Skocz do zawartości
Nerwica.com

Schizofrenia


Rekomendowane odpowiedzi

Diagnozę różnicową przeprowadza lekarz psychiatra. Jest specjalistą, więc wie, co wskazuje na depresję, a kiedy bardziej przychylić się w kierunku zaburzeń o znamionach schizofrenii. Autodiagnoza raczej nie jest wskazana i nierzadko bywa błędna. Poza tym, są tzw. zaburzenia schizoafektywne, które łączą w sobie zarówno objawy charakterystyczne dla zaburzeń afektywnych (zaburzeń nastroju), jak i dla schizofrenii. Jest także depresja poschizofreniczna (F20.4). Ponadto, istnieją wskazówki diagnostyczne w klasyfikacjach chorób (ICD-10), w oparciu o które lekarz stawia konkretne rozpoznanie. F20 (schizofrenia) i F32 (epizod depresyjny) są na tyle charakterystycznymi jednostkami chorobowymi, że każdy wprawny diagnosta na pewno je od siebie odróżni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy schizofrenia niezróżnicowana a prosta to jedno i to samo?

 

Mam zmienioną diagnozę,w sumie już czwartą,na schiz. niezróżnicowana.Czy można to podleczyć i przestanę być ciągle depresyjna?Brałam tyle różnych leków,że tracę nadzieję :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laima, schizofrenia prosta to nie to samo, co schizofrenia niezróżnicowana. Schizofrenia niezróżnicowana znajduje się w Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod kodem F20.3, natomiast schizofrenia prosta pod kodem - F20.6. Schizofrenia prosta jest rozpoznawana niezwykle rzadko. Schizofrenia prosta stanowi jednej z rodzajów schizofrenii, który charakteryzuje się brakiem występowania objawów wytwórczych (omamów, urojeń itp.). Występują tylko objawy negatywne, np. spadek nastroju i motywacji, zobojętnienie, brak zainteresowania swoim życiem i otoczeniem, alienacja.

 

Natomiast diagnoza schizofrenii niezróżnicowanej jest stawiana wówczas, gdy psychoza nie przypomina obrazem klinicznym konkretnego typu schizofrenii (np. katatonicznej, paranoidalnej albo hebefrenicznej) albo kiedy objawy są różne, charakterystyczne dla każdego z podtypów schizofrenii bez wyraźnej przewagi jednego z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekspert_abcZdrowie, dziękuje

 

Jakie są rokowania przy tej diagnozie?

Mam szanse zaleczyć?Odzyskać motywację,podnieść nastrój,miną mi zachowania autodestrukcyjne?Czy mój stan będzie się pogarszał?Jak z reguły wygląda przebieg tej choroby?Jest trudna do leczenia?

 

-- 10 lis 2011, 16:57 --

 

ekspert_abcZdrowie, zarzuciłam Panią pytaniami-teraz mi głupio.Przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schizofrenia niezróżnicowana jest trudna do leczenia, gdyż nie manifestują się żadne z objawów, które sugerowałyby na konkretny typ psychozy. Oczywiście, farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią i wsparciem najbliższych może dać bardzo dobre efekty, chociaż zazwyczaj leczenie trwa kilka, a nawet kilkanaście lat. Bywają okresy remisji, kiedy symptomy chorobowe ustępują miejsca względnej "normalności". Nie można się jednak poddawać i rezygnować z terapii. O leczeniu schizofrenii można przeczytać tutaj:

 

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-schizofrenii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×