Skocz do zawartości
Nerwica.com

METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Medikinet CR)


Badziak

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

60 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      52
    • Nie
      11
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, skakunna napisał(a):

Lekarz pozwolił kroić tabletki czy takie cudo jednak istnieje?

Mi też lekarka pozwalała kroić xD jak brałam 150mg  to kupowałam 300mg bo wychodziło taniej i dzieliłam. Wiem, że producent nie zaleca, ale moja lekarka mówiła, że nie widzą ludzie różnicy jak dzielą.

Z tym, że większość lekarzy nie pozwala dzielić.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2023 o 13:54, acherontia styx napisał(a):

Mi też lekarka pozwalała kroić xD jak brałam 150mg  to kupowałam 300mg bo wychodziło taniej i dzieliłam. Wiem, że producent nie zaleca, ale moja lekarka mówiła, że nie widzą ludzie różnicy jak dzielą.

Z tym, że większość lekarzy nie pozwala dzielić.

przepoławiane tabletki mogą mieć innee tempo wchłaniania do krwiobiegu, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Hooded Spirit napisał(a):

przepoławiane tabletki mogą mieć innee tempo wchłaniania do krwiobiegu, itd.

Ja o tym wiem. Ja napisałam co moja lekarka zaobserwowała u swoich pacjentów ;) ja też nie odczułam różnicy w działaniu jak brałam "podziabaną" tabletkę, a w całości. 

Pewnie kwestia indywidualnej wrażliwości na lek też tu odgrywa swoją rolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy u kogoś z Was metylofenidat zadziałał na lęki? Ostatnio dużo czytałem o symptomach adhd i większość się zgadza, mam zamiar podjąć poważna rozmowę na ten temat z psychiatra w styczniu. Ogólnie dawno temu miałem zdiagnozowane zaburzenia lękowe, ale dużo ludzi na reddicie pisze ze w podobny sposób byli źle zdiagnozowani. Nie wiem, pojawiła się lekka nadzieja u mnie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Regular. M napisał(a):

Czy u kogoś z Was metylofenidat zadziałał na lęki? Ostatnio dużo czytałem o symptomach adhd i większość się zgadza, mam zamiar podjąć poważna rozmowę na ten temat z psychiatra w styczniu. Ogólnie dawno temu miałem zdiagnozowane zaburzenia lękowe, ale dużo ludzi na reddicie pisze ze w podobny sposób byli źle zdiagnozowani. Nie wiem, pojawiła się lekka nadzieja u mnie... 

Żeby stwierdzić u kogoś ADHD/ADD symptomy muszą występować od dziecka. Przy diagnozie istotna jest też opinia rodzica/kogoś kto znał nas w dzieciństwie. 

Jeśli problemów nie było w dzieciństwie, wyklucza to ADHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2023 o 15:56, Regular. M napisał(a):

No właśnie symptomy miałem od dzieciństwa, nadpobudliwość psychoruchowa, tiki, stany lękowe, trudności w kontaktach z innymi, dużo by wymieniać, mam zamiar omówić temat z lekarką i zgłębić to wszystko. 

Tak, u mnie pomaga na lęki. Odnośnie źle diagnozowanych zaburzeń lękowych to u mnie próbowano iść w kierunku fobii społecznej, ale jej nie mam,  bo np koncerty, pytanie o drogę, poznawanie ludzi w hostelach itd nie stanowi problemu. Ale mam Rejection Sensitive Dysphoria, typowy dla osob z ADHD. Ale ponieważ do niedawna diagnoza ADHD u dorosłych nie była powszechna, więc jest wciąż wielu psychiatrów którzy mogą nie kojarzyć i diagnozować sztampowo. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie ADHD to najlepiej udać się do psychiatry, który jest też specjalistą w tym zakresie - i w dodatku u dorosłych. Życzę powodzenia 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, póki co mam zamiar zbadać cały panel hormonów, nie tylko tarczycy, jak psychiatrzy czasem zalecają, ale dużo innych, potem pogadam na wizycie u psychiatry o diagnozie adhd. Mam silną motywację żeby znaleźć źródło problemu, bo mam wrażenie że moje dotychczasowe leczenie na depresje i zaburzenia lękowe to jakiś żart, bo ciągle się ogromnie męczę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich! zdiagnozowano u mnie adhd o mieszanym obrazie klinicznym z silnymi objawami. wczesniej przyjmowalam bupropion 300 i naltrexon 50. dostalam concerte. najpierw 18mg bylo rewelacyjnie, mialam zwiekszyc do 36. magia (czyli skupienie, brak amotywacji, konczenie zadan, lepsze poczucie czasu, lepsza organizacja) znikla. podnioslam sobie sama na 36+18mg  i bylo okropnie - zbyt duza stymulacja. wrocilam na 36mg i czuje sie okropnie.  rozdraznienie, wrazliwosc na swiatlo, bole miesni, suchosc w ustach i oczach. moje pytania:

 

czy 18mg + 18 mg lepiej dziala niz jedna tabletka 36? czy ten stan po zmniejszeniu dawki minie i znowu bedzie mi lepiej na mniejszej dawce? jakie macie doswiadczenia? dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2024 o 13:48, alexandriia napisał(a):

czy 18mg + 18 mg lepiej dziala niz jedna tabletka 36? czy ten stan po zmniejszeniu dawki minie i znowu bedzie mi lepiej na mniejszej dawce? jakie macie doswiadczenia? dziekuje i pozdrawiam

Lepiej będzie ddziałała jeśli za bardzo stymuluje Cię wieksza dawka. To pewne. Vo za dużo to nie zdrowo ;) Poza tym mam wrażenie że takie większe dorzutki słabo działają....

W dniu 27.12.2023 o 20:58, Regular. M napisał(a):

Czy u kogoś z Was metylofenidat zadziałał na lęki? Ostatnio dużo czytałem o symptomach adhd i większość się zgadza, mam zamiar podjąć poważna rozmowę na ten temat z psychiatra w styczniu. Ogólnie dawno temu miałem zdiagnozowane zaburzenia lękowe, ale dużo ludzi na reddicie pisze ze w podobny sposób byli źle zdiagnozowani. Nie wiem, pojawiła się lekka nadzieja u mnie... 

Na początku tak miałem. Wywalało mnie z kapci bo od razu dostałem rano 30 ale po poludniu/wieczór to był dramat. Drażliwość, agresja, kłotnie itd. Teraz juz sie unormowało (chyba że pregabalina na mnie tak zadziałała bo ma podobne właśicwości 🙂 Poza dosyć drastycznie zszedlem z leków SSRI i to była masakra. Wkońcy brałem po połówce escitalopramu i przeszlo co najgorsze. Ogólnie teraz więsza chęć do działania, nie zasypiam w dzień i jest cacy :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dalja napisał(a):

Concerta i medikinet to zamienniki, ale skoro mają inne dawki choć zbliżone 38 i 40 czy jakoś, to w aptece pani nie może zapewne zaoferować tego drugiego w zamian czy może? 

Większej dawki nie może. Nie ważne że to różnica 2mg w tabletce. Łączna ilość substancji musi się zgadzać z tym co na recepcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, Dalja napisał(a):

Concerta i medikinet to zamienniki, ale skoro mają inne dawki choć zbliżone 38 i 40 czy jakoś, to w aptece pani nie może zapewne zaoferować tego drugiego w zamian czy może? 

 

To nie są zamienniki tylko inaczej uwalniające się leki o tej samej substancji czynnej.

Medikinet działa od razu i sprzedawany jest w dawkach np 10 i 20 (najbardziej popularne)

 

Concerta jest lekiem o przedłużonym uwalnianiu - stąd większe dawki, bo dłuzej "obsługuje" organizm, tak jak

Medikinet CR.

REASUMUJĄC - to nie są zamienniki.

BTW - tak czy siak w lekach tej kategorii nie mogą być stosowane zamienniki, lecz tylko i wyłącznie to co widnieje na recepcie. Nie można kupić tez innej dawki nie zależnie czy mniejszej czy większej.

Zresztą medikinet nie ma zamiennika z tego co się orientuję.

Edytowane przez Dżordz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dżordz napisał(a):

 

 

To nie są zamienniki tylko inaczej uwalniające się leki o tej samej substancji czynnej.

Medikinet działa od razu i sprzedawany jest w dawkach np 10 i 20 (najbardziej popularne)

 

Concerta jest lekiem o przedłużonym uwalnianiu - stąd większe dawki, bo dłuzej "obsługuje" organizm, tak jak

Medikinet CR.

REASUMUJĄC - to nie są zamienniki.

BTW - tak czy siak w lekach tej kategorii nie mogą być stosowane zamienniki, lecz tylko i wyłącznie to co widnieje na recepcie. Nie można kupić tez innej dawki nie zależnie czy mniejszej czy większej.

Zresztą medikinet nie ma zamiennika z tego co się orientuję.

O jasne, po prostu nie napisałam cr. Chodziło mi o wersję cr. Zrozumiałam z odp. @acherontia styxze mogą sprzedać concerte 38 zamiast medikinet 40, tylko wyjdzie inna liczba opakowań. Sory za takie pytania ale bywam mało madra;)

 

@Dżordzdziekuje za dokładną odpowiedź

O boze właśnie napisałeś wyżej że nie można. Przepraszam, ciągle tak robię że nie czytam do końca i inne rzeczy! Pozdrawiam 

To czemuż lekarz nie może wypisac na to albo to w 1 recepcie:d ułatwiliby zycie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się właśnie udało zdobyć 5 z 6 wypisanych paczek medikinetu. Rozmawiam z lekarzem na bieżąco czy concerta nie byłaby lepiej dostępna, ale nie, podobno jeszcze gorzej i to samo potwierdzają w aptekach. Dziś miałam mega szczęście i udało mi się po kilku dniach trafić na większą dostawę i wykupić od razu 4 paczki w jeden aptece. Masakra.

Choć jak tak się przeszłam po domu, poszukałam po szafkach, torebkach i szufladach i nawet w pracy w szafce i pudełku na biurku, to znalazłam napoczęte listki na miesiąc leczenia 😁 jednak są jakieś plusy adhd, nigdy nie pamiętasz gdzie dajesz swoje rzeczy ale jak się zabierzesz do szukania to same skarby znajdujesz…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Błąd lekarza może. Jak się Fundusz dopatrzy to lekarz zapłaci :D 

Oj... a są szanse że się nie dopatrzy? Honor mi każe zwrócić pieniądze 😬 bym była mądrzejsza to nie wykupiłabym 

W dniu 27.03.2024 o 22:16, minou napisał(a):

Mi się właśnie udało zdobyć 5 z 6 wypisanych paczek medikinetu. Rozmawiam z lekarzem na bieżąco czy concerta nie byłaby lepiej dostępna, ale nie, podobno jeszcze gorzej i to samo potwierdzają w aptekach. Dziś miałam mega szczęście i udało mi się po kilku dniach trafić na większą dostawę i wykupić od razu 4 paczki w jeden aptece. Masakra.

Choć jak tak się przeszłam po domu, poszukałam po szafkach, torebkach i szufladach i nawet w pracy w szafce i pudełku na biurku, to znalazłam napoczęte listki na miesiąc leczenia 😁 jednak są jakieś plusy adhd, nigdy nie pamiętasz gdzie dajesz swoje rzeczy ale jak się zabierzesz do szukania to same skarby znajdujesz…

Mi sie udało az 3 opakowania w aptece do której już miałam nie wejść, bo tak mnie ostatnio potraktowali że az miałam na Googlu opinie wystawić paniom farmaceutkom. Miałam sprawdzać dostępność na gdzie po lek i dzwonic i rezerwować ale oczywiście tego nie robię. Dobrze ze nie ma ubokow jak się nie wezmie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Dalja napisał(a):

Oj... a są szanse że się nie dopatrzy?

Jakieś są, ale pewnie niewielkie. To jest błąd lekarza i jeśli się dopatrzą to nawet nie będziesz wiedzieć o tym, bo odezwą się bezpośrednio do lekarza z prośbą o wyjaśnienie. Pacjent i farmaceuta w aptece nie ma nic do tego, decyzję o refundacji podejmuje lekarz.

Ja przez kilka lat miałam refundację na lek, który w teorii nie ma  w moim przypadku refundacji, ale że była jakaś tam podkładka w razie kontroli to lekarka mi go tak ciągnęła 7 lat xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

Jakieś są, ale pewnie niewielkie. To jest błąd lekarza i jeśli się dopatrzą to nawet nie będziesz wiedzieć o tym, bo odezwą się bezpośrednio do lekarza z prośbą o wyjaśnienie. Pacjent i farmaceuta w aptece nie ma nic do tego, decyzję o refundacji podejmuje lekarz.

Ja przez kilka lat miałam refundację na lek, który w teorii nie ma  w moim przypadku refundacji, ale że była jakaś tam podkładka w razie kontroli to lekarka mi go tak ciągnęła 7 lat xD 

To niedobrze, honor mi każe dać cynk lekarzowi że się pomylił i oddać kasę. I co po tych 7 latach, ta podkładka wystarczyła? To ładnie sobie zaoszczędziłaś:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dalja napisał(a):

To niedobrze, honor mi każe dać cynk lekarzowi że się pomylił i oddać kasę. I co po tych 7 latach, ta podkładka wystarczyła? To ładnie sobie zaoszczędziłaś:p

Nikt tego nie sprawdzał, a przynajmniej nie wiem, żeby fundusz odzywał się w tej sprawie do mojej lekarki. A teraz już i tak tego leku nie biorę.

 

No jak już wykupiłaś lek to i tak po zawodach. Oddanie kasy nic nie da, bo w razie kontroli lekarz nie zapłaci różnicy tylko karę. Recepta by musiała być anulowana, a po realizacji to jest już nie do zrobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×