Skocz do zawartości
Nerwica.com

PREGABALINA (Egzysta, Linefor, Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Preato, Pregabalin Accord/Mylan/ Pfizer/ Sandoz/ Sandoz GmbH/ STADA/ Zentiva, Pregamid, Tabagine)


tekla67

Czy pregabalina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

193 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy pregabalina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      138
    • Nie
      42
    • Zaszkodziła
      16


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.09.2019 o 15:58, appendix napisał:

Witaj Ocelot.

Wydaje mi się ,że za bardzo przeceniasz rolę pregabaliny w Twoim samopoczuciu.Dawki terapeutyczne są z reguły znacznie wyższe.Piszesz,że bierzesz 2/3 tabletki trazodonu.Są tabletki "duże" -150 mg. i "małe "75mg.To po pierwsze.Po drugie,wchodzisz jak rozumiem, na 100 mg. sertraliny.

Sertralina ma opinię leku wymagającego długiego okresu oczekiwania na pozytywną odpowiedź organizmu.Z reguły, również ma nieprzyjemne objawy przy "wchodzeniu" w lek.Bardzo często są to zaburzenia snu.

Trazodon, ot tak sobie odstawiony, da z pewnością jakieś objawy odstawienne, w tym zaburzenia snu.

Przyczyn Twojego dyskomfortu szukał bym w tych dwóch lekach, a na końcu- w pregabalinie.

Wejdź na te 100 mg sertraliny, poczekaj aż zacznie działać.Utrzymaj nasenną dawkę trozodonu/do 150 mg./.Zaś te 2x75 mg. pregabaliny pomiń w swoim rozumowaniu.

Pozdrawiam.

Ps.Jeżeli trazodon nie pomaga w zaburzeniach snu to zwiększ dawkę/do w/w// lub poproś lekarza o zmianę/hydroksyzyna,kwetiapina,mirtazapina,mianseryna,zopiklon,benzodiazepina działaniu pronasennym na czas wchodzenia w lek itd/.Pregabalina w żadnym wskazaniu nie jest wymieniona jako lek promujący sen.

 

Może faktycznie z jednej strony przeceniam pregabalinę, z drugiej bardzo ją demonizuje. Tak, zwiększam dawkę sertaliny na 100 mg i nie pomyślałam, że może to mieć znaczenie, bo przy 50 się dobrze czułam. Triticco 2/3 tabletki 150 mg. biorę i nie będę odstawiać. Czyli generalnie muszę czekać, aż się wszystko uspokoi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2019 o 21:59, appendix napisał:

Kofel, napisałem " w długoterminowym leczeniu".Wszelkie postacie depresji i zaburzeń lękowych, to choroby przewlekłe.Horyzont czasowy leczenia mierzony jest bardziej w latach niż miesiącach, najczęściej do końca życia.

Na pregabalinę stosunkowo szybko wytwarza się tolerancja/podobnie do benzodiazepin/ i trzeba zwiększać dawkę, aby uzyskać ten sam efekt.LPP mają tę przewagę, ż tolerancja wytwarza się o wiele wolniej.

Pregabalina nie nadaje się do leczenia "long term" i ma też potencjał uzależniający.

Pozdrawiam.

Długoterminowe leczenie można różnie rozumieć. LPP też przestają działać po mniej więcej 2-3 latach i jest albo podwyższanie dawki, albo zmiana na inny. Pregabalina za to bardzo szybko się wkręca. Dla niektórych etap wprowadzania leku jest nawet przyjemny. I efekt jednak utrzymuje się kilka miesięcy. Są ludzie, którym pomaga i dłużej, bo na pewno znajdą się wyjątki od reguły. Tolerancja szybko wzrasta to fakt, ale z tolerancją przegrywamy ogólnie jeśli chodzi o depresję. Jest to fajny, ciekawy wynalazek, który ładnie się komponuje jako podkładka pod LPP zwłaszcza na początku wprowadzania. O nie więcej niż średnim potencjale uzależniającym. Jest wiele przyjemniejszych używek i na pewno "zdrowszych". Tak, więc nie zgadzam się, że jest to słaby anksjolityk, bo jak najbardziej ma swoje miejsce w dzisiejszej psychiatrii i ma kilka zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Elendil napisał:

Chyba się trzeba pożegnać z pregabaliną od paru dni mam górne powieki jak balony a dolne  podpuchniete i ciemne cienie pod oczami.

Pregabalina może być sprawką tego?

 

Jasne, że tak. A bierzesz inne leki? Czy tylko te co w podpisie? Od pregabaliny nabiera się wody. To woda. Po odstawieniu powinna ona spokojnie zejść, ale też powinno się to za jakiś czas unormować nawet podczas brania, bo aż tak okrutnie się nie jest zwykle napuchniętym od pregi. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ocelot napisał:

Ja generalnie bardzo wcześnie chodzę spać 21-22. Pregabalinę brałam o 19.30. Przesunęłam sobie na 18.30 i wczoraj było ok. Natomiast zastanawiam się o której rano ją brać, tak, żeby normalnie w pracy funkcjonować

 

To 18:30 wydaje się sensowna jak tak patrzę jak to u mnie wygląda :) Ja biorę rano o 8 i jeżeli mam "kryzys", to pojawia się on między 13-15. Ale na każdego inaczej działa lek, co też widać po wypowiedziach tutaj. Więc nie ma się co sugerować za bardzo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Ocelot, piszę ze smatfona i nie zauważyłem Twojego ostatniego postu.

Okres wejścia leku wymieniony w ulotce zawsze liczy się od nowej dawki.Czyli co najmiej miesiąc na 100 mg.W tym czasie powinny się pojawić pierwsze oznaki poprawy stanu psychicznego/lub oczywiście nie/.

Pregabalinę ze względu na okres półtrwania,trzeba zawsze brać w dawkach podzielonych.Branie jednej dawki np.wieczorem to błąd.

Tak a propos zatrzymywania wody.Zgodnie ze znanym nam prawem ciążenia,nadmiar wody gromadzi się w najniższych partiach ciała tj. w stopach,kostkach,goleniach.Jeżeli naciśniemy palcem kość piszczelową,potrzymamy chwilę i powstały dołek nie znika, to znaczy że nerki/ew.serce ale to na inny wątek/niepracują dobrze.Obrzęk powiek i cienie pod oczyma to raczej wynik choroby a nie lekarstwa.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kofel napisał:

 

Jasne, że tak. A bierzesz inne leki? Czy tylko te co w podpisie? Od pregabaliny nabiera się wody. To woda. Po odstawieniu powinna ona spokojnie zejść, ale też powinno się to za jakiś czas unormować nawet podczas brania, bo aż tak okrutnie się nie jest zwykle napuchniętym od pregi. 🙂

Nie miałem tego jak nie brałem pregi .

Tak biorę te leki które mam w podpisie.

Prege brałem do wczoraj 450 mg 3x 150 mg

Edytowane przez Elendil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, appendix napisał:

Sorry Ocelot, piszę ze smatfona i nie zauważyłem Twojego ostatniego postu.

Okres wejścia leku wymieniony w ulotce zawsze liczy się od nowej dawki.Czyli co najmiej miesiąc na 100 mg.W tym czasie powinny się pojawić pierwsze oznaki poprawy stanu psychicznego/lub oczywiście nie/.

Pregabalinę ze względu na okres półtrwania,trzeba zawsze brać w dawkach podzielonych.Branie jednej dawki np.wieczorem to błąd.

Tak a propos zatrzymywania wody.Zgodnie ze znanym nam prawem ciążenia,nadmiar wody gromadzi się w najniższych partiach ciała tj. w stopach,kostkach,goleniach.Jeżeli naciśniemy palcem kość piszczelową,potrzymamy chwilę i powstały dołek nie znika, to znaczy że nerki/ew.serce ale to na inny wątek/niepracują dobrze.Obrzęk powiek i cienie pod oczyma to raczej wynik choroby a nie lekarstwa.

Pozdrawiam.

Tak tylko powieki i w ogóle skóra wokół oczu jest powiązana z nerkami. A Pregabalina jest usuwana przez nerki . Jak wiadomo pregabalina może uszkodzić nerki i spowodowac ich niewydolność. Nawet na ulotce jest wyszczególnione i to nie w skutkach ubocznych . Tylko jest uwaga. Prega napewno obciąza bardzo nerki dlatego robia się wory pod oczami i oczy opuchnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, appendix napisał:

 

Ps.Ocelot, co słychać?

 

Dzisiaj drugi dzień na dawce 100 asertinu, jutro zaczynam brać pregabalinę rano. Ataków paniki nie mam, na zewnątrz jestem spokojna, natomiast wewnętrznie cała rozdrgana. Zasypiam na razie spokojnie. I czuję straszną niechęć do wychodzenia z domu. No ale muszę. więc wychodzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sharon456 napisał:

 

To 18:30 wydaje się sensowna jak tak patrzę jak to u mnie wygląda 🙂 Ja biorę rano o 8 i jeżeli mam "kryzys", to pojawia się on między 13-15. Ale na każdego inaczej działa lek, co też widać po wypowiedziach tutaj. Więc nie ma się co sugerować za bardzo. 

Jutro sprawdzę. W razie hektolitry kawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ocelot.

Tak ma być.Działania uboczne są, to znaczy , że lek działa.Receptory serotoniny w mózgu się down regulują.Trzeba to przeczekać.

Pregabalinę przepisał Tobie lekarz prawdopodobnie zamiast benzodiazepiny aby złagodzić wejście w wyższą dawkę sertraliny.Utrzymał ten lek , ze względu na Twoją pozytywną reakcję w przeszłości na 50 mg.

Trazodon ,dawka w sam raz

Pregabalina co 12 godzin, oczywoście bez przesady z tą dokładnością.To naprawdę mikrodawka te 150 mg. dziennie.

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elendil.

Sorry,ale muszę to nazwać dosadnie.Pleciesz androny.Gdzie jest specjalne połączenie worków pod oczami z nerkami ?

Jesteś chory,zmęczony,wchodzisz zdaje się w nowy lek.

Być może źle odstawiłeś wenlafaksynę.Tu jest przyczyna.

Owszem w zaawansowanej chorobie nerek np.w moczówce prostej,wody/moczu/ jest tyle,że wypełnia wszystkie jamy ciała,w tym skórę pod oczami.

Przyczyną zapuchnietych oczu jest w 99% zmęczenie,brak regenerującego snu.Oczywiście sen ,

leki mogą zakłócać ale to nie ma nic wspólnego z nerkami.

Pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, appendix napisał:

Witaj Elendil.

Sorry,ale muszę to nazwać dosadnie.Pleciesz androny.Gdzie jest specjalne połączenie worków pod oczami z nerkami ?

Jesteś chory,zmęczony,wchodzisz zdaje się w nowy lek.

Być może źle odstawiłeś wenlafaksynę.Tu jest przyczyna.

Owszem w zaawansowanej chorobie nerek np.w moczówce prostej,wody/moczu/ jest tyle,że wypełnia wszystkie jamy ciała,w tym skórę pod oczami.

Przyczyną zapuchnietych oczu jest w 99% zmęczenie,brak regenerującego snu.Oczywiście sen ,

leki mogą zakłócać ale to nie ma nic wspólnego z nerkami.

Pozdrawiam.

 

Sorry ale wenlafaksyna to parę miesięcy odstawiona.I w ogóle co ma Wenlafaksyna złe odstawienie i opuchnięcia wokół oczu ? Wczoraj pregabaliny nie brałem i o wiele mnie mniejsze worki i opuchniecie. Znasz mapę twarzy ? Stan wokół oczu odzwierciedla stan nerek i jeśli są przeciążone dają znak właśnie w opuchnięciach  powiek wokół oczu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ocelot napisał:

Jutro sprawdzę. W razie hektolitry kawy.

 

Powodzenia :) Ale z kawą też nie przesadzaj tak bardzo, kofeina nakręca depresję i stany lękowe. Najlepiej by było ilość kawy zminimaliować do niezbędnego minimum a zamiast tego spróbuj herbatek z guaraną (np. Big-Active Energy). Mi one pomagały jak zasypiałam po zwiększonej dawce pregabaliny.

 

@appendix, tak nieśmiało zauważę, że ile jest osób biorących lek, tyle może być różnych rekacji na niego. Plus, to że jakiś skutek uboczny nie jest wyszczególniony w ulotce, nie znaczy że ktoś go nie może doświadczyć. Niekoniecznie musi to być związane, jak u @Elendil, z nerkami, ale może to być jakaś początkowa rekacja na substancję czynną. U mnie w jednym leku nie było, że może spowodować rozlegulowanie cyklu miesiączkowego, a rozregulował jak nie wiem. Nikt z nas nie jest lekarzem, aby być pewnym co od czego, a i lekarze nie zawsze mają pewność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałam Wam bardzo podziękować.

To są bardzo trudne dni dla mnie, a Wasza wiedza i rady bardzo dużo mi dały.

Wczorajszy i przedwczorajszy dzień to tragedia. Tak wewnętrznie rozbita, roztrzepotana to chyba jeszcze nie byłam.

Dzisiaj jest dobry dzień. Dawka pregabaliby wzięta rano i nie wiem czy to jej sprawka ale rozdygotania prawie wcale nie było.

Faktycznie po południu trochę śnięta byłam, ale herbatka chyba pomogła, bo ożyłam i to mocno.

Mam nadzieję, że to już z górki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ocelot, początki sa zawsze najtrudniejsze, jak minie najgorsze samopoczucie, to później jest zazwyczaj już lepiej :) No ale swoje trzeba się zazwyczaj pomęczyć. Pregabalina właśnie pomaga na takie poranne rozdygotanie, jak to ujęłaś. Ja miałam dni, że się budziłam dosłownie z atakami lęku rano, brrrrr. No i po nawet krótkim czasie zostały one zminimalizowane i teraz pojawiają się już sporadycznie. A nawet jeśli już, to są takie delikatne, że da się przeżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, konfidel napisał:

Nie mają. To kapsułki. 75mg to takie minimum

 

Zadzwoń do apteki jeśli będziesz pewna że dostaniesz i zamów najtańszy.bo na składzie mogą mieć np tylko najdroższe...ale ten lek w tej dawce nie różni się zbytnio cenowo

 Tak zrobię, dziękuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bierzesz dany generyk leku to już się niego trzymaj.Uproszczona procedura przyznawania licencji w UE/badana jest jedynie biodostępność/, może powodować różne reakcje organizmu na różne generyki.Nie oznacza, że są złe ale np.użyte są odczynniki z innego kraju lub inna jest technologia produkcji.

Najtańszy nie oznacza najlepszy.Niestety, jak to jest w przypadku wszystkich towarów, cena przekłada się na jakość.

Np.escitalopram ma na polskim rynku ok.30 zarejestrowanych generyków.Podobnie z pregabaliną.

Co daję pod rozwagę.

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×