Skocz do zawartości
Nerwica.com

Miłosierdzie Boże


drań

Rekomendowane odpowiedzi

Ano właśnie. Dla chrześcijan prawdziwym bogiem jest Jahwe/Chrystus/Bozia, dla muzułmanów Allah, a dla rastafarian Jego Makaronowatość.

Nie ukrywam, że ten ostatni jest mi najbliższy. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwazam, ze kazdy szanujacy sie wojujący ateista powinien zmierzyc sie z ta ksiazka, chocby po to aby uszlachetnic swoj ateizm:

"CHRZEŚCIJAŃSKA REWOLUCJA A ZŁUDZENIA ATEIZMU" - David Bentley Hart

 

opis:

"Druzgocąca analiza "nowego ateizmu", aktualne przypomnienie, że bez chrześcijaństwa nie byłoby Zachodu.

A poza tym to porywająca, dobra lektura. David Hart jest jednym z najbardziej wyrazistych umysłów Ameryki, który tutaj odsłania się w całej swej okazałości.

George Weigel

 

Spośród wielkich przemian, które odcisnęły piętno na zachodniej cywilizacji, tylko jedną można określić mianem "rewolucji". Ostateczne zwycięstwo chrześcijaństwa - radykalnie odmiennego od kultury, którą stopniowo wypierało - było wydarzeniem mało prawdopodobnym. A jednak wiara w zmartwychwstanie Jezusa i miłość Boga przyniosły wyzwolenie z pogańskiego fatalizmu i lęku przed ślepym losem.

David Bentley Hart dowodzi, że wszystko, czym szczyci się współczesny Zachód: prawa człowieka, rozwój nauki i techniki, rozumienie historii i przyrody, jest mniej lub bardziej bezpośrednim rezultatem zapoczątkowanej dwa tysiące lat temu rewolucji chrześcijańskiej. Rozprawia się z poglądami, które lokują chrześcijaństwo w intelektualnym i moralnym ciemnogrodzie. Mądrze, przekonująco i błyskotliwie odpowiada na tezy modnego, buńczucznie deklarowanego, lecz często płytkiego i podszytego ignorancją ateizmu.

 

W maju 2011 roku książka otrzymała nagrodę Michaela Ramseya w kategorii teologia."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasażer, :bezradny:

 

Przeżyć nie wystawiałem jako jakiś argument do dyskusji tylko mówiłem, że jest to mój powód, dla ciekawskich, którzy chcieli wiedzieć czemu jestem wierzący, swoje przemyślenia miałem i miewam, jako takie komentarze, obróbka tego co czytam, ale na pewno na samych moich przemyśleniach nie bede budował światopoglądu, ponieważ warto skorzystać z ogromnego dorobku chrześcijaństwa, ludzi, którzy się tym zajmują na mistrzowskim poziomie.

Książek też nie wystawiam jako argumentu, zachęcam tylko wojujących ateistów by zmierzyli się z czymś więcej niż z wizją, którą sami chrześcijanie odrzucają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

take

prawda, że doktryna św. Augustyna czasami sprawia wrażenie okrutnej,a jego traktat "O wolnej woli" stał się pożywką dla Lutrowego "O niewolnej woli". Ale warto tu przypomnieć:

 

1. (z pewnego opracowania)

Zasadnicza część augustyńskiej nauki o łasce powstała z potrzeby walki z pelagianami, która rozgorzała szczególnie w latach 412-418.

Pelagiusz, urodzony w tym samym roku co Augustyn głosił, że natura ludzka nie doznała żadnego skażenia, grzech Adama był wyłącznie jego grzechem, a śmierć Adama nie była jego następstwem. Na ludziach nie ciąży więc piętno grzechu pierworodnego, chrzest nie jest konieczny, toteż męka i śmierć Chrystusa są tylko przykładem jak żyć. Pelagiusz z zapałem głosił niemal stoicka etykę, surową moralność, podkreślającą wartość dobrych uczynków, wynoszącą siły człowieka. Życie wieczne wg niego można osiągnąć jedynie przez wypełnianie wszystkich nakazów prawa. Ten wysoki ideał moralny jest jednak dostępny dla każdego. Dla Pelagiusza człowiek jest całkowicie wolny, jest samowystarczalny, niezależny od Boga, którego łaski nie potrzebuje.Ten swoisty humanista pisał: „Wszystko dobre i wszystko złe [...] jest wynikiem naszego działania, nie przychodzi na świat z nami [...] Jesteśmy poczęci bez cnoty i bez występku, i zanim zacznie działać nasza własna osobista wola, w człowieku jest tylko to co złożył w nim Bóg”

Ta nauka musiała wywołać wstrząs w religijnej duszy Augustyna. Zbyt wiele doświadczył on w swoim życiu łaski, by zgodzić się na jej lekceważenie. Nakaz dany człowiekowi przez Boga w raju nie był przecież trudny, to wola człowieka, a szczególnie jego pycha, spowodowała że człowiek odwrócił się od Boga. Kara zdaniem Augustyna jest jak najbardziej sprawiedliwa. I jest nią bunt ciała przeciwko duszy. Następstwa grzechu m.in.: pożądliwość i fałsz, spowodowały że natura ludzka została zmieniona. Miejsce tej dobrej zajęła natura zła i występna. Skoro człowiek stracił pewne doskonałości, to znaczy że nie były one jego prawem. Św. Augustyn stopniowo przyznaje więc łasce wszystkie dary, które stanowią pierwszą naturę. Miłość do Boga, szczęśliwość wieczna, wiara, są tylko najdroższym i najwspanialszym darem Boga, są łaską. Mimo, że Bóg nie wycofał wszystkiego, co dał pierwszej naturze, bo inaczej przestała by zupełnie istnieć, to od Niego pochodzi teraz na ogół wszelki dobry użytek wolnego sądu u człowieka

W traktacie Łaska a wolna wola (427r.) z trudem można znaleźć jakieś pozytywne określenie roli woli , a takie jej określenie nie było rzadkie w dialogu O wolnej woli; w myśleniu Augustyna o Bogu i człowieku jest dostrzegalna pewna zmiana. Według Augustyna łaska jest teraz najistotniejszym elementem, ponieważ jest ona konieczna do zbawienia człowieka w stanie upadku. Bowiem człowiek nie może sam odbudować dobra, które zniszczył, do tego trzeba by było mocy nie mniejszej niż Boża. Upadł człowiek z własnej woli lecz nie może się podźwignąć własnowolnie - pisze Augustyn. Pozostawiony samemu sobie człowiek mógłby tylko źle czynić, grzeszyć i kłamać, podążać od upadku do upadku. Łaska jest więc tym, co nie tworzy Bożego dzieła, tylko je odtwarza, znosząc nieład którego człowiek jest sprawcą. Łaska, o której mowa nie jest częścią natury, ale ją uzdrawia, nie jest też wolną wolą, czy darem objawionego prawa, ale jest wewnętrznym darem światła i miłości, który pozwala czynić dobro, przez to, że uczy je kochać. Istotną cechą łaski jest więc jej nadnaturalność, jest ona dla wolnej woli tym, czym iluminacja dla umysłu. Jest ona szczególnym darem, który dzięki ofierze Chrystusa, przywraca człowiekowi możliwość czynienia dobra.

Wg Augustyna niezrozumiałe jest jednak dlaczego Bóg w ogóle wybiera, przecież mógłby wezwać wszystkich w taki sposób, że nikt nie odmówiłby Jego wezwaniu, nie naruszając w niczym wolnej woli człowieka. Wszelka wola działa bowiem ze względu na pewne powody, wszechwiedzący Bóg zna je, więc może spełniać dowolnie swoje zamiary. On jednak czyni inaczej: tych których chce zbawić usprawiedliwia, tym nad ktorymi nie chce się zlitować nie daje łaski w warunkach, w których by ją przyjęli. Augustyn wyznaje ostatecznie swoją nieświadomość w kwestii motywów Bożych wyborów. Jest on jednak przekonany, że są one oparte na jakiejś nieprzeniknionej i tajemnej bezstronności, na doskonałej sprawiedliwości. Człowiek zaś musi pamiętać że, Bóg od upadku Adama jest naszym wierzycielem, bo ludzie tworzą grzeszną masę skazaną na potępienie. Czy Bóg odpuszcza tę karę usprawiedliwiając dłużnika, czy też domaga się jej i go opuszcza, nie popełnia przez to żadnej niesprawiedliwości. Człowiek jak naczynie gliniane nie może spierać się z Bogiem dlaczego uczynił go takim a nie innym. Bóg stwarza naczynia gniewu na zgubę, by ujawnić bogactwo swojego miłosierdzia. Mimo tego, brak łaski nie usprawiedliwia tych co źle czynią, nawet nieświadomość jest bowiem grzeszna. Z drugiej strony ci co żyją godnie dostąpili jedynie niezasłużonej chwały, nie mają czym się szczycić.

2. Tak to nieco historycznie wygląda. Myślę, że poglądem niemal równie znienawidzonym, co wizja wiecznych kar jest dziś prawda o grzechu pierworodnym. W czasach, gdy wydaje nam się, że rodzimy się wierzycielami , że mamy prawo wymagać i wiele nam się należy, ta prawda z listów św. Pawła, którą rozwinął Augustyn, że tak naprawdę rodzimy się dłużnikami wydaje się niemal absurdalna.

Ale żyjemy zarazem w kraju, w którym każde nowonarodzone dziecko dostaje w spadku od nierządu ok. 100 tys. zł długu. I to dziwi jedynie nielicznych. Ironia losu. I chyba większość z nas musi przyznać,że częściej niż z niewinnych westchnień miłości,rodzimy się z pożądliwości, z wielu zazwyczaj mniej lub bardziej pokrętnych i nieczystych motywów.

Tak więc kluczem do wizji św. Augustyna jest grzech pierworodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, ale ludzie są skupieni na sobie i mają jakaś dziwną manie wielkości i wyjątkowości siebie, aż mają czelność fantazjować, że stworzyła ich jakaś nadludzka istota, która ma "na oku" każdego człowieka z osobna (wiewiórek i meduz już oczywiscie nie). A przecież w skali wszechświata jesteśmy tak niewyobrażalnie mali, że prawie nas nie ma. Skąd w nas aż tyle pychy? Pyknie w nas kiedyś jakiś pyłek i zmiecie z powierzchni ziemi a wszechswiat niewzruszony będzie się toczył dalej, tak jak życie człowieka, który zdepnie mrówke lub zabije roztocze w procesie prania w wysokiej temp. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwen, możliwe, że masz rację, choć wydaje mi się, że trochę łączysz Buddyzm z Konfucjanizmem poprzez dodawanie do Buddyzmu filozofii yin-yang, ale nie znam się na tym wystarczająco by coś tu określać. Trzeba też powiedzieć, że Buddyzm jest bardzo różnorodny :)

Wiem jedno Chrześcijaństwo niefundamentalistyczne jest wspaniałe :105:

 

Mieszam rozmaite motywy, ale zasada jest taka sama. Zło i dobro oddzielnie nie funkcjonują. Obiektywnie ani dobro ani zło nie istnieje, oba te elementy tworzą całość.

 

Źródło zła, podobnie jak i dobra bierze się z procesów twórczych, w trakcie przejawiania się wiecznej świadomości w znanym nam świecie.

 

Jeżeli Bóg dla Was istnieje, może być jakikolwiek - to poproście go w moim imieniu, żebyśmy przestali już chorować. :roll:

 

tylko odyn suki

powiedzial ze nie bedzie gigantow

nie ma gigantow

a co dzizas zrobil

tyle lat czekam na jakis rozkuhw za 2wś i istnienie kalisi a tu dalej czekamy

 

to nie kpina, stawiam jezusa na rowni z hitlerem

 

Jeżeli Bóg dla Was istnieje, może być jakikolwiek - to poproście go w moim imieniu, żebyśmy przestali już chorować. :roll:

 

Bóg nie uprawia koncertu życzeń i tym bardziej nie przejmuje się Waszymi dziecinnymi docinkami, jest na to zbyt dorosły.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×