Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak to jest z tą serotoniną ?


Lutek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: o co chodzi z tą serotoniną. Zakładając że nerwice natręctw powstają (chyba, nie wiem jakby coś to mnie poprawcie) w trakcie traumatycznego przeżycia to jak się ma serotonina do tego ? Przecież nie może serotonina zacząć znikać pod wpływem traumatycznego przeżycia. C zy jest możliwe że rodzimy się z dużą zawartością serotoniny a po kilku latach nam ona zaczyna maleć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wśród przyczyn OCD/NN wymienia się-

- mutacje w obrębie genu hSERT- ludzkiego genu kodującego transporter serotoniny, genu GABBR1 (GABAb1) kodującego receptory sprzężone z białkiem G, oraz genów SLC1A1 i GRIN2B- powiązanych z glutaminianem- istnieją mocne dowody, że to zaburzenie jest dziedziczone genetycznie;

- nadmiar dopaminy w korze przedczołowej i niedobór serotoniny w zwojach podstawy mózgu, nieprawidłowa transmisja glutaminergiczna

- nieprawidłowości w prążkowiu

- zwiększona ilość istoty szarej w jądrach soczewkowych dwustronnych, aż do jąder ogoniastych, zmniejszona ilość istoty szarej w przednim zakręcie obręczy

- nieprawidłowości w obrębie receptorów H2, M4, NK1, NMDA i innych receptorów glutaminowych

- nadkażenie bakterami gram dodatnimi z rodzaju streptokoków/paciorkowców(PANDAS)- ta teoria ma mocne dowody;

- wtórne nadkażenie wirusem EBV(Epsteina-Barra)- kiedyś podawano to jako możliwy czynnik etiologiczny OCD, obecnie raczej depresji i zespołu chronicznego zmęczenia

- czynniki i uwarunkowania psychologiczne, behawioralne, społeczne

 

Traumatycznego przeżycia nie podaje się jako przyczyn NN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, w SSRI jest nadmiar dopaminy w korze przedczołowej i niedobór serotoniny w zwojach podstawy mózgu. Wskazane są leki zwiększające serotoninę(np. SSRI)+ atypowe neuroleptyki dodatkowo. Prawdę mówiąc nie spotkałem się, żeby SSRI nasilały OCD. Ja biorąc pod uwagę powyższe- np. na mixie fluoksetyna+kwetiapina albo moklobemid+kwetiapina albo ssri+sulpiryd jechałem dość fajnie,.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×