka jest ich wartość. Normalna cena nowych leków to ok 300-400 zł, które pokrywa Państwo. To czysty zysk dla firm farmaceutycznych i to im głównie zależy by te leki były remedium na wszystkie bolączki. Mimo uwalaniania dopaminy w małych dawkach te leki nadal blokują receptory dopaminy, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Pozatym ta upregulacja autoreceptorów która czasami następuje bardzo szybko (nawet już po tygodniu) wyklucza ich jakiekolwiek działanie na dłuższą metę, a podnoszenie dawki tylko będzie pogorszało sprawę blokady dopaminy.

 

lubudubu ago blokuje receptory 5-ht2c, odpowiedzialne za zwiększenie apetytu. Tycie na mircie to głównie blokada tych receptorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek1977, taki zestaw jak piszesz fajnie wygląda na papierze, ale osobiście obawiam się czy będziesz w stanie w ogóle na nim spać. Na każdym z tych leków z osobna spałem mało i z przerwami, razem musi być jeszcze gorzej. Nie chcę Cię zniechęcać, ale możesz potrzebować wspomagać się na tym zestawie czymś nasennym, typu mirta. Żałuję że sam tego nie spróbowałem, bo odstawiłem swego czasu Wellbutrin właśnie przez bezsenność i co za tym idzie, spotęgowany lęk. Być może gdybym brał coś i dobrze spał, mógłbym brać bupropion dalej, bo czuje się że ten lek ma potencjał, podobnie jak ago zresztą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

depas to drogi zestaw i w długiej perspektywie jego stosowania może być finansowo ciężko to przełknąć ale kupiłem dwa opakowania Valdoxanu za 180zł (gdzie jedno kosztuje 194zł),mam bupropion więc szkoda tego zestawu nie spróbować-bezsenność ma w teorii likwidować ago-na razie słabo to czyni.

Miałem jeszcze koncepcje by dodać fluoksetyne do ago z tego względu że ona podobnie do ago antagonizuje receptor 5HT2c więc była by pewna synergia między tymi substancjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubudubu działanie antyhistaminowe to pikuś w porównaniu z antagonizmem 5-ht2c jeśli chodzi o tycie.

 

Wellbutrin jako dodatek do ago może się nie sprawdzić, bo jest to lek często nasilający zdenerwowanie i lęki (tak było u mnie), a sama agomelatyna może być za słaba by temu przeciwdziałać. Marek1977 radziłbym Ci spróbować na początku samej agomelatyny, wellbutrin Ci się szybko nie zepsuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek1977 dobre połączenie jeśli chcesz łączyć Agomelatynę z SSRI, ale wydaje mi się, że szkoda. Dlaczego? Bo agomelatyna to antagonista 5-ht2c a fluoksetyna mimo antagonizmu 5-ht2c będzie dość silnie jednak te receptory agonizować, co i tak objawi się typowymi dla SSRI efektami, jak osłabienie libido, pobudzenie itd.

 

Jak już będziesz chciał coś dodać do agomelatyny to polecam może jednak ten wellbutrin lub mirtę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie warto pobrać na razie samą agomelatyne by mieć wyobrażenie jak działa,co do fluoksetyny to pozostaje ona atagonistą rec 5HT2c pomimo blokady przez nią wychwytu zwrotnego serotoniny;receptor 5HT2a będzie pobudzany ale 5HT2c już nie ;

A co do stosowania SSRI z mirtazapiną to z pewnością taka kombinacja potencjalizuje siłe działania na serotoninę-zablokowane przez mirtazapine receprory postsynaptyczne 5HT2a oraz 5HT2c powoduje że SSRI nie stymuluje już tych receptorów i serotonina która normalnie by je pobudzała (gdyby nie zastosować mirtazapiny) przekieruje się w przestrzeni synaptyczne na receptory nie zablokowane przez mirtazapine-a więc SSRI silniej będą stymulowały rec 5HT1a,b a także szybciej może nastąpić downregulacja autoreceptorów 5HT1a właśnie poprzez fakt że serotonina (przy takim combo) nie musi przenikać przez receptory 5HT 2a,c a więc zostaje jej w przestrzeni międzysynaptycznej jeszcze więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×