Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co Wam dziś sprawiło radość?


Konrad!

Rekomendowane odpowiedzi

Kokojoko,
i udawanie przed nim, że idzie Mikołaj

Ładnie to tak okłamywać dziecko? :hide:

Jedna z ciekawszych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ściema dzieciom, aby miały trochę zabawy. Tak jakby bez tego, było to niemożliwe. Gorzej jak rozczarowanie prawdą też zostanie w główce. Ja je doskonale pamiętam. Bardziej niż odwiedziny wynajętych mikołajów czy tam gwiazdorów. Jak zwał tak zwał. Synonim oszusta dla mnie.

Daj spokój... On ma dopiero 3 lata i jest to dla niego w tej chwili największa radocha, że może wypatrywać Mikołaja i czekać na prezent. Z czasem się zorientuje o co chodzi... Ja traumy po tym jak się dowiedziałam, że Mikołaj nie istnieje nie miałam. Bez przesady... :roll:

 

Też nie miałam traumy... Szłam z rodzicami do domu, podczas gdy włączył się misiu, którego chciałam dostać... Udałam, że nie słyszę i poszłam dalej - ale juz wiedziałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SmutnaTęcza

Mushroom,

 

Gwiazdor – postać rozdająca prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia występująca w Poznańskiem, na Ziemi Lubuskiej, Kujawach oraz na Warmii (a konkretnie tych ich części, które były pod zaborem pruskim), Kaszub i Kociewia.

 

Wywodzi się z dawnych grup kolędników, zaś nazwa od noszonej przez nich gwiazdy. Była to postać ubrana w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą. Gwiazdor nosił ze sobą wór z podarkami i rózgę. Odpytywał on dzieci z pacierza, znał dobre i złe uczynki i w zależności od wyniku wręczał prezent lub bił rózgą. Obecnie postać Gwiazdora upodobniła się do św. Mikołaja, zaś z dawnych atrybutów pozostała mu rózga, którą wymierza karę niegrzecznym dzieciom. Nadal jednak częsty jest zwyczaj obchodzenia domów przez osoby przebrane za Gwiazdora, które za opłatą wręczają prezenty i pytają domowników, przeważnie dzieci, o zachowanie w ciągu roku, znajomość modlitw, wierszy, bądź kolęd. Współcześnie na skutek migracji oraz wpływu mass-mediów i działalności centrów handlowych, część mieszkańców Wielkopolski i Kaszub porzuciło tradycję Gwiazdora na rzecz św. Mikołaja, nadal jednak w tych regionach znacznie popularniejszy jest Gwiazdor.

żródło: wikipedia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na Pomorzu przychodzi Gwiazdor,

pierwsze słyszę

Gdańsk to etnicznie nie ma nic wspólnego z pomorzem, 90 % to ludność napływowa z kresów lub centralnej Polski, Kaszubowi bliżej do Ślązaka czy Poznaniaka niż do większości współczesnych Gdańszczan których tradycje i zwyczaje są kresowe czy typowo polskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam kaszuby to jak inny kraj prawie, pomorze to jednak część Polski, Gdańsk Gdynia Słupsk itp.

No ale na pomorzu jest bardzo mało etnicznych Pomorzan a na zachód od Lęborka to nie ma ich w ogóle, sami przesiedleńcy z czego większość to kresowiacy. Dlatego tam teraz największe bezrobocie, bieda i spożycie alkoholu :mrgreen: W okolicach Szczecina, Koszalina to Polski nie było przecież przez 9 wieków teren był totalnie zniemczony, serce Prus. Szczecin historycznie jest mniej polski niż Kijów, Mińsk, stepy dzisiejszej Ukrainy nie mówiąc już o Wilnie czy Lwowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale na pomorzu jest bardzo mało etnicznych Pomorzan a na zachód od Lęborka to nie ma ich w ogóle, sami przesiedleńcy z czego większość to kresowiacy.

Możliwe ale większość to większość. Tak samo w usa etniczni są indianie ale jak się mówi o mieszkańcach czy zwyczajach w usa to nikt w pierwszej kolejności nie pomysli o indianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale na pomorzu jest bardzo mało etnicznych Pomorzan a na zachód od Lęborka to nie ma ich w ogóle, sami przesiedleńcy z czego większość to kresowiacy.

Możliwe ale większość to większość. Tak samo w usa etniczni są indianie ale jak się mówi o mieszkańcach czy zwyczajach w usa to nikt w pierwszej kolejności nie pomysli o indianach.

Racja, dlatego zwyczaje pomorskie( kaszubksie) zanikają i są wypierane przez typowo polskie, czy wręcz globalne. Jeszcze 20 lat temu do żadnego Kaszuba 24 grudnia Mikołaj nie przychodził a dziś już pewnie często tak. Nawet imieniny już tu niektórzy obchodzą co kiedyś było nie do pomyślenia bo liczył się tylko geburstag. Media i napływ obcej ludności zrobiły swoje i nawet teraz fundusze unijne na regiony niewiele pomogą ot zwykła cepelia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SmutnaTęcza

Mushroom, Pomorze przez większość czasu nie było polskie.

 

 

A tak poza tym - jedynym plusem dzisiejszego dnia jest to, że jest to jeden z dwóch dni w roku, kiedy nikt mi dupy nie truje, że siedzę w nocy przy kompie (drugim jest sylwester). :yeah:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×