Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy głosy można nazywać opętaniem?


clevermind

Rekomendowane odpowiedzi

. Myszka zrobi co chce i dostanie serek(niebo), albo nawali i popieści ją prąd(piekło). A mawiają się, że ewolucjonizm i kara i nagroda w warunkowaniu instrumentalnym są prymitywne. Ech.

 

 

Bardzo ciekawy i madry elaborat ! :brawo:

 

Jedynie te ostatnie poprawiłabym na - Myszka zrobi to czego chce Pan od sera by dostać serek ( bilet do nieba ). Ale to tylko moja skromna propozycja poprawki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, chciałam się zapisać do wspólnoty egzorcystycznej, ale nie przyjmują osób chorych psychicznie i fanów Gwiezdnych Wojen. I więcej ci nie poradzę. Znam się trochę lepiej na farmakologii i popkulturze od katolickich publicystów, podobnież trochę lepiej na cudach od biologów.

 

Powiem krótko, wierzę i w chemiczne przyczyny chorób psychicznych, i w powiązanie sfery duchowej z psychiką, tak że mi zupełnie nie pasuje, jak ktoś całkowicie neguje jeden albo drugi aspekt. Jedno i drugie mnie interesuje, i co zrobisz, nic nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoba wierząca powie opętanie ! ateista powie choroba psychiczna.

Ciekawe, moja psychiatra jest osobą wierzącą, a diagnozuje choroby, nie opętania :bezradny:

A ja ze swoją nie rozmawiam o religii.

 

Ja do którego psychiatry bym nie poszedł to trafiam na ateistę. Jeden taki starszy facet, ze stopniem naukowym, wieloletnią praktyką kliniczną, współwłaściciel poradni zdrowia psychicznego był zdeklarowany do tego stopnia, że przekonywał pacjentów na dziennym, iż duchowość w żaden sposób nie może wpływać na psychikę i vice versa. Co oczywiście zniesmaczało i bulwersowało wierzących pacjentów. Faktem jest, że używał bardzo rozsądnych, wyważonych, logicznych argumentów z pełną kulturą osobistą, no ale to wszystko wynikało z jego prywatnego światopoglądu. Do czego jednak zmierzam, tak jak on być może naginał do pewnego stopnia etykę zawodową, czynił rzecz nie do końca profesjonalną, niepotrzebnie ingerując w prywatne poglądy, wierzenia podopiecznych , tak samo wierzący lekarz nie powinien mieszać swoich prywatnych wierzeń z praktyką kliniczną. A od 1994 opętanie uznaje się wyłącznie za chorobę psychiczną. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby psychiatra dał komukolwiek "skierowanie" do egzorcysty, bo wyczuwa przypadek "spoza jego branży" i nie jest w stanie nic poradzić, byłoby to kuriozalne. W odwrotną stronę to i owszem działa, egzorcyści odsyłają kilkadziesiąt % swoich "pacjentów" do psychiatry bo koniec końców po "wywiadzie" okazują się nie być to 'realne'(ich zdaniem) przypadki opętania tylko zwykłe psychozy, zaburzenia osobowości, konsumenci dragów itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

egzorcyści odsyłają kilkadziesiąt % swoich "pacjentów" do psychiatry bo koniec końców po "wywiadzie" okazują się nie być to 'realne'(ich zdaniem) przypadki opętania tylko zwykłe psychozy, zaburzenia osobowości, konsumenci dragów itp.

a za ten pozostały % nieodsyłanych idą do więzienia w cywilizowanym kraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ben rei, pokaż mi akt prawny z "cywilizowanego kraju", który zobowiązuje osoby niebędące lekarzami, do kierowania ludzi do lekarza pod karą więzienia.

 

Dark Passenger, dla mnie to się wydaje na tyle powiązane, że chociaż etycznie byłoby nie mieszać się w światopogląd pacjenta, to jednak ma to znaczenie myślę dla diagnozy i kierunku terapii.

Pamiętam posty sprzed 8 lat tutaj, jak jednym (niewierzącym) świadomość, że są całkiem sami i wszystko od nich zależy pomogło wyjść z nerwicy, a innym (wierzącym) pomogła świadomość, że Bóg jest z nimi, dlatego lepiej się dostosować do pacjenta, niż kazać mu zmienić wiarę.

 

Najlepsza to jest Pawlikowska w swoich poradnikach - albo wierzysz w to, co ona, albo nigdy nie będziesz szczęśliwy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zobowiązuje do odsyłania do psychiatry ale zakazuje egzorcyzmów, przykład- Niemcy, zakaz egzorcyzmów po głośnej sprawie z zagłodzeniem Anneliese Micheal w 76'

a w ogóle polskim księżom czemu rolnicy świń nie przynoszą na egzorcyzmy, przecież demon jak nie wejdzie w nich to świnię bankowo im opętał :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu szukać wśród egzorcystów, przypatrzmy się psychokołhozowi... ustawienia hellingerowskie. W Niemczech ichniejsze towarzystwo psychologiczne wykluczyło Hellingera ze swoich szeregów za promowanie szarlatanerii. całe te ustawienia trącą pseudonauką, okultyzmem i uj wie czym jeszcze, a psychoterapeuci w Polsce na grupówkach uwielbiają tę metodę z tego co zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza było tak: leki w ogóle nie powstrzymywały ataków, natomiast w jakimś stopniu ograniczały świadomość. Ksiądz zaś sądził, że jeśli Anneliese będzie świadoma, to poradzi sobie w trakcie egzorcyzmu. I na tym tle był konflikt.

 

Ale problem z tobą, ben rei, jest taki, że w argumentach nieraz uogólniasz, upraszczasz, albo wyolbrzymiasz zakładając, że nikt o tym nie czytał, nikt tego nie sprawdzi.

 

Pytanie o to, jak się zmienia prawo w wyniku precedensu, to było zwykłe pytanie bez drugiego dna. Jest masa różnych uzdrowicieli, którzy odciągają ludzi od normalnego leczenia i na przykład w Polsce jak raz na czas coś się złego stanie to buczą, że trzeba zmienić prawo, a oczywiście nic się nie dzieje, bo mamy inny system. W Ameryce jak jedna osoba się poparzy kawusią, wygrywa sprawę, prawo się zmienia i w całym kraju wszystkie kawiarnie muszą pisać, że kawusia gorąca.

 

Dark Passenger, szamanizm i duchy przodków 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem Cię za rozsądniejszą, typowa żałosna niczym nieuzasadniona zarozumiałość katolicka, obejrzyj program w tv i podważ wyniki śledztwa niemieckich lekarzy

Oglądałam program w TV, ale nie wiem czy ten sam, może inny.

 

Tak, ja wiem, że jestem inteligentna, mam ciekawe zainteresowania, popieram wolny rynek i dobrze trolluję, ale niektórym by jeszcze było trzeba do kompletu, żebym była antyklerykałem, a akurat nie jestem, nie jesteś osamotniony w swoim rozczarowaniu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj, sprawdź, przecież o to chodzi żebyś to zrobiła zanim wyśmiejesz, czy aby na pewno zrozumiałaś słowo 'zagłodzić' w szerszym kontekście, niby taki oczywisty wydawałoby się zapis z prawa karnego o przestępstwie nieudzielenia pomocy staje się dla Ciebie bzdurą gdy w grę wchodzą 'siły nadprzyrodzone'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mówię, uogólniasz, bo robisz sklejasz mi argument z czegoś, czego nie napisałam.

Faktycznie, nie będę się teraz grzebać w aktach sądowych i w prawie niemieckim.

 

Bo ja wbijam czasem do tego typu wątków nie po to, żeby, nie wiem, przekonać kogoś do swojej wiary albo prowadzić dysputy teologiczne pokroju "czemu istnieje zło?" z userami, którzy się w miarę dobrze czują i siedzą na forum w celach dyskusyjnych, tylko żeby wesprzeć osoby, które mają lęki, urojenia, natręctwa na tle religijnym, że to nie jest opętanie. Bo jeśli nawet wierzę w opętania, to jako zjawisko niezwykle rzadkie i raczej nie do pomylenia z nerwicą natręctw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doprawdy wspaniale ich wspierasz :lol:

SrebrnaSowa, a są różne modlitwy o ochronę lub uwolnienie, nawet wspólnoty, które się tym specjalizują.

No i trzeba unikać praktyk okultystycznych, głównie pseudonaukowe i/lub new age'owe grzebanie się w nieznanych energiach, od wróżek telewizyjnych po homeopatię 8)

no nie cytuję Cię dokładnie, ale przecież Twoje stanowisko jest aż wystarczająco wyraźne po tym co napisałaś, więc argumenty odnoszą się słusznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to był offtop, w sensie inna osoba, niż autor wątku, inne pytanie i trochę inne zagadnienie.

Pierwsze było "Czy głosy w głowie to opętanie?", do czego się odnoszę bardziej naukowo, a drugie coś bardziej w deseń "Jak zmniejszyć ilość diabła w życiu codziennym?", do czego się odnoszę bardziej religijnie, skoro to kogoś interesuje.

 

A z resztą, Dark mi już wykazał, że ja mam bardzo dużo diabła w życiu codziennym, tak że, co ja tu będę gadać... :papa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi chodzi o to, że uznałam, że ta druga osoba nie ma urojeń, tylko się szczerze interesuje, dlatego sobie pozwoliłam pociągnąć temat. Dla mnie jest różnica, dla ciebie nie, bo patrząc z zewnątrz i jedną, i drugą wymianę postów odbierasz jako gadkę o rzeczach zmyślonych. W każdym nigdy nie było moim celem na forum, żeby ktoś się gorzej poczuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po to, żeby, nie wiem, przekonać kogoś do swojej wiary albo prowadzić dysputy teologiczne pokroju "czemu istnieje zło?" z userami, którzy się w miarę dobrze czują i siedzą na forum w celach dyskusyjnych, tylko żeby wesprzeć osoby, które mają lęki, urojenia, natręctwa na tle religijnym, że to nie jest opętanie.
No właśnie mi chodzi o to, że uznałam, że ta druga osoba nie ma urojeń, tylko się szczerze interesuje, dlatego sobie pozwoliłam pociągnąć temat.

yhy...ja Cię jakoś przecież nie oskarżam mocno i nie atakuję żebyś aż zaczęła zaklinać rzeczywistość (bo od strony 3 zaczęłaś instruować SrebrnąSowę, która w swoim poście wyraźnie pisze o silnym lęku związanym z opętaniem)...nawet gdybyś rozmawiała z taką osobą twarzą w twarz nie miałabyś pewności co do tego czy ma urojenia czy tylko się interesuje, więc po prostu weź się zastanów zanim popiszesz sobie z rozrywki&uzdrowienia jak to ujmujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×