Co stanowi o wartości człowieka?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez bączuś 29 lut 2016, 11:50
Przede wszystkim o wartości człowieka decyduje moralne postępowanie i życie w prawdzie,szczerośc,pracowitośc,uczciwośc-trudne do realizacji zasady ale kto powiedział że ma być łatwo.
bączuś

przez Druid 29 lut 2016, 13:54
ego napisał(a): No i rzeczywistość znów jest brutalna, bo ta opinia nie uwzględnia poziomu początkowego, nikogo nie obchodzi, że ten miał lepsze geny, dostał lepszy mózg, lepszy temperament itd i na tym jedzie, a inny musiał więcej pracować nad sobą. Nikt tego przecież nie bada, a liczy się efekt końcowy i dlatego to właśnie Ci mądrzy, wykształceni, zdrowi , brylujący w życiu są postrzegani jako Ci lepsi, bo reprezentują coś gdzie reszta ludzi chciałaby być. No kto chciałby być "chory, brzydki, biedny i głupi", zamiast "ładny, zdrowy, mądry i bogaty" ?
Chciałabym być ładna, zdrowa, mądra i bogata, ale nie chciałabym być oceniana jako wartościowa przez pryzmat tych cech. To jest dla mnie - bo załóżmy, mam ambicje, chcę być najlepszą wersją siebie, podobać się sobie i dobrze się czuć sama ze sobą - nie dla innych. Jeśli miałabym być wartościowa w oczach innych tylko dlatego, że mam miliony na koncie, wyglądam jak gwiazda Hollywood, wspieram fundacje ratujące chore dzieci, siedzę z nosem w książkach i noszę ubrania szyte na miarę - to ja podziękuję za szacunek bazujący na szacowaniu. Posiadanie wyżej wymienionych cech nie gwarantuje, że inni będą się czuć dobrze w moim towarzystwie.
Druid

przez Bonus 29 lut 2016, 17:41
mark123 napisał(a):W mojej subiektywnej ocenie wartościowa osoba to taka, która jest chociaż trochę zaradna życiowo, ma umiejętności niezbędne do wykonywania jakiejś pracy, nie krzywdzi innych, nie ucieka przed mierzeniem się z małymi problemami

A ja myślę, że tutaj "zaradność" i "umiejętności" nie mają nic do rzeczy do tego, żeby być wartościowym i w porządku człowiekiem.
Nie każdy jest na tyle w czymś zaradny, żeby sobie z czymś poradził.
Można oczywiście być: zaradnym, coś umieć robić, tylko też rzecz polega na tym, żeby mieć pewne możliwości i szansę na poprawę swojej sytuacji. A jeżeli ktoś tego nie ma, bo nikt się taką osobą nie przejmuje, nikt komuś nie pomaga, to trzeba od razu mówić: "Że ta osoba nie jest wartościowa, bo nie ma możliwości na coś lepszego"?
Uważam, że to nie idzie w parze z wartością człowieka.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ego 29 lut 2016, 18:44
Druid, ogólnie się zgadzam, fajnie by było być uznawanym wartościowego, już na samej tylko podstawie, że się jest. Niestety to chyba tak nie działa, ja nawet nie mam za bardzo pomysłu jak uciec od tych "wyliczeń", jak dla mnie nawet samo powiedzenie, że ktoś jest wartościowy, bo dobrze mi w jego /jej towarzystwie, już jest jakimś rodzajem szacowania.
Teraz dopiero bym się obawiała tej wspólnej czekolady, nie dość, że ego nie reprezentuje żadnych życiowych ambicji, na podstawie których, Ty i tak nikogo nie oceniasz, to jeszcze jak by wyszło, że źle się spędza czas w jej towarzystwie, to wyjdzie, że wartość ego w oczach Druida jest zero...i to nawet bez szans na nadrobienie tego życiowymi ambicjami. Zero ambicji, zero dobrego towarzystwa, zero ego. :hide:
ego

przez abrakadabra xx 29 lut 2016, 18:56
Aaaa, ego by chciała, po prostu jesteś, "chodź tu do mnie i przytul mnie" -nic nie mówiąc, lecz spoglądając...:)

przez NN4V 01 mar 2016, 23:23
Druid napisał(a):.... Chciałabym być ładna, zdrowa, mądra i bogata, ale nie chciałabym być oceniana jako wartościowa przez pryzmat tych cech...

Przez pryzmat czego chciałabyś?

Druid napisał(a):.... To jest dla mnie - bo załóżmy, mam ambicje, chcę być najlepszą wersją siebie, podobać się sobie i dobrze się czuć sama ze sobą - nie dla innych. Jeśli miałabym być wartościowa w oczach innych tylko dlatego, że mam miliony na koncie, wyglądam jak gwiazda Hollywood, wspieram fundacje ratujące chore dzieci, siedzę z nosem w książkach i noszę ubrania szyte na miarę - to ja podziękuję za szacunek bazujący na szacowaniu. Posiadanie wyżej wymienionych cech nie gwarantuje, że inni będą się czuć dobrze w moim towarzystwie.

Nic tego nie gwarantuje. Co więcej - jedni "inni" mogą czuć się przy Tobie inaczej niż inni "inni", a Ty nie masz na to żadnego wpływu.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

przez kosmostrada 01 mar 2016, 23:51
Podział na wartościowy, niewartościowy - od razu nasuwa mi się myśl - ocena. A ocena innych jest czymś, czego chciałabym się wystrzegać.
Zgadzam się z ego, moim zdaniem, im lepiej się z sobą czujemy ( wartościowi dla siebie, ale nie mówię o narcyzmie ;) ), żyjemy w harmonii z sobą i otoczeniem, tym dalej odchodzimy od oceniania innych, nie odczuwamy takiej potrzeby, więc nie dokonujemy podziału również na wartościowych i niewartościowych.
Jeśli jednak byśmy się zagłębili w temat, to każda istota jest wartościowa, ma swoje znaczenie w systemie. Nawet seryjny zabójca - stanowi pewien symbol, swoistą wizualizację skrajnego zła.
A taki menel - czyż dla wielu z nas nie jest wartościowy - w końcu można się czuć od kogoś lepszym... ;)
Ever tried? Ever failed? No matter. Try again. Fail again. Fail better.
S. Beckett

przez Ferdynand k 02 mar 2016, 00:21
kosmostrada napisał(a):Podział na wartościowy, niewartościowy - od razu nasuwa mi się myśl - ocena. A ocena innych jest czymś, czego chciałabym się wystrzegać.
Zgadzam się z ego, moim zdaniem, im lepiej się z sobą czujemy ( wartościowi dla siebie, ale nie mówię o narcyzmie ;) ), żyjemy w harmonii z sobą i otoczeniem, tym dalej odchodzimy od oceniania innych, nie odczuwamy takiej potrzeby, więc nie dokonujemy podziału również na wartościowych i niewartościowych.
Jeśli jednak byśmy się zagłębili w temat, to każda istota jest wartościowa, ma swoje znaczenie w systemie. Nawet seryjny zabójca - stanowi pewien symbol, swoistą wizualizację skrajnego zła.
A taki menel - czyż dla wielu z nas nie jest wartościowy - w końcu można się czuć od kogoś lepszym... ;)

Wszyscy oceniamy ludzi bo jesteśmy ludźmi to normalne

co do wartościowych osób i "walczenia za nie" taka dygresja polityczna za tą bandę baranów, buraków co mi chcą mówić co mi wolno a czego nie i wybierają tych p-osłów to bym kropli krwi nie oddał, dzięki za wybrani baranów, przez których mamy taki zas............ nfz, niewydarzonych kierowców, że poprawnośc polityczna zabrania o określonych osobnikach mówić co się myśli :silence:
nie warto, nie są godni tego na szacunek to sobie trzeba zasłużyć
Naczelny Użyszkodnik

przez Ana_88 02 mar 2016, 07:44
kosmostrada napisał(a):Podział na wartościowy, niewartościowy - od razu nasuwa mi się myśl - ocena. A ocena innych jest czymś, czego chciałabym się wystrzegać.

Zgadzam się całkowicie ;) Zreszta wartosc jest pojeciem dość ogolnym, w ktorym moze się miescic wszystko. Nie koniecznie to co jest jakąś wartością dla jednej osoby będzie taka sama wartoscią dla innej.

przez mark123 02 mar 2016, 09:10
Bonus napisał(a):
mark123 napisał(a):W mojej subiektywnej ocenie wartościowa osoba to taka, która jest chociaż trochę zaradna życiowo, ma umiejętności niezbędne do wykonywania jakiejś pracy, nie krzywdzi innych, nie ucieka przed mierzeniem się z małymi problemami

A ja myślę, że tutaj "zaradność" i "umiejętności" nie mają nic do rzeczy do tego, żeby być wartościowym i w porządku człowiekiem.

Czyli uważasz, że dorosła osoba z zaradnością na poziomie kilkuletniego dziecka, którą trzeba "prowadzić za rękę" przez życie, nie posiadająca umiejętności do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej może być wartościowym człowiekiem? Ok, Twoje zdanie ;)
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Bonus 02 mar 2016, 14:16
mark123 napisał(a):
Bonus napisał(a):

Czyli uważasz, że dorosła osoba z zaradnością na poziomie kilkuletniego dziecka, którą trzeba "prowadzić za rękę" przez życie, nie posiadająca umiejętności do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej może być wartościowym człowiekiem? Ok, Twoje zdanie ;)

To prawda, że jest to moje zdanie.
Ale nie o to chodziło, żeby "ktoś miał jakieś umiejętności na poziomie dziecka".
W ogóle nie chodzi o to, żeby ktoś czy ludzie nic nie umieli robić, tylko niektórzy nie mają takich możliwości, żeby mieli dobry zawód, dobrą sytuację, w której sobie tak świetnie radzą.
Niektórzy ludzie sobie radzą tak jak mogą i to też świadczy lub może świadczyć o czyjejś wartości.
Dla mnie, raczej "wartość człowieka" to taka, gdzie ktoś, niezależnie od sytuacji, jest: uczciwy, moralny, sprawiedliwy, pomocny, honorowy.
To te cechy udowadniają o tym, że ktoś ma w sobie wartości.

Ale każdy ma oczywiście prawo do własnego zdania.

przez Evia 02 mar 2016, 20:23
abrakadabra xx napisał(a):Od jakiegoś czasu mam tego typu rozterki i zastanawiam się co to znaczy być wartościowym człowiekiem. A wy jak myślicie?

Synonimem "wartościowego" może być słowo "przydatny"
Teraz powinno być już jasne jak miałkie są frazesy o wyidealizowanych wartościach :?

przez neon 02 mar 2016, 20:52
Jak to mówi klasyk "oprócz moczu, wszystko to gówno". Czesto słychać o pożyteczności dla społeczeństwa, ale przecież dla społeczeństwa pożyteczny jest każdy, nawet alkoholik, bo przecież kupuje alkohol w mnopolowym, sode na żołądek w spożywczaku, esperal w aptece, chodzi do psychiatry w ten sposób pośrednio sponsorując ich egzystencję.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

przez bittersweet 02 mar 2016, 22:32
Każdy ma inne wartości, wiec dla każdego rózne cechy u ludzi bedą wartościowe.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

Sortuj wg